ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
10 червня 2015 року 16:48 справа №826/3652/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю “Будинок моделей виробничого одягу”
до
Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)
треті особи
1. Комунальне підприємство “Господар Дарницького району міста Києва”
2. Державної податкової інспекції у Дарницькому районі Головного управління Державної фіскальної служби України у місті Києві
про
визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії, визнання недійсним запису
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Будинок моделей виробничого одягу” (далі по тексту – позивач, ТОВ “Будинок моделей виробничого одягу”) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі по тексту – відповідач), в якому просить: 1) визнати недійсним запис (інформацію) в автоматизованій системі ПК “Кадастр” міського земельного кадастру про облік за позивачем частини земельної ділянки площею 528,65 м2 (кадастровий номер 63:261:001), що розташована в місті Києві, вул. Сімферопольська, 7/2; 2) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо виключення з автоматизованої системи ПК “Кадастр” міського земельного кадастру запису (інформації) про облік за ТОВ “Будинок моделей виробничого одягу” (код ЄДРПОУ 33598450) частини земельної ділянки площею 528,65 м2 (кадастровий номер 63:261:001), що розташована в місті Києві, вул. Сімферопольська, 7/2; 3) зобов’язати відповідача виконати всі передбачені чинним законодавством дії щодо виключення з автоматизованої системи ПК “Кадастр” міського земельного кадастру запису (інформації) про облік за ТОВ “Будинок моделей виробничого одягу” (код ЄДРПОУ 33598450) частини земельної ділянки площею 528,65 м2 (кадастровий номер 63:261:001), що розташована в місті Києві, вул. Сімферопольська, 7/2.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 березня 2015 року відкрито провадження у справі №826/3652/15, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 27 квітня 2015 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представники відповідача та третіх осіб до суду не прибули.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи неприбуття представників відповідача та положення частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, беручи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, в судовому засіданні 27 квітня 2015 року суд ухвалив перейти до розгляду справи в письмовому провадженні.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач зазначає, що на початку 2008 року в автоматизовану систему ПК “Кадастр” внесено запис про облік за позивачем частини земельної ділянки площею 528,65 м2, кадастровий (№63:261:001), за яку позивач самостійно сплачував податок на землю до бюджету згідно “Витягу з технічної документації №Ю-21560/2008 про нормативну грошову оцінку частини земельної ділянки (кадастровий № 63:261:001)”.
Відповідно до договору купівлі-продажу від 04 листопада 2005 року ТОВ “Будинок моделей виробничого одягу” придбано нежилі приміщення, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Сімферопольська, 7/2.
Позивач звернувся до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з листом від 18 грудня 2014 року №01-101 про виключення з міського земельного кадастру запису про облік земельної ділянки за заявником, у якому просив виключити з автоматизованої системи ПК “Кадастр” та міського земельного кадастру запис про облік за ТОВ “Будинок моделей виробничого одягу” як землекористувачем земельної ділянки загальною площею 6 105,64 м2 (обліковий код 63:261:001), що розташована по вул. Сімферопольська, 7/2 в м. Києві, оскільки позивач не є землекористувачем вказаної земельної ділянки
Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано відповідь від 20 січня 2015 року №057-022-674, у якій посилаючись на пункт 4 статті 120 Земельного кодексу України, зазначено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.
Позивач вважає бездіяльність відповідача щодо не виключення з автоматизованої системи ПК “Кадастр” запису про облік за ним частини земельної ділянки площею 528,65 м2, кадастровий (№63:261:001) протиправною, а сам запис недійсним, оскільки ТОВ “Будинок моделей виробничого одягу” не є ні постійним користувачем земельної ділянки, ні її орендарем.
Відповідачем письмових заперечень проти позову до суду не надано.
Окружний адміністративний суд міста Києва, виходячи зі змісту пред’явлених позовних вимог, звертає увагу на наступне.
Згідно частини першої статті 193 Земельного кодексу України державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
18 квітня 2013 року Київська міська рада прийняла рішення №194/9251 “Про міський земельний кадастр”, пунктом 3 якого вирішено Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації): забезпечити ведення міського земельного кадастру на основі створеної за кошти міського бюджету автоматизованої системи програмного комплексу “Кадастр”; забезпечити зберігання та відображення в міському земельному кадастрі даних, внесених Департаментом земельних ресурсів виконавчого орану Київради (Київської міської державної адміністрації) до автоматизованої системи програмного комплексу “Кадастр” до 1 січня 2013 року; забезпечити внесення до міського земельного кадастру при організації землеустрою та здійсненні контролю за використанням і охороною земель комунальної власності територіальної громади міста Києва інформації (даних) про: земельні ділянки, право комунальної власності територіальної громади міста на які зареєстровано в установленому законом порядку; земельні ділянки, передані рішеннями Київської міської ради у власність чи користування та щодо яких Київською міською радою прийнято рішення про їх продаж, в тому числі на конкурентних засадах (аукціонах); договори оренди та купівлі-продажу земельних ділянок, орендодавцями та продавцями яких є Київська міська рада; нормативну грошову оцінку земель відповідно до рішень Київської міської ради про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста; рішення Київської міської ради про затвердження програм використання та охорони земель міста, розвитку зеленої зони та концепції формування зелених насаджень міста, а також про інші рішення Київської міської ради, що визначають правовий режим земель міста; матеріали інвентаризації земель міста, проведеної на виконання Постанови Верховної Ради України “Про земельну реформу”, рішень Київської міської ради та її виконавчого органу з питань земельної реформи; об’єкти землеустрою, суб’єкти земельних відносин та документацію із землеустрою; клопотання (заяви) фізичних і юридичних осіб щодо надання Київською міською радою дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо передачі (надання) земельних ділянок у власність чи користування на підставі відповідної документації із землеустрою; інші дані, що відповідно до законодавства визначають правовий режим використання та охорони земель.
З аналізу викладених норм вбачається, що до Державного земельного кадастру вноситься інформація про право власності, користування землею.
Стаття 206 Земельного кодексу України встановлює, що використання землі в Україні є платним. Об’єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
За правилами пунктів 286.1, 286.5 пункту 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 286.6 статті 286 Податкового кодексу України за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб: 1) у рівних частинах - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; 2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності; 3) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.
Відповідно до пункту 287.8 статті 287 Податкового кодексу України визначає, що власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.
З наведених правових норм слідує, що власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету земельний податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території згідно нарахувань контролюючого органу та на підставі відповідного податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 4 статті 120 Земельного кодексу України передбачено, що у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності на жилий будинок, будівлю або споруду.
Матеріали справи підтверджують, що позивач є власником нежилих приміщень, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Сімферопольська, 7/2, загальною площею 340,70 м2, що підтверджується договором купівлі-продажу від 04 листопада 2005 року.
З аналізу наведених правових норм та матеріалів справи вбачається, що оскільки позивач є власником нежилих приміщень, що знаходяться за адресою: м. Київ, вул. Сімферопольська, 7/2, загальною площею 340,70 м2 у багатоквартирному жилому будинку, то право на земельну ділянку, яка знаходиться під такими приміщеннями визнається за позивачем.
Таким чином, підстави для визнання недійсним запису (інформації) в автоматизованій системі ПК “Кадастр” та зобов’язання відповідача вилучити з автоматизованої системи ПК “Кадастр” міського земельного кадастру запис про облік за ТОВ “Будинок моделей виробничого одягу” частини земельної ділянки площею 528,65 м2 (кадастровий номер 63:261:001), що розташована в місті Києві, вул. Сімферопольська, 7/2 відсутні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ “Будинок моделей виробничого одягу” нормативно та документально не підтверджуються та задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене на думку Окружного адміністративного суду міста Києва з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ “Будинок моделей виробничого одягу” задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю “Будинок моделей виробничого одягу” відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко