Постанова № 44871560, 12.06.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.06.2015
Номер справи
813/2341/15
Номер документу
44871560
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 червня 2015 року Справа № 813/2341/15

14:43 год.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя ГреньН.М.,

секретар судового засідання Кіщак К.В.,

представник позивача Грабарчук Н.Д.,

представник відповідача не з'явився,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Пустомитівського районного центру зайнятості про стягнення коштів із ОСОБА_2, -

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Пустомитівського районного центру зайнятості (далі - позивач, Пустомитівський РЦЗ) до ОСОБА_2 (далі - відповідач, ОСОБА_2.) з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог з вимогою стягнути із ОСОБА_2 на користь Пустомитівського районного центру зайнятості незаконно отриману допомогу з безробіття в сумі 723,23 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 02.02.2015 року звернулась до Пустомитівського РЦЗ в пошуках роботи де отримала статус безробітного та призначено виплату допомоги з безробіття з 09.02.2015 року по 03.02.2016 року. На день отримання статусу безробітного у Пустомитівському РЦЗ подала неправдиві відомості щодо своєї зайнятості, в період з 02.01.2015 року по 27.02.2015 року ОСОБА_2 надавала послуги ТзОВ «Вест Арт Груп» згідно цивільно-правової угоди та отримувала дохід. В результаті подання неправдивих відомостей спеціалістам Пустомитівського РЦЗ відповідачу безпідставно виплачено допомогу з безробіття в сумі 1023,23 грн. Оскільки ОСОБА_2 сплатила частину боргу в сумі 300,00 грн., тому залишок боргу, що підлягає стягненню боргу становить 723,23 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явилась, явки уповноваженого представника не забезпечила, про дату, час і місце судових засідань повідомлена належним чином, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення /а.с.18/, письмових заперечень проти позову, клопотань про відкладення розгляду справи чи іншого змісту не подавала.

Суд, заслухав пояснення представника позивача, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, суд встановив наступне.

ОСОБА_2 звернулась до Пустомитівського РЦЗ в пошуках роботи 02.02.2015 року де їй надано статус безробітної на підставі поданої заяви. В заяві зазначила, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує, не є суб'єктом підприємницької діяльності, не отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного (6-річного) віку; дитиною-інвалідом; інвалідом І групи; особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду або досягла 80-річного віку; грошове забезпечення як батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки; грошову допомогу по догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, не є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом фермерського господарства, не навчається на денній (очній) формі навчання /а.с.8/.

У зв'язку із відсутністю для неї роботи, відповідачу надано статус безробітної з 02.02.2015 року, що підтверджується витягом із наказів про прийняття рішення по особі, 3 09.02.2015 року відповідачу призначено допомогу з безробіття та розпочато її виплату /а.с.7/.

Пустомитівським РЦЗ проведено перевірку достовірності інформації отриманої при обміні даними з ДПС, за результатами якої складено акт № 30 від 06.04.2015 року, в якому зафіксовано, що відповідач перебуваючи на обліку у статусі безробітної в центрі зайнятості працювала по цивільно-правовій угоді в ТзОВ «ВестАртГруп», термін дії угоди з 02.01.2015 року по 27.02.2015 року.

Отримавши акт розслідування та наказ про повернення коштів від позивача від 07.04.2015 року, щодо відшкодування коштів в сумі 1023,23 грн., відповідач сплатила лише частину заборгованості в сумі 300,00грн., залишок боргу становить 723,23 грн., відтак позивач звернувся із адміністративним позовом до суду.

Спірні правовідносини регулюються нормами Закону України "Про зайнятість населення" від 05.07.2012 р. № 5067-УІ. Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 р. № 1533-ІІІ (у редакціях чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про зайнятість населення", до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

Відповідно до вимог п. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т.ч. одноразової для організації безробітними підприємницької діяльності, та обчислення страхового стажу визначається Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України за № 915/5136 від 14.12.2000 року.

Відповідно до п. 1.2. 1.3 вищезазначеного Порядку допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними. Допомога з безробіття призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.

Процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, територіальним органом Державної служби зайнятості (далі - територіальний орган) з метою отримання ними соціальних послуг визначається Порядком реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 20.03.2013 року.

Відповідно до п. З цього Порядку реєстрація безробітних, які звертаються за сприянням у працевлаштуванні (далі - реєстрація), проводиться територіальним органом незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування.

Під час проведення реєстрації працівник територіального органу заповнює в Єдиній інформаційно-аналітичній системі Державної служби зайнятості персональну картку, в якій зазначаються персональні дані безробітного (прізвище, ім'я та по батькові, зареєстроване місце проживання чи перебування, число, місяць та рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відповідну відмітку в паспорті)), відомості про останнє місце роботи або вид діяльності згідно із частиною першою статті 4 Закону України "Про зайнятість населення", підстава для припинення трудових відносин відповідно до запису в трудовій книжці або іншого виду діяльності, що підтверджено документально. Форма персональної картки та додатки до неї затверджуються Мінсоцполітики.

Обробка персональних даних безробітних здійснюється територіальним органом відповідно до закону.

Реєстрація проводиться за умови пред'явлення паспорта громадянина України або тимчасового посвідчення громадянина України, облікової картки платника податків, трудової книжки (цивільно-правового договору чи документа, який підтверджує період зайнятості), а в разі потреби також військового квитка, диплома або іншого документа про освіту.

Подання громадянам допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю, припинення і відкладення їх виплати в установленому законодавством порядку є обов'язком державної служби зайнятості (ч. 2 ст. 19 Закону України "Про зайнятість населення").

Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики. Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду (п. 5 ч. 2 ст. 12 цієї ж статті).

Відповідно до п.п. 1 п. 37 «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 року № 198 передбачено, що територіальний орган припиняє реєстрацію безробітного з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", фонд має право стягувати відповідно до закону кошти фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою.

Таким чином, ОСОБА_2, перебуваючи у Пустомитівському РЦЗ на обліку як безробітна, знаходилась у трудових відносинах з ТзОВ «ВестАртГруп», відтак одержання допомоги по безробіттю було незаконним.

Відповідач в добровільному порядку не повернула кошти в сумі 1023,23 грн., сплатила лише частину боргу в сумі 300,00 грн., що підтверджується копією реєстру персональних карток від 10.06.2015 року/а.с.20/ тому на підставі наказу про повернення коштів від 07.04.2015 року, допомога по безробіттю в сумі 723,23 грн. підлягає стягненню.

Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Пустомитівського районного центру зайнятості є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 7-14, 17-20, 69-72, 86, 94, 138, 158-163, 167 КАС України, суд -

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути із ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Пустомитівського районного центру зайнятості (банківські реквізити: ВДК у Пустомитівському районі, ЗКПО 20796573, банк ГУДК у Львівській обл., МФО 825014, КЕКВ 1341) отриману допомогу з безробіття у сумі 723 (сімсот двадцять три) грн. 23 коп.

3. Судові витрати зі сторін не стягувати.

Постанова може бути оскаржена, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя Грень Н.М.

Повний текст постанови складено та підписано 15.06.2015 року.