ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"02" червня 2015 р. м. Київ К/800/62731/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Мороза В.Ф.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Донця О.Є.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної фінансової інспекції у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року у справі
за позовом Приватного акціонерного товариства "Гніванський завод спецзалізобетону"
до Державної фінансової інспекції у Вінницькій області
про визнання протиправними дій, скасування вимоги,
встановила :
Приватне акціонерне товариство "Гніванський завод спецзалізобетону" звернулось з позовом про визнання протиправними дій службових осіб Державної фінансової інспекції у Вінницькій області по винесенню вимоги про усунення порушень законодавства з фінансових питань №01-06028-14/3738 від 30.05.2013 року; про скасування акту індивідуальної дії, оформленого в формі вимоги Державної фінансової інспекції у Вінницькій області №01-06028-14/3738 від 30.05.2013 року.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року, позов задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано вимогу інспекції від 30.05.2013 року № 02-06-28-14/3738. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Суди дійшли висновку про необґрунтованість вимоги відповідача.
В касаційній скарзі, що надійшла до Вищого адміністративного суду України інспекція, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи та переглядаючи матеріали справи в межах доводів касаційної скарги, судова колегія вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що в період з 16.04.2013 року по 26.04.2013 року інспекцією проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ "Гніванський завод спецзалізобетону" за період з 01.05.2010 року по 01.03.2013 року. За результатами ревізії складено акт від 26.04.2013р. № 06-13/05, на підставі якого, 27 червня 2013 року на адресу ПАТ "Гніванський завод спецзалізобетону" надійшла вимога інспекції від 30 травня 2013 року № 02-06-28-14/3738 про усунення порушень законодавства з фінансових питань, виявлених ревізією.
Відповідно до зазначеної вимоги позивача у тому числі зобов`язано розглянути питання щодо притягнення до відповідальності головного бухгалтера ПрАТ "Гніванський завод спецзалізобетону"; відобразити в обліку ПрАТ "Гніванський завод спецзалізобетону" дебіторську заборгованість за ДП "Укрзалізничпостач; стягнути з ДП "Укрзалізничпостач" зайво перераховані ПрАТ "Гніванський завод спецзалізобетону" кошти.
Згідно з Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 (далі - Положення) Державна фінансова інспекція України (далі - Держфінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів (підпункт 4 пункту 4 Положення).
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема, пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства; при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Також Положенням установлено, що у разі, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, Держфінінспекція України має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми кореспондуються з положеннями пункту 7 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» № 2939-ХІІ, згідно з якими державній контрольно-ревізійній службі надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Отже органу державного фінансового контролю надано можливість здійснювати контроль за використанням коштів державного і місцевого бюджету та у разі виявлення порушень законодавства пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Наведене дає підстави для висновку про наявність у органу державного фінансового контролю права заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
В порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише таке рішення, яке породжує безпосередньо права чи обов'язки для позивача.
У даній справі Інспекція пред'явила вимоги, які вказують на виявлені збитки, їхній розмір та їх стягнення.
Зважаючи на те, що збитки відшкодовуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає цей позов, а не за поданням адміністративного позову підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Отже висновок судів про задоволення позову не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права, у зв'язку з чим судові рішення підлягають скасуванню з прийняттям нового про відмову у позові.
Відповідна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 15 квітня 2014 року (справа № 21-40а14) від 13 травня 2014 року (21-89а14), 15 жовтня 2014 року.
Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України Суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції у Вінницькій області задовольнити, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2013 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року скасувати.
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили через 5 днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
Судді: В.Ф. Мороз
А.О. Логвиненко
О.Є Донець