Ухвала суду № 44871506, 08.06.2015, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2015
Номер справи
2а-4215/08/1370
Номер документу
44871506
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

08 червня 2015 року 2а-4215/08/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Дем?яновського Г.С.

за участю секретаря – Гавірко О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові заяву Державної архітектурно будівельної інспекції України про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-4215\08\1370 за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до управління капітального будівництва Львівської міської ради про стягнення штрафних санкцій-, -

Встановив:

Заявник звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження. В обґрунтування своєї заяви посилається на те, що 27.05.2011р. Львівським окружним адміністративним судом винесено постанову по даній справі, згідно з якою задоволено позов інспекції ДАБК у Львівській області до Управління капітального будівництва Львівської міської ради про стягнення 2 252 668,00 грн. 13.10.2014р. Львівський апеляційним адміністративним судом винесено ухвалу у справі № 50259/11/9104, згідно з якою апеляційну скаргу Управління капітального будівництва Львівської міської ради залишено без задоволення, а рішення суду першої інстанції від 27.05.2011р. без змін.

24.03.2015р. Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у справі № 2а-4215/08/1370, який отриманий заявником 01.04.2015р. У виконавчому листі вказано що стягувачем є Інспекція ДАБК у Львівській області та вказано відповідний код ЄДРПОУ та місцезнаходження.

Однак, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 № 150 «Питання функціонування територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції», територіальний орган Державної архітектурно-будівельної інспекції України - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області ліквідована, як юридична особа публічного права. Пунктом 2 вказаної постанови передбачено, що Кабінет Міністрів України погоджується з пропозицією Держархбудінспекції щодо утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Згідно з пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2014р. № 294 «Про затвердження Положення про Державну архітектурно будівельну інспекцію України», Держархбудінспекції доручено забезпечити здійснення її територіальними органами, що ліквідуються, функцій та повноважень, покладених на ці органи, до утворення її територіальних органів як структурних підрозділів апарату Державної архітектурно будівельної інспекції в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Наказом Держархбудінспекції від 01.10,2014 № 229 затверджено Положення про Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області. Відповідно до абзацу шостого пункту 6 Порядку здійснення заходів, пов’язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 20.10.2011 № 1074, права та обов’язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

В обґрунтування своїх вимог, заявник посилається і на те, що пунктом 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008р. № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» передбачено, що відповідно до статті 55 Кодексу адміністративного судочинства України в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи правонаступником.

При визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників.

У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.

У разі зменшення обсягу компетенції суб’єкта владних повноважень, не пов’язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Враховуючи положення статей 55 та 56 Конституції України, у будь-якому разі в названих вище випадках, спірні правовідносини допускають правонаступництво, а тому суди повинні враховувати, що відмова у відкритті або закритті провадження у такій справі з підстав ліквідації (припинення діяльності, позбавлення частини повноважень, звільнення з посади, скорочення посади) суб'єкта владних повноважень є неприпустимими.

Таким чином, Департамент - територіальний орган, утворений як структурний підрозділ апарату Держархбудінспекції, бере участь в реалізації державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду у Львівській області.

Відповідно до п.7 ч. 1 ст. 3 КАС України - суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п. 1 Положення про Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області затвердженого наказом Державної архітектурно - будівельної інспекції від 01.10.2014р. № 229, вказаний Департамент є територіальним органом - структурним підрозділом апарату Державної архітектурно - будівельної інспекції України.

Як передбачено пп. 15 п. 6 вказаного положення - Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області для виконання покладених на нього завдань має право здійснювати представництво інтересів Державної архітектурно - будівельної інспекції України в судах відповідно до наданих повноважень, які визначаються в довіреності.

Таким чином, як випливає з аналізу вказаних положень Департамент Державної архітектурно - будівельної інспекції у Львівській області немає достатнього обсягу адміністративної процесуальної правосуб'єктності в розумінні ст. 48 КАС України, а тому не може виступати як сторона в адміністративній справі.

Враховуючи вищенаведене, Державна архітектурно будівельна інспекція України є процесуальним правонаступником ліквідованої Інспекції державного архітектурно будівельного контролю у Львівській області та відповідно виступає стягувачем згідно - судового рішення у справі № 2а-4215/08/1370.

Відповідно до ч.5 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Стаття 264 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі їх невиконання в добровільному порядку визначаються Законом України «Про виконавче провадження» (в редакції Закону України № 2677-VI від 04.11.2010 року, який набрав чинності з 09.03.2011 року) та покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Відповідно до частини другої статті 3 цього Закону передбачено, що рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Такий порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року (у редакції постанови Кабміну від 30.01.2013 року № 845) «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».

Як зазначено в пункті 1 цього Порядку, у ньому визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.

У розумінні пункту 2 Порядку № 845 боржником є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах казначейства. Під виконавчими документами у цьому Порядку № 845 слід розуміти оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України «Про виконавче провадження». Стягувачами є фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

З наведених положень випливає висновок, що виконання рішень суду про стягнення коштів з місцевих бюджетів, здійснює Державна казначейська служба на підставі, зокрема, виконавчого листа, проте, виконавче провадження за такими виконавчими листами не відкривається.

Також заявник посилається і на те, що його правова позиція узгоджується з правовими позиціями, викладеними у рішеннях Європейського суду з прав людини у справах «Бурдов проти Росії» від 07.05.2002р., «Ромашов проти України» від 27.07.2004р., «Шаренюк проти України» від 22.02.2004р.

Зважаючи на те, що виконання судового рішення у справі № 2а- 4215/08/1370 в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» є неможливим, з огляду на те, що боржником у справі є управління капітального будівництва Львівської міської ради - виконання судового рішення повинне здійснюватись в порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Вказане свідчить про те, що виконання судового рішення по справі № 2а-4215/08/1370, боржником у якому є Управління капітального будівництва Львівської міської ради, яке має відкриті рахунки в органах Казначейства, здійснюється у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».

Водночас, виконання судового рішення по справі № 2а-4215/08/1370 у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», унеможливлює його виконання в порядку Закону України «Про виконавче провадження», що в свою чергу, виключає наявність виконавчого провадження.

Згідно п. 5 ст. 8 Закону України «Про виконавче провадження» у разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Згідно п. 1 ст. 264 КАСУ у разі вибуття однієї із сторін виконавче провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Дослідивши матеріали справи та чинне законодавство, суд дійшов висновку про можливість задовольнити клопотання про необхідність заміни сторони виконавчого провадження.

Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. ст. 8, 11 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 264, 160-165 КАС України, суд, -

Ухвалив:

Заяву Державної архітектурно-будівельної інспекції України про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2а-4215\08 задовольнити повністю..

Замінити сторону виконавчого провадження з примусового виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 травня 2011 року за позовом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області до управління капітального будівництва Львівської міської ради про стягнення штрафних санкцій , зазначивши стягувачем Державну архітектурно-будівельну інспекцію України (ЄДРПОУ 37471912),( юридична адреса -01133 м Київ, бульвар Лесі України, 26, ).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.

Суддя Дем’яновський Г.С.