Постанова № 44813004, 18.05.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2015
Номер справи
512/691/14-а
Номер документу
44813004
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2015 р.м.ОдесаСправа № 512/691/14-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бростовська Н.О.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду, у складі:

головуючого -Яковлєва О.В.,суддів -Бойка А.В., Танасогло Т.М.,розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у Савранському районі Одеської області на постанову Савранського районного суду Одеської області від 06 листопада 2014 року, у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України у Савранському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

Постановою Савранського районного суду Одеської області від 06 листопада 2014 року частково задоволено позов та визнано протиправними дії відповідача щодо невірного перерахунку пенсії позивача та розпорядження №113931 від 08.08.2012 року, яким й проведено цей перерахунок, а також зобов'язано відповідача провести перерахунок пенсії позивача із розрахунку 90% від заробітку працюючого робітника прокуратури, з 16.02.2014 року.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове, яким відмовити в задоволені позову.

Судова колегія, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, вважає, що остання підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру", з 2004 року, яку обчислено виходячи з 90% середнього заробітку робітника, працюючого на аналогічній посаді.

Оскаржуваним рішенням пенсійного органу №113931 від 08.08.2012 року здійснено перерахунок вказаної пенсії, виходячи з 80% середнього заробітку та з урахуванням нової довідки.

За результатом встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо неправомірності такого рішення відповідача, з чим погоджується судова колегія з огляду на наступне.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до ч.1 ст.50-1 цього Закону (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивача) - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 вищевказаного Закону та змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Відповідно до нової редакції цієї статті - прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01 жовтня 2011 року, положення частини 1 статті 50-1 вищевказаного Закону щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років, у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку, втратили чинність, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті іншим Законом.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії не змінено.

Відповідно до ч.13 ст.50-1 даного Закону - обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.18 цієї ж статті - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Судовою колегією встановлено, що при призначенні позивачу пенсії у 2004 році процентне співвідношення між його пенсією та заробітною платою працюючого робітника прокуратури, складало 90% (з урахуванням понаднормового стажу позивача). При перерахунку пенсії у 2012 році пенсійним органом зменшено це співвідношення до 80%, що й є предметом спору у даній справі.

З огляду на вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивача має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення йому пенсії.

Внесення нових змін щодо розміру пенсії у відсотках, стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, а тому вказані дії пенсійного органу є протиправними та рішення про перерахунок правомірно скасовано судом першої інстанції.

Такої правової позиції додержується й Верховний Суд України у своїх рішеннях від 10.12.2013 року (справа №21-348а13) та від 17.12.2013 року (справа №21-445а13).

Разом з тим судова колегія звертає увагу на те, що судом першої інстанції необґрунтовано визнано протиправними дії пенсійного органу щодо обмеження прав позивача під час перерахунку пенсії, оскільки права та інтереси особи порушено кінцевим рішенням суб'єкта владних повноважень №113931 від 08.08.2012 року, а тому саме дане рішення й підлягає оскарженню в адміністративному суді.

Крім того колегія суддів звертає увагу на те, що встановивши протиправність прийнятого рішення, суд повинен його обов'язково скасувати, оскільки саме скасування рішення зупиняє його дію, проте судом першої інстанції цього не зроблено, а тому з метою належного захисту порушених прав пенсіонера, судова колегія виходить за межі позовних вимог та скасовує оскаржуване рішення відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.195 КАС України - суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судовою колегією встановлено, що рішення суду першої інстанції оскаржено відповідачем лише в частині задоволених позовних вимог, а в частині залишених без розгляду позовних вимог - постанову суду не оскаржено сторонами по справі, а тому колегія суддів переглядає оскаржуване судове рішення в межах апеляційної скарги.

Враховуючи вищевикладене судова колегія вважає, що суд першої інстанції при вирішенні справи допустив порушення норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, судова колегія -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України у Савранському районі Одеської області - задовольнити частково.

Постанову Савранського районного суду Одеської області від 06 листопада 2014 року - скасувати та прийняти по справі нову постанову, якою позов ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України у Савранському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління пенсійного фонду України у Савранському районі Одеської області №113931 від 08 серпня 2012 року.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у Савранському районі Одеської області здійснити, з 16 лютого 2014 року, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4, із розрахунку 90 відсотків від суми місячного заробітку, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону №2663-111 від 12.07.2001 року, з урахуванням нового посадового окладу та загального розміру місячної зарплати згідно з довідкою прокуратури Одеської області №339 від 12.07.2012 року та з урахуванням вже проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного Бюджету України, на користь ОСОБА_4, сплачений судовий збір за подання позовної заяви, у розмірі 73,08 гривень.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: А.В. Бойко

Т.М. Танасогло