ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
У Х В А Л А
10 червня 2015 року м. Київ К/800/65891/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О.,Васильченко Н.В.,Смоковича М.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Казенного підприємства «Харківське конструкторське бюро з двигунобудування» до управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі міста Харкова про скасування рішення, за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі міста Харкова (далі - УПФ) на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 6 червня 2013 року і ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2013 року, -
встановив:
У травні 2013 року Казенне підприємство «Харківське конструкторське бюро з двигунобудування» звернулося до суду з позовом, у якому просило скасувати рішення УПФ № 421 від 11.04.2013 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів).
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 6 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2013 року, позов задоволено. Скасовано рішення УПФ № 421 від 11.04.2013 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів).
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, УПФ звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить їх скасувати як такі, що ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлено, що Казенне підприємство «Харківське конструкторське бюро з двигунобудування» перебуває на обліку в УПФ та є платником єдиного внеску.
В результаті проведення планової перевірки позивача щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 01.02.2012 по 31.01.2013 було встановлено порушення частини восьмої статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та пункту 4.3.7 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-5 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за № 994/18289, в результаті чого недоотримано єдиного внеску (авансових платежів) на суму 519637,55 грн. за 2012 рік, в тому числі платежів з виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності на суму 11200,95 грн., з виплати заробітної плати на суму 508436,60 грн., про що складено акт № 59 від 19.03.2013.
11.04.2013 УПФ прийняло рішення № 421 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), яким до Казенного підприємства «Харківське конструкторське бюро з двигунобудування» застосовано штрафні санкції у вигляді штрафу в розмірі 10% таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум у сумі 51963,76 грн.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що штрафні санкції були нараховані на суми єдиного внеску, які були списані відповідно до Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку».
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України також погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій, виходячи з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Частиною восьмою статті 9 цього Закону визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).
За несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум, що визначено нормами пункту 6 частини 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Судами встановлено, що штрафні санкції до позивача застосовано за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів).
З метою підвищення ефективності функціонування державних підприємств, які провадять господарську діяльність у сфері розроблення, виготовлення, реалізації, ремонту, модернізації та утилізації озброєння, військової і спеціальної техніки та боєприпасів і беруть участь у військово-технічному співробітництві з іноземними державами Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №1221 від 29.12.2010 «Про утворення Державного концерну «Укроборонпром», відповідно до якої Казенне підприємство «Харківське конструкторське бюро з двигунобудування» включене до складу Державного концерну «Укроборонпром».
30.10.2012 набув чинності Закон України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку», який визначає комплекс економічних заходів, спрямованих на вирішення питань заборгованості та забезпечення стабільного розвитку державних підприємств оборонно-промислового комплексу, в тому числі казенних підприємств, які включені до складу Державного концерну «Укроборонпром».
Відповідно до частини першої вказаного Закону підлягають списанню не сплачені на день набрання чинності цим Законом суми заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу (у тому числі встановлені судовими рішеннями та реструктуризовані) з платежів до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України та Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - фонди соціального страхування), а саме: заборгованість зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пенсійне страхування; єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; з відшкодування пільгових пенсій (у тому числі витрат на їх доставку), наукових пенсій; накладених (нарахованих) сум штрафів та пені, а також суми штрафів та пені, які підлягають (підлягатимуть) накладенню (нарахуванню) на день набрання чинності цим Законом.
Враховуючи, що штрафні санкції були нараховані на суми, які були списані відповідно до Закону України «Про деякі питання заборгованості підприємств оборонно-промислового комплексу - учасників Державного концерну «Укроборонпром» та забезпечення їх стабільного розвитку», що підтверджується копією повідомлення УПФ № 2 від 30.11.2012 про списання сум заборгованості, фінансових санкцій, штрафних санкцій та пені, а також листом № 12617-03/28 від 07.12.2012, суди попередніх інстанцій прийшли до вірного висновку про скасування рішення УПФ № 421 від 11.04.2013 про застосування штрафних санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), а відтак про задоволення позов.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки оскаржувані судові рішення постановлені з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -
ухвалив:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі міста Харкова залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 6 червня 2013 року і ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.
Судді: