Рішення № 44828827, 10.06.2015, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
10.06.2015
Номер справи
924/740/15
Номер документу
44828827
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" червня 2015 р.Справа № 924/740/15

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Музика М.В. при секретарі судового засідання Муляр Г.М, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом в.о. прокурора Городоцького району Хмельницької області в інтересах держави в особі

Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області

Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, м. Хмельницький

до товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", с. Водички Хмельницького району Хмельницької області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів - Жищинецька сільська рада Городоцького району Хмельницької області

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,

Представники сторін:

позивача 1: не з'явився

позивача 2: Омелянчук О.В. - згідно довіреності №9-22-0.8-818/2-15 від 14.01.2015 року

відповідача: не з'явився

прокуратури: Якушко Н.А. - прокурор відділу прокуратури Хмельницької області згідно посвідчення №033154 від 24.04.2015 року

третьої особи: не з'явився

В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення

ВСТАНОВИВ:

ухвалою господарського суду Хмельницької області від 15.05.2015 року порушено провадження у справі за позовом в.о. прокурора Городоцького району Хмельницької області в інтересах держави в особі Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області, Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області м. Хмельницький, до товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля-Агросервіс", с. Водички Хмельницького району Хмельницької області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів Жищинецьку сільську раду Городоцького району Хмельницької області.

Прокурор в судовому засіданні на задоволенні позову наполягає з підстав, викладених у позовній заяві.

Позивач 1 - Городоцька районна державна адміністрація Хмельницької області правом участі свого представника в судовому розгляді не скористалася, причин неявки не вказала, належним чином повідомлена про час та місце судового розгляду, що підтверджується судовими повістками від 18.05.2015 року та 29.05.2015 року.

Повноважний представник позивача 2 - Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, вважає його підтвердженим наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідач також не скористався правом участі свого представника в даному судовому розгляді, 27.05.2015 року надіслав на адресу суду відзив на позов від 25.05.2015 року, у якому просить суд припинити провадження у даній справі у зв'язку із відсутністю предмету спору між сторонами, оскільки відповідачем фактично сплачувалась орендна плата в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. На підтвердження надав копії відповідних платіжних доручень про сплату орендної плати за землю.

У надісланих 10.06.2015 року доповненнях до заперечення від 09.06.2015 року наголошує на сплаті ТОВ "Поділля-Агросервіс" орендної плати в більшому розмірі, ніж це передбачено чинним законодавством. Наведене, на думку відповідача, свідчить про відсутність будь-якого порушення вимог підпункту 288.5.1. пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України. В той же час, зазначає, що в даному випадку також відсутнє будь-яке порушення або загроза порушення інтересів держави, оскільки грошові кошти за оренду земельної ділянки надходять до відповідного бюджету в розмірі, що перевищує встановлений законодавством, а відтак - відсутній предмет спору. З врахуванням наведеного, просить суд провадження у справі припинити.

Третя особа - Жищинецька сільська рада не направила свого представника на судовий розгляд справи, письмових пояснень по справі не надала, причин неявки та неподання доказів не повідомила.

Розглядом матеріалів справи судом встановлено наступне.

Розпорядженням Городоцької районної державної адміністрації Хмельницької області від 27.12.2007 року №819/2007-р „Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ „Поділля-Агросервіс" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ТОВ „Поділля-Агросервіс" за рахунок земель резервного фонду на території Жищинецької сільської ради; вирішено надати в оренду ТОВ „Поділля-Агросевіс" земельну ділянку площею 29,4737 га ріллі із земель державного резервного фонду терміном на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; ТОВ „Поділля Агросервіс" у місячний термін укласти договір оренди земельної ділянки та провести його державну реєстрацію; встановити орендну плату в розмірі 1,5% від грошової оцінки земельної ділянки.

27 грудня 2007 року Городоцькою районною державною адміністрацією (Орендодавець) та ТОВ „Поділля-Агросевіс" (Орендар) укладено договір оренди землі, згідно п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Жищинецької сільської ради, Городоцький район, Хмельницька область.

В оренду, відповідно до п.2 договору, передається земельна ділянка площею 29,4737 га, у тому числі, рілля - 29,4737 га.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 281637,21 грн. (п.5 Договору).

Договір укладено на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважене право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше, ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 Договору).

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі, щорічно 4224,56 грн. (1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки). (п.9. Договору).

У пункті 13 Договору сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається 1 раз в три роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, в тому числі, внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально; в інших випадках, передбачених законом.

Договір, згідно п.43 Договору, набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Городоцька РДА 23.04.2008 року, згідно акту прийому-передачі об'єкта оренди (земельної ділянки) за договором оренди від 27.12.2007 року, передала, а ТОВ „Поділля-Агросевіс" прийняло в оренду земельну ділянку, кадастровий №6821282200:03:021:0033 площею 29,4737 га, яка розташована на території Жищинецької сільської ради.

Договір оренди землі від 27.12.2007 року та акт прийому-передачі від 23.04.2008 року підписано сторонами та скріплено їхніми печатками.

Позивачем 2 надіслано ТОВ „Поділля-Агросевіс" лист №19-22-0.8-7126/2-14 від 06.08.2014 року, у якому просить останнього не пізніше, ніж у місячний термін звернутися до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області для укладання додаткової угоди до договору оренди для приведення положень договору у відповідність із підпункту 288.5.1. пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України. Лист №19-22-0.8-10434/2-14 аналогічного змісту направлявся відповідачу 30.09.2014 року.

Головне управління ДФС у Хмельницькій області листом від 07.05.2015 року №467/10/15-019 проінформувало прокуратуру Городоцького району, що згідно довідки відділу Дерземагенства у Городоцькому районі, мінімальна сума орендної плати за земельну ділянку ТОВ „Поділля-Агросевіс" площею 29,4737 має становити 29 044,67 грн. В той же час, ТОВ „Поділля-Агросевіс" подано декларацію з орендної плати за землю на 2015 рік по даній земельній ділянці та визначено податкове зобов'язання в сумі 38721,36 грн., що становить 4 відсотки.

Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області листом №10-22-0.8-9925/2-15 від 08.04.2015 року повідомило прокуратуру Городоцького району, що за результатами проведеної інвентаризації договорів оренди спеціалістами Головного управління було розроблено та надіслано землекористувачам, в тому числі ТОВ „Поділля-Агросервіс", листи-повідомлення щодо перегляду орендних ставок у зв'язку із необхідністю їх приведення у відповідність до вимог п.288.1 ст. 288 Податкового кодексу України. Проте, ТОВ „Поділля-Агросервіс" із клопотанням щодо внесення змін до договору оренди землі в частині збільшення орендної ставки не зверталися.

Згідно листа №2978/0/2-15 від 06.05.2015 року, Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області повідомило прокуратуру Городоцього району, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки ТОВ „Поділля-Агросевіс" площею 29,4737 га, що розташована на території Жищинецької сільської ради за межами населеного пункту станом на 29.03.2012 року становить 775105,90 грн. Станом на 06.05.2015 року грошової оцінка вказаної земельної ділянки складає 968155,71 грн.

Як вбачається із платіжних доручень №185 від 28.02.3014 року, №376 від 28.03.2014 року, №52 від 29.04.2014 року, №70 від 29.05.2014 року, №94 від 27.06.2014 року, №123 від 25.07.2014 року, №139 від 28.08.2014 року, №166 від 29.09.2014 року, №201 від 29.10.2014 року, №226 від 28.11.2014 року, №270 від 29.12.2014 року, №9 від 28.01.2015 року, відповідачем вносилася орендна плата за землю за період з січня по грудень 2014 року у сумі 2583,69 грн. щомісячно.

З врахуванням вищенаведеного, прокурор, вважаючи, що відповідачем невнесенням змін до договору оренди порушуються економічні інтереси держави, звернувся в інтересах позивачів із даним позовом до суду.

Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом враховується наступне.

Статтею 36-1 Закону України "Про прокуратуру" до повноважень прокурора віднесено представництво прокурором інтересів держави в суді, що полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави у випадках та порядку, встановлених законом. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі №1-1/99 встановлено, що прокурор самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави чи в чому існує загроза інтересам держави. Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спільних відносинах.

Прокурором в даному випадку визначено підстави звернення до суду із даною позовною заявою, зокрема, невідповідність умов договору оренди землі, що перебуває у державній власності, в частині розміру орендної плати вимогам чинного законодавства, що створює загрозу порушення економічних інтересів держави. Тому судом оцінюється критично посилання відповідача на відсутність будь-якої загрози порушення інтересів держави невнесенням змін в договір оренди землі та встановлення передбаченого законодавством розміру орендної плати, оскільки ним в добровільному порядку здійснюється сплата орендної плати в більшому розмірі, ніж передбачено чинним законодавством.

Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі ст. ст. 288.1-288.3 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Відповідно до ст. 288.4 Податкового кодексу України, розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

В договорі оренди землі від 27.12.2007 року визначено, що орендна плата вноситься у формі грошової оплати в розмірі 1,5% від нормативної вартості земельної ділянки (п. 9 договору). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, згідно даних відділу Держземагенства у Городоцькому районі Хмельницької області, становить 968155,71 грн.

Статтею 288.5 Податкового кодексу України (зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 27.03.2014 р. "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні") передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.1 Податкового кодексу) та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пп. „в" п. 288.5.2 Податкового кодексу).

Суд бере до уваги п. 13 договору оренди від 27.12.2007 року, яким встановлено право щорічного перегляду розміру орендної плати у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; в інших випадках, передбачених законом.

Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюються за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Аналогічні положення містяться в п. 36 договору оренди землі від 27.12.2007 року.

Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати встановленої умовами договору. (Аналогічна правова позиція викладена у постановах ВСУ від 27.12.2010 р. № 10/58 та від 30.05.2011 р. № 11/042, у п. 2.19 Постанови Пленуму ВГСУ № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").

Таким чином, враховуючи наявність підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, вимога до відповідача про приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для сторін, є правомірною.

Твердження відповідача про припинення провадження у справі у зв'язку із сплатою останнім орендної плати у розмірі 4% нормативної грошової оцінки, а, отже, відсутністю предмету спору, судом оцінюється критично, оскільки предметом даного спору є внесення змін до договору оренди землі, а не стягнення орендної плати. Так як на час винесення судового рішення доказів внесення змін до договору суду не подано, то, відповідно, немає підстав стверджувати про відсутність предмету спору.

Згідно частини 1 статті 32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Статтями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до частини 1 статті 43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

На підставі зазначеного вище, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим, підтверджений належними доказами та підлягає задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору у зв'язку із задоволенням позову покладаються на відповідача згідно зі ст. 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 13, 33, 34, 43, 49, 82, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

позов задовольнити.

Внести зміни до п.9 Договору оренди земельної ділянки від 27.12.2007 року, укладеного між Городоцькою районною державною адміністрацією та товариством з обмеженою відповідальністю „Поділля-Агросервіс", зареєстрованого Городоцьким районним відділом ХРФ ЦДЗК 23 квітня 2008 року за №040875100001, виклавши п. 9 Договору в наступній редакції: „Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Річна орендна плата становить 29 044,67 грн.".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Поділля-Агросервіс" (Хмельницька область, Хмельницький район, с. Водички, вул. Подільська, 5, код 31412668) в доход Державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22030001, р/р 31218206783002, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код ОКРО 38045529, банк отримувача - ГУ ДКУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, код 03500128") судовий збір у розмірі 1 218,00 грн. ( одна тисяча двісті вісімнадцять грн. 00 коп.).

Видати наказ.

Повне рішення складено 12.06.2015 року

Суддя М.В. Музика

Віддрук. у 4 прим.: 1- до справи; 2 - позивачу 1 - Городоцька РДА (32000, Хмельницька область, м. Городок, вул. Шевченка, 20) - рек.; 3- відповідачу (31334, Хмельницький район, с. Водички, вул. Подільська, 5) - рек.; 4 - третій особі - Жищинецька сільська рада (32051, Хмельницька обл., Городоцький р-н, с.Жищинці) - рек.