Постанова № 44943080, 18.05.2015, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
18.05.2015
Номер справи
522/3919/15-а
Номер документу
44943080
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 522/3919/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2015 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого одноособово судді Донцова Д.Ю.,

при секретарі судового засідання Кінгольц М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

26 лютого 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, в подальшому подавши заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просила:

визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40%, сум отриманою матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які було нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування за період з 01.07.2010 р. по 30.06.2012 р.; скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси №33 від 12 лютого 2015 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком відповідно ЗУ «Про державну службу»; зобовязати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_2 недоплачену пенсію з 10 липня 2012 року у розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% згідно довідки від 10.07.2012 р. №17974/У/05-0007, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати згідно довідки Головного управління ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 р. №11/9/15-32-05-02-11 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона з липня 2012 року знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

В січні 2015 року позивачці стало відомо, що при нарахуванні її пенсії до складу заробітної плати не було включено матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. В цей же час позивачкою було отримано у відповідача копію довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.07.2012 р. №17974/У/05-0007, з якої стало також відомо, що надбавка за вислугу років, яка фактично виплачувалась в розмірі 40 % до посадового окладу була перерахована відповідачем та включена при розрахунку пенсії в розмірі 30%.

06.02.2015 р. позивач звернулася до управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси із заявою про проведення перерахунку пенсії та включення до її розміру інших виплат згідно даних довідки Головного управління ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 р. №11/9/15-32-05-02-11, однак відповідач своїм рішенням від 12.02.2015 р. №33 відмов в задоволенні даної заяви позивача.

Позивачка не погоджуючись з даним рішенням та бездіяльністю відповідача була вимушена звернутися до суду для захисту своїх прав.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 18 травня 2015 року залишено без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, в частині позовних вимог щодо визнання неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01.07.2010 р. по 30.06.2012 р.., зобовязання управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_2 недоплачену пенсію за період з 10 липня 2012 року по 25 серпня 2014 року у розмірі 80 % від заробітної плати з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% згідно довідки від 10.07.2012 р. №17974/У/05-0007, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати згідно довідки Головного управління ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 р. №11/9/15-32-05-02-11 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Позивач у судове засідання не зявилася, про час та місце проведення судового засідання повідомлялася належним чином, згідно наданої до суду заяви просить справу розглядати у її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час та місце проведення відповідач повідомлявся належним чином. До суду надійшло письмове заперечення від представника відповідача, відповідно до якого представник просить відмовити в задоволенні адміністративного позову. В обґрунтування своїх заперечень представник відповідача зазначив, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям здійснюється в порядку встановленому Кабінетом Міністрів України. Згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки. У звязку з цим, застосовувати при обчисленні пенсії «інші виплати» не є можливим. Також представник зазначив, що відповідно до матеріалів пенсійної справи, стаж роботи позивача на посаді державного службовця складає 20 років 09 місяців 13 дні. Отже відповідно до п. 5 ст. 33 Закону України «Про державну службу» надбавка за вислугу років позивача встановлено у розмірі 30%.

Суд, зясувавши всі обставини справи, перевіривши їх письмовими доказами шляхом їх дослідження, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером за віком, перебуває на обліку у відповідача, одержуючи державну пенсію з 07.07.2012 р. призначену згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ.

Згідно довідки Головного управління ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 р. №11/9/15-32-05-02-11 про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» виданій ОСОБА_1 надбавки, премії та інші виплати за період з 01.07.2010 р. по 30.06.2012 р. становили: заробітна плата; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи; премії; інші виплати, які складаються з індексації грошових доходів населення, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань. На всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

06.02.2015 р. ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до відповідача про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням «інші виплати» згідно довідки Головного управління ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 р. №11/9/15-32-05-02-11 та надбавки за вислугу років.

Рішенням №33 від 12.02.2015 р. управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси відмовило в перерахунку пенсії ОСОБА_1, обґрунтовуючи це тим, що чинним законодавством, зокрема Законом України «Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» таке врахування не передбачено.

Листом від 19.02.2015 р. №47/І-11 управління Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси повідомило ОСОБА_1 про прийняте рішення №33 від 12.02.2015 р. щодо відмови в проведенні перерахунку її пенсії.

Суд не погоджується з думкою відповідача, викладено в рішенні №33 від 12.02.2015 року та на підставі ст. 224-2 КАС України, з урахуванням аналогічної позиції наведеної у Постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 р. та від 04.03.2014 р., вважає необхідним зазначити.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції від 11.04.2013 р., тобто чинної на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У частині 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якого входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчислені пенсії.

Відповідно до частини першої статті 66 вищезазначеного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структура заробітної плати.

Враховуючи, що згідно довідок вбачається, що на суму матеріальної допомоги, грошової винагороди за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи, премії та індексації грошових доходів нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, то вони є складовими заробітної плати позивача та повинні бути враховані при обчислені пенсії.

Також, за змістом наведених норм винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органами державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, яка була чинна на час звернення позивача з даним адміністративним позовом,затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року №283 «Про порядок обчислення стажу державної служби»з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів-електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.

Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у таких розмірах: за стаж роботи від 1 до 2 років 5%; від 2 до 5 років -10%; від 10 до 15 років 25 %; від 15 до 20 років 30%; від 25 до 25 років 35% від 25 та більше років - 40%, посадового окладу.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 перерахунок пенсії пенсіонерам проводиться на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із суми заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію на момент виникнення права на перерахунок.

Як вбачається, з наданої до суду позивачем, довідки від 10.07.2012 р. №17974/І/05-0007 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка була видана Державною податковою службою в Одеській області, на дату призначення пенсії ОСОБА_1П отримувала заробітну плату, в яку входила, у тому числі, винагорода за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу 849,60 грн., відповідно допостанови Кабінету Міністрів України №283 від 03.05.1994 р., на яку нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове пенсійне страхування.

Таким чином, винагорода за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу позивача, згіднодопостанови Кабінету Міністрів України №1013 від 12 вересня 1997 року, з якої були фактично нараховані та сплачені страхові внески до пенсійного фонду, повинна бути врахована в заробітну плату застрахованої особи при обчисленні пенсії.

Суд вважає, що в даному випадку відповідачем не було враховано, щостаття 33 Закону України «Про державну службу»визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення, а тому, оскільки позивач отримував винагороду (надбавку) за вислугу років у розмірі 40% до посадового окладу, то саме зазначений розмір цієї винагороди (надбавки) повинен бути врахований і при обчисленні його пенсії.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст.ст.2, 6, 8, 9, 11, 69-71, 99, 100, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси №33 від 12 лютого 2015 року про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок пенсії та виплатити ОСОБА_2 недоплачену пенсію з 26 серпня 2014 року з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% згідно довідки від 10.07.2012 р. №17974/У/05-0007, сум отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати згідно довідки Головного управління ДФС України в Одеській області від 30.01.2015 р. №11/9/15-32-05-02-11 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постанова може бути оскаржена в Одеський апеляційний адміністративний суд через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу, постанова якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя

18.05.2015