ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №2а-1596/09/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2009 року
Колегія суддів Львівського окружного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Брильовського Р.М.,
судді Костіва М.В.,
судді Кухар Н.А.
при секретарі Лемеха Л.Я.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1 (дов. НОМЕР_1 від 25.05.2009 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Дочірнього підприємства "Сі-Сі-Ай-Любеля" до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Кабінет Міністрів України про зобов'язання до вчинення певних дій ,-
В С Т А Н О В И Л А :
Дочірнє підприємство "Сі-Сі-Ай Любеля" звернулось до суду з адміністративним позовом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача - Кабінету Міністрів України про зобов'язання відповідача видати наказ про надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами - на геологічне вивчення ділянки Любельська №3 Любельського родовища кам'яного вугілля Львівсько-Волинського басейну України, а також зобов'язання відповідача видати на користь позивача спеціальний дозвіл на користування надрами.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Як вбачається з матеріалів справи, позивач - ДП "Сі-Сі-Ай Любеля" зареєстроване Жовківською районною державною адміністрацією Львівської області 31.10.1996 р. Відповідно до п. 3.3. Статуту позивача предметом його діяльності є проектування, будівництво та експлуатація вугільних шахт, видобування вугілля, пошук, розвідка та експлуатація родовищ корисних копалин.
З цією метою 12.04.2006р. позивачем отримано спеціальний дозвіл на користування надрами №3826 на видобування кам'яного вугілля на полі шахти "Любельська №1-2" пласти n9, n85, n80, n8, n7в-2, n7в + n7в-1, n71 + n71-н, виданий йому Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, на замовлення позивача ДВАТ "Луганськгіпрошахт" розроблений проект будівництва шахти "Любельська" №1- №2", що пройшов комплексну державну експертизу. позивачем розпочато будівництво шахти "Любельська №1-№2".
Крім того, позивачем був розроблений Інвестиційний проект будівництва нового вугледобувного підприємства "Шахта "Любельська" №3 Любельського родовища Львівсько-Волинського кам'яновугільного басейну" по пластам b1, n9, n8B, n7B і n7 (далі по тексту - Інвестиційний проект) з метою здійснення геологічного вивчення ділянки "Любельська" №3, що розташована в центральній частині Любельського родовища Південно-Західного вугленосного району Львівсько-Волинського кам'яновугільного басейну та межує з детально розвіданим полем шахти Любельська №1-2 на південному сході.
позивач погодив Інвестиційний проект з Міністерством вугільної промисловості України, про що свідчить Протокол засідання комісії з розгляду питань залучення недержавних інвестицій у вугільну галузь від 26.12.2008р., та датою 26.12.2008р. звернувся до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України з Заявою про видачу спеціального дозволу на геологічне вивчення ділянки "Любельська" №3 Любельського родовища кам'яного вугілля Львівсько-Волинського басейну України на термін 5 років без проведення аукціону (далі по тексту - Заява).
Як свідчать матеріали справи, до Заяви позивачем додані наступні документи: нотаріально завірена копія статуту підприємства від 22.01.2004р., нотаріально завірена копія до Свідоцтва про державну реєстрацію від 31.10.1996р., нотаріально завірена копія Довідки ЄДРПОУ, виданої Управлінням статистики у Жовківському районі від 18.12.2006р. №244, довідка позивача про наявність коштів для проведення робіт з геологічного вивчення від 22.12.2008р., довідка позивача від 22.12.2008р.- відомості про установи банків, що обслуговують підприємство, довідки банківських установ про розрахункові рахунки (Приватбанку № 4179 від 30.09.2008р., філії ЗАТ "OTPbank" № 01-10-2/2951 від 30.09.2008р.), довідка Державної податкової інспекції у Жовківському районі про відсутність заборгованості перед бюджетом № 17929/10/24-0 від 08.10.2008р., довідка Львівського обласного відділу з питань банкрутства Мінекономіки України щодо відсутності рішення про банкрутство №2961/01-24 від 17.12.2008р., копія фінансового балансу підприємства (форма №1), звіт про фінансові результати за 9 місяців 2008 рік. (форма № 2), гарантійний лист директора "Західукргеологія" ОСОБА_2 про згоду на виконання геологорозвідувальних робіт по розвідці шахтного поля "Любельська" №3 від 29.10.2008р., проект форми 3-гр - перелік робіт з геологічного вивчення надр, джерело фінансування, пояснювальна записка позивача від 22.12.2008р., копія каталогу географічних координат від 22.12.2008р., програма геологічного вивчення дільниці надр від 22.12.2008р., розроблена позивачем, проект угоди на користування надрами., графічні матеріали (геологічна карта району робіт масштабу 1:200 000, гіпсометричні плани пластів b3,b1, n9,n85, n8в, n80 ,n8, n7в , n71,n7 масштабі 1:25000, геологічна карта четвертинних відкладів масштабу 1:50000, ситуаційний план родовища масштабу 1:25000), Інвестиційний проект.
Питання надання спеціального дозволу на користування надрами позивачем погоджено з: Хлівчанською сільською радою (Рішення Хлівчанської сільської ради № 51 від 14.11.2008р.), Волицькою сільською радою (Рішення Волицької сільської ради № 8 від 20.11.2008р.), Домашівською сільською радою (Рішення Домашівської сільської ради № 201 від 21.11.2008р.), Бутинською сільською радою (Рішення Бутинської сільської ради № 147 від 11.11.2008р.), Жовківською районною радою (Рішення Жовківської районної ради № 21 від 19.09.2008р.), ДП "Рава-Руське лісове господарство" (Погодження від ДП "Рава-Руське лісове господарство" № 567/02 від 20.11.2008р.), Львівською обласною радою (Рішення Львівської обласної ради № 698 від 07.10.2008р.), Територіальним управлінням Держгірпромнагляду по Львівській області (Погодження від територіального управління "Держгірпромнагляду" по Львівській області № 2-02-15/2478 від 10.12.2008р.), Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Львівській області (екологічна картка № 119/08 від 11.09.2008р.), Міністерством вугільної промисловості України (Протокол засідання комісії з розгляду питань щодо залучення недержавних інвестицій у вугільну галузь від 26.12.2008р.).
03.12.2008р. відповідачем відмовлено позивачу у прийнятті Заяви з поданими документами з посилкою на прийняте відповідачем Окреме доручення № 321-од, яким доручено Державній геологічній службі призупинити прийом заяв на отримання спеціальних дозволів на користування надрами з 10.12.2008 року у зв'язку із обмеженістю у часі дії Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 р. №273.
Таку відмову відповідача позивач вважає незаконною, та такою, що порушує його охоронювані законом права та інтереси в галузі надрокористування, з огляду на що позивач звернувся до адміністративного суду за їх захистом, заявивши при цьому вимогу про зобов'язання відповідача видати вказаний спеціальний дозвіл на користування надрами (геологічне вивчення) в судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, наддавши пояснення, аналогічні змісту позовної заяви.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду.
06.04.2009 р. відповідачем подано до суду заперечення на позовну заяву, згідно якого вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими і такими, що не підлягають до задоволення, посилаючись на те, що Окремим дорученням Мінприроди від 03.12.2008 р. № 321-од доручено Державній геологічній службі призупинити прийом заяв на отримання спеціальних дозволів на користування надрами з 10.12.2008 року у зв'язку із обмеженням у часі дії Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 р. №273.
Заслухавши доводи представника позивача, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, колегія суду виходила з наступного.
Законодавством у сфері надрокористування, що регулює гірничі відносини в частині надання зацікавленим особам спеціальних дозволів на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовищ корисних копалин загальнодержавного значення є Конституція України, Кодекс України "Про надра" (далі - Кодекс про надра), Постанова Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення", Положення "Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.006р. № 1524, а також ряд інших законодавчих актів України.
Згідно ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Змістом ст.14, ст.19 Кодексу про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам, зокрема для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, видобування корисних копалин, лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
У відповідності до ст.11 Кодексу про надра державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, Державний комітет України по нагляду за охороною праці, Рада Міністрів Республіки Крим, інші державні органи, місцеві Ради народних депутатів і органи виконавчої влади на місцях відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 6 ст. 16 Кодексу про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України.
Пунктами 1, 2 Положення "Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1524, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України визначено головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Відповідно до підпункту 15 пункту 4 Положення "Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1524, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України відповідно до покладених на нього завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр.
Відповідно до п. 6 ст. 16 Кодексу про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, що діяв на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, був "Порядок надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами", затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 273 від 27.02.2008р. (далі по тексту - Порядок). Положеннями Порядку регулювалась процедура надання Міністерством охорони навколишнього природного середовища України протягом 2008 року спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони на користь суб'єктів господарювання (надрокористувачам). Зокрема, Порядком передбачалось надання спеціальних дозволів за спрощеною системою, без проведення аукціону.
Так, підпунктом 14 пункту 7 Порядку встановлено, що спеціальні дозволи на користування надрами - геологічного вивчення та видобування корисних копалин надаються без проведення аукціону, якщо заявник погодив із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері вугільної промисловості інвестиційний проект щодо будівництва нових, реконструкції або технічного переоснащення діючих вугледобувних підприємств, за умови, що ділянку надр раніше не надано у користування.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем був розроблений Інвестиційний проект, який у відповідності до підпункту 14 пункту 7 Порядку погоджений з Міністерством вугільної промисловості України (Протокол Міністерства вугільної промисловості України засідання комісії з розгляду питань щодо залучення недержавних інвестицій у вугільну галузь від 26.12.2008р.).Таким чином, суд констатує, що позивачем - ДП "Сі-Сі-Ай Любеля" виконано вимоги підпункту 14 пункту 7 Порядку, з огляду на що у позивача виникло право на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону.
Крім того, пунктом 7 Порядку передбачено, що заявники, які мають право на отримання дозволів без проведення аукціонів, подають Міністерству охорони навколишнього природного середовища України заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1 до Порядку, обов'язково погодивши питання надання спеціального дозволу на користування надрами з відповідними органами місцевого самоврядування, територіальним органом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Держгірпромнаглядом, Міністерством вугільної промисловості України.
У відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України № 827 від 12.12.1994 "Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення" буре та кам'яне вугілля віднесено до корисних копалин загальнодержавного значення, тому згідно з пунктом 7 Порядку, ст. 9 Кодексу про надра питання надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами мало бути погодженим з обласною радою
Позивачем виконано в повній мірі вищезазначені вимоги норм законодавства України, про що свідчить пакет документів, приєднаний позивачем до Заяви та поданий суду в якості доказу. позивачем також виконано вимоги законодавства шляхом узгодження питання надання спеціального дозволу на користування надрами з зацікавленими державними органами та органами місцевого самоврядування,
Колегія суду погоджується із доводами позивача про невідповідність вимогам законодавства та встановленій компетенції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України відмови позивачу у прийомі Заяви разом із доданими документами та видачі спеціального дозволу на користування надрами на термін 5 років на підставі Окремого доручення відповідача №321-од.
Компетенцію Міністерства охорони навколишнього природного середовища України у галузі надрокористування визначено Кодексом про надра, Положенням "Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1524, Порядком, іншими нормативно - правовими актами законодавства у сфері надрокористування.
У відповідності до пункту 2 Положення "Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1524, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, зазначеним Положенням.
Колегією суду проаналізовані та беруться до уваги доводи позивача про неправомірність прийняття відповідачем Окремого доручення №321-од, з огляду на те, що вчинені відповідачем дії по прийняттю Окремого доручення №321-од суперечать переліку повноважень відповідача, визначеному пунктами 3, 4, 5 Положення "Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1524. Суд констатує, що встановленням кінцевої дати (10.12.2008р.) для прийому заяв на видачу спеціальних дозволів на користування надрами Міністерством охорони навколишнього природного середовища України фактично змінено строк дії Порядку. Серед визначеної переліком компетенції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України у нього відсутнє право вносити зміни чи обмеження до актів, виданих Кабінетом Міністрів України. Тобто, нормами чинного законодавства не віднесено до компетенції відповідача внесення змін чи обмежень до Порядку, в тому числі шляхом встановлення граничного терміну його дії.
Вірними є доводи позивача про те, що дія Порядку, на підставі якого в Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України виник обов'язок надати позивачу спеціальний дозвіл на користування надрами розповсюджувалася на весь 2008 рік, без зазначення обмежень щодо кінцевої дати прийняття заяв з документами визначеними Додатком 1 до Порядку. Оскільки останнім календарним днем 2008 року, а відтак і останнім днем дії Порядку було 31 грудня 2008 року, відповідач повинен був приймати заяви про видачу надрокористувачам спеціальних дозволів на користування надрами в термін до 31 грудня 2008 року включно. Натомість Міністерство охорони навколишнього природного середовища України в повне порушення Порядку самостійно скоротило його дію та неправомірно відмовило позивачу у прийнятті його заяви датою 26 грудня 2008 року.
З огляду на вказане, колегія суду зазначає, що прийнятим Окремим дорученням №321-од відповідачем значно перевищено свої повноваження, визначені приписами Положення "Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1524, Порядком та Кодексом про надра.
Крім того, пунктом 8 Положення "Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1524, визначено право Міністерства охорони навколишнього природного середовища України в межах своїх повноважень видавати Накази. Тобто, юридично визначеною формою управлінських рішень та розпоряджень Міністерства охорони навколишнього природного середовища України є видача ним актів у формі Наказів. Натомість, в порушення зазначеного, відповідачем прийнято не передбачений його компетенцією нормативний акт, оформлений у вигляді Окремого доручення №321-од.
Відповідно до пункту 7 Порядку рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з доданими до неї документами у повному обсязі.
Таким чином, Міністерству охорони навколишнього природного середовища України належно було прийняти рішення про надання позивачу спеціального дозволу на користування надрами та видати відповідачу спеціальний дозвіл на користування надрами до 06 березня 2009 року.
Колегія суду погоджується з доводами позивача, що внаслідок неправомірної відмови відповідача від прийому Заяви позивача разом із доданими документами, позивач на цей час безпідставно позбавлений законного права отримати спеціальний дозвіл на користування надрами у зв'язку із втратою Порядком чинності в 2009 році та відсутністю нормативно - правового акту, який би регулював процедуру видачі спеціальних дозволів на користування надрами протягом 2009 року. У зв'язку із чим таке законне право позивача підлягає захисту в судовому порядку.
Колегія суду вважає, що відмовою відповідача відмови позивачу у прийомі Заяви разом із доданими документами, а відповідно й в видачі спеціального дозволу на користування надрами порушено законодавчо встановлені основні завдання розвитку матеріально - сировинної бази Держави, встановлені Законом України №3458-IV від 22.02.2006р., яким затверджена Загальнодержавна програма розвитку мінерально - сировинної бази України на період до 2010 року.
Відповідно до пункту 3 Положення "Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. №1524, серед основних завдань Міністерства охорони навколишнього природного середовища України визначено, зокрема, забезпечення реалізації державної політики, здійснення управління та регулювання у сфері розвитку мінерально-сировинної бази.
Напрями та пріоритети розвитку мінерально-сировинної бази встановлено Загальнодержавною програмою розвитку мінерально - сировинної бази України на період до 2010 року. Одним з основних завдань її реалізації в галузі паливно-енергетичних ресурсів є, зокрема, дорозвідка родовищ, що розробляються, для продовження терміну експлуатації та реконструкції діючих підприємств, проведення пошуково-оцінювальних робіт і розвідки найбільш перспективних площ та родовищ вугілля. За положеннями абз. 3 п.1 р. ІІІ Загальнодержавної програми розвитку мінерально - сировинної бази України на період до 2010 року нормативно-правовим механізмом для забезпечення її виконання передбачено розроблення та впровадження механізмів залучення вітчизняних та іноземних інвестицій у розвиток мінерально-сировинної бази України.
Відтак, вимоги позивача обґрунтовані нормами чинного законодавства та підтверджені належними письмовими доказами у справі, отже підлягають задоволенню судом в повному обсязі. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідачем не подано.
Згідно ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності його дій при відмові у прийнятті заяви позивача на видачу спеціального дозволу на користування надрами, отже адміністративний позов підлягає задоволенню судом повністю.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-14, 23, 69, 71, 86, 128, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И Л А:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища України видати наказ про надання Дочірньому підприємству "Сі-Сі-Ай-Любеля" (ЄДРПОУ 22343338) спеціального дозволу на користування надрами - на геологічне вивчення ділянки Любельська №3 Любельського родовища кам'яного вугілля Львівсько-Волинського басейну України терміном на 5 років.
Зобов'язати Міністерство охорони навколишнього природного середовища України видати Дочірньому підприємству "Сі-Сі-Ай-Любеля" спеціальний дозвіл на користування надрами - на геологічне вивчення ділянки Любельська №3 Любельського родовища кам'яного вугілля Львівсько-Волинського басейну України терміном на 5 років
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Судді Брильовський Р.М.
Костів М.В.
Кухар Н.А.
Повний текст постанови виготовлено 17.08.2009 р.