ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.06.2015 року Справа № 904/4967/14
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Паруснікова Ю.Б. (доповідач)
суддів: Білецької Л.М., Верхогляд Т.А.
при секретарі судового засідання: Малик С.О.
за участю представників сторін:
від позивача - Вознюк Є.В., представник за довіреністю № 167 від 11.06.14;
від відповідача - Кісілевич Є.Є. представник, довіреність №14/19 від 14.07.14;
від ДВС України - Кравчук В.Л., представник за довіреністю №10-58/3999 від 29.05.15;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2015 по справі № 904/4967/14 (суддя Ліпинський О.В.)
за скаргою Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», м. Київ
на дії відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, м. Київ
по справі:
за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», м. Київ
до Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль», м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області
про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу природного газу в розмірі 32962455,00 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2015 скаргу Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» на дії відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України - задоволено.
Визнано незаконними дії відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення 26.12.2014 постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 45384027 з примусового виконання наказу № 904/4967/14, виданого 22.09.2014 господарським судом Дніпропетровської області про стягнення з відповідача на користь позивача 26999131,63 грн. основного боргу, 1209587,44 грн. пені, 2013395,34 грн. 7% штрафу, 2525729,82 грн. інфляційних втрат, 214610,77 грн. 3% річних, 73080,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Визнано незаконною та скасовано постанову старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кеди М.В. від 26.12.2014 про зупинення виконавчого провадження ВП № 45384027 з примусового виконання наказу № 904/4967/14, виданого 22.09.2014 господарським судом Дніпропетровської області, про стягнення з відповідача на користь позивача 26999131,63 грн. основного боргу, 1209587,44 грн. пені, 2013395,34 грн. 7% штрафу, 2525729,82 грн. інфляційних втрат, 214610,77 грн. 3% річних, 73080,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Ухвала мотивована тим, що грошова сума, яка підлягає стягненню з відповідача на підставі рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.09.2014 по справі № 904/4967/14, є заборгованістю з оплати природного газу, яка виникла після 01 січня 2013, а тому стягнута за вищевказаним рішенням господарського суду сума, не є заборгованістю підприємства паливно-енергетичного комплексу в розумінні Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», вона (сума боргу) знаходяться поза межами регулювання цього Закону.
Сам лише факт включення відповідача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є достатньою підставою для зупинення виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області у даній справі, а тому дії державної виконавчої служби щодо зупинення виконавчого провадження, суперечать вимогам діючого законодавства, що є підставою для задоволення скарги в повному обсязі.
При цьому, місцевий господарський суд зауважив, що відсутність в п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» будь-яких умов щодо зупинення виконавчого провадження в залежності від моменту та підстав виникнення заборгованості, не виключає обов'язок державного виконавця дотримуватися приписів абз. 6 п. 3.7. ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», положення якого, в тому числі складають правову основу діяльності державної виконавчої служби (ст. 2 Закону України «Про державну виконавчу службу».
Не погодившись з вказаною ухвалою, до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернувся відповідач - Публічне акціонерне товариство «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль», в якій просить ухвалу господарського суду Дніпропетровської області скасувати.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається на невідповідність прийнятої судом ухвали вимогам процесуального права: ст.ст. 43, 33, 43 та 82 ГПК України, а також неправильному застосуванні норм матеріального права: п. 15 ч. 1 ст. 37, 39 Закону України «Про виконавче провадження» та п. 12.4.4. ст. 12 Перехідних положень Закону України «Про заходи спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Апелянт вважає, що Закон України «Про виконавче провадження» чітко передбачає підстави обов'язкового зупинення виконавчого провадження в разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Крім того, офіційне тлумачення п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» надано Конституційним Судом України від 13.12.2012 № 18-рп/2012, а тому воно не може тлумачитися інакше.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 27.04.2015 апеляційну скаргу по справі № 904/4967/14 прийнято до розгляду у судовому засіданні на 12.05.2015.
12.05.2015 на адресу апеляційного господарського суду від ПАТ «НАК «Нафтогаз України» надійшов відзив на апеляційну скаргу, згідно якого останній просив апеляційну скаргу ПАТ «Дніпродзержинська ТЕЦ» залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 03.03.2015 по справі № 904/4967/14 без змін.
12.05.2015 за клопотанням представника ДВС України строк розгляду справи продовжено до 27.05.2015, а розгляд справи відкладено у судовому засіданні на 26.05.2015.
26.05.2015 розгляд справи відкладено у судовому засіданні на 09.06.2015.
09.06.2015 представник відповідача (апелянт) вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі.
Представник ДВС України у судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги, вважає неправомірною ухвалу господарського суду.
Представник позивача у судовому засіданні вказував на відсутність підстав для скасування ухвали та неправомірність вимог апелянта.
09.06.2015 у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до ч. 2 ст. 101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги та перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Судова колегія, розглянувши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставинам справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 04.09.2014 позов Публічного акціонерного товариства «НАК «Нафтогаз України» задоволено. Стягнуто з ПАТ «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» на користь ПАТ «НАК «Нафтогаз України» 26999131,63 грн. основного боргу, 1209587,44 грн. пені, 2013395,34 грн. 7 % штрафу, 2525729,82 грн. інфляційних витрат, 214610,77 грн. 3 % річних, 73080,00 грн. витрат по сплаті судового збору (а. с. 149-151).
22.09.2014 на виконання рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.09.2014 видано наказ (а. с. 153).
12.11.2014 старшим державним виконавцем Кедою М.В. відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України на підставі заяви ПАТ «НАК «Нафтогаз України» від 28.10.2014 вих. № 14/2-4673 (а. с. 181-182), винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 45384027 з виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області від 22.09.2014 по справі № 904/4967/14 (а. с. 186).
Постановою старшого державного виконавця Кедою М.В. від 26.12.2014, виконавче провадження ВП № 45384027 з примусового виконання вказаного вище наказу приєднано до зведеного виконавчого провадження № 41950781, яке веде Відділ примусового виконання рішень ДВС України, м. Київ (а. с. 187).
Згідно наявної в матеріалах справи Виписки з реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», відповідач внесений до вказаного реєстру 28.11.2005 (а. с. 195).
26.12.2014 старшим державним виконавцем Кедою М.В. на підставі заяви відповідача від 15.12.2014 № 1842/07 (а. с. 196) зупинено виконавче провадження з примусового виконанню наказу господарського суду Дніпропетровської області від 22.09.2014 на підставі п. 15 ч. 1 ст. 37, ст. 39 Закону України «Про виконавче провадження», з посиланням в мотивувальній частині постанови на те, що боржника внесено до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», а стягувана за наказом суду заборгованість, виникла в зв'язку з неповними розрахунками за енергоносії (а. с. 189).
19.01.2015 на адресу господарського суду Дніпропетровської області від позивача по справі надійшла скарга на дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України, в якій скаржник просить суд:
- Визнати незаконними дії Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України щодо винесення 26.12.14 постанови про зупинення виконавчого провадження ВП № 45384027.
- Визнати незаконною та скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Державної виконавчої служби України Кеди М.В. від 26.12.14 про зупинення виконавчого провадження ВП № 45384027.
Скарга мотивована тим, що оскаржувана постанова про зупинення виконавчого провадження, винесена безпідставно, без урахування вимог абз. 6 п. 3.7. ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», оскільки стягувана за рішенням суду заборгованість відповідача, виникла після 01.01.2013.
Колегія суддів вважає правильними висновки місцевого господарського суду, які викладено в оскаржуваній ухвалі, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 11 Закону «Про виконавче провадження» державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Пунктом 15 ч. 1 ст. 37 Закону «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Частиною 2 ст. 2 Закону «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» передбачено, що його дія поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Для цілей названого Закону, в п. 1.4. ст. 1 поняття заборгованості визначено як сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату.
В свою чергу, згідно п. 1.8. ст. 1 Закону, розрахунковою датою, є дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2013 року.
Отже, положеннями Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при його застосуванні, до яких, зокрема, віднесено суми коштів зазначені в п. 1.4. ст. 1 Закону, які виникли станом на 01.01.2013 року, і на які в свою чергу поширюється положення п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження відносно підприємства, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до цього Закону.
Пунктами 3.1., 3.2. ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» передбачено, що для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства паливно-енергетичного комплексу приймає відповідне рішення. Підприємство паливно-енергетичного комплексу, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру.
Перелік підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості та відповідають вимогам п. 1.1. ст. 1 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» затверджено наказом Міністерства палива та енергетики України від 10.11.2005 № 568 «Про затвердження переліку підприємств».
Відповідно до абз. 6 п. 3.7. ст. 3 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року. Відтак, заходи примусового виконання рішення щодо заборгованості, яка виникла після 1 січня 2013 року повинні застосовуватися на загальних підставах в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
Наведена вище норма має цілком логічний зв'язок з визначеною метою цього Закону, якою є погашення заборгованості, що виникла станом на 01.01.2013, за допомогою механізмів, запроваджених цим Законом, тобто поза межами порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», при цьому, заборгованість, яка виникла після 01.01.2013, на яку не розповсюджується визначені даним Законом механізми погашення, підлягає стягненню в загальному порядку, включаючи примусове стягнення в рамках виконавчого провадження.
В рішенні Конституційного Суду України № 18-рп/2012 від 13.12.2012 по справі № 1-26/2012 (справа про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу) зазначено, що:
- обов'язкове зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень здійснюється лише щодо стягнення заборгованості, яка виникла через неповні розрахунки за енергоносії, та щодо учасників розрахунків, визначених Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу»;
- внесення юридичної особи, незалежно від форми власності, до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є підставою для зупинення виконавчого провадження та заходів примусового виконання судових рішень щодо стягнення з неї заборгованості, яка не стосується неповних розрахунків за енергоносії і не визначена Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
За змістом рішення Конституційного Суду України, положення Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» не регулюють правовідносини стосовно погашення заборгованості, не визначеної у пункті 1.4. ст. 1 цього Закону.
Отже, внесення юридичної особи до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є самодостатньою підставою для зупинення виконавчого провадження. Для застосування п. 15 ч. 1 ст. 37 Закону України «Про виконавче провадження» обставини внесення до Реєстру повинні поєднуватись з характеристикою заборгованості боржника у виконавчому провадженні, що передбачена Законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», така заборгованість має бути визначена за цим Законом.
Аналогічної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України (постанова від 22.04.2015 по справі № 904/2440/14, постанова від 22.04.2015 по справі № 909/653/13, постанова від 13.05.2015 по справі № 904/8184/13).
Оскільки грошова сума, яка підлягає стягненню з відповідача на підставі рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.09.2014 по справі № 904/4967/14, є заборгованістю з оплати природного газу, яка виникла після 01 січня 2013 року, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу за січень-березень 2014 року (а. с. 17-19) то правильним на думку колегії суддів є висновок суду першої інстанції, що сума боргу стягнута за рішенням суду у даній справі, не є заборгованістю підприємства паливно-енергетичного комплексу в розумінні Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», і перебуває поза межами регулювання цього Закону.
Крім того, колегія суддів вважає правильним висновок місцевого господарського суду про те, що сам лише факт включення відповідача до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості, не є достатньою підставою для зупинення виконання наказу господарського суду Дніпропетровської області у даній справі, а дії державної виконавчої служби щодо зупинення виконавчого провадження, суперечать вимогам діючого законодавства, що є підставою для задоволення скарги в повному обсязі.
Таким чином, доводи апелянта щодо наявності у державного виконавця самостійних безумовних підстав для зупинення виконавчого провадження, незалежно від періоду виникнення заборгованості, за наявності лише доказів внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу», колегією суддів до уваги не приймаються, оскільки такі доводи спростовуються вищенаведеним.
Отже, оскаржувана ухвала місцевого господарського суду від 03.03.2015 про задоволення скарги, відповідає нормам процесуального та матеріального права, у зв'язку з чим підстав для її зміни чи скасування, колегією суддів не вбачається.
Судовий збір за перегляд справи в апеляційному порядку покладається на скаржника відповідно до статті 49 ГПК України.
Керуючись статтями 49, 99, 101, 103-106 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Дніпродзержинська теплоелектроцентраль» - залишити без задоволення.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 03 березня 2015 року по справі № 904/4967/14 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову може бути оскаржено до Вищого господарського суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів.
Матеріали справи № 904/4967/14 повернути до господарського суду Дніпропетровської області.
Повний текст постанови підписано 12.06.2015
Головуючий суддя Ю.Б. Парусніков
Судді: Л.М. Білецька
Т.А. Верхогляд