Номер провадження 2-а/754/235/15
Справа №754/5692/15-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
28.05.2015 року Деснянський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Галась І.А.
при секретарі - Фацул М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Деснянському районі міста Києва про зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Деснянському районі міста Києва про зобов'язання вчинити дії, в якому просив суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва зробити перерахунок пенсії з 01.04.2009р. з урахуванням виправлення помилки при незаконному стягненні додаткової суми, яка перевищує норму 25% нарахованої пенсії, при перебуванні пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі). Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що відповідно до поданих ним документів та Закону України «Про обов'язкове пенсійне страхування» (з внесеними змінами) з 01.01.2004р., Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва, з 11.06.2009р. йому була призначена пенсія за віком в розмірі 2806 гривень 56 коп. Частина цієї пенсії 25% на підставі виконавчого листа вираховувалась як аліменти на утримання малолітнього сина. 31 липня 2014р. на підставі наказу №212п від 31 липня 2014р. та заяви було зараховано до Київського пансіонату ветеранів праці на повне матеріальне забезпечення на умовах відрахування частки пенсії у розмірі 75% від загальної нарахованої суми, у відповідності до ст. 48 Закону виплата пенсії особам, які перебувають на повному державному утриманні: під час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) йому виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25 відсотків призначеної пенсії. Незалежно від виконавчого листа про стягнення аліментів на утримання малолітнього сина, позивачу сплачували 25% від загальної суми, яка складала 701 грн. 64 коп. З невідомих обставин, в квітні 2015р. на підставі виконавчого листа отриманого з Центра зайнятості Шевченківського району м. Києва, Управлінням пенсійного фонду в Деснянському районі м. Києва було зменшено мінімально допустиму суму пенсії на суму 140 грн. 21 коп. Позивач вважає дані дії відповідача неправомірними та незаконними, в зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
В судовому засіданні позивача вимоги позову підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити, посилаючись на порушення відповідачем його прав щодо розміру пенсійного забезпечення.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва проти задоволення вимог позову заперечувала в повному обсязі, посилаючись на його безпідставність та необґрунтованість. Додатково пояснила, що відповідно до Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також містах та районах, затверджене Правлінням Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року № 8-2 стягнення коштів по виконавчим листам не належить до повноважень Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва.
Протягом судового розгляду судом вирішувалось питання про заміну відповідача (залучення співвідповідачем) Управління з координації та контролю за виплатою пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Однак, враховуючи категоричні заперечення позивача та його пояснення, що він вважає, що саме Управління Пенсійного Фонду України в Деснянському районі міста Києва є єдиним належним відповідачем у даній справі, суд дійшов висновку про недоцільність заміни відповідача (залучення співвідповідача).
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 19.08.2009 року позивачем подано заяву про призначення пенсії до Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва.
Розпорядженням Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва від 27.08.2009 року позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та визначено її розмір - 2317,95 гривень.
Відповідно до розпоряджень Управління Пенсійного фонду України у Шевченківському районі міста Києва від 09.09.2009 року, 19.12.2012 року, 07.08.2014 року розмір пенсії було збільшено до 2806 гривень 57 копійок.
Згідно витягу з наказу № 212р від 31 липня 2014 року Київського пансіонату ветеранів праці, було зараховано на усі види забезпечення з 31 липня 2014 року пенсіонера за віком ОСОБА_1, новоприбулого до пансіонату на проживання. Підстава: путівка № 44. (а.с.15)
Згідно розпорядження № 69756 від 20.08.2014 року, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 20.08.2014 року. (а.с.13)
В заяві від 31 липня 2014 року на ім'я Начальника Управління Пенсійного фонду Деснянського району м. Києва, позивач просив перераховувати 75 відсотків його пенсії Київському пансіонату ветеранів праці на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 - власні надходження, код 03188783, МФО 820019 УДК м. Києва, згідно доповнення до ст. 88 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Розпорядженням № 69756 Управління Пенсійного фонду Деснянського району м. Києва від 20.08.2014 року заява позивача була задоволено - визначено суму пенсії до виплати ОСОБА_1 в розмірі 701 гривні 64 копійки, що склало 25 % призначеної йому раніше пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до вимог ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано адміністративний позов, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Протягом розгляду справи стороною позивача не було надано належних правових доказів та не доведено порушення відповідачем його прав внаслідок вчинення ним неправомірних дій щодо відмови зробити перерахунок пенсії з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» під час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) йому виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25 відсотків призначеної пенсії. Якщо у пенсіонера, який перебуває у відповідній установі (закладі) на повному державному утриманні, є непрацездатні члени сім'ї, зазначені в частині другій статті 36 цього Закону, які перебувають на його утриманні, пенсія виплачується в такому порядку: 25 відсотків пенсії - самому пенсіонерові, а інша частина пенсії, але не більш як 50 відсотків призначеного розміру пенсії - зазначеним членам сім'ї. Частина пенсії, що залишилася після виплати суми пенсії пенсіонеру та членам його сім'ї відповідно до частин першої і другої цієї статті, перераховується до установи (закладу), де пенсіонер перебуває на повному державному утриманні, за його особистою заявою. Зазначені кошти зараховуються на банківські рахунки цих установ понад бюджетні асигнування і спрямовуються виключно на поліпшення умов проживання в них пенсіонерів у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», непрацездатними членами сім'ї вважаються: 1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону; 2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні; 3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Згідно ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії.
Згідно ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до ч.1,2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 КАС України.
Відповідно до Положення про Управління з координації та контрою за виплатою пенсій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, затвердженого наказом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 14.08.2013р. № 84 основним завданням управління є: забезпечення виплати пенсій, фінансування яких відповідно до чинного законодавства здійснює Пенсійний фонд України. Управління відповідно до покладених на нього завдань забезпечує додержання вимог чинного законодавства щодо пенсійного забезпечення громадян; забезпечує у строк не більше 6 робочих днів опрацювання документів, які надходять до управління, та своєчасне оформлення документів на виплату пенсій і відправку їх вузлам зв'язку та установам банків; здійснює облік і контроль за правильністю витрат коштів, призначених для пенсійного забезпечення. Вживає заходів щодо попередження сум переплат і недоплат…
Крім того, відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 22.12.2014р. №28-2 управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: 1) забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, вимог актів законодавства про пенсійне забезпечення; 2) забезпечує надходження від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень та платників відповідно до законодавства; 3) планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; 4) забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб), своєчасне внесення відомостей до нього та їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації; 5) забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання бюджету, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду; 6) здійснює контроль за додержанням вимог законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески) та інших платежів; 7) призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства; 8) забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; 9) здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів; 10) застосовує фінансові санкції, передбачені законом; 11) надає застрахованим особам інформацію, що міститься на їх персональних облікових картках у реєстрі застрахованих осіб; 12) проводить за вимогою страхувальників звірення сум нарахування та сплати страхових внесків, інших платежів, надає їм інформацію, визначену законодавством; 13) організовує професійну підготовку та підвищення кваліфікації кадрів, узагальнює та поширює прогресивні форми і методи роботи; 14) проводить у межах своїх повноважень інформаційно-роз'яснювальну роботу серед населення, надає страхувальникам консультації з питань застосування законодавства про ведення обліку застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, роз'яснює їхні права і обов'язки; 15) інформує громадськість про свою діяльність; 16) здійснює розгляд звернень, заяв та скарг підприємств, установ, організацій і громадян з питань діяльності Фонду, виявляє та усуває причини, що призводять до подання громадянами скарг; 17) узагальнює та аналізує результати роботи управління Фонду, вносить відповідні пропозиції головному управлінню Фонду; 18) забезпечує в межах своїх повноважень реалізацію державної політики стосовно захисту інформації з обмеженим доступом; 19) здійснює інші повноваження, визначені законом.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що позбавлений можливості задовольнити позов, оскільки відповідачем - Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва рішень щодо проведення будь - яких відрахувань з пенсії позивача (крім відрахування 75 % пенсії на адресу Київського пансіонату ветеранів праці) не приймалось.
Керуючись ст.ст. 11, 86, 71, 162, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Деснянському районі міста Києва про зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Деснянський районний суд м. Києва протягом 10 днів, з дня отримання копії постанови.
Суддя