ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
28 травня 2015 рокусправа № 205/10228/14-а(2а/205/13/15) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.
суддів: Богданенка І.Ю. Уханенка С.А.
за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О..
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська
на постанову Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 03 лютого 2015 року у справі №2-а/205/13/15 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська про визнання рішення щодо перерахування пенсії протиправним, -
в с т а н о в и в :
09 грудня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просив визнати рішення управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Дніпропетровська про перерахування з 01 липня 2012 року йому пенсії у розмірі 80% від суми місячного заробітку протиправним, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська здійснити перерахунок з 01 липня 2012 року призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% місячного заробітку та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до виплати сумою.
Адміністративний позов обґрунтовано тим, що позивач має право на отримання пенсії у розмірі 90% від суми місячного заробітку на відповідній посаді у відповідності до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», проте відповідачем ігноруються вимоги Закону та виплачується пенсія позивачу у значно меншому розмірі.
Постановою Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 05 лютого 2015 року адміністративний позов задоволено частково: визнано рішення управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська по перерахування з 01.07.2012 року ОСОБА_1 пенсії у розмірі 80% від суми місячного заробітку протиправними, зобов'язано управління Пенсійного фонду в Ленінському районі міста Дніпропетровська перерахувати з 09.06.2014 року призначену ОСОБА_1 пенсію у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90% місячного заробітку та виплатити різницю між фактичною отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 09.06.2014 року. Позовні вимоги за період з 01.07.2012 року по 09.06.2014 року - залишено без розгляду.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська звернулось з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції вимог норм матеріального та процесуального права просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська призначило пенсію позивачу та проводило виплати у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим, підстави для задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 - відсутні.
Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська та отримує пенсію за вислугу років з 24.12.2001 року на підставі ст.. 50-1 Закону України «Про Прокуратуру».
На підставі довідки про заробітну плату, виданої прокуратурою Дніпропетровської області від 24.09.2012 року та трудової книжки, відповідно до якої стаж роботи на прокурорських посадах склав 22 роки 7 місяців 9 днів, позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська про перерахування пенсії, так як постановою КМУ від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам органів прокуратури» було підвищено посадові оклади працівникам прокуратури.
Відповідачем 24.11.2012 року згідно наданої довідки та особистої заяви проведено перерахунок пенсії згідно постанови КМУ від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівникам органів прокуратури» 01.07.2012 року у розмірі 80% від заробітку.
Не погодившись з таким перерахунком пенсії позивач звернувся до суду з адміністративним позовом в даній справі.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на перерахунок пенсії із використанням 90% розміру від місячного чинного заробітку у відповідності до ст.. 50-1 «Про прокуратуру».
Суд апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом № 3668-VІ, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому дійшла такого правового висновку: внесені Законом № 3668-VІ зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринанадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Крім того, вирішуючи питання про застосування цього Закону у часі, колегія суддів виходить із того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії. (Вказана позиція висвітлена в Постанові Верховного Суду України від 10.12.2013 року реєстраційний номер рішення 36475565)
За таких обставин, та враховуючи приписи ст.. 99, 100 КАС України, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо визнання протиправним рішення відповідача про здійснення позивачу перерахунку пенсії із застосуванням 80% розміру заробітку, та необхідності зобов'язання УПФУ в Ленінському районі м. Дніпропетровська здійснити позивачу перерахунок та виплатити пенсію у розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку відповідно до ст.. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, прийнятою у відповідності до вимог норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а відтак підстави для її зміни або скасування відсутні.
Керуючись ч.3 ст.160, ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Дніпропетровська - залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м.Дніпропетровська від 03 лютого 2015 року у справі №2-а/205/13/15 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: О.О. Круговий
Суддя: І.Ю. Богданенко
Суддя: С.А. Уханенко