Справа № 226/1940/14-п
Справа № 3/226/328/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2014 року суддя Димитровського міського суду Донецької області Рибкін О.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючої начальником Управління комунальної власності, мешкаючої за адресою: Донецька область, м. Красноармійськ, вулиця Горького, АДРЕСА_1,
за ч.1 ст.41 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, яка займає посаду начальника Управління комунальної власності Димитровської міської ради, розташованого за адресою: м. Димитров, вул. Артема, буд. 9 і будучи посадовою особою, яка має право прийому і звільнення працівників, допустила порушення вимог трудового законодавства, що виразилося в наступному.
В порушення вимог ст.142 КЗпП України станом на 14.07.2014 р. на підприємстві не розроблені правила внутрішнього трудового розпорядку як локальний документ, що забезпечує правове регулювання внутрішнього трудового розпорядку як системи трудових правовідносин, що складаються в трудовому колективі в процесі праці, які сприяють здійсненню прав і виконання обовязків усіма його учасниками.
В порушеннях вимог ч. 3 ст. 115 КЗпП України і ч. 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» в установі розмір заробітної плати за першу половину місяця становить менш оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника, що не відповідає вимогам діючого трудового законодавства. Так, заробітна плата за першу половину червня 2014 року виплачена 12.06.2014р. диспетчеру ОСОБА_2 в сумі 600,00 грн., а в період з 01.06.2014 р. по 30.06.2014р. нарахована сума складає 2196,94 грн.
Всупереч ч. 2 ст. 97 КЗпП України та ч.1 ст. 15 Закону України «Про оплату праці» штатний розклад Управління комунальної власності, який затверджено головою Димитровської міської ради ОСОБА_3, погоджено начальником фінансового управління начальником бюджетного відділу ОСОБА_4, начальником управління комунальної власності ОСОБА_1 і головним бухгалтером ОСОБА_5 08.01.2014 р. у кількості 15 одиниць з місячним фондом оплати праці в сумі 18606,00 грн., не погоджений з головою профспілкового комітету або з уповноваженим на представництво трудовим колективним органом.
В порушення вимог ч.1 ст.116 КЗпП України в Управлінні комунальної власності існує несвоєчасність виплати заробітної плати розрахункових сум звільненим працівникам. Так, наказом № 12-к від 19.03.2014 р. звільнено з посади спеціаліста I категорії ОСОБА_6., якій не виплачені в день звільнення 19.03.2014 р. розрахункові суми, а виплачені частково 20.03.2014 р. в розмірі 500,00 грн., остаточний рахунок проведено 28.03.2014р.
В порушення вимог ч.3 ст. 48 КЗпП України працівникам, які приймаються на роботу вперше, трудова книжка оформлюється пізніше пяти днів після прийняття на роботу. Так, ОСОБА_7 з 01.11.2011 р. згідно наказу № 73 від 01.11.2011 р. прийнята до роботи на посаду диспетчера Управління комунальної власності, але станом на 14.07.2014 р. запис про прийом до роботи в трудовій книжці відсутній.
В порушення п.2.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок трудові книжки і вкладиш до них заповнюються у відповідних розділах з порушеннями. Так, станом на 14.07.2014 р. в трудовій книжці працівниці ОСОБА_8 відсутній такий запис українською мовою.
В порушення п.2.5 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, згідно якого з кожним записом, що заноситься до трудової книжки на підставі наказу (розпорядження) про призначення на роботу, переведення і звільнення власник або уповноважений ним орган зобовязаний ознайомити працівника під розписку в особистій картці. Так, ознайомлення з записом в трудовій книжці про прийом до роботи працівника ОСОБА_9 з 03.04.2014 р. прийнятого на посаду старшого інспектора управління комунальної власності згідно з наказом №1 7 від 03.04.2014р. під розписку в особовій картці немає.
В порушеннях вимог ч. 4 ст. 115 КЗпП України і ст. 21 Закону України «Про відпустки» на підприємстві не виплачується заробітна плата за час чергової відпустки працівникам за 3 дні до її початку. Так, наказом № 34 від 05.06.2014 р. надана щорічна відпустка з 16.06.2014 р. по 14.07.2014 р. диспетчеру ОСОБА_7 нарахована заробітна плата за час відпустки в сумі 2307,84 грн., заробітна плата за час відпустки не виплачена в повному обсязі по терміну виплати 13.06.2014р., а виплачена частково. 12.06.2014 р. в сумі 2000 грн. та остаточна виплата проведена з затримкою 27.06.2014 р. в сумі 307,84 грн.
В порушення вимог ст. 29 КЗпП України, працівники за період 2013-2014 р.р. не ознайомлені з колективним договором, з правами та компенсаціями, не проінформовані під розписку про умови праці, наявність на робочому місці небезпечних і шкідливих виробничих факторів під особистий підпис, зокрема, ОСОБА_9, який прийнятий до роботи 03.04.2014 р. на посаду старшого інспектора Управління комунальної власності згідно з наказом 317 від 03.04.2014 р.
В порушення ч.4 ст.79 КЗпП України графік відпусток на 2014 р. Управління комунальної власності не погоджено з представником трудового колективу та не доведений до відома працівників.
В порушення вимог Наказу міністерства статистики України від 05.12.2008р. № 489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» облік відпусток в управлінні не ведеться.
Всупереч Наказу міністерства статистики України від 05.12.2008р. № 489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» працівники не ознайомлюються з наказами під особистий підпис. Так, згідно з наказом №12 від 19.03.2014 р. працівниця ОСОБА_6 звільнена у звязку з закінченням строку контракту з працівником, але з вказаним наказом працівницю не ознайомлено.
Порушено абзац 3 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення під час проведення індексації в установі. Так, в липні 2012 р. оклади працівників підвищилися (працівникам: головному спеціалісту ОСОБА_10, диспетчерам ОСОБА_11, ОСОБА_2 і ОСОБА_12В.) і становив 1094 грн., після підвищення - 1102 грн. Базовим місяцем для працівників став лютий 2008 р. В липні 2012 р. відбулося підвищення заробітної плати працівників. Для визначення суми індексації потрібно визначити суму можливої індексації на суму підвищення зарплати. Сума можливості індексації становить: 1102 х 50,2 : 100 = 553,20 грн. Сума підвищення заробітної плати склала: 1102 грн. 1094 грн. = 8 грн. Сума підвищення заробітної плати не перевищила суму можливої індексації. Сума індексації, що підлягає виплаті працівникам за липень 2012 року, становить: 553,20 грн. 8,00 грн. = 545,20 грн. Розрахована сума індексації фіксується, зберігається та виплачується в даному розмірі до наступного підвищення доходу, коли таке підвищення перевищить фіксовану величину індексації. Для подальшого розрахунку індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати, а розрахунок величини приросту індексу починається з місяця наступного за базовим. З урахуванням наступних підвищень заробітної плати кожний місяць в якому здійснювалося підвищення заробітної плати вважається базовим. Однак, в установі індекс інфляції для нарахування індексації був перевищений з урахуванням базового місяця грудень 2014 р. в сумі 1218 грн. Так, індексація заробітної плати повинна була бути нарахована в травні 2014р. з розрахунку 36,54 грн. і в червні 2014 р. в сумі 77,95 грн. Таким чином, сума індексації у травні 2014 р. повинна бути 581,74 грн., а в червні 2014 р. 623,15 грн. Однак, під час нарахування та виплати індексації не враховано, що обєктом індексації є грошові доходи громадян, що отримані у гривнях на території України та не мають разового характеру, у тому числі оплата праці найманих працівників у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками та відрядними розцінками: доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційний характер. Так, оплата праці працівників, підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, установленого для працездатної особи. Під час розрахунку суми індексації робітникам в червні 2014 р. диспетчеру ОСОБА_11 та у травні 2014 р. головному спеціалісту ОСОБА_10 не були враховані доплати; надбавки; премії, гарантійні та компенсаційні виплати; передбачені законодавством; інші компенсаційні виплати, що мають постійний характер. Під час перевірки встановлено нарахування індексації у травні 2014 р. по 40,19 грн. і у червні 2014 р. по 46,28 грн., а саме працівникам, які були прийняті до роботи у квітні 2014р. ОСОБА_9 і ОСОБА_6 Однак, індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати ані в травні, ані в червні 2014 р. з урахуванням базового місяця - квітня 2014р. не було.
Розрахунок індексації заробітної плати не відповідає встановленому порядку та є порушенням умов Закону України «Про індексацію грошових доходів громадян» та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078. Дане порушення встановлено 14.07.2014р. і свідчить про триваюче порушення, що призвело до неповноти нарахувань грошових доходів працівників.
В порушення вимог ст. 83 КЗпП України при звільненні працівникам не нарахована грошова компенсація за невикористану чергову відпустку. Так, працівник ОСОБА_6 18.02.2014р. згідно з наказом № 6 від 18.02.2014 р. прийнята до роботи за строковим договором з 18.02.2014 р. по 19.03.2014 р. спеціалістом I категорії управління комунальної власності, а згідно з наказом №12 від 19.03.2014 р. працівник ОСОБА_6 звільнена у звязку з закінченням строку контракту. Однак, при звільненні їй не надано компенсацію за 2 дні невикористаної чергової відпустки.
В порушення вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 року «Про трудові книжки працівників», а також «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах і організаціях» в трудові книжки працівників не внесені записи про зміну прізвища. Так, в трудовій книжці працівника ОСОБА_8 запис про зміну прізвища з 27.04.2007 р. згідно свідоцтва про шлюб на ОСОБА_13 станом на 14.07. 2007 р. не внесено; також станом на 14.07.2014 р. не внесено в трудову книжку запис про зміну прізвища працівниці ОСОБА_14 на прізвище згідно свідоцтва про шлюб ОСОБА_15 До трудової книжки працівниці спеціаліста 1 категорії ОСОБА_16 не внесено запис про присвоєння чергового рангу з 25.10.2012 р. згідно з наказом № 83-к від 02.09.2012 р.
В порушення вимог абзацу 3 пункту 7.1 глави 7 «Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах і організаціях» в книгу обліку бланків трудових книжок Управління комунальної власності не реєструє трудові книжки при прийнятті до роботи, в тому числі відсутній запис, станом на 14.07.2014 р. про прийняття від працівниці ОСОБА_15 трудової книжки з 17.03.2008р.
В порушення вимог ч.2 ст. 30 Закону України «Про оплату праці» та ч.2 ст. 65, ст. 106 КЗпП України, п. 5.2 Колективного договору Управління комунальної власності оплата праці за роботу при підрахунковому обліку робочого часу не проведена за понаднормові години, відпрацьовані понад встановленого робочого часу в обліковому періоді в подвійному розмірі. Так, не встановлений режим роботи диспетчерів ОСОБА_11, ОСОБА_2, ОСОБА_7 і ОСОБА_12 жодним документом. Згідно з пояснювальною запискою головного бухгалтера ОСОБА_17 режим роботи диспетчерів не встановлено, але фактично працівники працюють 24 години на добу: I зміна працює з 8.00 годин до 17.00 годин, а II зміна з 17.00 годин до 8.00 годин, з встановленою перервою 1 година в кожну зміну. Диспетчерською службою ведуться графіки за фактично відпрацьовані зміни та години, в яких вказані відпрацьовані нічні та святкові години, але нарахування заробітної плати диспетчерам проводиться згідно з табелями обліку робочого часу, які ведуться у відповідності до вимог Наказу Міністерства статистики України від 05.12.2008 р. № 489 «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» які є підставою для нарахування заробітної плати. Але в табелі обліку робочого часу працівникам виставлені по 8 годин щодня з вихідними днями субота і неділя, а заробітна плата виплачується, як за відпрацьовану норму робочого часу у відповідному місяці, однак, з нарахуванням нічних та святкових годин, які передбачені графіком роботи. Так, нарахування та виплата заробітної плати диспетчерам свідчить про те, що в управлінні не забезпечений достовірний облік виконуваної працівниками роботи. Підрахунок фактично відпрацьованих годин адміністрацією у відповідності до пояснювальної головного бухгалтера ОСОБА_17 не проводиться.
В супереч вимогам ч. 1 ст. 61, ст. 94 КЗпП України і ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», підсумковий облік робочого часу на 2013р. та на 2014р. в Управлінні не запроваджено. Однак, диспетчером ОСОБА_12 відпрацьовано в квітні 2014р. 178 години, при нормі робочого часу встановленої державою в квітні 2014 р. 167 години. За відпрацьовані години диспетчер отримала заробітну плату з посадового окладу 1218 грн. Вказане свідчить, що заробітна плата працівниці не була виплачена за виконану нею роботу (відпрацьовану кількість годин).
В порушення ч.1 ст.50 КЗпП України та Колективного договору Управління комунальної власності Димитровської міської ради, диспетчер ОСОБА_12 відпрацювала в квітні 2014 р. 178 годин, при нормі робочого часу встановленої державою в квітні 2014 р. 167 годин, чим не дотримано тривалість робочого часу 40 годин на тиждень.
В порушення вимог ст.108 КЗпП України, оплата за роботу в нічний час не проводиться у підвищеному розмірі, встановленому колективним договором, але не нижче 20 % тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Оплата праці за роботу в нічний час проводиться не за фактично відпрацьований час. Так, диспетчеру ОСОБА_12 за відпрацьовані 80 годин проведено оплату за 72 години. Таким чином, станом на 14.07.2014 р оплата за 8 годин не проведена.
В порушення п.6 Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці від 29.12.2004 р. № 336, відсутні посадові інструкції диспетчерів ОСОБА_11, ОСОБА_2, ОСОБА_7 і ОСОБА_12
До судового засідання ОСОБА_1 не зявилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1. міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.41 ч.1 КУпАП, оскільки вона порушила норми діючого законодавства про працю України, чим скоїла правопорушення, передбачене ст. 41 ч.1 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.41 ч.1, 284 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винною ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за ч.1 ст. 41 КУпАП та накласти на неї стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 510 (пятсот десять) грн., які необхідно сплати на р/р 31113106700034, Димитровське УК /м. Димитров/ 21081100, ЄДРПОУ 37803436, ККД 21081100.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп., які необхідно сплатити на р/р 31217206700034, отримувач: Димитровське УК м. Димитров 22030001, код класифікації доходів: 22030001, ЄДРПОУ 37803436, МФО 834016, банк отримувача: головне управління Державної казначейської служби України в Донецькій області.
Постанова може бути оскаржена до Апелляційного суду Донецької області через Димитровський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя