ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.10.2012 2-а/1224/2864/12
Рубіжанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого - судді Москаленко В.В.
при секретарі - Прудовій О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Рубіжне адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Рубіжному Луганської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії ,-
в с т а н о в и в :
В обґрунтування позову позивач зазначив, що з 03 вересня 1986 року по 03 жовтня 1986 року він приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у звязку з чим отримав статус учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській атомній електростанції 1 категорії.
Відповідно до ст.57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофивстановлено пільги по обчисленню середнього заробітку відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення.За бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може братися за будь-які 12 місяців роботи підряд на територіях радіоактивного забруднення. У випадку, коли особа пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення менше 12 місяців, середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців. А у випадку, коли особа пропрацювала на вказаних територіях менше 30 календарних днів у двох місяцях ,-середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи.
Підприємством на якому він працював та з якого його було призвано на роботу в Чорнобильську зону ,нарахована заробітна плата за період з 03 вересня 1986 року по 03 жовтня 1986 року відповідно до норм діючого на той час законодавства,яким врегульовано порядок нарахування.Але відповідач надану ним довідку не приймає,посилаючись на відсутність підстав.Будь-яких обмежень щодо застосування ст.57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофиЗакон України „Про Державний бюджет України на 2012 рік не містить.Таким чином відмовляючи йому в перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати відповідно до виданої підриємством довідки № 30/2880 від 19.12.2011 р.,відповідач порушує його конституційне право на соціальний захист.
Позивач просить визнати дії відповідача щодо відмови в перерахунку його пенсії з урахуванням заробітної плати відповідно до довідки № 30/2880 від 19.12.2011 р.,виданої 5-м Загоном державної пожежної охорони МНС України в Луганській області згідно з вимогами ст.57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофинеправомірними.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжному Луганської області прийняти від нього довідку № 30/2880 від 19.12.2011 р.,видану 5-м Загоном державної пожежної охорони МНС України в Луганській області та здійснити перерахунок його пенсії за віком згідно з вимогами ст. 57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофивиходячи із заробітку за роботу на території радіоактивного забруднення з 03 вересня 1986 року по 03 жовтня 1986 року в розмірі 1738,95 крб.СРСР згідно довідки про заробітну плату № 30/2880 від 19.12.2011 р.,виданої 5-м Загоном державної пожежної охорони МНС України в Луганській області з дати подання заяви урахуванням здійснених виплат.
Позивач у судове засідання не зявився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності , позовні вимоги підтримав .
Представник відповідача в судове засідання не зявився,надав заперечення в яких позовні вимоги не визнав .
Суд, дослідивши й оцінивши представлені письмові докази по справі в їх сукупності, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії ,що підтверджується посвідченням (а.с.3) ,інвалідом 3 групи ,перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Рубіжному та отримує пенсію по 3 групі інвалідності відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян ,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,що сторонами не оспорювалось.
5-м Загоном державної пожежної охорони МНС України в Луганській області позивачу була видана довідка № 30/2880 від 19.12.2011 року (а.с.5) із підвищенням заробітної плати на 100%,тарифної ставки та премією у 60 %.
Позивач звернувся до відповідача з заявою про розяснення йому порядку нарахування призначеної пенсії .
Листом від 17.01. 2012 року (а.с.7) позивачу було розяснено порядок розрахунку його пенсії.
Відповідно до п.38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхуваннявід 25.11.2005 року ,орган,що призначає пенсію,має право перевіряти обгрунтованість видачі поданих документів.
02.08.2012 року Управлінням Пенсійного фонду України у Ленінському районі м.Луганська була проведена зустрічна перевірка достовірності виданої довідки про заробітну плату позивача ,котрою було встановлено,що за роботу в зоні відчуження з 03.09.1986 року по 03.10.1986 року позивач фактично не отримував заробітну плату,котра зазначена в довідці № 30/2880 від 19.12.2011 року (акт а.с.30).
Таким чином підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням вищезазначеної довідки відсутні..
Крім того розділ 8 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофипередбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4.
Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 50 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофипередбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи - 50% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно частини четвертої ст.54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком, приписи зазначеної норми співпадають з приписами пункту 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 1997 року № 523 (з наступними змінами та доповненнями).
Відповідно до ст.57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофиобчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.
Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.
14 червня 2011 року Верховною Радою України прийнято Закон України №3491-VI Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік, який набрав чинності 19 червня 2011 року.
Пунктом 7 частини зазначеного Закону Прикінцеві положення Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рікдоповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення, зокрема, статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофизастосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Аналогічна правова норма відтворена в пункті 3 Прикінцевих положень Закону України Про Державний бюджет України на 2012 рік.
Із аналізу наведених норм випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України.
Під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв'язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше.
Пізніше прийняті норми Закону України від 14 червня 2011 року №3491-VI Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рікта Закон України Про Держаний бюджет України на 2012 рік.
На виконання вимог Закону України від 14 червня 2011 року №3491-VI Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2011 рік6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 Про встановлення деяких виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, яка набрала чинності 23 липня 2011 року.
Вказаною постановою КМ України визначено, зокрема, розміри щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю до прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність та розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою.
Тобто, до набрання чинності зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, до 23 липня 2011 року, застосуванню підлягали положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, статті 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни, статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Таким чином, з 23.07.2011р. повноваження щодо визначення розміру виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, делеговані Кабінету Міністрів України, у зв'язку із чим з вказаного періоду при визначення розмірів основної та додаткової пенсій таким особам слід керуватися відповідними Постановами Кабінету Міністрів України з цих питань.
На виконання вимог Закону України від Про Державний бюджет України на 2012 рік23 листопада 2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка набрала чинності 01 січня 2012 року.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012р. визнано, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Постанови Кабінету Міністрів України №745 від 06.07.2011р. та №1210 від 23.11.2011р. неконституційними в установленому законом порядку не визнавалися.
Крім того, відповідач у запереченнях проти позову зазначає, що позивач не звертався до Управління Пенсійного Фонду України в м. Рубіжне з заявою про перерахунок пенсії, як це передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відповідно до якого орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою.
Відповідно до п.39. зазначеного порядку, не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Як встановлено із доданих до адміністративного позову документів позивач звертався до відповідача з заявою про розяснення порядку нарахування призначеної йому пенсії . З заявою про перерахунок пенсії позивач не звертався.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення.
Отже позивачем не доведено та не надано доказів того, що він звертався в установленому законом порядку з заявою про перерахунок пенсії. Крім того, позивачем не надано доказів того, що Управління Пенсійного фонду України в м. Рубіжне прийняло рішення, в установленому законом порядку, про відмову в перерахунку пенсії.
Таким чином не можна визнавати дії неправомірними, якщо такі дії взагалі не проводилися.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Рубіжному Луганської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.46 Конституції України ,ст. 10,11,71,94,100,159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд, -
п о с т а н о в и в:
В задоволенні позовних вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Рубіжному Луганської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії відмовити .
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Рубіжанський міський суд протягом 10 днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана.
У разі подання апеляційної скарги, постанова , якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.В.Москаленко.