Постанова № 44938940, 09.04.2012, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
09.04.2012
Номер справи
1519/4161/2012
Номер документу
44938940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МАЛИНОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ_____

Справа №1519/4161/2012

Пр. №2а/1519/5038/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2012 рокум. Одеса

Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Сегеда О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Одесі матеріали справи адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про незаконною бездіяльність, зобовязання видати довідку та зобовязання провести перерахунок та виплату пенсі,

встановила:

У березні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що він є військовим пенсіонером та отримує у звязку із цим пенсію. Зазначив, що нещодавно йому стало відомо, що згідно Наказу Міністра оброни України № 377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України», яким затверджено нові схеми розмірів посадових окладів, що в свою чергу збільшило грошове забезпечення. Позивач зауважив, що відповідно до ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, які звільнилися з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, однак такий перерахунок уповноваженим органом проведено не було. При зверненні до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Одеській області з вимогою про здійснення перерахунку пенсії, йому в задоволені вимог було відмовлено. В своєму адміністративному позові ОСОБА_1 просить суд визнати відмову відповідача виплатити соціальну допомогу безпідставною, та зобовязати ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Одеській області здійснити виплату та перерахунок пенсію відповідно до Наказу Міністра оброни України № 377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України»за період з 01.09.2008 року по теперішній час включно.

Позивач ОСОБА_1 просить зобовязати Одеський обласний військовий комісаріат на підставі наданих ГУПФУ списків згідно додатку №1, вчинити певні дії, а саме: надати довідку встановленої постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. форми до ГУПФУ про розмір грошового забезпечення відповідної позивачу посади категорії військовослужбовців керівного, наукового та науково-педагогічного складу навчальних закладів, з зазначенням посадового окладу, який затверджений наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України», який виданий у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і навчального складу»з урахуванням зміни посадового окладу у складі загального грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців з 01.09.2008р.

Ухвалою суду від 13.03.2012 року позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Одеській області в частині здійснити виплату та перерахунок пенсію за період з 01 вересня 2008 року по 11 вересня 2011 року , залишені без розгляду. В частині позовних вимог позивача щодо зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії за період з 12 вересня 2011р. відкрито скорочене провадження.

Згідно ст.71 КАС України адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

03 квітня 2012р. з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшли заперечення на адміністративний позов. Одеський обласний військовий комісаріат не надав заперечень проти позову.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, що беруть участь у справі.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає що позовні вимоги підлягають не задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо стягнення з відповідача, який є суб'єктом владних повноважень, суми недоплаченої пенсії, суд зобов'язаний встановити, чи діяв відповідач на підставі закону, чи є його дії безсторонніми та добросовісними.

Судом встановлено, що правовідносини між сторонами регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»від 9 квітня 1992р. №2262-Х11 (далі - Закону України №2262-Х11), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45.

Позивач ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, що підтверджується посвідченням серії П №076516, знаходиться на обліку в ОСОБА_2 УПФ України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

08.11.2011р. позивач звернувся до ОСОБА_2 УПФ України в Одеській області із заявою про проведення йому перерахунку пенсії з урахуванням встановленої Наказом Міністра оборони України №377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України»нової схеми і розмірів посадових окладів.

ОСОБА_2 УПФ України в Одеській області №4747/М-11 від 21.11.2011р. позивачу у задоволенні звернення ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з посиланням на Наказ Міністра Оборони України № 377 від 28.07.2008 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових частин навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України»було відмовлено.

Суд приходить до висновку, що відповідач довів правомірність своїх дій.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України №2262-Х11 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

ОСОБА_3 України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року N 2011-XII (з наступними змінами та доповненнями, далі - ОСОБА_3 N 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Статтею 9 Закону N 2011-XII визначено склад грошового забезпечення (частина перша) та встановлено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності (абзац перший частини четвертої), порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (абзац другий частини четвертої).

Таким чином, Кабінет Міністрів України наділений повноваженням встановлювати розмір грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008р. N 45, перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пункт 1 Порядку прийнятий Кабінетом Міністрів України в межах повноважень, у спосіб, що передбачений чинним законодавством та не суперечить Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року.

Із заперечень ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області вбачається, що підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії немає.

Уповноважені органи Пенсійного фонду України з 01 січня 2007р. здійснюють функції щодо призначення (перерахування) та виплат пенсій військовослужбовцям особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших оіб»на підставі статті 99 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік»та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплат пенсій деяким категоріям громадян».

Вказаними нормативними актами на органи Пенсійного фонду покладено функції з призначення та перерахунку пенсій. Розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення пенсії до компетенції Пенсійного фонду не належить.

Органи пенсійного фонду не проводять перерахунок пенсії самостійно, а виключно після отримання документів з уповноважених органів, оскільки до компетенції Пенсійного фонду не входить визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовця.

Відповідно до ч.3 ст.63 вказаного Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом або у звязку із веденням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, встановлені частиною 2 ст.52 цього Закону.

Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних видів грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу було змінено розмір та запроваджено нові умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу. Зазначена постанова набрала чинності з 1 січня 2008 року, а наказом Міністра оборони України від 30.12.2007 року № 707 „Про встановлення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України були визначені нові розміри посадових окладів військовослужбовців, у тому числі й військовослужбовців військових навчальних закладів.

Такий перерахунок був проведений органами Пенсійного фонду України з 01.01.2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.

Таким чином, право у військових пенсіонерів на черговий перерахунок з'явиться лише за умови прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних актів, які змінять структуру або розмір окремих видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців та співробітників силових структур. Організаційно-штатні зміни в окремих установах або відомчі нормативні акти стосовно оплати праці окремих категорій співробітників не є підставою для перерахунку пенсій особам, які звільнялися з аналогічних посад в цих установах.

Враховуючи викладене, та те, що наказ Міністра оборони України № 377 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України»виданий 28.07.2008 року, та з цього питання рішення Кабінетом Міністрів України не приймалося, положення наказу мають бути враховані для перерахунку пенсій при чергових змінах розміру грошового забезпечення за рішенням КМ України.

Крім того, пунктом 2-3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, передбачено, що на підставі рішення, зазначеного у пункті 1 Міністерство оборони повідомляє у пятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Після чого Пенсійний фонд України у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів повідомляє своїм головним управлінням областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Аналіз наведених вище пунктів Порядку дає підстави для висновку про те, що початок процедури оформлення документів (в тому числі і довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій) обумовлений настанням певної події - повідомлення Пенсійним фондом України своїх ОСОБА_4 управлінь про наявність підстав для здійснення такого перерахунку.

Таким чином, суд зазначає, що враховуючи не надходження до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області інформації від Пенсійного фонду України про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та відсутність підстав для надсилання таких списків до Одеського обласного військового комісаріату, тому і відсутність підстав та обовязку для видачі такої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та відповідно направлення її установою відповідача - Одеським обласним військовим комісаріатом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_4 управління ПФУ в Одеській області діяло відповідно до вимог чинного законодавства, а відтак правових підстав для визнання дій субєкта владних повноважень протиправними не має, також відсутні підстави та обовязок для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Одеським обласним військовим комісаріатом, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі вище викладеного та керуючись Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 , наказом Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року, постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 „Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, ст. ст. 2, 6, 8, 9, 11, 17-19, 69-72, 158-163, 167, 183-2, 186 КАС України, суддя,

постановила:

В задоволенні адміністративного ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату про незаконною бездіяльність, зобовязання видати довідку та зобовязання провести перерахунок та виплату пенсі - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Малиновський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Суддя: О.М. Сегеда