Постанова № 44810941, 12.06.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.06.2015
Номер справи
826/11268/15
Номер документу
44810941
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 червня 2015 року № 826/11268/15

О 12 годині 30 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Голубничій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за поданням Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві (юридична адреса: 03151, м. Київ, вул. Смілянська, 6) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Акстор» (місцезнаходження: 03151, вул. Очаківська, 5/6, офіс 501) про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків,

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві звернулась до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «Акстор».

В обґрунтування заявлених вимог заявник посилається на Податковий кодекс України, Порядок застосування податкової застави органами доходів і зборів, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 572, Порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 578, та зазначає, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Акстор» не виконані вимоги Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві, документи для опису активів не надано, доступ до опису майна не забезпечено, заходи щодо здійснення опису майна боржника не призвели до виконання його обов'язків як платника податків та реалізації функцій та повноважень податкового керуючого в зв'язку з чим 9 червня 2015 року складено акт № 16 про відмову платника податків від опису майна у податкову заставу, що є підставою для зупинення видаткових операцій на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю «Акстор».

Відповідач заперечив щодо задоволення подання з підстав надання переліку майна податковому органу для передачі його в податкову заставу та вказав про відсутність податкового керуючого 9 червня 2015 року в приміщенні товариства.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується подання, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд приходить до наступних висновків.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Акстор» (ідентифікаційний код 38186238) є юридичною особою та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві.

В період з 30 квітня 2014 року по 8 травня 2014 року Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на підставі направлення від 30 квітня 2014 № 454/26-58-22-08-09 та наказу від 30 квітня 2014 року № 1099 згідно із підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78, пунктом 82.2 статі 82 Податкового кодексу України проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Акстор» з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо повноти нарахування та сплати податку на додану вартість за період з 01.12.2013 по 31.12.2013 при взаємовідносинах з Приватним підприємством «Аі Бі Консалтінг».

За результатами проведеної перевірки Державною податковою інспекцією у Соломянському районі м. Києва Головного управління Міндоходів у м. Києві складено акт від 15 травня 2014 року № 2272/26-58-22-08-11/38186238, яким встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Акстор»:

- підпункту 198.3, пункту 198.6 статті 198, пунктів 201.4, 201.6, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05.06.1995 року за № 168/704 та пункту 9.1 статті 9 Закону України від 16.07.1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на додану вартість на суму ПДВ 237 872 грн. в тому числі за періодами: грудень 2013 року на суму 237 872 грн.

- підпункту 138.1.1 пунктів 138.1 , 138.2 статті 138, підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 Податкового кодексу України, пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 05.06.1995 року за № 168/704 та статті 9 Закону України від 16.07.1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 225 978 грн. в тому числі за періодами: - за 2013 рік 225 978 грн.

На підставі складеного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві винесені податкові повідомлення-рішення:

- № 0004752208 від 29 травня 2014 року, яким збільшено Товариству з обмеженою відповідальністю «Акстор» суму грошового зобов'язання в розмірі 356 808 грн., з якої за основним платежем - 237 872 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 118 936 грн. за платежем: податок на додану вартість, код платежу 14010100;

- № 0004762208 від 29 травня 2014 року, яким збільшено Товариству з обмеженою відповідальністю «Акстор» суму грошового зобов'язання в розмірі 282 473 грн., з якої за основним платежем - 225 978 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 56 495 грн. за платежем: податок на прибуток приватних підприємств, код платежу 11021000.

Не погоджуючись з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями, Товариство з обмеженою відповідальністю «Акстор» оскаржило їх до суду.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 3 листопада 2014 року у справі № 826/13611/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Акстор» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2015 року, в задоволенні адміністративного позову Товариству з обмеженою відповідальністю «Акстор» відмовлено повністю.

Вказаним рішенням встановлено правомірність та обґрунтованість прийняття Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві податкових повідомлень-рішень від 29 травня 2014 року № 0004752208 та № 0004762208.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 5 червня 2015 року розгляд касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Акстор» призначений на 24.06.2015 року.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Податковий борг є узгодженим.

Відповідно до статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Позивачем, з метою стягнення податкового боргу направлено відповідачу податкову вимогу від 23 квітня 2014 року № 5186-23.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до статті 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Згідно підпункту 89.1.1 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеного платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Як вбачається з матеріалів справи податкова вимога надіслана на адресу відповідача одночасно з рішенням про опис майна у податкову заставі від 23.04.2015 №998/26-58-23-01-23 та листом від 23.04.2015 №10635/10/26-58-23-01-13 про надання інформації та документів, яким запропоновано надати документи для складення акту опису майна, на яке поширюється право податкової застави.

Податковий орган надає докази вручення зазначеної кореспонденції ТОВ «Акстор» 05.05.2015 року. Разом з тим, суд критично ставиться до наведених доказів з огляду на наступне.

Згідно списку працівників організації на ТОВ «Акстор» працює директор ОСОБА_1 та завідувач складу ОСОБА_2, а як вбачається з поштового повідомлення податкового органу кореспонденція вручена іншій особі. Разом з тим, товариством надано витяг з офіційного сайту Укрпошти про надходження до відділення зв'язку 8 травня 2015 року кореспонденції податкового органу та вручення її адресату особисто 05.06.2015 року.

10 червня 2015 року ТОВ «Акстор» надано перелік майна для складання акту опису на суму податкового боргу у розмірі 645 904, 05 грн., суду пред'явлено докази направлення зазначеного переліку на адресу ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві 10.06.2015 року та докази вручення адресату - 11.06.2015 року.

Разом з тим, суду пред'явлено докази перебування на робочому місці директора та завідуючого складу та журнал відвідування офісного центру 09.06.2015 року.

З сукупності наведених доказів, суд ставить під сумнів фактичне здійснення податковим керуючим виходу за місцезнаходженням ТОВ «Акстор». Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність підстав складання податковим керуючим акту відмови платника податків від опису майна у податкову заставу №16 від 09.06.2015 року.

Пунктом 89.4 статті 89 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі.

З огляду на встановлене та враховуючи, що матеріалами справи спростовано висновки податкового керуючого щодо відмови платника податків у здійсненні опису майна у податкову заставу та не надання документів, необхідних для такого опису, суд приходить до висновку про необґрунтованість подання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податкіа, а тому подання визнається судом таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись статтею 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні подання Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві про зупинення видаткових операцій на рахунках ТОВ "Акстор" відмовити повністю.

Відповідно до частини сьомої статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева