Постанова № 44869824, 09.06.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2015
Номер справи
806/1675/15
Номер документу
44869824
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 червня 2015 року м. Житомир справа № 806/1675/15

категорія 8.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання Галайба І.Б.,

за участю: представника позивача Кужеля З.П.,

представника відповідача Васільєвої К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр Шляхобудівництва" про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі

встановив:

6 травня 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулась Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Коростенська ОДПІ) із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр Шляхобудівництва" (далі - ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва") про надання дозволу на погашення податкового боргу у сумі 63114 грн 50 коп. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

У позовній заяві Коростенська ОДПІ вказала, що ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" перебуває на обліку у Коростенській ОДПІ і є платником податків і зборів. Станом на 30 квітня 2015 року у ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" існує податковий борг зі сплати податку на додану вартість у сумі 63114 грн 50 коп., у тому числі основний платіж 61610 грн 14 коп. та пеня 1504 грн 36 коп. Просить надати дозвіл на погашення податкового боргу ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" у сумі 63114 грн 50 коп. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 12 травня 2015 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Під час розгляду справи позивачем було уточнено позовні вимоги, а саме позивач, у зв'язку із частковою сплатою відповідачем суми боргу зменшив позовні вимоги та просить надати Коростенській ОДПІ дозвіл на погашення податкового боргу ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі на суму 60777 грн 93 коп. (а.с.124).

Заяву про зменшення позовних вимог прийнято судом (а.с.135).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила адміністративний позов задовольнити у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" зареєстроване як юридична особа Коростенським міськрайонним управлінням юстиції Житомирської області 17 вересня 2004 року №13061020000000057 та перебуває на обліку як платник податків і зборів у Коростенській ОДПІ з 5 жовтня 2004 року №344/7 (а.с.5).

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1. статті 16 Податкового Кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Судом встановлено, що Коростенською ОДПІ було проведено перевірку ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" з питання дотримання вимог податкового законодавства, за результатами якої було складено акт перевірки від 24 листопада 2014 року №1601/15-3.

В акті перевірки від 24 листопада 2014 року №1601/15-3 Коростенською ОДПІ зафіксовано порушення ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" податкового законодавства, а саме: граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість, на підставі статті 126 Податкового кодексу України, за затримку сплати суми грошового зобов'язання більше 30 календарних днів відповідачу збільшено грошове зобов'язання на 20%.

На підставі вищевказаного акта Коростенською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 10 грудня 2014 року №0014171501, яким підприємству визначено податкове зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 1282 грн 42 коп. (а.с.24).

Відповідачем було подано до Коростенської ОДПІ уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку із виправленням самостійно виявлених помилок за грудень 2013 року №1400010059 від 30 вересня 2014 року, яким збільшено суму податкового зобов'язання на 9200 грн 00 коп., за червень 2014 року №1400010429 21 жовтня 2014 року, яким платником самостійно нараховано суму штрафу у зв'язку з виправленням помилки у сумі 69 грн 00 коп., за липень 2014 року №1400010427 від 31 жовтня 2014 року, яким збільшено суму податкового зобов'язання на 4592 грн 00 коп., за серпень 2014 року №1400010431 від 21 жовтня 2014 року, яким збільшено суму податкового зобов'язання на 4320 грн 00 коп., за жовтень 2014 року №9003055482 від 23 січня 2015 року, яким збільшено суму податкового зобов'язання на 6800 грн 00 коп. та податкові декларації з податку на додану вартість №9053639047 за серпень 2014 року та самостійно визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 4824 грн 00 коп., №9059889530 за вересень 2014 року та самостійно визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 7948 грн 00 коп., №9067471988 за жовтень 2014 року у розмірі 5116 грн 00 коп., №9072905993 за листопад 2014 року у розмірі 279 грн 00 коп., №9078209128 за грудень 2014 року у розмірі 158 грн 00 коп., №9017287058 за січень 2015 року у розмірі 8228 грн 00 коп., №9043720084 за лютий 2015 року в розмірі 1692 грн 00 коп., уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість за лютий 2015 року №905784023 від 3 квітня 2015 року, яким збільшено суму податкового зобов'язання на 5996 грн 00 коп. (а.с.25-54).

Визначені суми податкового зобов'язання ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" сплачені частково, у зв'язку з чим станом на 30 квітня 2014 року за підприємством утворився податковий борг зі сплати податку на додану вартість у сумі 63114 грн 50 коп.

Згідно з абзацом 1 пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Коростенською ОДПІ відповідно до положень статті 59 Податкового кодексу України на адресу ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" надіслано податкову вимогу №358-25 від 24 квітня 2014 року на суму 7289 грн 91 коп. про необхідність сплатити грошове зобов'язання, яке не було сплачено у встановлені терміни (а.с.6).

Матеріали справи не містять доказів погашення відповідачем усієї суми податкового боргу чи рішень контролюючого органу чи суду про розстрочення/відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 7 серпня 2014 року в адміністративній справі №806/3379/14 було задоволено позов Коростенської ОДПІ до ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" та стягнуто податковий борг по податку на додану вартість у сумі 12645 грн 51 коп. (а.с.14).

На виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 7 серпня 2014 року Коростенська ОДПІ зверталась з копією вказаної постанови та інкасовими дорученнями до установ банків, що обслуговують платника податків (а.с.55-92), з вимогою виконати рішення суду та стягнути і перерахувати кошти ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва", яке має податковий борг, з відповідних рахунків на казначейські рахунки Державного бюджету України, однак податковий борг залишився не сплаченим, що підтверджується виписками з облікової картки платника податку (а.с.15-22).

У відповідності до пунктів 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Пунктом 88.1 статті 88 Податкового кодексу України визначено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Згідно з пунктом 88.2 статті 88 Податкового кодексу України право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

20 квітня 2015 року податковим керуючим, на підставі рішення начальника Коростенської ОДПІ від 11 червня 2014 року №413 про опис майна у податкову заставу платника податків ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва", було проведено опис такого майна на загальну суму 11000 грн 00 коп., про що складено акт опису майна від 20 квітня 2015 року №6 (а.с.10).

20 жовтня 2014 року податковим керуючим Коростенської ОДПІ було проведено опис такого майна у податкову заставу на загальну суму 27671 грн 40 коп., про що складено акт опису майна від 20 жовтня 2014 року №54 (а.с.11).

19 лютого 2015 року податковим керуючим, на підставі рішення начальника Коростенської ОДПІ від 11 червня 2014 року №413 про опис майна у податкову заставу платника податків ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва", було проведено опис такого майна на загальну суму 34800 грн 00 коп., про що складено акт опису майна від 19 лютого 2015 року №3 (а.с.12).

Акти підписано податковим керуючим та уповноваженою особою ТОВ "Регіональний центр Шляхобудівництва" Гриневич Л.Б та Спиридоново І.О.

Відповідно до витягів про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна №45423690 від 21 жовтня 2014 року, №46400147 від 20 лютого 2015 року, №46829163 від 21 квітня 2015 вищезазначене майно знаходиться в обтяженні, як податкова застава (а.с.7-9, 13).

Згідно з пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги відповідно до пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Абзацами 1, 2 пункту 95.3 статті 93 Податкового кодексу України визначено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Оскільки податкова інспекція вживала заходів щодо стягнення податкового боргу за рахунок коштів боржника, податковий борг станом на час розгляду справи залишається не сплаченим, то наявні підстави для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 5 Закону України 8 липня 2011 року №3674-VI "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються Міністерство фінансів України, місцеві фінансові органи, органи доходів і зборів, Державна казначейська служба України, Державна фінансова інспекція України та їх територіальні органи, Державна служба фінансового моніторингу України і Національний банк України - у справах, пов'язаних з питаннями, що стосуються повноважень цих органів.

Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Надати дозвіл Коростенській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області на погашення податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр Шляхобудівництва" у розмірі 60777 грн 93 коп. за рахунок майна Товариства з обмеженою відповідальністю "Регіональний центр Шляхобудівництва", що перебуває у податковій заставі.

Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.М. Гурін

Повний текст постанови виготовлено: 15 червня 2015 р.