Постанова № 44919419, 04.06.2015, Личаківський районний суд м.Львова

Дата ухвалення
04.06.2015
Номер справи
463/922/15-а
Номер документу
44919419
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2015 року м. Львів 463/922/15-а

2-а/463/65/15

Личаківський районний суд м. Львова

в складі

головуючого судді - Лакомської Ж. І.

при секретарі- Коник О.Б.

за участі: представника позивача - Лисик А.М.

відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові справу за адміністративним позовом Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім»ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернулось в суд з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім»ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позов мотивує тим, що відповідачу, на підставі її заяви від 04.06.2014р., з 01.06.2014р. по 30.06.2014р. було призначено допомогу по догляду за дитиною з врахуванням доходів, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім»ям на період з 01.06.2014 до 30.11.2014. При поданні документів для призначення цих видів державної допомоги відповідача було попереджено про її обов'язок подавати повні та достовірні відомості про доходи сім'ї, однак такого обов'язку відповідачем дотримано не було. Під час проведення перевірки даних, позивачем було встановлено, що відповідач згідно свідоцтва про право на спадщину за законом отримала спадщину у своєї бабусі ОСОБА_5 ? квартири, яка знаходиться в АДРЕСА_1.Дана частка спадщини оцінена на суму 39958,25 грн. Для з'ясування всіх питань, що виникли під час проведення перевірки, відповідача було повідомлено про необхідність з'явитись у Личаківський відділ соціального захисту для надання пояснень з приводу виявлених під час перевірки порушень, на що остання представила свідоцтво про право на спадщину за законом, згідно якого вона успадкувала ? частку вказаної вище квартири. Згідно вимог чинного законодавства, при обчисленні сукупного доходу сім'ї, до нього входять всі доходи які підлягають оподаткуванню. Дохід, отриманий відповідачем у вигляді успадкованого майна, підлягає оподаткуванню, і якби відповідач включила його до сукупного доходу сім'ї, вона б не мала права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з врахуванням доходів. Оскільки ОСОБА_2 цього не зробила, їй було надмірно виплачено кошти за період з червня 2014 року по вересень 2014 року на суму 1907,76 грн. З метою досудового врегулювання спору, відповідачу було запропоновано добровільно повернути вказану суму коштів. Однак сума надміру виплачених коштів залишається непогашеною, позивач просить стягнути вказані кошти в судовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, дав пояснення аналогічні наведеним мотивам позову, просив позов задоволити.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов визнала, та пояснила, що дійсно виникла переплата у виплаті їй державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім»ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, надміру виплачені кошти зобов»язалась повернути.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, з'ясувавши дійсні обставини справи та приймаючи рішення у відповідності до вимог ст. 160 КАС України суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі заяви відповідача від 04.06.2014р. (а.с.3), позивачем було прийнято рішення від 06.06.2014р. (а.с.5-8) про призначення ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з врахуванням доходів терміном з 01.06.2014р. по 30.11.2014р. та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям терміном з 01.06.2014р. по 30.11.2014р.

Для прийняття позитивного для відповідача рішення, останньою було подано декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.3), в розділі ІІ якої відповідачем було вказано, що єдиним її доходом є державна соціальна допомога в розмірі, інших доходів в неї немає. Однак, як вбачається з свідоцтва про право на спадщину за законом від 05 грудня 2013 року, посвідченого державним нотаріусом Четвертої Львівської державної нотаріальної контори відповідач ОСОБА_2 успадкувала ? частки спадщини після смерті її бабусі ОСОБА_5, а саме 1\4 частину квартири АДРЕСА_1, вартість якої становить 39958,25 грн.(а.с.11).

Згідно акту ДПІ у Личаківському районі м. Львова № 10 (а.с.10, 10зв.), у І кварталі 2012р. відповідачем отримано дохід за ознакою доходу « 114» в розмірі 39958,25 грн.

Згідно довідника ознак доходів (додаток до порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, дохід, отриманий за ознакою доходу « 114» - це дохід, отриманий платником податку унаслідок прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав від фізичної особи, що не є членом сім'ї першого ступеня споріднення відповідно до пп. «а» пп. 174.2.1 п. 174.2, п. 174.6 ст. 174 Податкового кодексу.

У відповідності до вимог п. 5.18 Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входять інші доходи, які підлягають спадкуванню відповідно до законодавства.

Згідно п.174.2.2 ст. 174 Податкового кодексу України зазначено, що за ставкою, визначеною пунктом 167.2 ст. 167цього Кодексу (5 відсотків бази оподаткування), оподатковуються вартість будь-якого об'єкта спадщини (дарування), що успадковуються спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

Таким чином, слід погодитись з позицією позивача про те, що дохід отриманий відповідачем у вигляді успадкованого майна підлягав оподаткуванню, а тому повинен включатись у сукупний дохід сім'ї, і в разі його включення, ОСОБА_2 не мала би права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з урахуванням доходів.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 22 Порядку призначення і виплат державної допомоги сім'ям з дітьми, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Згідно вимог ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.Аналогічні положення закону закріплено також у п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, в якому вказується, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про стягнення у судовому порядку.

З представлених суду актів про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками житлових субсидій та соціальної допомоги від 22.09.2014р. (а.с.15-16) вбачається, що відповідачу було здійснено переплату державної допомоги 1907,76 грн., з яких переплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить за період з 01.06.2014р. по 30.06.2014р. становить 565,28 грн.,а переплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з 01.06.2014р. по 31.09.2014 р. складає 1342,48 грн.

Враховуючи те, що обов'язок по поверненню надміру виплачених коштів покладається законом на особу, яка отримала їх через неповність та недостовірність поданої інформації про доходи, оскільки в позасудовому порядку спір не врегульовано, відповідні вимоги позивача (а.с.17-21) відповідачкою були проігноровані, суд приходить до висновку, що суму надміру сплачених коштів в розмірі 1907,76 грн. з відповідача слід стягнути в примусовому порядку.

Керуючись ст. ст. 2, 17-19, 128, 160-163, 186 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (МФО 825014, ЄДРПОУ 26256754, р/р 35416011020953, банк ГУДКСУ у Львівській області) надміру виплачені кошти у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі 565 (п»ятсот шістдесят п»ять) гривень, 28 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (МФО 825014, ЄДРПОУ 26256754, р/р 35413014020953) надміру виплачені кошти у вигляді допомоги малозабезпеченій сім»ї в сумі 1342 (тисячу триста сорок дві) гривні, 48 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Личаківський районний суд м. Львова шляхом подачі апеляційної скарги в порядку та строки передбачені ст.186 КАС України.

Суддя: Лакомська Ж. І.