Постанова № 44809868, 03.06.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2015
Номер справи
819/1001/15-а
Номер документу
44809868
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/1001/15-a

03 червня 2015 р.м.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

головуючого судді Білоус І.О.

при секретарі судового засідання Габрилецькій С. Є.

за участю представників: позивача - Дудар О. і., відповідача Петрук Ю. В, третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Шумської міської ради до Відділу освіти, молоді і спорту Шумської районної державної адмістрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_4 про визнання нечинним наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Шумська міська рада звернулась до суду із адміністративним позовом до Відділу освіти, молоді і спорту Шумської районної державної адміністрації про визнання нечинним наказу № 183-к від 13.10.2014 р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що даний наказ, «Про призначення ОСОБА_4, виконуючою обов'язки завідуючої Шумським ясла-садком «Сонечко» видано всупереч чинного законодавства України та Статуту дитячого ясла-садка «Сонечко», діючого на той час. А саме, у порушення діючого законодавства у сфері освіти без погодження із органом місцевого самоврядування та із порушення вимог щодо освітньо-кваліфікаційного рівня.

В судовому засіданні заявлений позов підтримав, просив задовольнити у повному обсязі.

Відповідач - Відділ освіти, молоді і спорту Шумської районної державної адміністрації проти позову заперечували, надали суду письмові заперечення. Вважають позов необґрунтованим з огляду на приписи Закону України «Про дошкільну освіту» який є спеціальним по відношенню до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та « Про освіту».

Судом, до участі у справі залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4

В судовому засіданні представник третьої особи проти позову заперечувала, вважає його необґрунтованим та безпідставним. Пояснила, що призначення ОСОБА_4 відбулось правомірно, на підставі і в межах вимог чинного законодавства у сфері освіти.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти позову, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, представника третьої особи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, якими врегульовано спірні правовідносини, при прийнятті рішення виходить з наступних підстав та мотивів.

Наказом Відділу освіти, молоді та спорту Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області від 13.10.2014 р. № 183-к ОСОБА_4 призначено виконуючою обов'язки завідуючої Шумським дитячим садком «Сонечко» з 13.10.2004 р.

Наказом Відділу освіти, молоді та спорту Шумської районної державної адміністрації Тернопільської області від 6.11.2014 р. її звільнено у зв'язку із переведенням на іншу роботу, п. 5 ст. 36 КЗпП України.

Не погодившись із таким призначенням, Шумська міська рада звернулась до суду із даним адміністративним позовом.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Закону України «Про місцеві державні адміністрації» 9.04.1999 р., N 586-XIV (далі - Закон N 586-XIV), Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» 21.05.1997 р.280/97-ВР (Закон N 280/97-ВР), Закону України «Про дошкільну освіту» 11.07. 2001 р. N 2628-III (Закон N 2628-III), Закону України « Про освіту».

Повноваження місцевої державної адміністрації у галузі науки, освіти, охорони здоров'я, культури передбачені ст. 22 Закону N 586-XIV. Згідно із її приписами місцева державна адміністрація реалізовує державну політику в галузі науки, освіти, охорони здоров'я, культури фізкультури і спорту, материнства і дитинства, сім'ї та молоді; виконує програми щодо обов'язковості повної загальної середньої освіти, здійснює загальне керівництво закладами науки, освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, що належать до сфери її управління, їх матеріально-технічне забезпечення тощо.

Ст. 31 Закону України N 2628-III врегульовано трудові відносини у системі дошкільної освіти.

Згідно із її приписами трудові відносини у системі дошкільної освіти регулюються законодавством України про працю, Законом України "Про освіту", цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.

На посаду керівника дошкільного навчального закладу незалежно від підпорядкування, типу і форми власності призначається особа, яка є громадянином України, має відповідну вищу педагогічну освіту не нижче освітнього кваліфікаційного рівня "спеціаліст", стаж педагогічної роботи у сфері дошкільної освіти не менш як три роки, а також організаторські здібності, фізичний і психічний стан якої не перешкоджає виконанню професійних обов'язків.

Керівника та заступника керівника державного і комунального дошкільного навчального закладу призначає на посаду та звільняє з посади відповідний орган управління освітою.

Згідно із Положенням про відділ освіти, молоді та спорту Шумської районної державної адміністрації (далі - Положення), затвердженим розпорядженням голови Шумської райдержадміністрації від 17.09.2014 р. № 130-к., відділ освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації є структурним підрозділом райдержадміністрації, утворений головою районної державної адміністрації шляхом злиття відділу з питань освіти райдержадміністрації та сектору у справах молоді та спорту райдержадміністрації, і в межах району забезпечує виконання покладених на нього завдань, в тому числі і забезпечення реалізації на території району державної політики у сфері освіти, молоді, фізичної культури та спорту. Тобто є органом управління освітою у розумінні Закону N 2628-III.

Аналізуючи вищенаведені положення законодавства та співставляючи їх із встановленими в судовому засіданні обставинами, підтвердженими письмовими доказами що містяться у матеріалах даної адміністративної справи, суд приходить до висновку, що при виданні оспореного наказу відповідач правомірно керувався приписами Закону N 2628-III.

Така позиція міститься також у листі Міністерства освіти і науки України від 26.11.2009 №1/9-810 «Про призначення завідувача дошкільного навчального закладу».

Суд не приймає до уваги посилання представника позивача на застосування у спірних правовідносинах положень ст. 32 Закону N 280/97-ВР та п. 4 ст. 20 Закону N 1060-XII з огляду на то, що у разі існування колізії між рівним за юридичною силою законодавством до застосування підлягає закон, який прийнято пізніше. У даному випадку Закон N 2628-III.

При цьому безпідставними є посилання представника позивача на приписи Статуту ясла-садка «Сонечко» оскільки, як встановлено судом дані правовідносини врегульовані законодавчими актами, які мають вищу юридичну силу, а саме, Законами N 586-XIV та N 2628-III.

Відносно доводів щодо невідповідності ОСОБА_4 вимогам освітньо-кваліфікаційного рівня суд зазначає наступне.

Відповідно до копії диплому про освіту у 2014 р. ОСОБА_4 закінчила Кременецький обласний гуманітарно-педагогічний обласний гуманітарно-педагогічний інститут ім. Тараса Шевченка і отримала освітньо - кваліфікаційний рівень «спеціаліст».

Згідно із записами у трудовій книжці і наказами по дошкільному закладу від 30 .01.2013 р. № 4-к та від 02.06.2014 р. № 51-к. на момент призначення стаж роботи у сфері дошкільної освіти у ОСОБА_4 становив 3 р. 9 міс., оскільки відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 № 78 «Про реалізацію окремих положень ч. 1 ст. 57 Закону України "Про освіту", ч. 1 ст. 25 Закону України "Про загальну середню освіту", ч. 2 ст. 18 і ч. 1 ст. 22 Закону України "Про позашкільну освіту" робота з погодинною оплатою праці відноситься до педагогічної роботи і зараховується до стажу.

Суд також звертає увагу, що відповідно до Порядку виплати надбавок за вислугу років педагогічним та науково-педагогічним працівникам навчальних закладів і установ освіти, затвердженого постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 № 78 працівникам підприємств, установ, організацій, які, крім основної роботи, займалися викладацькою роботою у навчальних закладах обсягом не менш як 180 годин на навчальний рік, до стажу педагогічної роботи-для виплати надбавки за вислугу років зараховуються місяці, протягом яких проводилася викладацька робота. Працівникам підприємств, установ, організацій, які, крім основної роботи, працювали за сумісництвом на посадах науково-педагогічних або педагогічних працівників з обсягом роботи не менш, як на 0,25 посадового окладу (ставки заробітної плати), до стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років зараховується період роботи на цих посадах.

Суд також не приймає до уваги посилання представника позивача на рішення сорок п'ятої сесії шостого скликання міської ради № 1369 від 17.10.2014 р. «Про погодження кандидатури на посаду завідувача ясла-садка «Сонечко» про відмову у погодженні на призначення відділом освіти, молоді та спорту Шумської РДА у погодженні на посаду завідуючої ясла-садком «Сонечко» ОСОБА_4 також з огляду на те, що на момент його видання ОСОБА_4 фактично приступила до роботи, про що свідчать витяг із табелю обліку робочого часу за жовтень і листопад 2014 р., що підтверджує перебування її у фактичних трудових правовідносинах.

З огляду на вищевикладене, враховуючи, що судом встановлено, що відповідач при прийнятті оспореного наказу діяв у межах своєї компетенції та зважаючи на то, що ним дотримано вимог щодо освітньо - кваліфікаційного рівня ОСОБА_4, суд не знаходить підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови виготовлено 8.06.2015 р.

Головуючий суддя Білоус І.О.

копія вірна

Суддя Білоус І.О.