Постанова № 44936373, 08.06.2015, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
08.06.2015
Номер справи
537/6124/13-а
Номер документу
44936373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 537/6124/13-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.06.2015 року м. Кременчук

Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді Сьоря С.І, при секретарі Яворській А.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Кременчуці Полтавської області в приміщенні Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області справу за адміністративним позовом фізичної особи ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов»язання провести перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на підставі ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пунктів 1,2,3,4 Порядку проведення перерахунку пенсії, довідки з фінансового відділу ГУМВС України в Полтавській області за 2012 рік здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2012 року.

Свої вимоги мотивував тим, що він є пенсіонером МВС України. З серпня 1992 року, був звільнений зі служби по вислузі років. Розмір відсоткового нарахування до його отриманого грошового забезпечення складає 76 %. На підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року йому поетапно у три рази на протязі 2012 року був здійснений перерахунок його пенсії. Після отримання останнього перерахунку пенсії в нього з»явилися сумніви щодо правильності перерахунку пенсії. Оскільки статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що якщо змінився розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення ( надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, в цьому випадку усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, він (позивач) звернувся до фінансового відділу Головного Управління МВС України в Полтавській області з заявою про надання йому копій довідок, після отримання яких довідався про порушення діючого законодавства при розрахунку його пенсії. Він звертався до головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області з заявою щодо порядку проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, , звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Однак, 04.11.2013 року Головне Управління пенсійного фонду України в Полтавській області надіслав на його адресу листа, відповідно до якого йому (позивачу було відмовлено в перерахунку розміру його пенсії. Окрім того, зазначив, що на підставі отриманої ним довідки про розмір отриманого грошового забезпечення по його посаді він довідався, що на час перерахунку пенсії він складає 7525 грн. 06 коп., а відтак його пенсія має складати 5719 грн. 05 коп. ( 7525 грн. 06 коп. х 0,76).

В подальшому позивач уточнив позовні вимоги та просив суд ухвалити постанову, якою зобов»язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області виконати перерахунок розміру його пенсії, згідно ч.3 ст.63 Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» і довідки про грошове забезпечення по його посаді станом на 01.04.2012 року із суми 7525 грн. 06 коп. та перерахунок розміру його пенсії виконати з часу його звернення до Головного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Представник відповідача Головного управління пенсійного фонду України в Полтавській області позов не визнав, суду пояснив, що під час проведення перерахунку пенсії позивача дотримані всі вимоги чинного законодавства, а саме вимоги постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.03.2012 року, відповідно до якої перерахунок проводиться шляхом вставлення до отримуваної пенсії окремої пенсійної виплати, яка має назву «підвищення». Розмір даного підвищення складає з 01 липня 2012 року 11 %, з 01 вересня 2012 року до 23 % і з 01 січня 2013 року до 35 %. Окрім того, зазначив, що з 01 січня 2008 року Кабінетом міністрів України не було прийнято рішень про збільшення грошового забезпечення військовослужбовцям, які б стали підставою для проведення відповідного перерахунку пенсій, тому на даний час до органів Пенсійного фонду України повідомлення про настання підстав перерахунку пенсій військовослужбовцям від уповноваженого органу Управління Міністерства органів внутрішніх справ не надходило. З урахуванням викладеного, вважає, що вимоги позивача є неправомірними та необґрунтованими та такими, що не відповідають чинному законодавству, у зв»язку з чим просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Вислухавши пояснення позивача та пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду Полтавської області як пенсіонер МВС України, звільнений зі служби за вислугою років.

Згідно довідки № 4/6648, виданої Відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Полтавській області розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними на 01.01.2008 року за посадою заступника начальника по загальних питаннях уст.ОП-317/69 УВС Полтавської області відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» складає 4313 грн. 63 коп., з яких посадовий оклад 1250 грн. 00 коп.; підвищення посадового окладу (10%) 125 грн. 00 коп.; оклад за військовим (спеціальним ) званням підполковник внутрішньої служби 130 грн. 00 коп.; надбавка за вислугу років (40%) 602 грн. 00 коп.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (49;) 1032 грн. 43 коп.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (13%) 178 грн. 75 коп.; премія (30%) 995 грн. 45 коп.

Відповідно довідки № 4/6648 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за списками , наданими Пенсійним фондом, виданої Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Полтавській області , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» , розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.04.2012 року за посадою заступник начальника по загальних питаннях уст.ОП-317/69 УВС Полтавської області становить7525 грн. 06 коп., з яких посадовий оклад 1250 грн. 00 коп.; підвищення посадового окладу (5%) 62 грн. 50 коп.;оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник внутрішньої служби 130 грн. 00 коп.; надбавка за вислугу років (40%) 577 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) 1009 грн. 75 коп.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність ( 43%) 564 грн. 38 коп.; премія (109,4%) 3931 грн. 43 коп.

Позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою від 25.10.2013 року відповідно до якої просив перерахувати розмір його пенсії згідно вимог ст..63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та довідки про грошове утримання, що була направлена на адресу Головного Управління Пенсійного фонду України в Полтавській області фінансовим відділом УМВС України в Полтавській області.

Згідно повідомлення Головного Управління пенсійного фонду України в Полтавській області від 04.11.2013 року за вих. № 367/К-03 позивачу повідомлено, що після 01.01.2008 року Кабінетом Міністрів України не було прийнято рішень про збільшення грошового забезпечення військовослужбовцям, які б стали підставою для проведення відповідного перерахунку пенсій. Окрім того, позивачу було повідомлено, що нарахування його пенсії здійснено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року, згідно із якою розмір підвищення з 01.07.2012 року складає 360 грн. 62 коп. або 11 % основного розміру пенсії, з 01.09.2012 року - 754 грн. 02 коп. або 23 % основного розміру пенсії та з 01.01.2013 року 1147 грн. 43 коп. або 35 % основного розміру пенсії ( а.с. 9-10).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв»язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв»язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально виконавчій службі визначається Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст..63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв»язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також за додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більше ніж на 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку зі зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.1,2 ст.51 цього Закону. У разі якщо перерахунок пенсій, передбачених цією частиною, розмір пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Тобто із змісту ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», вбачається, що підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії є саме фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення, яка проведена на підставі рішення відповідного суб»єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців та інших осіб.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 24.04.2012 року по справі № 21-84а12.

Суд враховує те, що норми Закону України мають вищу юридичну силу поряд з підзаконними актами Кабінету Міністрів України і підлягають обов»язковому застосуванню.

З матеріалів справи вбачається, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено з грошового забезпечення, яке становить 3278 грн. 36 коп.

В довідці № 4/6648 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за списками, наданими Пенсійним фондом, виданої Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України в Полтавській області, зазначено, що розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.04.2012 року за посадою ОСОБА_1 заступника начальника по загальних питаннях уст.ОП-317/69 УВС Полтавської області становить 7525 грн. 06 коп. Дана довідка свідчить про збільшення грошового забезпечення осіб за посадою, яку обіймав позивач на день звільнення зі служби.

Зважаючи на викладене, а також те, що частина третя статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не вказує на рішення субєкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців, як на підставу для перерахунку пенсії, а повязує її перерахунок з фактичною зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення, що і відбулось в даному випадку, то суд приходить до висновку, що наявні підстави для застосування відповідачем частини 3 статі 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та проведення перерахунку пенсії, що була призначена позивачу.

Між тим, процедура та підстави для перерахунку пенсій, які призначені на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 3 1 від 30.01.2001 року.

Відповідно висновків Верховного Суду України, які зроблені у постанові від 22.04.2014 року (справа №21 484а13) та які є обов»язковими для всіх судів України, Верховний Суд України проаналізувавши вказані нормативні акти прийшов до висновку, що підставою для вчиненні дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органи ПФУ.

Також у вказаній постанові Верховний Суд України зазначив, що за результатами розгляду заяви з доданими до неї документами пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.

Рішення про відмову із зазначенням причин орган ПФУ видає (надсилає) заявникові протягом п»яти днів з дня його прийняття.

Тобто, відповідно до ст..ст.49, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.

Як вбачається із матеріалів справи Головним управлінням пенсійного фонду України в Полтавській області відповідне рішення по заяві позивача не приймалось, а лише листом повідомлено про результати її розгляду, що свідчить про порушення норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст..162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову, суд може ухвалити постанову про зобов»язання відповідача вчинити певні дії, при цьому у випадку, коли Закон встановлює повноваження суб»єкту владних повноважень в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена Законом, то суд може зобов»язати відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку коли суб»єкт владних повноважень наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення та зазначити норму Закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні певної дії (прийнятті рішення) з урахуванням встановлених судом обставин.

В даному випадку Головне управління Пенсійного фонду України наділено дискреційними повноваженнями, тому цей орган повинен прийняти рішення по заяві позивача у межах своєї компетенції, а не суд.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а саме необхідно визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду звернення позивача від 25 жовтня 2013 року про перерахунок пенсії та зобовязати відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 жовтня 2013 року про перерахунок пенсії з урахуванням довідки УМВС України в Полтавській області №4/6648 щодо розміру грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року та прийняти відповідне рішення з урахуванням обставин встановлених судом.

Керуючись статтями 6-14, 71, 159-163 КАС України, ст.ст.49, 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов»язання провести перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 25 жовтня 2013 року про перерахунок пенсії.

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 25 жовтня 2013 року про перерахунок пенсії з урахуванням довідки УМВС України в Полтавській області №4/6648 щодо розміру грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року та прийняти відповідне рішення.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі з одночасним подання копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Суддя: