Постанова № 44872638, 12.06.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.06.2015
Номер справи
826/17242/14
Номер документу
44872638
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 червня 2015 року № 826/17242/14

Окружний адміністративний суд м. Києва, у складі судді Добрянської Я.І., розглянув відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України, в порядку письмового провадження адміністративну справу:

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова до Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" в особі філії "УкрНДІгаз" ПАТ "Укргазвидобування" про стягнення заборгованості

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова до відповідача ПАТ "Укргазвидобування" в особі філії "УкрНДІгаз" ПАТ "Укргазвидобування" про стягнення заборгованості в розмірі 196 475,30 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.11.2014 суддею Добрянською Я.І. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2014 зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у пов'язаній справі №826/17729/14 за позовом ПАТ "Укргазвидобування" до УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова про визнання протиправними дій з направлення позивачу супровідним листом від 18.09.2014 № 9019/33-03 повідомлень про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на загальну суму 196 475,30 грн.

Водночас 31.03.2015 відповідачем до суду заявлено клопотання про поновлення провадження у справі №826/17242/14 у зв'язку із набранням 10.03.2015 законної сили рішенням суду у справі №826/17729/14, при цьому додано копію ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 10.03.2015 у зазначеній справі.

Зважаючи на викладене, суд задовольнив клопотання позивача та ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.04.2015 поновлено провадження у справі №826/17242/14 та призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання 03.06.2015 не прибув представник позивача, хоча належним чином повідомлений про дат, час та місце слухання справи.

Представник відповідача надав пояснення по суті заперечень та просив суд у задоволенні позову відмовити повністю, аргументуючи це тим, що Управління Пенсійного фонду України в Червнозаводському районі м. Харкова не є належним позивачем у справі.

У зв'язку з неприбуттям представника відповідача у судове засідання, суд відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України оголосив про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Станом на час розгляду справи по суті жодних інших документів від сторін по справі до суду не надходило.

Отже, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з наявних матеріалів справи, на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Червнозаводському районі м. Харкова знаходиться філія «УкрНДІгаз» ПАТ «Укргазвидобування», яке згідно реєстраційних даних не має статусу самостійної юридичної особи, як платник страхових внесків.

Згідно ст. 95 Цивільного кодексу України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії включаються до єдиного державного реєстру.

На цій підставі, ПАТ «Укргазвидобування», як головне підприємство та юридична особа, відповідає по зобов'язаннях філії «УкрНДІгаз» ПАТ «Укргазвидобування».

Як вбачається з наявних матеріалів справи та не заперечувалось позивачем, Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" має філію "УкрНДІгаз", працівникам якої були видані довідки для призначення та обчислення наукових пенсій.

Пенсійним фондом України нараховано та виплачено зазначеним працівникам пенсії за вересень 2014 року.

Листом від 18.09.2014 № 9019/33-03 скерував на адресу філії «УкрНДІгаз» ПАТ «Укргазвидобування» повідомлення щодо відшкодування суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Оскільки зазначена філія не є юридичною особою, зазначені повідомлення переадресовані відповідачу, про що позивача повідомлено листом від 22.09.2014 № 08/1998.

Станом на час розгляду справи по суті, заборгованість відповідача перед позивачем не сплачена, про що не заперечує відповідач.

Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та норми чинного законодавства з приводу даного спору, а також заслухавши пояснення представника відповідача, Окружний адміністративний суд м. Києва дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача, зважаючи зокрема на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, у філії «УкрНДІгаз» ПАТ «Укргазвидобування» (що не є юридичною особою) працювали громадяни на посадах, перебування на яких дає право на призначення (перерахунок) пенсій як науковим працівникам, за переліком посад, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2004 № 257 (далі - постанова № 257) "Про затвердження переліку посад наукових працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсій та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до статті 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", які перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримують пенсію відповідно до ст.24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" (далі - Закон № 1977).

Відповідно до п.1 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Згідно зі ст.24 Закону № 1977 пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 60 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески). Згідно із Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 до 01.01.2015 пенсії науковим працівникам призначались у розмірі 80% від суми заробітної плати, яка визначається відповідно до ст. 23 Закону № 1977 та ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 5 ст.24 Закону № 1977 встановлено, що різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:

- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;

- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Відповідно до п.2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 № 372 (далі - Порядок) за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Згідно з п.3 Порядку фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.

Відповідно до п.5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.

Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Пунктом 6 Порядку передбачено, що у разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.

Відтак, відповідно до Порядку орган Пенсійного фонду наділений правом направити підприємству повідомлення з розрахунку на рік до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії працівнику відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". У разі виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії, орган Пенсійного фонду зобов'язаний повідомити підприємство у місячний строк з дня виникнення таких обставин.

Порядком також встановлено форму повідомлення про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Згідно з п.8 Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Матеріалами справи підтверджується направлення позивачем на адресу філії «УкрНДІгаз» ПАТ «Укргазвидобування» повідомлень щодо відшкодування сум витрат на виплату пенсій листом від 18.09.2014 № 9019/33-03, які в подальшому переадресовані ПАТ «Укргазвидобування», як юридичній особі.

Однак, в установленому порядку відповідач відповідні кошти позивачу не перерахував.

Карткою особового рахунку філії «УкрНДІгаз» ПАТ «Укргазвидобування» підтверджується наявність у нього заборгованості перед позивачем за період з 01.09.2014 по 30.09.2014 в розмірі 196 475,30 грн., яку відповідачем не спростовано.

Посилання відповідача на те, що Управління Пенсійного фонду України в Червнозаводському районі м. Харкова не є належним позивачем є безпідставним зважаючи на наступне.

Згідно до ч. 1 та частини 4 статті 62 ГК України, підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Відповідно до вимог ч. 4 ст. 64 Господарського кодексу України, підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.

Згідно ст. 95 Цивільного кодексу України, філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії включаються до єдиного державного реєстру.

Як вбачається з наявних матеріалів справи та не заперечувалось відповідачем, Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" має філію "УкрНДІгаз", працівникам якої були видані довідки для призначення та обчислення наукових пенсій.

Так, філію "УкрНДІгаз" ПАТ "Укргазвидобування" зареєстровано в УПФУ в Червонозаводському районі м. Харкова, як платника страхових внесків (реєстр. номер 16), проте як остання не має статусу юридичної особи, а головним підприємством та платником коштів до бюджету Пенсійного Фонду України є саме відповідач ПАТ "Укргазвидобування".

Згідно приписів ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", страхувальниками відповідно до цього Закону є зокрема: роботодавці - підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.

Отже, як підтверджується наведеним, філія не може бути ні роботодавцем, ні страхувальником у відповідності до норм зазначеного Закону.

Вказана позиція суду узгоджується також з висновками Вищого адміністративного суду України, викладеними у постанові від 19.05.2010 р. по справі № К-38507/09 та ухвалі від 21.02.2013 р. по справі № К/9991/19197/12.

Виходячи з зазначено, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Згідно вимог ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Таким чином, несплата відповідачем боргу завдає шкоди інтересам держави та порушує конституційні права громадян.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів суду правомірність заявлених ним позовних вимог в наявності у відповідача заборгованості в розмірі 196 475,30 грн., а відповідач не заперечив наявність заборгованості в розмірі 196 475,30 грн., суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом стягнення із відповідача суми заборгованості в розмірі 196 475,30 грн.

Враховуючи викладене, та керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ПАТ «Укргазвидобування» (04053, м. Київ, вул. Кудрявська, 26/28, ЄДРПОУ 30019775) заборгованість у розмірі 196 475,30 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Червнозаводському районі м. Харкова

Стягувач - Управління Пенсійного фонду України в Червнозаводському районі м. Харкова (61140, м. Харків, вул. 1-ї Кінної Армії, 15, ЄДРПОУ 22682342).

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська