Справа № 317/1522/15-ц
№/п 2/317/1070/2015
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 червня 2015 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Гончаренко П.П.,
при секретарі: Сучковій А.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги в розмірі 1758,02 грн.
В обґрунтування позову зазначили, що ОСОБА_2 звернулась до управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області із заявою вх. № 230 від 20.02.2014 року про призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для осіб застрахованих в системі загальнообовязкового державного соціального страхування.
У відповідності із Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року ОСОБА_2 на підставі рішення від 28.02.2014 року про призначення допомоги сімям з дітьми, призначено допомогу по догляду за дитиною до 3-х років працюючим жінкам, з урахуванням доходів та з 01.02.2014 року по 15.05.2014 року відповідачу призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку щомісячно в розмірі 130,00 грн.
Відповідно до п. 23 Порядку, якщо працююча особа, яка отримує в органах праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати, виплата цієї допомоги припиняється з дня працевлаштування.
Згідно з п.п. 48, 49 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сімям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Особи, яким виплачується державна соціальна допомога сімям з дітьми зобовязані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміни всіх обставин, які впливають на (розмір) виплату державної допомоги (зміни у складі сімї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сімї тощо).
16.04.2014 року на адресу управління надійшов наказ від 03.03.2014 № 5-к. В наказі зазначено, що дозволити ОСОБА_2, приступити до роботи на посаді помічника вихователя Долинського комунального дошкільного навчального закладу «Мрія» (ясла-сад) 1 ставка після виходу з відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 03.03.2014 року.
Про даний факт відповідач не повідомляла управління, чим на думку позивача, порушила вимоги п. 46 вищевказаного Порядку, де зазначено, що особи, яким виплачується державна соціальна допомога сімям з дітьми, у разі виникнення обставин (зміни у складі сімї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сімї тощо), які впливають на розмір виплати державної допомоги та призводять до припинення виплати допомоги, зобовязані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Після виявленого порушення, згідно діючого законодавства України надання соціальної допомоги було припинено та був здійснений перерахунок сума переплати склала 1758,02 грн.
Суми державної соціальної допомоги сімям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо не правдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сімї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом в судовому порядку.
Відповідач особисто надала до управління заяву в якій вона зобовязалась погасити переплат у в сумі 1458,02 грн. у повному обсязі та надати квитанцію про оплату.
Позивач вважає, що наведені факти свідчать про порушення відповідачем вимог Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, перешкоджає проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для надання державної допомоги сімям з дітьми та не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення.
В судове засідання представник позивача не з'явилась, повідомлена належним чином, заяви про відкладення розгляд у справи не надали.
Відповідачка в судове засідання не зявилась, надала до суду заяву, в якій зазначила, що позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить розглядати справу без її участі, без фіксування процесу технічними засобами.
Тому суд вважає за необхідне розглядати справу на підставі наявних у ній доказів, відповідно з частиною 4 ст. 169 ЦПК України.
Відповідно до ст. 197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Всебічно та повно зясувавши обставини справи, обєктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, надавши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у звязку з наступним.
Згідно зі ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Статтею 11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи на підставі наданих сторонами доказів. Згідно ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Стаття 58 ЦПК України встановлює, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Згідно ст. 59 ЦПК України суд не бере до уваги докази, одержані з порушенням порядку, встановленого законом і обставини, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 61 ЦПК України обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 звернулась до управління соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області із заявою вх. № 230 від 20.02.2014 року про призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для осіб застрахованих в системі загальнообовязкового державного соціального страхування.
У відповідності із Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року ОСОБА_2 на підставі рішення від 28.02.2014 року про призначення допомоги сімям з дітьми, призначено допомогу по догляду за дитиною до 3-х років працюючим жінкам, з урахуванням доходів та з 01.02.2014 року по 15.05.2014 року відповідачу призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку щомісячно в розмірі 130,00 грн.
Відповідно до п. 23 Порядку, якщо працююча особа, яка отримує в органах праці та соціального захисту населення допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати, виплата цієї допомоги припиняється з дня працевлаштування.
Згідно з п.п. 48, 49 Порядку органи, що призначають і виплачують державну допомогу сімям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Особи, яким виплачується державна соціальна допомога сімям з дітьми зобовязані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу про зміни всіх обставин, які впливають на (розмір) виплату державної допомоги (зміни у складі сімї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сімї тощо).
16.04.2014 року на адресу управління надійшов наказ від 03.03.2014 № 5-к. В наказі зазначено, що дозволити ОСОБА_2, приступити до роботи на посаді помічника вихователя Долинського комунального дошкільного навчального закладу «Мрія» (ясла-сад) 1 ставка після виходу з відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 03.03.2014 року.
Про даний факт відповідач не повідомляла управління, чим на думку позивача, порушила вимоги п. 46 вищевказаного Порядку, де зазначено, що особи, яким виплачується державна соціальна допомога сімям з дітьми, у разі виникнення обставин (зміни у складі сімї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сімї тощо), які впливають на розмір виплати державної допомоги та призводять до припинення виплати допомоги, зобовязані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
Після виявленого порушення, згідно діючого законодавства України надання соціальної допомоги було припинено та був здійснений перерахунок сума переплати склала 1758,02 грн.
Суми державної соціальної допомоги сімям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо не правдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сімї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом в судовому порядку.
Відповідач особисто надала до управління заяву в якій вона зобовязалась погасити переплат у в сумі 1458,02 грн. у повному обсязі та надати квитанцію про оплату.
Наведені факти свідчать про порушення відповідачем вимог Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, перешкоджає проведенню державної політики в частині розподілення бюджетних коштів для надання державної допомоги сімям з дітьми та не сприяє ефективному проведенню державної соціальної політики в напрямку захисту населення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 7, 10, 11, 15, 18, 60, 205, 206, 212- 215 ЦПК України, ст.ст. 5, 22 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь ОСОБА_1 соціального захисту населення Запорізької районної державної адміністрації Запорізької області (м. Запоріжжя, вул. Комінтерну, 3-а, МФО 813015, код ЗКПО 03193241. р/р 35416057001272 в УДКСУ в Запорізькій області) надміру виплаченої суми соціальної допомоги в розмірі 1758,02 (одна тисяча сімсот пятдесят вісім гривень 02 коп.) грн.
Стягнути з ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 243,60 грн. в дохід держави.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: П.П. Гончаренко