П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.04.2015 Справа №607/5366/15-а
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Стельмащук П.Я., в порядку ч.4 ст.122 КАС України, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії. Просить скасувати рішення колегіального органу (протокол №18 від 12.03.2015року) Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі у призначенні їй пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та зобов»язати відповідача зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», період роботи з 11.11.1985року по 12.11.2001 року в прокуратурі Тернопільської області на посадах інспектора, старшого інспектора, старшого інспектора з кадрових питань, призначивши їй пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з моменту звернення до відповідача, тобто з 25.02.2015року.
В обґрунтування вимог вказує, що 25 лютого 2015року звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Рішенням колегіального органу Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі від 12.03.2015року (протокол №18) їй не зараховано до стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років, період роботи на посадах інспектора, старшого інспектора, старшого інспектора з кадрових питань з 05.08.1985року по 23.12.2002 року та відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років. Період роботи на цих посадах державного службовця в стаж для виплати пенсії їй не зараховано тому, що на час вказаної роботи вона не мала вищої юридичної освіти, а здобула її лише у 2000року. Вважає протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі в призначенні пенсії за вислугу років.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з»явилась, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності. В заяві вказала, що позовні вимоги підтримує та просить позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, подав суду заяву про розгляд справи у відсутності представника відповідача та письмові заперечення в яких зазначив, що ОСОБА_1 не має права на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», оскільки, згідно із записами із трудової книжки позивач працювала в Прокуратурі Тернопільської області з 05.08.1985року по 23.12.2002року на посадах кур»єра, інспектора, інспектора з кадрових питань, а лише в 2002році закінчила Тернопільську академію народного господарства та отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» та здобула кваліфікацію «юрист». Тобто, у період з 05.08.1985року по 23.12.2002року у позивача не було вищої юридичної освіти, як цього вимагає Закон України «Про прокуратуру», а тому підстав для зарахування періоду роботи з 11.11.1985року по 12.11.2001 року у стаж, що дає право на призначення пенсії за вислугу років не має.
Відповідно до ч. 4 статті 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами
Дослідивши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в органах прокуратури на наступних посадах: з 5 серпня 1985 року по даний час, у тому числі на посадах у період з 05.08.1985 р. по 11.11.1985 року - кур'єр прокуратури області, у період з 11.11.1985 по 03.07.1986 - інспектор прокуратури області, з 03.07.1986 р. по 06.10.1992 р. старший інспектор прокуратури області, з 06.10.1992 по 14.05.1993 - інспектор прокуратури області, з 14.05.1993 р по 23.12.2002 р. - старший інспектор з кадрових питань прокуратури області. З 24 грудня 2002 року працює на прокурорських посадах в прокуратурі Тернопільської області.
25 лютого 2015року ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі із заявою про призначення їй пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Рішенням колегіального органу з призначення пенсій управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі від 12.03.2015року (протокол №18) позивачу відмовлено в призначенні пенсії, у зв»язку з відсутністю в неї 22-річного стажу роботи. При цьому, відповідач зазначив про неможливість зарахування до стажу роботи, що дає право на призначення такої пенсії, періоду роботи з 05.08.1985року по 23.12.2002 року в прокуратурі Тернопільської області на посадах кур»єра, інспектора, старшого інспектора з кадрових питань, оскільки в цей період позивач не мала вищої юридичної освіти, а лише в 2002році закінчила Тернопільську академію народного господарства та отримала повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» та здобула кваліфікацію «юрист».
Відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, на час виникнення спірних правовідносин) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років. До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Отже, судом встановлено, що лише після введення в дію вищезазначених нормативно правових актів постала вимога щодо обов»язкової наявності вищої освіти у осіб, які займають посади державних службовців. Такої вимоги, на час, коли на посадах державного службовця, в період з 05.08.1985року по 23.12.2002 року, працювала позивачка не було, а тому, на думку суду, положення ч.5 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в частині наявності у осіб, що обіймають посади державних службовців на ті правовідносини не поширюються.
Це випливає також зі змісту ч.3 ст.22 Конституції України, відповідно до якої при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Оскільки, на час роботи позивача, у період з 11.11.1985року по 12.07.2001 року, на посадах державного службовця не вимагалось вищої освіти, а нею виконувались певні завдання та функції, покладені державою та передбачені посадовими обов»язками державного службовця, то період роботи її на посадах державного службовця підлягає зарахуванню до 22-річного стажу роботи, який відповідно до ч.5 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» дає право на пенсію за вислугу років.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановленні обставини справи, суд приходить до переконання, що відповідачем було порушено права позивача, які підлягають захисту шляхом визнання протиправним та скасування рішення колегіального органу (протокол №18 від 12.03.2015року) Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі у призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1, відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та зобов»язання відповідача зарахувати до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», період роботи позивача з 11.11.1985року по 12.07.2001 року в прокуратурі Тернопільської області на посадах інспектора, старшого інспектора, старшого інспектора з кадрових питань, призначивши їй пенсію за вислугою років, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», з моменту звернення до відповідача з 25 лютого 2015року.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 18, 71, 72, 86, 122, 159-163 КАС України, ст.22 Конституції України, Законом України "Про прокуратуру», суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі про визнання дій протиправними та зобов»язання вчинити дії -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення колегіального органу з призначення пенсій Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі (протокол №18 від 12.03.2015року).
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м.Тернополі зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1, що дає право на пенсію за вислугою років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», період роботи з 11.11.1985року по 12.07.2001 року в прокуратурі Тернопільської області на посадах інспектора, старшого інспектора, старшого інспектора з кадрових питань та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугою років, відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», з моменту звернення із відповідною заявою - з 25 лютого 2015року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом .
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя П.Я.Стельмащук