Постанова № 44869830, 09.06.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2015
Номер справи
806/1730/15
Номер документу
44869830
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2015 року м. Житомир справа № 806/1730/15

категорія 8.4.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання Галайба І.Б.,

за участю: представника позивача Ревуцького С.Б.,

представника Коростенської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області Кужеля З.П.,

представників ГУ ДКС України у Житомирській області Миколенко Л.П., Сак Т.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області, про визнання незаконною бездіяльності, стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість та пені

встановив:

8 травня 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" (далі - ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр") із позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Коростенська ОДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області (далі - ГУДКС у Житомирській області) про визнання незаконною бездіяльності, стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за листопад у сумі 3693202 грн 00 коп. та пені у розмірі 254361 грн 89 коп.

У позовній заяві ТОВ "Бехівський гранітний кар'єр" вказало, що товариством за листопад-грудень 2014 року було правомірно задекларовано суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 3693329 грн 00 коп., однак у зв'язку з неподанням податковим органом до органу державної казначейської служби України висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, зазначена сума бюджетного відшкодування на рахунок платника податків не перерахована. Просить визнати незаконною бездіяльність Коростенської ОДПІ щодо зволікання з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» за листопад 2014 року у сумі 3693202 грн 00 коп. до органу Державної казначейської служби України. Визнати незаконною бездіяльність Державної казначейської служби України в особі ГУДКСУ у Житомирській області щодо зволікання з оплатою бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за листопад 2014 року у сумі 3693202 грн 00 коп. ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» з державного бюджету України. Стягнути з Державної казначейської служби України в особі ГУДКСУ у Житомирській області на користь ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» з державного бюджету України бюджетну заборгованості з податку на додану вартість за листопад 2014 року у сумі 3693202 грн 00 коп. Стягнути з Державної казначейської служби України в особі ГУДКСУ у Житомирській області на користь ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр», з державного бюджету України 254361 грн 89 коп. пені.

Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Під час розгляду справи позивачем неодноразово уточнювались позовні вимоги. Судом була прийнята заява про збільшення позовних вимог (а.с.217) та розглядались наступні позовні вимоги:

- визнати незаконною бездіяльність Коростенської ОДПІ, щодо зволікання з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» за листопад 2014 року, у сумі 3693202 грн 00 коп. до органу Державної казначейської служби України;

- визнати незаконною бездіяльність Державної казначейської служби України в особі ГУДКСУ у Житомирській області щодо зволікання з оплатою бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за листопад 2014 року у сумі 3693202 грн 00 коп. ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» з Державного бюджету України;

- стягнути з Державної казначейської служби України в особі ГУДКСУ у Житомирській області на користь ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» з Державного бюджету України бюджетну заборгованості з податку на додану вартість за листопад 2014 року у сумі 3693202 грн 00 коп.;

- стягнути з Державної казначейської служби України в особі ГУДКСУ у Житомирській області на користь ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» з Державного бюджету України 361601 грн 40 коп. пені.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача - Коростенської ОДПІ у судовому засіданні проти позову заперечував та просив у задоволенні позову відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях (а.с.179). У судовому засіданні зазначив, що дотримуючись регламенту формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розрізі платників, які мають право на бюджетне відшкодування за податковими деклараціями у сумі 100000 грн 00 коп. і більше, доведеного наказом Державної податкової служби України від 6 листопада 2012 року №991 та на виконання статті 200.12 статті 200 Податкового кодексу України Коростенською ОДПІ до Коростенського управління державної казначейської служби України в Житомирській області було направлено висновки про суми відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» від 28 квітня 2015 року №1306-20 на суму 3111020 грн 00 коп. та №1307-20 на суму 582182 грн 00 коп. (а.с.180-181). Однак Коростенським управлінням державної казначейської служби України в Житомирській області листом від 13 травня 2015 року №04-08/508 було повернуто вищевказані висновки без виконання, після чого поновлений реєстр висновків повторно був направлений листом від 20 травня 2015 року за №6989/8/06-09-202 до Коростенського управління державної казначейської служби України в Житомирській області для виконання (а.с.182-187). На підставі викладеного представник відповідача не вбачає у діях контролюючого органу протиправності та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Представники відповідача - ГУДКСУ у Житомирській області у судовому засіданні проти позову заперечували та просили у задоволенні позову відмовити з підстав, що викладені у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.205-207).

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Встановлено, що ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» зареєстроване рішенням виконавчого комітету Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області 22 жовтня 1993 року за №351 та як платник податків перебуває на податковому обліку у Коростенській ОДПІ з 15 лютого 2001 року за №238/90 (а.с.82-83).

Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість від 24 січня 2002 року за №09337394, виданого Коростенською ОДПІ, ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» було зареєстровано та є платником податку на додану вартість з 15 липня 1997 року по даний час (а.с.83).

Фактичний вид діяльності позивача - добування піску, гравію, глин і каоліну.

У ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» відповідно до здійснюваних видів діяльності наявні дозвільні документи: Спеціальний дозвіл на користування надрами №2846 від 26 листопада 2002 року терміном дії 30 років (а.с.83).

Пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно з положеннями пункту 200.8 статті 200 Податкового кодексу України до податкової декларації платником податків додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування та оригінали митних декларацій.

Судом встановлено, що у грудні 2014 року ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» було подано до Коростенської ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року з додатками, у якій визначено суму бюджетного відшкодування у розмірі 3111147 грн 00 коп., та заяву про повернення зазначеної суми (а.с.8-56).

Крім того у грудні 2014 року ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» було подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість з додатками, у якому уточнено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та заявлено до відшкодування 3693329 грн 00 коп. (а.с.57-79).

За фактом подання декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року та уточнюючого розрахунку за грудень 2014 року Коростенською ОДПІ у період з 2 лютого 2015 року до 13 лютого 2015 року було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» з питань достовірності виникнення від'ємного значення з податку на додану вартість у податкових деклараціях за листопад, грудень 2014 року та задекларованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку в податкових деклараціях за листопад, грудень 2014 року.

За результатами перевірки відповідачем було складено акт перевірки від 19 лютого 2015 року №160/15-4/13568156 у якому зроблено висновок про порушення позивачем:

- пункту 188.1 статті 188, пункту 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201, абзацу «а» пункту 198.3 статті 198 Розділу V Податкового кодексу України, у результаті чого ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» завищено суму від'ємного значення податку на додану вартість за листопад 2014 року в сумі 1034 грн 00 коп., що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку за грудень 2014 року на 1034 грн 00 коп.;

- на порушення пункту 188.1 статті 188, пункту 187.1 статті 187, пункту 198.2 статті 198, пункту 201.4 статті 201 Розділу V Податкового кодексу України ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» завищено суму від'ємного значення податку на додану вартість за грудень 2014 року у сумі 255 грн 00 коп.

- на порушення пункту 200.1, пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України ТОВ «Бехівський гранітний кар'єр» завищено суму бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2014 року на 127 грн 00 коп. (а.с.80-97).

Відповідно, виходячи із акта перевірки підтверджена контролюючим органом сума бюджетного відшкодування дорівнює 3693329 грн 00 коп. - 127 грн 00 коп. = 36993202 грн 00 коп. (а.с.95).

У визначений законодавством строк податок на додану вартість на рахунки позивача, у зв'язку із неправомірною, на думку позивача, бездіяльністю Коростенської ОДПІ та ГУДКСУ у Житомирській області, повернуто не було, у зв'язку із чим позивачем заявлено до стягнення з ГУДКСУ у Житомирській області також пеню за прострочення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 2 березня 2015 року до 9 червня 2015 року у розмірі 361601 грн 40 коп. згідно з розрахунком пені (а.с.197).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Порядок визначення суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України та строки проведення розрахунків, визначені Податковим кодексом України.

Відповідно до пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно з пунктом 200.3 статті 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Пунктом 200.12 статті 200 Податкового кодексу України закріплено, що контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Відповідно до пункту 200.17 статті 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Виходячи з вищевикладених норм, встановлено, що у платника податку, який не отримує бюджетне відшкодування в порядку та строки, визначені статтею 200 Податкового кодексу України, виникає право на нарахування пені на суму такої заборгованості на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 3 червня 2014 року №21-131а14.

З матеріалів справи вбачається, що контролюючий орган зобов'язаний був подати висновок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів до 24 лютого 2015 року (протягом 5 днів після закінчення перевірки 19 лютого 2015 року), відповідно орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів мав до 2 березня 2015 року перерахувати кошти платнику податків.

Однак, Коростенська ОДПІ в порушення вказаних вище приписів податкового законодавства впродовж установленого строку (з 19 лютого 2015 року до 24 лютого 2015 року) не подала, висновок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, чим допустила протиправну бездіяльність, порушивши законні інтереси платника податку. Відповідно, заявлена позивачем до бюджетного відшкодування сума податку на додану вартість за листопад 2014 року у розмірі 3693202 грн 00 коп. протягом визначеного статтею 200 Податкового кодексу України строку відшкодована не була.

Облікова ставка НБУ під час прострочки за 1 день заборгованості у період з 6 лютого 2015 року до 4 березня 2015 року складала 19,5% річних, з 4 березня 2015 року облікова ставка НБУ - 30% річних. 19,5 % річних х 120% = 23,4%, 23,4% : 365 днів = 0,0641% - за 1 день заборгованості 120% по обліковій ставці НБУ 19,5% річних, 30% річних х 120% = 36%, 36% річних х 120% = 36%, 36% : 365 днів = 0,0986% - за 1 день заборгованості 120% по обліковій ставці НБУ 30% річних.

Таким чином позивачем за прострочку повернення бюджетного відшкодування нарахована пеня за період з 2 березня 2015 року до 9 червня 2015 року: період з 2 березня 2015 року включно до 3 березня 2015 року - нараховує 2 дні, 2 дні х 0,0641% = 0,1282%, 3693202 грн 00 коп. х 0,1282% = 4734 грн 68 коп. Період з 4 березня 2015 року включно до 9 червня 2015 року нараховує 98 днів; 98 днів х 0,0986% = 9,6628%; 3693202 грн 00 коп. х 9,6628% = 356866 грн 72 коп.; 4734 грн 68 коп. + 356866 грн 72 коп. = 361601 грн 40 коп. (а.с.197).

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами не доведено правомірність дій щодо зволікання з оплатою бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за листопад 2014 року. Натомість наявними у справі та дослідженими судом доказами доведено, що правомірно заявлена позивачем сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад 2014 року у розмірі 3693202 грн 00 коп. не відшкодована платнику податків протягом строку, визначеного статтею 200 Податкового кодексу України, а тому суд задовольняє адміністративний позов.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконною бездіяльність Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області щодо зволікання з наданням висновків про суми відшкодування податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" за листопад 2014 року у сумі 3693202 грн до органу Державної казначейської служби України.

Визнати незаконною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Житомирській області щодо зволікання з оплатою бюджетної заборгованості з податку на додану вартість Товариству з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" за листопад 2014 року у сумі 3693202 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" 3693202 грн (три мільйони шістсот дев'яносто три тисячі двісті дві гривні) бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за листопад 2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" 361601 грн 40 коп. (триста шістдесят одну тисячу шістсот одну гривню сорок копійок) пені.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар'єр" 487 грн 20 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору.

Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.М. Гурін

Повний текст постанови виготовлено: 15 червня 2015 р.