РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"10" червня 2015 р. Справа № 924/1991/14
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючий суддя Павлюк І. Ю.
суддя Демидюк О.О. ,
суддя Савченко Г.І.
при секретарі Кушніруку Р.В.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідачів:
- Шепетівської районної державної адміністрації: не з'явився
- ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр":
Залуцький В.Н. - представник за довіреністю від 21.08.2014р.
Черненький Ю.П. - представник за довіреністю від 27.02.2015р.
від третьої особи: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр", с.Рудня-Новенька, Шепетівського району Хмельницької області
на рішення господарського суду Хмельницької області
від 10.03.15 р. у справі № 924/1991/14 (суддя Гладюк Ю.В.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр", с.Рудня-Новенька, Шепетівського району Хмельницької області
до - Шепетівської районної державної адміністрації, м.Шепетівка Хмельницької області
- Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр",
с.Рудня-Новенька, Шепетівського району Хмельницької області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Хмельницької обласної державної адміністрації, м.Хмельницький
про визнання недійсним та припинення на майбутнє договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Хмельницької області від 10.03.2015р. у справі №924/1991/14 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" до Шепетівської районної державної адміністрації, Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання недійсним та припинення на майбутнє договору оренди земельної ділянки - задоволено.
Визнано недійсним з припиненням на майбутнє договір оренди земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пінктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, укладений 23.09.2013р. за №2 між Публічним акціонерним товариством "Шепетівський буто - щебневий нар'єр" та Шепетівською районною державною адміністрацією.
Стягнуто з Шепетівської районної державної адміністрації на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" 1218,00грн. судового збору.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Публічне акціонерне товариство "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить оскаржене рішення скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі за необґрунтованістю.
Мотивуючи апеляційну скаргу, скаржник зазначає, зокрема, наступне:
- вважає рішення місцевого господарського суду незаконним та необґрунтованим, таким, що прийняте з порушенням норм матеріального права та процесуального права;
- скаржник зазначає, що в своїй позовній заяві ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" як на підставу для подання позову посилалося на ст.152 Земельного кодексу України, що є безпідставним, оскільки відповідно до ч.2 ст.152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. На день подання позову та на день прийняття рішення ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" не є землекористувачем земельної ділянки відносно якої заявлені позовні вимоги, також не є стороною оспорюваного правочину, а, отже, не може покликатися на положення ст.125 Земельного кодексу України як підставу для захисту своїх охоронюваних законом прав та інтересів. Посилання господарського суду на те, що "зацікавленість позивача у визнанні спірного договору недійсним полягає саме в тому, що останній втрачає можливість в пролонгації договору оренди, укладеного з позивачем, що позбавляє його можливості користування землею як пріоритетного орендаря" протирічить дійсним обставинам справи;
- вважає, що ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" не навело мотивів порушення його прав та охоронюваних законом інтересів оспорюваним договором №2 від 23.09.2013р., що робило неможливим задоволення позовних вимог. Таких доказів не було здобуто і судом, господарський суд Хмельницької області на такі фактичні обставини уваги не звернув та не надав відповідної правової оцінки зазначеним фактам про відсутність порушених прав та законних інтересів позивача, що призвело до прийняття судом незаконного рішення;
- також, вказує, що на момент укладення договору оренди №2 від 23.09.2013р. розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 17.09.2013р. за № 297/2013-р було чинним, а лише 24.07.2014р. судом було встановлена передчасність прийняття даного розпорядження внаслідок ненадання мотивованої відповіді ТОВ "Шепетівський гранкар'єр", про що ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" не знало та знати не могло, та що не може створювати для цього товариства негативних наслідків;
- покликається на те, що Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950р., Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції" №475/97-ВР від 17.07.1997р. ратифіковано Конвенцію про захист прав і основних свобод людини 1950р. (далі - Конвенція), Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7, 11 до Конвенції. Згідно зі ст.1 Першого протоколу Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Виходячи зі змісту пунктів 32-35 рішення Європейського суду з прав людини "Стретч проти Сполученого Королівства" від 24.06.2003р. майном у значенні статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вважається законне та обґрунтоване очікування набути майно або майнове право за договором, укладеним з органом публічної влади. За таких обставин, ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр", укладаючи договір оренди №2 земельної ділянки від 23.09.2013р. з органом місцевого самоврядування, мала право очікувати на набуття права користування на земельну ділянку у значенні статті 1 Першого протоколу до Конвенції.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 31.03.2015р. апеляційну скаргу прийнято до провадження та призначено її розгляд на 21.04.2015р..
14.04.2015р. на адресу Рівненського апеляційного господарського суду від ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" надійшов письмовий відзив від 08.04.2014р. №125 на апеляційну скаргу.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 21.04.2015р. розгляд апеляційної скарги відкладено на 19.05.2015р..
07.05.2015р. на адресу Рівненського апеляційного господарського суду від Хмельницької обласної державної адміністрації надійшов письмовий відзив від 05.05.2015р. на апеляційну скаргу.
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 19.05.2015р. за заявою Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" продовжено на 15 днів строк розгляду апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" по 15.06.2015р. включно та її розгляд відкладено на 10.06.2015р..
Згідно розпорядження в.о. голови Рівненського апеляційного господарського суду від 09.06.2015р., у зв'язку із перебуванням у відпустці судді Тимошенка О.М. та відповідно до затверджених складів колегій, визначено колегію у складі суддів: головуючий суддя Павлюк І.Ю., суддя Демидюк О.О., суддя Савченко Г.І..
Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 10.06.2015р. апеляційну скаргу прийнято до провадження колегією суддів у новому складі.
10.06.2015р. до суду від ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" надійшли додаткові письмові пояснення до апеляційної скарги.
Представники ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" в судовому засіданні підтримали доводи апеляційної скарги та надали пояснення на обґрунтування своєї позиції. Вважають рішення місцевого суду незаконним та необґрунтованим. Просять суд рішення господарського суду Хмельницької області від 10.03.2015р. у справі №924/1991/14 скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Шепетівська районна державна адміністрація не скористалася правом подачі письмового відзиву на апеляційну скаргу, що, у відповідності до ч.2 ст.96 ГПК України, не перешкоджає перегляду рішення місцевого господарського суду.
Представник позивача, Шепетівської районної державної адміністрації та третьої особи в судове засідання 10.06.2015р. не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили.
Враховуючи приписи ст.101 ГПК України про межі перегляду справ в апеляційній інстанції та той факт, що неявка в засідання суду представників ТОВ "Шепетівський гранкар'єр", Шепетівської районної державної адміністрації та Хмельницької обласної державної адміністрації, належним чином та відповідно до законодавства повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає перегляду оскарженого судового акту, судова колегія розглянула апеляційну скаргу за відсутності представників останніх.
Заслухавши пояснення представників ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр", обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, відповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи, правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскарженого рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, 27.06.2008р. між Шепетівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" (орендар) укладено договір оренди землі №11 (далі - договір від 27.06.2008р. №11), згідно п.1 якого орендодавець на підставі розпорядження заступника голови РДА від 26.06.2008р. №248/2008 - р надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться на території Судилківської сільської ради за межами населених пунктів (а.с.27-29).
Відповідно до п.2 договору від 27.06.2008р. №11, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 44,72га.
Пунктом 6 договору від 27.06.2008р. №11, встановлено, що договір укладено до 29.05.2013р.. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Також, у договорі від 27.06.2008р. №11 передбачено і інші умови, зокрема, щодо орендної плати, умов використання земельною ділянкою, умови і строки передачі земельної ділянки в оренду, умови повернення земельної ділянки, обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, інші права та обов'язки сторін, ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини, страхування об'єкта оренди, зміна умов і припинення його дії, відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору, прикінцеві положення.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Невід'ємними частинами договору є:
План або схема земельної ділянки; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; розпорядження заступника голови районної державної адміністрації від 26.06.2008р. №248/2008-р; розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (п.37 договору від 27.06.2008р. №11).
Договір оренди землі від 27.06.2008р. №11 підписаний сторонами, скріплений відтисками їх печаток та зареєстрований у Шепетівському районному відділі ХРФДПЦДЗК, про що в реєстрі земель вчинено запис від 02.07.2008р. за №040850000002.
Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 17.09.2013р. №297/2013-р затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту. Надано в оренду ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельну ділянку державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області. Шепетівську РДА зобов'язано укласти договір оренди вказаної земельної ділянки на умовах, визначених цим розпорядженням (а.с.67).
23.09.2013р. між Шепетівською районною державною адміністрацією (орендодавець) та ПАТ „Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" (орендар) укладено договір оренди землі №2 (далі - договір від 23.09.2013р. №2), згідно п.1 якого орендодавець на підставі розпорядження голови Хмельницької ОДА від 17.09.2013р. №297/2013-р надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на території Судилківської сільської ради, яка розташована за межами населених пунктів (а.с.63-66).
Відповідно до п.2 договору від 23.09.2013р. №2, в оренду передається земельна ділянка із земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення площею 6,1251га, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту на території Судилківської сільської ради, яка розташована за межами населеного пункту.
Грошова оцінка земельної ділянки площею 6,1251га (від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області) становить 140974,47грн. (п.4 договору від 23.09.2013р. №2).
Кадастровий номер земельної ділянки площею 6,1251га, яка передається в оренду: 6825588500:06:020:0002 (п.7 договору від 23.09.2013р. №2).
У відповідності до п.8 договору від 23.09.2013р. №2, договір укладено до 22.09.2062р.. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Також, у договорі від 23.09.2013р. №2 сторони встановили і інші умови, зокрема, щодо орендної плати, умови використання земельної ділянки, умови і строки передачі земельної ділянки в оренду, умови повернення земельної ділянки, обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки, інші права та обов'язки сторін, ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини, страхування об'єкта оренди, зміна умов договору і припинення його дії , відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору, прикінцеві положення.
Цей договір набирає чинності після підписання його сторонами та державної реєстрації.
Невід'ємними частинами договору є: план або схема земельної ділянки, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів, акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), акт приймання-передачі об'єкта оренди, розпорядження голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 17.09.2013р. №297/20013-р, розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (п.39 договору від 23.09.2013р. №2).
Договір оренди землі від 23.09.2013р. №2 підписаний сторонами, скріплений відтисками їх печаток та зареєстрований у відділі державної реєстрації речових прав, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 07.10.2013р. за №2826079.
07.10.2013р. проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 6,1251га за ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр", про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 11.10.2013р. (а.с.52).
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.03.2014р. у справі №822/272/14 за позовом ТОВ "Шепетівський гранкар'єр", третя особа на стороні позивача - управління Держземагенства у Шепетівському районі до Хмельницької ОДА, третя особа на стороні відповідача - ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" про визнання незаконним та скасування розпорядження Хмельницької ОДА від 17.09.2013р. №297/2013-р (затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту. Надано в оренду ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельну ділянку державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області) в задоволенні позову відмовлено (а.с.23-26).
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014р. постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.03.2014р. у справі №822/272/14 скасовано, прийнято нове судове рішення, яким адміністративний позов ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" задоволено. Визнано незаконним та скасовано розпорядження від 17.09.2013р. №297/2013 - р (а.с.17-22).
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.10.2014р. постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду у справі від 24.07.2014р. №822/272/14 залишено без змін (а.с.13-16).
Також у справі міститься лист Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області №13-22-08-13139/2 - 14 від 07.11.2014р., що адресований ТОВ "Шепетівський гранкар'єр", в якому зазначено, що клопотання останнього про розірвання договору оренди (№99/6241-11-34/2014 від 15.10.2014р.) розглянуто. У зв'язку з тим, що рішенням суду у справі №822/272/14 спірний договір оренди землі не був розірваний, а позивач не являється його стороною (у договорі), підстав для задоволення клопотання немає (а.с.12).
За вказаних обставин, Товариство з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" звернулося до господарського суду Хмельницької області з позовом до Шепетівської районної державної адміністрації та Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр", в якому просить суд визнати недійсним та припинити на майбутнє договір оренди земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, укладений 23.09.2013р. за №2 між ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" та Шепетівською районною державною адміністрацією (а.с.2-6).
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 26.12.2014р. позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №924/1991/14.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 29.01.2015р. залучено до участі у даній справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Хмельницьку обласну державну адміністрацію.
Як вже зазначалося, рішенням господарського суду Хмельницької області від 10.03.2015р. у справі №924/1991/14 позов задоволено (а.с.77-81).
Колегія суддів апеляційного господарського суду не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Частиною 1 ст.116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно до ч.ч.1-2 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Частинами 1-2 ст.6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України та ст.7 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Статтею 13 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" передбачено, що до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань, зокрема, використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.
Відповідно до ч.3 ст.122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) ведення водного господарства; б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті; в) індивідуального дачного будівництва.
Частиною 5 зазначеної статті передбачено, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
Згідно з ч.1 ст.123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Частинами 2 і 3 вказаної статті передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Частиною 2 ст.16 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" роз'яснено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст.15 ЦК України , кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання іншою особою.
Захист свого особистого немайнового або майнового права та інтересу в суді кожна особа вправі здійснювати шляхом звернення з позовом, предмет якого або кореспондує із способами захисту, визначеними у ст.16 ЦК України, договором або іншим законом.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, визначені у статті 203 ЦК України, зокрема, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства, тощо.
Відповідно до ст.203 Цивільного кодексу України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
Статтею 215 ЦК України закріплено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
У відповідності до п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" №9 від 06.11.2009р., правочин може бути визнаний недійсним лише з підстав, визначених законом, та із застосуванням наслідків недійсності, передбачених законом.
Пунктом 2.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013р. №11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними" роз'яснено, що правовідносини, пов'язані з визнанням правочинів (господарських договорів) недійсними, регулюються ЦК України, ГК України, Земельним кодексом України, Законами України "Про оренду землі", "Про приватизацію державного майна", "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", "Про іпотеку", "Про страхування", "Про банки і банківську діяльність", "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та іншими актами законодавства.
Правочин може бути визнаний недійсним з підстав, передбачених законом.
Загальні підстави і наслідки недійсності правочинів (господарських договорів) встановлені статтями 215, 216 ЦК України, статтями 207, 208 ГК України. Правила, встановлені цими нормами, повинні застосовуватися господарськими судами в усіх випадках, коли правочин вчинений з порушенням загальних вимог частин першої - третьої, п'ятої статті 203 ЦК України і не підпадає під дію інших норм, які встановлюють підстави та наслідки недійсності правочинів, зокрема, статей 228, 229, 230, 232, 234, 235, 1057 1 ЦК України, абзацу другого частини шостої статті 29 Закону України "Про приватизацію державного майна", частини другої статті 20 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", частини другої статті 15 Закону України "Про оренду землі", статті 12 Закону України "Про іпотеку", частини другої статті 29 Закону України "Про страхування", статті 78 Закону України "Про банки і банківську діяльність", статті 7 1 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" тощо.
Отже, вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів (господарських договорів) недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин.
ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" звернулось з позовом про визнання недійсним та припинення на майбутнє договору оренди земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, укладеного 23.09.2013р. за №2 між Публічним акціонерним товариством "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" та Шепетівською районною державною адміністрацією,
В своїй позовній заяві ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" як на підставу для подання позову покликається на ст.152 Земельного кодексу України, зокрема відповідно до ч.2 ст.152 Земельного кодексу України землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Як вбачається з матеріалів справи, на день подання позову ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" не є землекористувачем земельної ділянки що є предметом спірного договору, а тому, застосування останнім положень ст.152 Земельного кодексу України як підстави для захисту своїх охоронюваних законом прав та інтересів є необгрунтованим, з огляду на таке.
Між Шепетівською районною державною адміністрацією та ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" 27.06.2008р. укладено договір оренди землі за №11, відповідно до якого вказаному товариству передано в оренду земельну ділянку для видобування корисних копалин (мігматитів) загальною площею 44,72 га строком до 29.05.2013р..
За приписами ст.33 Закону України "Про оренду землі", по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору, оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
З 01.01.2013р. згідно ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
У відповідно до ст.6 зазначеного Закону України, систему органів державної реєстрації прав становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
07.05.2013р. ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" звернулось до Хмельницької обласної державної адміністрації з клопотанням №45 про продовження терміну дії договору оренди землі від 28.06.2008 №11.
Отже, ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" порушило умови договору оренди, оскільки згідно умов договору осаннє мало звернутися з заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за 30 днів до завершення дії договору, тобто, до 29.04.2013, а фактично ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" звернулося до Хмельницької обласної державної адміністрації з вищевказаним клопотанням лише 07.05.2013р., тобто, на 8 днів пізніше встановленого договором строку. Таким чином, ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" втратило своє переважне право на продовження договору оренди.
Відповідно до ч.2 ст. 18 Кодексу України Про надра земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів, що також підтверджує розпорядження Шепетівської районної державної адміністрації №248/2008р. від 28.06.2008р. про поновлення договору оренди земельної ділянки від 10.02.2003р. з ТОВ "Шепетівський гранкар'єр", в п.1 якого зазначено поновити договір оренди земельної ділянки від 10.02.2003р. №45 з ТОВ Шепетівський гранкар'єр на 5 років для видобування корисних копалин відповідно до отриманої ліцензії на користування надрами від 29.05.2003р. №3016.
Строк дії спеціального дозволу на користування надрами №3016 було продовжено згідно наказу Державної служби геології та надр України від 12.08.2013р. №422, а угоду про умови користування ділянкою надр, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами №3016, було оформлено та підписано лише 01.11.2013р..
Таким чином, до 01.11.2013р. ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" не мало належним чином оформленого та діючого спеціального дозволу на користування надрами або гірничого відводу, і як наслідок, ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" порушило пункт 6 угоди оренди землі №11 від 27.06.2008р. втративши своє переважне право на продовження терміну дії договору оренди землі.
Крім того, в п.12 договору оренди №11 від 27.06.2008р. зазначено, що земельна ділянка передається в оренду для видобування корисних копалин відповідно до отриманої ліцензії (спеціального дозволу) на користування надрами.
ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" подало до Хмельницької обласної державної адміністрації клопотання від 07.05.2013р. №45 про продовження терміну дії договору оренди землі від 28.06.2008р. №11.
У відповіді від 12.06.2013р. №10-05-07/ 3478 на №99/3367-14-26/2013 Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області. вказано про відсутність в клопотанні: (цільового призначення землі, викопіювання з кадастрової карти або інші графічні матеріали, правоустановлюючі документи на об'єкти нерухомого майна, копії спеціального дозволу на користування надрами).
Також, як зазначалось вище, ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" відповідно до договору оренди землі №11 від 27.06.2008р. мало в користуванні земельну ділянку, яка знаходилась на території Судилківської сільської ради, загальною площею 44,72га із цільовим призначенням земельної ділянки - земля промисловості та з метою видобування корисних копалин відповідно до отриманої ліцензії (пункти 12 та 13 вказаного договору) (а.с.27-29).
Відповідно до умов договору оренди землі №2 від 23.09.2013р. Публічне акціонерне товариство "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" в користуванні має земельну ділянку, яка знаходиться на території Судилківської сільської ради, загальною площею 6,1251га (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002) із цільовим призначенням земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розміщення та експлуатації будівель та споруд залізничного транспорту (п.2 зазначеного договору) (а.с.63-66).
Водночас, доданий ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" до матеріалів справи договір оренди землі №11 від 27.06.2008р. не містить вказівку на кадастровий номер ділянки, яка передавалася йому в оренду, не надано графічного зображення земельної ділянки, не визначені її конфігурація та координати поворотних точок земельної ділянки.
Крім того, у листі Управління Держземагенства у Шепетівському районі Хмельницькій області від 10.06.2015р №29-2205-0.4-3202/2-15 зазначено, зокрема п.6, що кадастровий номер ділянки згідно договору №11 від 27.06.2008р. не присвоєно.
Таким чином, враховуючи зазначене вище, позивач - ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" не довело належними та допустимими доказами про своє порушене право укладеним спірним договором, оскільки самі земельні ділянки, цільове призначення, площа їх, мета використання по договорам різні, а також враховується і те, що позивачем не надано відповідних доказів на підтвердження накладання цих різних ділянок одна на одну і як наслідок наявності спору. Отже, вказане свідчить про відсутність порушених прав та охоронюваних законом інтересів у ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" укладеним спірним договором оренди землі №2 від 23.09.2013р..
Із матеріалів справи вбачається, що усі загальні вимоги, необхідні для дійсності правочину у розумінні ст.203 ЦК України сторонами дотримані, а саме: договір оренди №2 від 23.09.2013р. відповідає вимогам Цивільного кодексу України та іншим актам цивільного законодавства; особи, які уклали договір мали необхідний обсяг цивільної дієздатності, волевиявлення учасників правочину було вільним і відповідало їх внутрішній волі, що підтверджено підписами і печатками сторін; договір вчинено у формі, встановленій законом, а також проведена державна реєстрація даного договору.
Крім того, як зазначено вище, укладенню договору передувало дотримання сторонами договору вимог, щодо розробки проекту землеустрою відведення земельної ділянки, проходження його експертизи та затвердження.
ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" було подано до Хмельницької облдержадміністрації клопотання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 14.06.2013р. №178/2013-р "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" надано дозвіл ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення орієнтовною площею 7,0га, яка розташована на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами (будівництва під'їзної колії).
Відповідно до ст.186-1 Земельного кодексу України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
На підставі вказаного розпорядження ПАТ "Шепетівський буто-щебневий кар'єр" замовив землевпорядну документацію у земельно-аграрному центрі "Карат".
Управлінням Держземагентства у Шепетівському районі Хмельницької області 08.07.2013р. надано висновок №289 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області (далі - проект землеустрою).
В ході розробки документації проект землеустрою було проведено передбачену у ст.8 та ст.11 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" добровільну експертизу.
Згідно ст.31 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" добровільна державна експертиза проводиться за клопотанням (заявами) замовників чи розробників об'єктів державної експертизи.
Статтею 33 "Про державну експертизу землевпорядної документації" встановлено процедуру проведення державної експертизи, яка включає у себе: проведення державної експертизи, експертне дослідження, перевірку, аналіз і оцінку об'єкта державної експертизи та підготовку обґрунтованого та об'єктивного експертного висновку. Для проведення державної експертизи замовником подаються оригінали відповідної документації та матеріалів.
Процедура проведення державної експертизи включає:
- перевірку наявності та повноти необхідних документів і матеріалів щодо об'єктів державної експертизи та їх реєстрацію;
- аналітичне опрацювання документів чи матеріалів щодо об'єктів державної експертизи, а в разі необхідності - проведення обстежень у натурі (на місцевості) та проведення на їх основі аналізу їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам;
- узагальнення окремих експертних досліджень, одержаної інформації, підготовку висновку державної експертизи та видачу його замовникам об'єктів державної експертизи.
За приписами ст.35 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" висновки державної експертизи повинні містити оцінку допустимості та можливості прийняття рішення щодо об'єкта державної експертизи і враховувати соціально-економічні наслідки. Якщо об'єкт державної експертизи підготовлений згідно з вимогами законодавства, встановленими стандартами, нормами і правилами, то він позитивно оцінюється та погоджується.
В результаті проведення добровільної державної експертизи землевпорядної документації Головним управлінням Держземагентства у Хмельницькій області надано висновок державної експертизи землевпорядної документації від 06.09.2013р. №968, відповідно до якого проект землеустрою не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам і правилам і повертається на доопрацювання. Контроль за усуненням зауважень державної експертизи землевпорядної документації покладено на керівника управління Держземагентства у Шепетівському районі Хмельницької області. За інформацією Головного управлінням Держземагентства у Хмельницькій області зауваження, вказані у висновку державної експертизи землевпорядної документації від 06.09.2013р. №968, виправлено розробником документації із землеустрою.
Статтею 123 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Зокрема, висновок Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області містить позитивну оцінку, що є підставою для його погодження. У висновку управління Держземагенства у Шепетівському районі Хмельницької області №289 від 08.07.2013р. зазначено, що земельна ділянка є вільною від забудови, та вільною від інших обтяжень.
Висновки державної експертизи після їх затвердження органом виконавчої влади у сфері державної експертизи є обов'язковими для прийняття до розгляду замовником і врахування при прийнятті відповідного рішення щодо об'єктів державної експертизи.
Розпорядженням Хмельницької обласної державної адміністрації від 17.09.2013р. №297/2013-р "Про передачу в оренду земельної ділянки ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" затверджено проект землеустрою та надано в оренду ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" земельну ділянку (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002) площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, яка розташована на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.
Стаття 17 Земельного кодексу України зазначає, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Частина 5 ст.122 Земельного кодексу України зазначає, що обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.
На підставі вказаного розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації 23.09.2013р. між Публічним акціонерним товариством "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" та Шепетівською районною державною адміністрацією було укладено договір оренди №2 земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.
Надалі, Реєстраційною службою Шепетівоького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області 07.10.2013 проведено державну реєстрацію права оренди земельної ділянки (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), за результатами якої 11.10.2013р. директору ПАТ "Шепетівський буто-шебеневий кар'єр" Рудюку О.Ф. (уповноважена особа) надано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права за №10688374 (а.с.52).
Також, у листі Управління Держземагенства у Шепетівському районі Хмельницькій області від 10.06.2015р №29-2205-0.4-3202/2-15 зазначено, зокрема у п.1, що при підготовці та затвердженні проекту зеплеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 6,1251га дотримано вимоги законодавства, діючі на момент укладення договору оренди.
Крім того, як свідчить п.1 спірного договору оренди землі від 23.09.2013р. №2 передача Шепетівською РДА в оренду ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельної ділянки здійснена на підставі розпорядження голови Хмельницької ОДА від 17.09.2013р. №297/2013-р., згідно якого затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту; надано в оренду ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельну ділянку державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, тощо.
Дане розпорядження оскаржено ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" в судовому порядку.
Зокрема, як зазначалось вище, постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.03.2014р. у справі №822/272/14 за позовом ТОВ "Шепетівський гранкар'єр", третя особа на стороні позивача Управління Держземагенства у Шепетівському районі до Хмельницької ОДА, третя особа на стороні відповідача ПАТ "Шепетіввський буто - щебеневий кар'єр" про визнання незаконним та скасування розпорядження від 17.09.2013р. № 297/2013-р - у позові відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014р. у справі №822/272/14, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23.10.2014р., постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.03.2014р. у справі №822/272/14 скасовано. Прийнято нове судове рішення, яким адміністративний позов ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" задоволено. Визнано незаконним та скасовано розпорядження від 17.09.2013р. №297/2013-р.
Приймаючи постанову, Вінницький апеляційний адміністративний суд у вказаній справі №822/272/14 зазначив, що ГУ Держземагенства у Хмельницькій області за дорученням Хмельницької ОДА протиправно не надано позивачу - ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" жодного мотивованого рішення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивованої відмови в його наданні. В свою чергу, лист суб'єкта владних повноважень щодо необхідності надання позивачем ряду документів не можна трактувати як відповідне рішення, в розумінні ст.123 Земельного кодексу України, за результатами розгляду заяви останнього про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Також, суд апеляційної інстанції вказав, що відповідач - Хмельницька ОДА передчасно прийняв оскаржуване розпорядження, оскільки він, в супереч законодавству (ст.ст.16, 33 Закону "Про оренду землі", ст.123 земельного кодексу України), не прийняв рішення про поновлення договору оренди землі попередньому орендарю - ТОВ "Шепетівський гранкар'єр".
Відповідно до ч.3 ст.35 Господарського процесуального кодексу України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, враховуючи вище зазначене, станом на час вирішення спору у справі №924/1991/14 розпорядження Хмельницької ОДА від 17.09.2013р. №297/2013-р про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту; надання в оренду ПАТ "Шепетівський буто - щебеневий кар'єр" земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області визнано незаконним та скасовано в судовому порядку.
Однак, колегія суддів вважає, що посилання позивача на те, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 24.07.2014р. у справі №822/272/14 скасовано та визнано незаконним розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 17.09.2013р. за №297/2013-р про затвердження проекту землеустрою га надання дозволу щодо передачі в оренду для ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002). площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області для визнання договору оренди земельної ділянки від 23.09.2013р. №2 недійсним в даному випадку не має суттєвого значення та не впливає на обґрунтування висновків суду, про що зазначено вище.
Так, колегією суддів враховано, що на моменту укладення договору оренди №2 від 23.09.2013р. розпорядження від 17.09.2013р. за №297/2013-р було чинним, а лише 24.07.2014 року судом було встановлена передчасність прийняття даного розпорядження внаслідок неподання мотивованої відповіді ТОВ "Шепетівський гран кар'єр", про що ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар 'єр" не знало та знати не могло.
Відповідно до частини першої статті 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" №475/97-ВР від 17 липня 1997 року ратифіковано Конвенцію про захист прав і основних свобод людини 1950 року, Перший протокол та протоколи № 2, 4, 7, 11 до Конвенції.
Згідно ч. 1 ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Виходячи зі змісту пунктів 32-35 рішення Європейського суду з прав людини від 24.06.2003 "Стретч проти Сполученого Королівства" майном, у значенні статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, вважається законне та обґрунтоване очікування набути майно або майнове право за договором, укладеним з органом публічної влади.
Даним рішенням суду з прав людини встановлено, що, оскільки особу позбавили права на його майно лише з тих підстав, що порушення були вчинені з боку публічного органу, а не громадянина, то в такому випадку мало місце "непропорційне втручання у право заявника на мирне володіння своїм майном та, відповідно, відбулось порушення статті 1 Першого протоколу Конвенції", отже визнання недійсним договору, згідно якого покупець отримав майно від держави, та подальше позбавлення його цього майна на підставі того, що державний орган порушив закон, є неприпустимим.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду України від 14.03.2007 у справі №21-8во07.
Самі по собі допущені органами публічної влади порушення при укладенні спірного договору не можуть бути безумовною підставою для визнання його недійсним, якщо вони не допущені в наслідок винної, протиправної поведінки самого орендаря.
Отже, враховуючи вище зазначене, колегією суддів апеляційної інстанції не встановлено винної, протиправної поведінки ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" при укладенні спірного договору оренди земельної ділянки.
Таким чином, ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр", укладаючи договір оренди земельної ділянки від 23.09.2013р. №2 з органом місцевого самоврядування, мало право очікувати на набуття права користування на земельну ділянку у значенні статті 1 Першого протоколу до Конвенції.
З огляду на викладене, місцевий господарський суд дійшов не вірного висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" до Шепетівської районної державної адміністрації та Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" про визнання недійсним та припинення на майбутнє договір оренди земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, укладеного 23.09.2013р. за №2 між ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" та Шепетівською районною державною адміністрацією є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відтак, дослідивши зміст доводів апеляційної скарги та надавши юридичну оцінку доказам, які містяться у справі, колегія суддів вважає, що рішення господарського суду Хмельницької області від 10.03.2015р. у справі №924/1991/14 не відповідає вимогам щодо законності та обґрунтованості.
Господарський суд відповідно до приписів ст.43 ГПК України оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Наведена норма зобов'язує суд у кожному конкретному випадку оцінювати наявні докази в їх сукупності, з урахуванням повноти встановлення всіх обставин справи, які необхідні для правильного вирішення спору, на основі вичерпних та достеменно підтверджених висновків, визначитись чи потребуються спеціальні знання для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору.
Відповідно до пунктів 1, 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про судове рішення" №6 від 23.03.2012р., рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.
В силу приписів ч.1 ст.104 ГПК України, підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є: 1) неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду, обставинам справи; 4) порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
У відповідності до ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно вимог ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
За таких обставин, враховуючи положення ст.104 ГПК України, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" на рішення господарського суду Хмельницької області від 10.03.2015р. у справі №924/1991/14 слід задовольнити, рішення господарського суду Хмельницької області від 10.03.2015р. у справі №924/1991/14 - скасувати, та прийняти нове рішення, яким відмовити у позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" до Шепетівської районної державної адміністрації та Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" про визнання недійсним та припинення на майбутнє договір оренди земельної ділянки державної власності (кадастровий номер 6825588500:06:020:0002), площею 6,1251га (землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення), на 49 років, для розміщення та експлуатації будівель і споруд залізничного транспорту, що розташована за межами населених пунктів на території Судилківської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області, укладеного 23.09.2013р. за №2 між ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" та Шепетівською районною державною адміністрацією.
Судові витрати апеляційний суд розподіляє з урахуванням положень ст.ст.44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.101, 103 - 105 Господарського процесуального кодексу України, Рівненський апеляційний господарський суд,-
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр", с.Рудня-Новенька, Шепетівського району Хмельницької області задовольнити.
2. Рішення господарського суду Хмельницької області від 10.03.2015р. у справі №924/1991/14 скасувати. Прийняти нове рішення.
В позові відмовити.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівський гранкар'єр" (30430, Хмельницька обл., Шепетівський район, с.Рудня-Новенька, ідентифікаційний код 05470845) на користь в Публічного акціонерного товариства "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр" (30430, Хмельницька обл., Шепетівський район, с.Рудня-Новенька, ідентифікаційний код 00991321) 609грн. 00коп. судового збору за подання апеляційної скарги.
4. Видачу наказу на виконання даної постанови доручити господарському суду Хмельницької області.
5. Справу 924/1991/14 повернути до господарського суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Павлюк І. Ю.
Суддя Демидюк О.О.
Суддя Савченко Г.І.
Віддрук. прим.:
1 - до справи,
2 - ТОВ "Шепетівський гранкар'єр" (30433, Хмельницька обл., Шепетівський район,
с.Рудня-Новенька),
3 - Шепетівської районної державної адміністрації (30400, Хмельницька обл., м.Шепетівка,
вул.Карла Маркса, 47),
4, 5 - ПАТ "Шепетівський буто-щебеневий кар'єр"
(29013, м.Хмельницький, вул.Проскурівська, 21/31, кв.4,
30430, Хмельницька обл., Шепетівський район, с.Рудня-Новенька),
6 - Хмельницької обласної державної адміністрації (29005, м.Хмельницький, майдан
Незалежності, Будинок рад),
7 - в наряд.