Постанова № 44809365, 08.06.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.06.2015
Номер справи
810/2348/15
Номер документу
44809365
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 червня 2015 року 810/2348/15

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві справу за поданням Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області до Дочірнього підприємства "Санаторій Україна" Приватного акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" про зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках,

в с т а н о в и в:

03 червня 2015 року о 15 год. 00 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернулась Ірпінська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Київській області з поданням до Дочірнього підприємства "Санаторій Україна" Приватного акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" про зупинення видаткових операцій на рахунках відповідача.

В обґрунтування заявлених у поданні вимог заявник зазначив, що ДП "Санаторій Україна" станом на 03.06.2015 має податковий борг у сумі 227696,37 грн. У відповідності до вимог статті 89 Податкового кодексу України начальником Ірпінської ОДПІ ГУ ДФС у Київській області прийнято рішення про опис майна у податкову заставу, що перебуває у власності ДП "Санаторій Україна", та вчинено дії щодо опису майна, що перебуває у власності відповідача, шляхом направлення листа з вимогою надати належним чином завірені копії необхідних документів для проведення такого опису. Однак відповідачем вимоги податкового органу не виконано, не надано документів для складання зазначеного опису, у зв'язку з чим 03.06.2015 податковий керуючий прибув на підприємство для здійснення опису майна у податкову заставу, проте у зв'язку з не допуском посадовими особами підприємства до здійснення опису, податковим керуючим складено Акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 03.06.2015 №2.

Заявником зауважено, що приписами пункту 89.4 статті 89 Податкового кодексу України передбачено у разі перешкоджання виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, зокрема, неподання боржником документів, необхідних для опису майна, право податкового органу на звернення до суду із позовом щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.

З огляду на наявність законодавчо встановлених підстав для зупинення операцій на рахунках відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.

До початку розгляду справи по суті представник заявника подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження.

Відповідач у судове засідання, призначене на 08.06.2015, не прибув, про поважність причин неприбуття суду не повідомив, заперечень проти позову не надав, заяв чи клопотань про розгляд справи за його відсутності не надсилав.

Відповідно до ч. 7 ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.

Відповідно до приписів частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідачем не надано суду доказів поважності причин неможливості забезпечення явки представника відповідача на судове засідання, а тому суд на підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливим розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, повно та всебічно дослідивши обставини справи, суд дійшов висновку, що подання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Дочірнє підприємство "Санаторій Україна" Приватного акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області 29.03.2000, за адресою місцезнаходження: 08296, Київська область, селище міського типу Ворзель, вулиця Лібкнехта, будинок 26, та перебуває на податковому обліку в Ірпінській ОДПІ ГУ ДФС у Київській області.

З матеріалів справи вбачається, що ДП "Санаторій Україна" має заборгованість перед державним бюджетом у розмірі 227696,37 грн., а саме:

- податковий борг з земельного податку юридичних осіб у сумі 50561,55 грн.;

- податковий борг по надходженню від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення в сумі 1169,71 грн.;

- податковий борг з туристичного збору в сумі 3,71 грн.;

- податковий борг з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 10115,18 грн.;

- податковий борг з податку на додану вартість у сумі 144385,98 грн.;

- податковий борг з рентної плати за спец використання води в сумі 20566,60 грн.;

- податковий борг з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в сумі 893,64 грн.

Ірпінською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області з метою погашення податкового боргу прийнято рішення про опис майна у податкову заставу від 16.02.2015 №16, наказом від 11.02.2015 №116 призначено податкового керуючого Гарбара С.В. та складено лист про надання належним чином завірених копій необхідних документів для проведення опису майна у податкову заставу, який отримано представником відповідача 04.03.2015 згідно відмітки на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

У встановлений податковим керуючим строк відповідач необхідних для опису майна документів не надав, у зв'язку з чим податковим керуючим Гарбаром С.В. складено акт відмови від опису майна у податкову заставу від 03.06.2015 №2, що й стало підставою звернення позивача до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законами.

Згідно із підпунктом 14.1.155 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова застава - спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом. У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).

Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в установлені строки.

Як вбачається з наявної в матеріалах справи довідки Ірпінської ОДПІ станом на 03.06.2015 у ДП "Санаторій Україна" наявний податковий борг у сумі 227696,37 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 226870,12 грн. та по пені в сумі 826,25 грн.

При цьому, сума заборгованості з податку на додану вартість у сумі 144385,98 грн., з земельного податку з юридичних осіб у сумі 50561,55 грн. та з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 10115,18 грн. підтверджується відомостями зворотнього боку облікової картки платника податків, копії яких наявні в матеріалах справи.

Відповідно до п. 88.1 ст. 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Згідно із підпунктами 89.1.1, 89.1.2 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно.

Як було зазначено судом, Ірпінською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області прийнято рішення № 16 від 16 лютого 2015 року про опис майна у податкову заставу, що перебуває у власності платника податків Дочірнього підприємства "Санаторій Україна" Приватного акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця".

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач відмовив у здійсненні опису майна у податкову заставу та не надав документів, які необхідні для такого опису, про що Ірпінською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Київській області складено Акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу від 03.06.2015 №2.

Згідно з пунктом 89.4 статті 89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу. Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та заборона відчуження таким платником податків майна діють до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі. Податковий керуючий не пізніше робочого дня, що настає за днем складення цих актів, зобов'язаний надіслати банкам, іншим фінансовим установам, а також платнику податків рішення про складення актів, яке є підставою для поновлення видаткових операцій та скасування заборони на відчуження майна.

Відповідно до пункту 91.4 статті 91 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.

Таким чином, Податковим кодексом України визначено загальне правило, відповідно до якого строк зупинення видаткових операцій визначається судом та не може перевищувати двох місяців.

Відповідно до підпункту 20.1.32 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду, якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на цінні папери та/або кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу), та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом.

Враховуючи наведене та наявність підстав для задоволення подання, при визначенні строку зупинення видаткових операцій, суд, беручи до уваги обставини справи, суму податкового боргу, вважає за необхідне зупинити видаткові операції по рахунках відповідача на строк не більше ніж на два місяці, крім операцій, на які в силу закону не поширюються ці обмеження.

Відповідно до частини восьмої статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.

Керуючись статтями 9, 11, 14, 69-71, 84, 86, 158-163, 167, 1833, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Подання Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області - задовольнити.

Зупинити здійснення видаткових операцій Дочірнього підприємства "Санаторій Україна" Приватного акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (код ЄДРПОУ 02649621, юридична адреса: 08296, Київська область, селище міського типу Ворзель, вулиця Лібкнехта, будинок 26) строком на 2 (два) місяці на рахунках Дочірнього підприємства "Санаторій Україна" Приватного акціонерного товариства Лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця":

- №26009301023430 в ПАТ "БГ Банк", МФО 320995,

- №26006053140973 у Київському ГРУ ПАТ КБ "Приватбанк", м. Київ, МФО 321842,

- №26057053118374 у Київському ГРУ ПАТ КБ "Приватбанк", м. Київ, МФО 321842,

- №26002384421 в АТ "Райффайзен Банк Аваль" у місті Києві, МФО 380805,

- №26046705694826 в АТ "Райффайзен Банк Аваль" у місті Києві, МФО 380805,

- №26005705694726 в АТ "Райффайзен Банк Аваль" у місті Києві, МФО 380805,

- №26043705694926 в АТ "Райффайзен Банк Аваль" у місті Києві, МФО 380805,

- №26047707777126 в АТ "Райффайзен Банк Аваль" у місті Києві, МФО 380805,

- №260443980920 в ПАТ "Енергобанк", МФО 300272,

- №2604339809201 в ПАТ "Енергобанк", МФО 300272,

- №2600939809201 в ПАТ "Енергобанк", МФО 300272,

- №2605439809201 в ПАТ "Енергобанк", МФО 300272,

- №26000010114173 в ПАТ "АКБ Банк", МФО 331100,

- №2600961 в Ірпінській філії АТ "Райффайзен Банк Аваль", м. Ірпінь, МФО 321961,

- №26046115801002 в ПАТ "Банк "Київська Русь", м. Київ, МФО 319092,

- №26047115801001 в ПАТ "Банк "Київська Русь", м. Київ, МФО 319092,

- №26003115801001 в ПАТ "Банк "Київська Русь", м. Київ, МФО 319092,

крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Балаклицький А. І.