Ухвала суду № 44880922, 04.06.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2015
Номер справи
127/1058/13-а
Номер документу
44880922
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 127/1058/13-а

Головуючий у 1-й інстанції: Борисюк І.Е.

Суддя-доповідач: Мельник-Томенко Ж. М.

04 червня 2015 року м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мельник-Томенко Ж. М.

суддів: Ватаманюка Р.В. Сторчака В. Ю. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 08 квітня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про перерахунок пенсії. На обґрунтування позову позивач послався на те, що відповідачами неправомірно встановлено посадовий оклад 1 150, 00 гривень замість 1 050, 00 гривень та просив здійснити перерахунок пенсії станом на 01.01.2008 року і на 01.07.2012 року, включити в перерахунок норму 1/12 допомоги на оздоровлення, надбавку за виконання ОВЗ в розмірі 95 % замість 47 %, премії в розмірі 33,3 % замість 18 % та відшкодувати пенсійну недоплату з 10.10.2012 року по дату набрання законної сили рішення суду.

Крім того, позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, якою, зокрема, збільшено позовні вимоги. Позивач просив суд скасувати постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 26.06.2007 року у справі № 2-а-731/07, зобов'язати відповідача провести перерахунок вислуги років із урахуванням 4 років навчання позивача в вузі та перебування його в службовому відрядженні терміном три місяці у Вірменській РСР де діяв надзвичайний стан з березня 2013 року, на підставі перерахунку вислуги років прийняти рішення щодо статусу учасника бойових дій та ветерана МВС України; зобов'язати співвідповідача провести обчислення суми пенсійного грошового забезпечення на підставі встановленої повної сумарної вислуги років з урахуванням 4 років навчання позивача в вузі та перебування його в службовому відрядженні терміном три місяці у Вірменській РСР де діяв надзвичайний стан, зобов'язати співвідповідача провести перерахунок суми грошового забезпечення із урахуванням вислуги років, премій та інших грошових надбавок і провести виплату з січня 2008 року; відносити премію з 18 % до 33,3 %, надбавку за особливо важливі завдання збільшити з 48 % до 95 %, зобов'язати співвідповідача провести виплату грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 1/12 частини, що відноситься до фонду заробітної плати.

Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 08 квітня 2015 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 08 квітня 2015 року провадження в частині позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 із урахуванням 4 років навчання в Харківському юридичному інституті закрито.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати Постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 08 квітня 2015 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Сторони в судове засідання не з'явились. Про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, колегія суддів прийшла до висновку щодо можливості апеляційного розгляду в порядку письмового провадження у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.

Згідно частини 6 статті 12, частини 1 статті 41 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи, 25 жовтня 2004 року ОСОБА_2 був звільнений у відставку з пільговою вислугою 23 роки 11 місяців 15 днів із призначенням пенсії 67 % від грошового забезпечення.

У січні 2008 року Головним управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області було проведено перерахунок пенсії позивача.

Позивач, вважаючи такий перерахунок пенсійного забезпечення неправомірним, звернувся за захистом своїх прав до суду.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачі діяли у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надавши правову оцінку обставинам справи, проаналізувавши законодавство, норми якого регулюють спірні правовідносини, оцінивши докази в їх сукупності, колегія суддів повністю погоджується з висновками суду першої інстанції.

Порядок призначення пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ визначений Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" від 17 липня 1992 року № 393 (з подальшими змінами та доповненнями).

Відповідно до статті18 Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-XII, порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Порядок перерахунку пенсії осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ України визначається частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", за приписами якої встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Отже, зазначеним законом Кабінету Міністрів України делеговані відповідні повноваження з встановлення порядку перерахунку пенсії.

На виконання наданих частиною 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" повноважень постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).

Пунктом 1 Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень ) та премій у розмірах, установлених законодавством.

З 01.01.2008 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України № 1294 якою було змінено розмір та введені нові види грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.

З 01.01.2008 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" Головним управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням наступних видів грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1050 грн.;

- оклад за військове звання 130 грн.;

- процентна надбавка за вислугу років - 35% - 413 грн.;

- робота з таємними виробами, носіями, документами - 10% 10% - 105 грн.;

- надбавка за інформаційно - аналітичне забезпечення -10% - 105 грн.;

- надбавка за особливо важливі завдання - 47% - 748,71 грн.;

- премія 18% - 459,31 грн.

Всього 3011,02 грн. Основний розмір пенсії 64% грошового забезпечення (вислуга років 23) у розмірі - 1927,051 грн.

Таким чином, при перерахунку пенсії було враховано наступні види грошового забезпечення у зменшеному розмірі, а саме: надбавку за особливо важливі завдання у розмірі 47%, замість раніше встановленої 50%; премію у розмірі 18% замість раніше встановленої 33,3%.

Також відповідачем не було враховано при перерахунку пенсії позивача наступні види грошового забезпечення: надбавку за безперервну службу в 70%; надбавку за вислугу років в 35%; надбавку за ОУС в 50%; надбавку грошового утримання в 100%, надбавку за таємність в 10%; надбавку за слідчу роботу або ВДІМ 25%.

Абзацом 5 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Надбавка в розмірі 100 % грошового утримання, яка була встановлена Указом Президента України від 04.10.1996 року № 926 "Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати працівників органів внутрішніх справ" та 70 % надбавка за безперервну службу, яка була встановлена Указом Президента України від 24.04.2003 року № 370 "Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" скасовані на підставі пункту 2 Указу Президента України «Про внесення зміни до Указу Президента України від 14 квітня 1999 року N 379 та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України» від 18.12.2007 №1234/2007.

Оскільки, надбавки, які були встановленні вищезазначеними Указами Президента, на момент перерахунку пенсії скасовані, то відповідачем правомірно відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 не було враховано такі види грошового забезпечення.

Абзацом 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що для перерахунку пенсії враховуються щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

На виконання вищезазначеної норми, при перерахунку пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області надбавку за особливо важливі завдання, премія та посадовий оклад були враховані у середньому розмірі.

Згідно підпункту 2.16.3 пункту 2.16 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 року № 499, допомога для оздоровлення особам рядового і начальницького складу надається в разі вибуття в чергову відпустку у розмірі грошового забезпечення, яке особа отримувала на день виплати.

Враховуючи те, що позивач є пенсіонером, тому вимога позивача щодо включення в грошове забезпечення місячної норми матеріальної допомоги на оздоровлення є безпідставною, оскільки допомога не носить характер щомісячного додаткового виду грошового забезпечення, а має одноразовий характер і надається при щорічній відпустці, а тому, з урахуванням вимог передбачених ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року, не може враховуватись для обчислення пенсії.

Посилання позивача, на те що після перерахунку пенсії відповідачем протиправно не було враховано надбавку за службу на посадах слідчих або ВДІМ є безпідставними, оскільки перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на підставі довідки уповноважених органів про розмір грошового забезпечення.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, документи для подання призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.

Як встановлено з матеріалів справи, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видану Управлінням МВС України в Вінницькій області не оскаржував, а повноважень щодо внесення змін в документи, які були надані Управлінням МВС України у Вінницькій області і на підставі яких була перерахована пенсія, у органів Пенсійного фонду України немає.

Колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання Управлінням МВС України в Вінницькій області провести перерахунок вислуги років із врахуванням перебування позивача в службовому відрядженні терміном три місяці у Вірменській РСР де діяв надзвичайний стан з 12.03.2013 року та надати позивачу статус учасника бойових дій та ветеранів МВС України, з огляду на наступне.

Статтею 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Відповідно до статті 6 Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці ОСОБА_3, ОСОБА_4, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

В свою чергу, Наказом Міністра оборони України від 08.04.2009 року за №158 "Про затвердження Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України та Інструкції про порядок видачі посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків «Ветеран війни - учасник бойових дій» та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості у Збройних Силах України», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14 травня 2009 року за № 428/16444, затверджено Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій у Збройних Силах України.

Пунктом 9 вище зазначеного Положення встановлено, що комісії приймають рішення щодо визнання громадян учасниками бойових дій на підставі документів, на підставі яких можливо зробити достовірний висновок про участь у бойових діях або розмінуванні (траленні бойових мін).

Отже, повноваження щодо надання (поновлення) статусу учасника бойових дій належать до компетенції Комісії.

Статус учасника бойових дій може бути встановлений особам, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або відряджені в держави, де відбувалися бойові дії.

Дана правова позиція, зокрема, узгоджується з правовою позицією судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України викладеною у справі № 21- 481а13 від 11.02.2014 року.

Позивачем не надано належних та допустимих доказів перебування у службовому відрядженні у Вірменській РСР.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач проводячи перерахунок пенсії позивачу, діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Отже, доводи апеляційної скарги та апелянта спростовуються висновками суду першої інстанції, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, через що рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 08 квітня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Мельник-Томенко Ж. М.

Судді Ватаманюк Р.В.

Сторчак В. Ю.