Постанова № 45022182, 29.05.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.05.2015
Номер справи
804/5608/15
Номер документу
45022182
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2015 р. Справа № 804/5608/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Олійника В. М. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Тернівці Дніпропетровської області до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про скасування податкового повідомлення - рішення, -

ВСТАНОВИВ:

23 квітня 2015 року управління Пенсійного фонду України в м. Тернівці звернулося до суду з позовом до Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Дніпропетровській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення - рішення від 30.03.2015 року №000074413 винесене Західно- Донбаською об'єднаною державною податковою інспекцією (Тернівським відділенням) головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про нарахування управлінню Пенсійного фонду України в м. Тернівці Дніпропетровської області штрафної санкції на суму 510,00 грн.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 01.04.2015 року управління Пенсійного фонду України в м. Тернівці отримало податкове повідомлення-рішення №000074413 про накладання штрафної санкції в розмірі 510 грн. за порушення пп. 49.18.2 Податкового кодексу України.

Пунктом 49.18. ст.49 ПК України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя), в даному випадку 09.02.2015 року граничний термін подання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, та суми утриманого з них податку за формою 1ДФ за 4 квартал 2014 р.

Позивач стверджує, що управлінням ПФУ в м. Тернівці у строки передбачені пп.49.18 розділу II ПК України та у порядку подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку відповідно до Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку від 10.04.2008 року №233, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України 09.02.2015 року, було подано в електронному вигляді податкову звітність за формою 1-ДФ податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку.

Доказом того, що управлінням ПФУ в м. Тернівці було подано податкову звітність у строки передбачені законодавством є наявність отриманої управлінням квитанції №1, яка свідчить про те, що податкова звітність за формою 1-ДФ за 2014 рік до Міністерства доходів і зборів була доставлена 09.02.2015 року, а не 10.02.2015 року, як зазначено в акті.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, просив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Представник відповідача також в судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду письмові заперечення проти позову в яких, крім іншого, просив розглянути справу без його участі.

В письмових запереченнях представником відповідача зазначено, що податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:

а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;

б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;

в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

Підпунктом 49.18.2. п. 49.18. ст.49 ПК України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

09.02.2015 року був останнім граничним терміном подання податкового розрахунку за формою 1ДФ.

09.02.2015 року ПФУ у м. Тернівка отримало квитанцію № 1, за результатами обробки якої встановлено «Документ не прийнято. При необхідності виправте документ та відправте його знов».

Згідно Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку від 10.04.2008 р. № 233, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України, (далі Інструкція) зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 16.04.2008 р. за № 320/15011, квитанція про одержання податкового документа в електронному вигляді (далі - перша квитанція} - електронний документ, що формуються програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт і час одержання податкового документа в електронному вигляді; квитанція про приймання податкового документа в електронному вигляді (далі - друга квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт та час приймання (неприймання) податкового документа в електронному вигляді у базу даних органів ДПС.

Пунктом 7 розділу III Інструкції визначено порядок подання податкових документів в електронній формі.

Після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту).

Перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.

Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, - здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

З наведеного вбачається, що відповідно до першої квитанції документ був не прийнятий, то звіт у встановлені чинним законодавством строки позивачем подано не було, оскільки перша квитанція є лише підтвердженням факту передачі документів до контролюючого органу та не підтверджує факт прийняття податкових документів.

Фактично звіт було надано засобами електронного зв'язку 10.02.2015 року, що підтверджується витягом з АІС «Податковий блок», у зв'язку з чим відповідно до вимог ст.119 ПК України до позивача було застосовано штрафну санкцію у розмірі 510 грн.

Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевказане, суд ухвалив розглянути справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що на підставі п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20 та п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України старшим державним ревізором - інспектором Тернівського відділення Західно-Донбаської ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області Чередниченко Т.П. у приміщенні Тернівського відділення Західно-Донбаської ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності за 4 квартал 2014 року управління Пенсійного фонду України в м. Тернівці.

За результатами перевірки складено акт №8/1510-23928696 "Про результати камеральної перевірки податкової звітності."

Дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасне подання податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку за формою 1ДФ 4 кварталу 2014 р. Відповідальність платника передбачена пунктом 119.2 статті 119 Податкового кодексу України.

Не погоджуючись з висновками акту перевірки позивачем були подані заперечення від 26.08.2015 року.

Відповідач розглянув заперечення відповідача, але висновки акту перевірки були залишені без змін.

На підставі вказаного акту відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 30.03.2015 року №000074413, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, на суму 510 грн.

Вищезазначене податкове повідомлення-рішення позивач отримав 01 квітня 2014 року.

Як вбачається з акту перевірки, відповідач вважає, що позивач порушив вимоги п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України.

Відповідно до п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Відповідно до п.49.2. ст.49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Пунктом 49.17. ст.49 ПК України встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері інформатизації, формування і використання національних електронних інформаційних ресурсів, впроваджує та утримує автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронної звітності" для надання послуг з подання за допомогою мережі Інтернет в електронному вигляді звітності, обов'язковість подання якої встановлено законодавством, до міністерств, інших органів державної влади та фондів загальнообов'язкового державного страхування.

Відповідно п.3 розділу III Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку від 10.04.2008 року №233, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України (далі - Інструкція), податкова звітність в електронному вигляді, отримана органами ДПС пізніше терміну, встановленого законодавством для податкової звітності, вважається поданою з порушенням терміну.

Пунктом 1 розділу І Інструкції передбачено, що квитанція про одержання податкового документа в електронному вигляді (далі - перша квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт і час одержання податкового документа в електронному вигляді.

Згідно п. 7.3 Інструкції після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту).

Пунктом 7.4 Інструкції передбачено, що перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним.

Відповідно до п. 7.5 Інструкції підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

Згідно п. 7.6 Інструкції якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС;

Пунктом 7.7 Інструкції передбачено, що датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

З квитанції №1, що міститься в матеріалах справи, вбачається, що документ доставлено позивачем до Міністерства доходів і зборів України 09.02.2015 року, тобто в строки, передбачені ПК України.

Таким чином, твердження відповідача про те, що підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція, не відповідає дійсності.

З урахуванням сукупності викладених обставин, враховуючи відсутність правопорушення з боку позивача, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західно-Донбаської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області від 30.03.2015 року №000074413.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 29 травня 2015 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя В.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник