МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
11 червня 2015 р. Справа № 814/1811/15
Суддя Миколаївського окружного адіміністративного суду Лісовська Н. В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 55212
доПервомайсько-Врадіївського об'єднаного районного військового комісаріату, вул. Герцина, 20, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55200
провизнання протиправним та скасування протоколу від 30.04.2015 р. № 164/3, скасування постанови від 30.04.2015 р., зобов'язання вчинити дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Первомайсько-Врадіївського об'єднаного районного військового комісаріату про визнання протиправним та скасування протоколу від 30.04.2015 р. № 164/3 про придатність до військової служби, визнання протиправним та скасування постанови військово-лікарської комісії від 30.04.2015 р., зобов'язання направити позивача до Первомайської центральної районної лікарні для медичного обстеження.
Відповідно до приписів ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про те, що дану заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Згідно п. 1-2 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Однією з ознак рішень суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і носять обов'язковий характер, а тому можуть порушувати права, свободи та інтереси відповідної особи.
Протокол від 30.04.2015 р. № 164/3 про придатність до військової служби не є рішенням суб'єкта владних повноважень та не спричиняє виникнення будь-яких прав і обов'язків осіб чи суб'єктів владних повноважень, а отже, не породжує правовідносини, що можуть бути предметом спору.
Висновки, викладені в протоколі, самі по собі не тягнуть за собою правових наслідків для позивача, а отже не порушують його прав, свобод та інтересів. Протокол є лише підставою для видання відповідачем наказу про призов на військову службу, який і буде рішенням суб'єкта владних повноважень і який можна оскаржити в адміністративному судочинстві.
Оскільки позивач не є військовослужбовцем, його спір з відповідачем не стосується також прийняття чи проходження публічної служби.
Крім того, позивач заявляє вимоги про визнання протиправним та скасування постанови військово-лікарської комісії від 30.04.2015 р., однак саму комісію не зазначає відповідачем по справі. Згідно п. 9 ст. 3 КАС України особа, до якої звернена вимога позивача є відповідачем.
Суд зазначає, що військово-лікарська комісія не є суб'єктом владних повноважень і оскарження її рішень не є публічно-правовим спором, який має розглядати суд адміністративної юрисдикції.
Наслідками того, що заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, є відмова у відкритті провадження в адміністративній справі.
З огляду на викладене, заява про забезпечення доказів також не розглядається судом.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" передбачено повернення судового збору в разі відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись ст. 109 ч. 1 п. 1 КАС України, -
У Х В А Л И В:
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі.
2. Повернути ОСОБА_1 судовий збір у сумі 285,88 грн. з Держаного бюджету України (р/р 31217206784002 УДКСУ у м. Миколаєві, код 37992781, МФО 826013, код ЄДРПОУ 35356555).
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Н. В. Лісовська