Постанова № 44846841, 09.06.2015, Ржищевський міський суд Київської області

Дата ухвалення
09.06.2015
Номер справи
374/229/15-а
Номер документу
44846841
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий суддя в суді І інстанції

Козіна С.М.

Cправа № 374/229/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2015 року Ржищівський міський суд Київської області в складі:

головуючої судді: Козіної С.М.

при секретарі: Проценко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ржищеві Київської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

28.05.2015 року до Ржищівського міського суду Київської області надійшла позовна заява ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

На обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що місцем її постійного проживання є м. Горлівка Донецької області. У зв'язку із проведенням антитерористичної оперції позивачка зі своїм чоловіком ОСОБА_3 у листопаді 2014 року були вимушені покинути місце свого проживання та переїхали жити у м. РжищівКиївської області до своїх знайомих, які проживають по АДРЕСА_1

На початку лютого 2015 року позивачка звернулась до УСЗН Ржищівської міської ради Київської області для оформлення та отримання щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, але листом відповідача № 01-33/246 від 17.02.2015 року їй було відмовлено з посиланням на ч.1 п.6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, відповідно до якого грошова допомога не призначається у разі коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. Дана відмова грунтується на тому, що по факту у власності чоловіка позивачки знаходиться 3/5 частини житлового будинку, розташованого по АДРЕСА_2 які він отримав у спадок після смерті його матері, але насправді цього житла немає.

Актом обстеження матеріально-побутових умов проживання від 30.03.2015 року підтверджено місце проживання позивачки та її чоловіка у будинку по АДРЕСА_1, що належить їхнім знайомим. Цим же актом комісії встановлено, що у належній чоловіку позивачки 3/5 частині будинку по АДРЕСА_2, ніхто не проживає з 1984 року. Проживання у цій частині будинку неможливе, оскільки вона напівзруйнована і загрожує обвалом даху у будь-який момент часу. Практично даних 3/5 частини будинку не існує і відновленню вони не підлягають взагалі.

Факт неможливості проживання у даному будинку підтверджується також довідкою виконавчого комітету Ржищівської міської ради Київської області від 02.04.2015 року.

Таким чином, ні у позивачки, ні у її чоловіка немає житла для проживання, а отже відмова відповідача у призначенні позивачці щомісячної адресної допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, є незаконною.

Просить позов задовольнити, визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області та зобов'язати відповідача призначити та здійснити їй виплату грошової допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

В судове засідання позивачка ОСОБА_2 не з'явилась з поважних причин, надала суду заяву, згідно якої позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила проводити розгляд справи без її участі.

Представник Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких просив у задоволенні позову ОСОБА_2 відмовити з підства, викладених у запереченні та проводити розгляд справи без участі представника.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені в адміністративному позові та в запереченні проти цього позову обставини, суд приходить до висновку, щодо задоволення адміністративного позову ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, в повному обсязі.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 71 ч. 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до копії повідомлення Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області, відповідачем відмовлено ОСОБА_2 у наданні допомоги переміщеним особам на проживання, оскільки сім'я володіє житловим приміщенням не на окупованій території та не в зоні АТО (а.с. 9).

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що за чоловіком позивачки ОСОБА_3 зареєстровано на праві особистої власності 3/5 частини будинку по АДРЕСА_2, в м. Ржищів Київської області, на підставі свідоцтва про право на спадщину від 09.07.1983 року (а.с. 10).

Згідно витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно № 23557780 від 12.08.2009 року, ОСОБА_3, на підставі свідоцтва про право на спадщину від 09.07.1983 року, належить 3/5 частини житлового будинку по АДРЕСА_2, в м.Ржищів Київської області (а.с. 11).

Також судом встановлено, що житловий будинок по АДРЕСА_2, в м.Ржищів Київської області непридатний для проживання, знаходиться в напівзруйнованому вигляді, з 1984 року і по даний час в ньому ніхто не проживає, що підтверджується письмовими доказами по справі: актом обстеження матеріально-побутових умов проживання від 30.03.2015 року (а.с. 12), довідкою виконавчого комітету Ржищівської міської ради № 4-52-452 від 02.04.2015 року (а.с. 13).

Відповідно до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).

Згідно пункту 6 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року, грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Разом з тим, судом враховується, що згідно статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Крім того, згідно статті 8 Конституції в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Також, відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню, так як відмова Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області в призначенні ОСОБА_2 щомісячної, адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції є необґрунтованою та не ґрунтується на чинному законодавстві.

Керуючись ст.2, ст.6, ст.71, ст.161-163, ст.183-2 КАС України, на підставі Закону України "Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 "Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг", Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні щомісячної, адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Ржищівської міської ради Київської області призначити та здійснити ОСОБА_2 виплату грошової допомоги як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Апеляційна скарга на постанову Ржищівського міського суду Київської області може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: