Постанова № 4494467, 28.05.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.05.2009
Номер справи
2а-2314/09/2370
Номер документу
4494467
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

 

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2009 р. Справа № 2-а-2314/09/2370

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Лічевецького І.О.,

при секретарі - Солоха О.В.

за участю прокурора - Горюнової І.В.; представників: позивача - Бондаренка О.М. за довіреністю; відповідача - Марченка М.І. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Смілянського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції до військової частини А4167 про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Смілянський міжрайонний прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Смілянської ОДПІ про стягнення з ВЧ А4167 24 751, 61 грн., посилаючись на наявність у відповідача податкового боргу із сплати податку з власників транспортних засобів за 2008 р.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач позов не визнав. Заперечуючи проти позову відповідач зазначав, що транспортні засоби не є власністю військової частини та не реєструються Державтоінспекції УМВС. Відповідач також посилався на Закон України «Про Збройні Сили України» яким військові частини звільняються від сплати усіх видів податків. Насамкінець відповідач стверджував, що кошторисом військової частини не передбачені витрати на сплату податку з власників транспортних засобів.

Заслухавши думку прокурора, пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.

Військова частина А4167 є юридичною особою та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

17 червня 2002 р. за реєстраційним № 589 відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності. Одним з видів господарської діяльності військової частини є діяльність автомобільного вантажного транспорту.

Згідно даним довідки Смілянської О ДПІ № 3145 від 24.02.2009 р. відповідач взятий на облік як платник податків 21.02.2002 р. за № 3421.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-XII податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів віднесений до загальнодержавних податків і зборів.

Податок з власників деяких наземних і водних транспортних засобів, самохідних машин і механізмів як джерело фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних шляхів загального користування та проведення природоохоронних заходів на водоймищах встановлений Законом України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» від 11 грудня 1991 року № 1963-XII (надалі за текстом - «Закон № 1963-XII»).

Відповідно до статті першої Закону № 1963-XII платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Ставки податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів визначені в статті 3 Закону № 1963-XII та встановлені в залежності від типу транспортного засобу та об'єму циліндрів двигуна.

Згідно статті 5 Закону № 1963-XII податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

Відповідно до статті 6 Закону № 1963-XII податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів обчислюється юридичними особами на підставі звітних даних про кількість транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів станом на 1 січня поточного року. Обчислення податку з власників наземних транспортних засобів провадиться виходячи з об'єму циліндрів або потужності двигуна кожного виду і марки транспортних засобів, а податку з власників водних транспортних засобів - виходячи з довжини транспортного засобу за ставками, зазначеними у статті 3 цього Закону. Юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.

Законом який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III (надалі за текстом - «Закон № 2181-III»).

Стаття перша Закону № 2181-III визначає податкове зобов'язання, як зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України

Відповідно до пункту 1.3. статті 1 названого Закону податковий борг (недоїмка) це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нараховану на суму такого податкового зобов'язання.

За приписами пункту 5.1 статті 5 Закону № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Як вбачається з поданого відповідачем 10.04.2008 р. уточненого розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, ВЧ А4167 зобов'язана була сплатити в 2008 р. податок в розмірі 23 532 грн., в тому числі: до 15 квітня 2008 р. - 5 883 грн., до 15 липня 2008 р. - 5 883 грн., до 15 жовтня 2008 р. - 5 883 грн., до 15 січня 2009 р. - 5 883 грн.

Обов'язок щодо сплати податку відповідачем не виконано.

Статтею 16 Закону № 2181-III визначено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

З огляду на викладені вище положення Закону № 2181-III відповідачу, за порушення платіжної дисципліни, нарахована пеня в сумі 1 219, 61 грн.

З урахуванням викладеного, недоїмка військової частини А4167 із сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за 2008 р. складає 24 751, 61 грн.

Згідно підпункту 3.1.1. пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181-III за рішенням суду активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу.

Оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача суд бере до уваги, що відповідно до частини другої статті 14 Закону України «Про Збройні Сили України» від 06 грудня 1991 року № 1934-XII земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належать їм на праві оперативного управління та звільняються від сплати усіх видів податків відповідно до законів з питань оподаткування.

При цьому суд враховує, що названий закон не є законом з питань оподаткування. В той же час будь-яких пільг щодо сплати податку з власників транспортних засобів на підставі ст. 4 Закону № 1963-XII, який є спеціальним, військовим частинам не надано.

Суд погоджується з твердженням позивача, що оскільки платниками податку з власників транспортних засобів є підприємства, організації й установи безвідносно до форми власності, на якій вони засновані, в т. ч. й державні, при відсутності законодавчо встановленого виключення щодо державної установи як платника податку та при чітко визначеному ст. 4 Закону № 1963-XII колі осіб, які звільняються від сплати цього податку, застосоване в ст. 1 цього Закону поняття «власні транспортні засоби» наряду з правом власності на транспортні засоби, означає також їх перебування у платника податку на праві повного господарського відання та на праві оперативного управління.

Насамкінець суд зазначає, що відсутність коштів не може бути підставою для звільнення від сплати податку.

Пункт 11 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-XII передбачає право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

У світлі цих обставин, суд приходить до висновку, що у позивача є підстави для примусового стягнення за рішенням суду 24 751, 61 грн. в рахунок погашення його податкового боргу, та знаходить позов таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з військової частини А 4167 (Черкаська область, м. Сміла, вул. Зарічна, 32, ідентифікаційний код 08252600) в доход бюджету через Смілянську об'єднану державну податкову інспекцію (Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 76, ідентифікаційний код 22809156) податковий борг із сплати податку з власників транспортних засобів за 2008 р. в сумі 23 532 грн. та пеню в сумі 1 219 61 коп., а всього 24 751 (двадцять чотири тисячі сімсот п'ятдесят одна) 61 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова складена в повному обсязі 26 червня 2009 р.

Суддя І.О.Лічевецький