Ухвала суду № 44832731, 26.05.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
26.05.2015
Номер справи
826/6591/14
Номер документу
44832731
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2015 року м. Київ К/800/4582/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого Білуги С.В.

суддів Заїки М.М.

Загороднього А.Ф.

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління МВС України в м. Києві, Святошинське РУ ГУ МВС України в м. Києві про визнання незаконним та скасування рішення атестаційної комісії,

встановила:

У травні 2014 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління МВС України в м. Києві, Святошинське РУ ГУ МВС України в м. Києві про визнання незаконним та скасування (протокольного) рішення атестаційної комісії.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2015 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права представник позивача просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про задоволенні позову.

Відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.

Перевіривши доводи касаційної скарги, рішення судів першої та апеляційної інстанцій щодо правильності застосування ними норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій було встановлено, що наказом Головного управління МВС України в місті Києві від 23.08.2013 №407 «Про проведення позачергового атестування особового складу Святошинського районного управління», на виконання наказу МВС України від 13.08.2013 №783 «Про проведення позачергового атестування особового складу Святошинського РУ ГУ МВС України в м. Києві», керуючись Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та вимогами Інструкції про порядок проведення атестування особового складу органів внутрішніх справ України, призначено проведення позачергового атестування особового складу Святошинського районного управління.

За результатами атестування, комісією зроблено висновок про те, що майор міліції ОСОБА_3 старший оперуповноважений сектору боротьби з груповою злочинністю Святошинського РУ ГУ МВС України в м. Києві, займаній посаді, не відповідає, підлягає призначенню на посаду старшого дільничного інспектора міліції Відділу дільничних інспекторів міліції цього ж районного управління.

Начальником Святошинського РУ ГУ МВС України в місті Києві винесено подання від 14.10.2013 року про призначення старшого оперуповноваженого сектору боротьби з груповою злочинністю відділу карного розшуку Святошинського районного управління майора міліції ОСОБА_3 на посаду дільничного інспектора міліції відділу дільничних інспекторів цього ж районного управління.

На підставі рішення атестаційної комісії Головного управління від 03.10.2013, відповідачем прийнято наказ про призначення ОСОБА_3 на посаду дільничного інспектора міліції.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що рішення атестаційної комісії було прийнято правомірно та з дотриманням Інструкції про порядок проведення атестування особового складу органів внутрішніх справ України.

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів з огляду на наступне.

Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про міліцію» порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМ УРСР, від 29.07.1991 № 114.

Відповідно до підпунктів 47, 48 Положення про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ з метою вдосконалення діяльності органів внутрішніх справ, підвищення ефективності їх роботи, поліпшення добору, розстановки і виховання кадрів, стимулювання підвищення кваліфікації, ініціативності, творчої активності та відповідальності працівників за доручену справу проводиться атестація осіб рядового і начальницького складу. При цьому всебічно оцінюються їх ділові, професійні, моральні та особисті якості, рівень культури і здатність працювати з людьми, робляться висновки про відповідність займаній посаді і даються рекомендації щодо подальшої служби.

Пунктом 45 «г» Положення про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ передбачено, що переміщення осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу з вищих посад на нижчі провадиться за службовою невідповідністю, виходячи з професійних моральних і особистих якостей.

Таким чином, при переміщенні на нижчу посаду і звільненні з органів внутрішніх справ проведення атестації для осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу є обов'язковим.

Порядок проведення атестації особового складу органів внутрішніх справ регулюється, Інструкцією про порядок проведення атестування особового складу органів внутрішніх справ України, затвердженою наказом МВС України від 22.03.2005 № 181.

Пунктом 1 зазначеної Інструкції передбачено, що атестування проводиться з метою вдосконалення діяльності органів внутрішніх справ, підвищення ефективності їх роботи та підтвердження професійного рівня працівників відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР.

Головним завданням атестування є оцінка ділових, професійних, особистих якостей особового складу органів та підрозділів внутрішніх справ, їх освітнього та кваліфікаційного рівня, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, які вони обіймають, стимулювання їх творчої активності та відповідальності за стан боротьби зі злочинністю, зміцнення правопорядку, визначення перспектив їх службової кар'єри, запобігання вчиненню працівниками органів внутрішніх справ України протиправних дій, а також виявлення таких працівників, які не спроможні виконувати покладені на них завдання.

Начальники всіх рівнів зобов'язані забезпечити атестування на високому організаційному та правовому рівні з додержанням принциповості, гласності та об'єктивності в оцінці оперативно-службової діяльності осіб, які атестуються.

Атестування осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу проводиться: на кожній із займаних посад - через 4 роки; при призначенні на вищу посаду, переміщенні на нижчу посаду (крім випадків переміщення за особистим проханням та за станом здоров'я згідно з висновком військово-лікарської комісії) і звільненні з органів внутрішніх справ (крім випадків звільнення за віком, через хворобу, через обмежений стан здоров'я, за власним бажанням та у зв'язку з переходом на роботу до інших органів виконавчої влади).

Строки атестації рядового і начальницького складу визначаються Міністром внутрішніх справ України.

Відповідно до пункту 3.1 Інструкції про порядок проведення атестування особового складу органів внутрішніх справ України, атестаційні листи на підлеглих складають безпосередні начальники.

Пунктом 3.2 Інструкції про порядок проведення атестування особового складу органів внутрішніх справ України безпосередній начальник складає атестаційний лист на підлеглого за умови спільної служби з ним не менше 3 місяців. Якщо на час складання атестаційного листа начальник не має тримісячного терміну спільної служби з працівником, який атестується, то такий лист складається заступником начальника або старшим прямим начальником, який має термін спільної служби понад 3 місяці.

Згідно пункту 4.4. Інструкції про порядок проведення атестування особового складу органів внутрішніх справ України, у разі незгоди з відомостями, відображеними в атестаційному листі, особа, яка атестується, негайно викладає свої мотивовані заперечення в окремому рапорті. У таких випадках керівник безпосереднього начальника протягом 10 днів організовує додаткову перевірку і готує висновок по суті цих заперечень, з яким ознайомлюється працівник, який атестується. При відмові працівника, який атестується, від підпису безпосереднім начальником про це складається акт за підписом не менше як трьох працівників служби.

Атестаційний лист після розгляду старшими начальниками передається на розгляд до атестаційної комісії.

За результатами проведення позачергового атестування, позивачу видано атестаційний лист від 03.10.2013, яким визначено, що: за час служби в органах внутрішніх справ та займаній посаді ОСОБА_3 зарекомендував себе негативно як недисциплінований працівник. При вирішенні службових завдань проявляє неналежну принциповість та наполегливість. Не завжди виконує надані йому доручення. Допускає порушення службової дисципліни, періодично запізнюється на роботу. Відмовляється виконувати термінові завдання, необхідність у яких виникає у зв'язку з особливостями служби по боротьбі зі злочинністю. Відмовляється повідомляти безпосередньому керівництву про своє місцеперебування протягом робочого дня та проведену протягом дня роботу. Свій робочий час не планує. За період служби в органах внутрішніх справ до дисциплінарної відповідальності притягувався 5 раз. Діючих дисциплінарних стягнень не має. За поточний рік особисто ОСОБА_3 було розкрито 5 злочинів. За складом характеру нестійкий. Неправильно будує взаємовідносини в колективі. При спілкуванні з громадянами присутні прояви агресивної поведінки, що призводить до надходження звернень громадян зі скаргами. До критики та зауважень ставиться скептично, при цьому належних висновків для себе не робить.

Відповідно до пункту 4.7 Інструкції про порядок проведення атестування особового складу органів внутрішніх справ України, при атестуванні слід дотримуватися такого порядку: працівник, який атестується, заздалегідь попереджається про час та місце засідання атестаційної комісії; атестаційний лист розглядається на засіданні атестаційної комісії у присутності працівника. Атестаційна комісія має право робити запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності особи, яка атестується; якщо особа рядового і начальницького складу, яка атестується, не з'явилася на засідання атестаційної комісії без поважних причин, то комісія може провести атестування за її відсутності, про що робиться відповідний запис у протоколі засідання атестаційної комісії та атестаційному листі. Витяг з протоколу разом з атестаційним листом долучається до особової справи.

Позачерговому атестуванню не підлягають працівники органів і підрозділів внутрішніх справ, строк попередньої атестації яких не перевищує одного року, крім випадків, коли працівнику попереднім атестуванням установлено конкретний термін для усунення недоліків.

Пунктом 4.11 Інструкції про порядок проведення атестування особового складу органів внутрішніх справ України, на підставі всебічного розгляду показників роботи, професійної компетентності працівника і його ділових та особистих якостей комісія шляхом відкритого голосування приймає один з таких висновків: займаній посаді відповідає; займаній посаді не відповідає.

Висновки атестаційної комісії приймаються простою більшістю голосів за наявності на засіданні не менше двох третин від числа членів комісії і підписуються головою та секретарем. Підсумки голосування заносяться до протоколу засідання атестаційної комісії, який підписують голова цієї комісії і секретар. Атестаційні висновки затверджуються начальником, якому надано право приймання та звільнення працівників з органів внутрішніх справ, або особою, що виконує його обов'язки ( пункт 4.12 Інструкції).

Відповідно до пункту 4.14 Інструкції про порядок проведення атестування особового складу органів внутрішніх справ України безпосередні начальники зобов'язані одразу після отримання атестаційних листів оголосити їх результати за місцем служби особам рядового і начальницького складу, які атестувалися. Працівникам, які були відсутні на службі з поважних причин, результати оголошуються одразу після їх прибуття до місця служби.

Особа, яка атестувалася, ознайомившись із висновком атестаційної комісії, ставить під ним свій підпис і дату. У разі незгоди з висновком атестаційної комісії особа рядового чи начальницького складу після засідання атестаційної комісії протягом 10 днів з часу оголошення цього висновку подає мотивований рапорт на ім'я прямого начальника. Рапорти підлягають розгляду у місячний термін з дня подання (п. 4.15 та 4.16 Інструкції).

Судами встановлено, що ОСОБА_3 на ім'я начальника ГУ МВС України в м. Києві Коряку В.В. подано рапорт від 26.11.2013 щодо переведення позивача до іншого органу внутрішніх справ на рівнозначну посаду, по можливості до УБОЗ ГУМВС України в м. Києві, іншого рапорту щодо незгоди з висновком атестаційної комісії позивачем подано не було.

Крім того, під час розгляду справи встановлено, що 03.10.2013, позивач був ознайомлений з атестаційним листом, у присутності заступника начальника районного управління - начальника кримінальної міліції Святошинського РУ підполковника міліції ОСОБА_5, в присутності начальника відділу карного розшуку підполковника міліції ОСОБА_6 та начальника відділу кадрового забезпечення майора міліції ОСОБА_7, однак від підпису вказаного листа, висловлення згоди чи не згоди з рішенням атестаційної комісії - відмовився, про що складено акт від 03.10.2013.

Враховуючи викладене, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими і підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ухвалила:

Касаційну скаргу ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 жовтня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 14 січня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління МВС України в м. Києві, Святошинське РУ ГУ МВС України в м. Києві про визнання незаконним та скасування рішення атестаційної комісії - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий С.В. Білуга

Судді М.М. Заїка

А.Ф. Загородній