ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2009 року Справа № 2а-2170/09/2370
09 год. 25 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лічевецького І.О.,
при секретарі - Солоха О.В.
за участю представників сторін: позивача - Олійника В.М. за довіреністю; відповідача - Миронова Т.М. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-АГРО» до державної податкової інспекції у Черкаському районі про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
СПП «РВД-АГРО» звернулось до суду з позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначав, що у зв'язку з наявністю помилок у податкових деклараціях за травень, червень, липень, серпень та вересень 2008 р. ним, в жовтні 2008 р., були подані уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість за вказані періоди. Далі позивач зазначав, що в грудні 2008 р. він подав податкову декларацію в якій, з урахуванням уточнюючих розрахунків, зазначив від'ємне значення суми податку на додану вартість за листопад 2008 р. в розмірі 137 769 грн. та подав заяву про повернення суми бюджетного відшкодування. Позивач також зазначав, що за результатами перевірки відповідач 06 березня 2009 р. прийняв податкові повідомлення-рішення № 0000182301/0 та № 0000192301/0 якими, відповідно, зменшено суму бюджетного відшкодування за листопад 2008 р. на 137 769 грн. та збільшено цю суму за травень-вересень 2008 р. на 137 769 грн. Позивач стверджував, що зазначені податкові повідомлення-рішення прийняті з порушенням чинного законодавства, оскільки він самостійно виявив помилки у податкових деклараціях та подав уточнюючі розрахунки до початку перевірки.
На підставі наведених обставин позивач просив визнати протиправними то скасувати спірні податкові повідомлення-рішення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач позов не визнав. Заперечуючи проти позову відповідач наполягав на тому, що позивач необґрунтовано завищив суму, яка підлягає бюджетному відшкодуванню в листопаді 2008 р., оскільки фактична сплата податку відбулась в попередніх податкових періодах.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Сільськогосподарське приватне підприємство «РВД-АГРО» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності 02 липня 2003 р. (ідентифікаційний код 32546820).
Згідно даним довідки про взяття на облік платника податків, позивач взятий на облік ДПІ у Черкаському районі 15 липня 2003 р. за № 2192.
Позивач зареєстрований платником податку на додану вартість 17 липня 2003.
01 січня 2009 р. СПП «РВД-АГРО» зареєстроване як суб'єкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість.
Спеціальним законом який визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету є Закон України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР (надалі за текстом - Закон № 168/97-ВР).
Відповідно до підпункту 7.8.1. пункту 7.8. статті 7 Закону № 168/97-ВР податковим періодом для подання податкових декларацій з податку на додану вартість є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
Згідно підпункту 4.1.4. пункту 4.1. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III (надалі за текстом - «Закон № 2181-III») податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
За даними податкових декларацій за травень, червень, липень, серпень, вересень 2008р. позивачем заповнено 25 рядок, відповідно до якого у зазначених звітних періодах відсутні суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню.
Відповідно до пункту 5.1 Закону № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Аналогічна норма викладена і в п. 4.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 р. № 166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.97 р. за № 250/2054.
Позивач скористався наданим йому правом та в жовтні 2008 р. подав уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за травень-вересень 2009 р.
За приписами підпункту 7.7.4. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
12 грудня 2008 р. позивачем до ДПІ у Черкаському районі подано податкову декларацію в якій СПП «РВД-АГРО», враховуючи подані уточнюючі розрахунки, зазначило, що бюджетному відшкодуванню за листопад 2008 р. підлягає 137 769 грн.
До декларації позивачем додано розрахунок суми бюджетного відшкодування та заява про повернення суми бюджетного відшкодування.
Підпункт 7.7.5. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР зобов'язує податковий орган протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, провести документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
23 лютого 2009 р. ДПІ у Черкаському районі провела позапланову виїзну перевірку сільськогосподарського приватного підприємства «РВД-АГРО» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2008 р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалась в період з квітня 2008 р. по листопад 2008 р.
Згідно з висновками, викладеними у акті перевірки, позивач занизив суми бюджетного відшкодування за травень-вересень 2008 р. на загальну суму 137 769 грн. при наявності фактичної її сплати у зазначених податкових періодах та завищив суму такого відшкодування за листопад 2008 р.
За результатами перевірок ДПІ у Черкаському районі прийняла податкове повідомлення-рішення № 0000182301/0 від 06 березня 2009 р. яким зменшено суму бюджетного відшкодування за листопад 2008 р. на 137 769 грн., а також податкове повідомлення-рішення № 0000192301/0 яким, відповідно, збільшено суму бюджетного відшкодування за травень 2008 р. на 26 056 грн., за червень 2008 р. на 58 869 грн., за липень 2008 р. на 24 734 грн., за серпень 2008 р. на 1 267 грн. та за вересень 2008 р. на 26 843 грн., а всього за вказані податкові періоди на 137 769 грн.
Вирішуючи даний спір суд бере до уваги, що п ункт 1.6. статті 1 Закону № 168/97-ВР визначає податкове зобов'язання як загальну суму податку, одержану (нараховану) платником податку в звітному (податковому) періоді, що визначена згідно з цим Законом.
За змістом пункту 1.7. статті 1 зазначеного Закону податковий кредит, це сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим Законом.
Пункт 1.8. статті 1 Закону № 168/97-ВР визначає бюджетне відшкодування як суму, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Згідно підпункту 7.5.1 пункту 7.5. статті 7 Закону № 168/97-ВР датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій: або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків; або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Відповідно до підпункту 7.3.1. пункту 7.3. статті 7 Закону № 168/97-ВР датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Відповідно до підпункту 7.7.1. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
При цьому підпунктом 7.7.2. пункту 7.7. статті 7 Закону № 168/97-ВР встановлено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Таким чином, аналізуючи зазначені норми Закону № 168/97-ВР суд приходить до висновку, що оскільки в уточнюючих розрахунках за жовтень 2008 року відображені помилки, які містяться деклараціях поданих за травень-вересень 2008 року, відповідачем вірно визначено звітні податкові періоди в яких відбулась надмірна сплата податку, сума якого підлягала поверненню з бюджету та, відповідно, правомірно зменшено суму бюджетного відшкодування за листопад 2008 р.
За таких обставин суд не знаходить підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова складена в повному обсязі 12 червня 2009 р.
Суддя І.О.Лічевецький