ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" червня 2015 р. Справа № 809/1099/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Гринчишин Х.І.
за участю: представника позивача - Сохана В.Є., представник відповідача та треті особи - не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом:
ТОВ "Х-АДВАНС"
до відповідача: Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Гаражний кооператив "Соколи", ОСОБА_3
про визнання недійсним рішення №2764852 від 31.05.2013 року, і зобов'язання вчинити дії.,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Х-Адванс" звернулося в суд з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання недійсним та скасування рішення №2764852 від 31.05.2013 року державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції в Івано-Франківській області Лозової Христини Олексіївни про проведення державної реєстрації прав власності, форма власності: приватна, розмір частки 1/1 на гараж, що розташований в м. Івано-Франківськ, "Соколи" гаражний кооператив, гараж НОМЕР_2 ряд НОМЕР_3 ділянка НОМЕР_4 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 72341526101) за громадянином ОСОБА_3, податковий номер НОМЕР_1, відкриття розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та відкриття реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна, а також зобов'язати Реєстраційну службу Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області забезпечити внесення до Державного реєстру прав на нерухоме майно відповідного запису про скасування державної реєстрації речових прав на гараж, який розташований за адресою: м. Івано-Франківськ, "Соколи" гаражний кооператив, гараж НОМЕР_2 ряд НОМЕР_3 ділянка НОМЕР_4 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 72341526101) за громадянином ОСОБА_3, податковий номер НОМЕР_1.
Під час розгляду справи, судом залучено до участі у справі в якості третіх осіб на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, гаражний кооператив "Соколи" та ОСОБА_3.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідачем, всупереч вимог Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та "Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень", затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 р. №703 проведено державну реєстрацію права власності на гараж за адресою: м. Івано-Франківськ, "Соколи" гаражний кооператив, за громадянином ОСОБА_3 без відповідної на те дозвільної документації, за відсутності декларації органу ДАБК про готовність об'єкта до експлуатації, за відсутності речового права заявника на земельну ділянку та витягу з ДЗК про земельну ділянку, крім цього документи подано особою без належних на те повноважень, а сам перелік документів не відповідає затвердженому обов'язковому переліку, необхідному для проведення первинної державної реєстрації права власності на нерухоме майно. Оскільки, гараж, розташований на земельній ділянці, загальною площею 6,2207 га, що належить позивачу на праві приватної власності, згідно з державним актом серія НОМЕР_5, зареєстрованим в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право користування землею, договорів оренди землі за №261010002000107 від 25.10.2012 року, таке рішення підлягає визнанню недійсним, а державна реєстрація скасуванню шляхом внесення відповідних записів про це до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Представник позивача вимоги, викладені в адміністративному позові та письмових поясненнях підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином. В матеріалах справи міститься письмове заперечення на адміністративний позов (т. 1 а.с. 24-27), в якому щодо задоволення позовних вимог заперечив, вказав на правомірність оскаржуваних реєстраційних дій, посилаючись на лист Державної реєстраційної служби України від 15.04.2013 року за №165/06-15-13 "Щодо видачі свідоцтв про право власності на нерухоме майно у зв'язку із набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна", а також необхідністю врахування, при проведенні реєстраційних дій, законодавства, що діяло на час будівництва об'єкта нерухомого майна. Вказав, що повноважень щодо внесення відомостей про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у відповідача немає. Просив в задоволенні позову відмовити, розгляд справи проводити без участі представника.
Представник третьої особи - гаражного кооперативу "Соколи" в судове засідання не з»явився, про дату час та місце повідомлявся судом в установленому порядку. В матеріалах справи міститься письмове заперечення (т.1. а.с. 82-88), в яких щодо задоволення позовних вимог заперечив, та зазначив, що гаражний кооператив "Соколи" розташований на земельній ділянці щодо якої між позивачем та третьою особою на стороні відповідача - гаражним кооперативом "Соколи" існує судовий спір, оскільки, на переконання останнього, позивачем протиправно оформлено право власності на спірну земельну ділянку. Просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Третя особа - ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про дату час та місце повідомлявся судом, поштова кореспонденція повернулася на адресу суду з відміткою причини повернення - "за закінченням терміну зберігання". У відповідності до вимог ч. 11 статті 35 КАС України вважається таким, що повідомлений про розгляд справи належним чином.
Враховуючи, що відповідач на адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, треті особи повідомлялися судом про дату, час та місце розгляду справи, їх неявка згідно ч. 2 ст. 128 КАС України не перешкоджає розгляду справи, судом прийнято рішення про продовження розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні та витребувані докази, судом встановлено наступне.
У відповідності до даних інформаційної довідки №10597512 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об'єкта нерухомого майна від 10.10.2013 року, 30.05.2013 року державним реєстратором: Лозовою Христиною Олексіївною проведено державну реєстрацію права власності на об'єкт нерухомого майна: гараж; адреса: Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, "Соколи" гаражний кооператив, гараж НОМЕР_2, форма власності: приватна, розмір частки: 1/1, власник: ОСОБА_6 (том 1, а.с. 6, 7).
Судом встановлено, що вказаним реєстраційним діям передувало подання ОСОБА_3 документів, на підставі яких вчинені оскаржувані дії реєстратора: заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 30.05.2013 року, реєстраційний № 1364703; квитанцій про оплату державного мита №ПН13012 від 22.05.2013 року; копії паспорта та картки платника податків ОСОБА_6; копії паспорта громадянина України та дублікату картки фізичної особи-платника податків ОСОБА_3 та представника ОСОБА_7; витягу з угоди про надання послуг адвокатом від 12.04.2013 року; довідки №52/01-04 від 12.04.2013 року Гаражного кооперативу "Соколи" про право власності на гараж; витяг із протоколу №7 від 31.03.2013 року про затвердження списку членів/асоційованих членів гаражного кооперативу "Соколи"; технічний паспорт від 17.04.2013 року, виданий ОКП "Івано-Франківське обласне бюро технічної інвентаризації".
Вищенаведені обставини підтверджуються карткою прийому заяви №2700282 від 30.05.2013 року (том 1, а.с. 47-50).
За результатами розгляду заяви та доданих документів 31.05.2013 року відповідачем прийнято рішення №2764852 про державну реєстрацію права власності форма власності: приватна, розмір частки: 1/1 на гараж, що розташований: м. Івано-Франківськ, "Соколи" гаражний кооператив, гараж НОМЕР_2, за суб'єктом: ОСОБА_3, податковий номер НОМЕР_1, відкриття розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та відкриття реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна.
Згідно з статтею 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Одним з шляхів захисту прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки є визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Правові, економічні та організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Також, при розгляді та вирішенні даної адміністративної справи до спірних правовідносин слід застосовувати Порядок державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядок надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 703 від 22.06.2011 року, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до частини другої статті 9 вищевказаного закону державний реєстратор, зокрема, встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону.
Частиною третьою статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно абзацу 2 статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі коли законодавством встановлено вимогу щодо прийняття в експлуатацію об'єкта нерухомого майна, державна реєстрація права власності на нього проводиться після прийняття такого об'єкта в експлуатацію в установленому законодавством порядку.
Абзацом 5 пункту 46 Порядку, визначено, що для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заявник, разом з іншими документами, подає органові державної реєстрації прав документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Аналогічна передумова державної реєстрації прав на нерухоме майно містилась і в законодавстві, яке діяло до прийняття вище згаданих нормативно-правових актів.
Так, п. 1.6 Тимчасового Положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5, прямо була визначена загальна вимога, згідно якої реєстрації підлягали права власності виключно на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та, які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку.
Згідно із ст. 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", усі об'єкти будівництва поділяються на І, II, III, IV і V категорії складності. Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до І - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації. Форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України. Частиною другої цієї статті передбачено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до IV і V категорій складності, здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно-будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що при проведенні державної реєстрації відповідачу не подавалися документи, які б підтверджували факт введення гаражу НОМЕР_2 в експлуатацію. Таким чином, при здійсненні спірної реєстраційної дії відповідачем не дотримано вимог законодавства необхідних для вчинення оскаржуваної реєстраційної дії.
Крім цього, відповідно до пункту 26 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
Пунктом 27 Порядку передбачений загальний перелік документів, що можуть підтверджувати виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно.
З огляду на наявні в матеріалах справи письмові пояснення представника третьої особи на стороні відповідача, про те, що гараж НОМЕР_2 експлуатується з 2006 року, а також відсутність будь-яких доказів, що щодо вказаного майна вже проводилася державна реєстрація права власності в попередній період, тобто до 30.05.2013 року, вказаний гараж НОМЕР_2 вважається новозбудованим і при проведенні державної реєстрації на вказані правовідносини поширюються вимоги пункту 46 Порядку.
Так, пунктом 46 Порядку передбачено, що для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з набуттям права власності на новозбудовані чи реконструйовані об'єкти нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 28, 29 і 31 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав, зокрема, документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку (крім випадків реконструкції квартири, житлового або нежитлового приміщення); витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер).
Виключення стосується житлових чи нежитлових приміщень, які є складовими частинами інших житлових будинків, будівель, споруд (їх окремих частин), в яких вони розташовані. З огляду на те, що гараж НОМЕР_2, державна реєстрація прав на який оскаржується є окремим об'єктом нерухомого майна, який встановлено безпосередньо на землі, а не розташовано в якійсь окремій будівлі чи споруді, про що свідчать виданий технічний паспорт, виключення щодо обов'язковості реєстрації речового права на земельну ділянку не стосується конкретного випадку.
Крім того, судом встановлено відсутність при проведенні оскаржуваної реєстрації документу, що посвідчує речове право заявника на земельну ділянку і витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (у разі, коли в документі, що посвідчує речове право на земельну ділянку, відсутні відомості про її кадастровий номер).
Поданий відповідачу договір оренди землі від 16.03.2006 року не містив відомостей про кадастровий номер земельної ділянки, укладений строком на 1 (один) рік, а відтак на момент вчинення реєстрації права власності на гараж НОМЕР_2 втратив чинність.
Інші доводи представників сторін та третіх осіб, викладені в адміністративному позові та письмових запереченнях проти нього не спростовують встановлених судом порушень відповідача при здійсненні оскаржуваних реєстраційних дій без документу, що посвідчує речове право на земельну ділянку; без документу, що відповідно до вимог законодавства, засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати рішення №2764852 від 31.05.2013 року державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції в Івано-Франківській області Лозової Христини Олексіївни про проведення державної реєстрації прав власності форма власності: приватна, розмір частки: 1/1 на гараж, що розташований: Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, "Соколи" гаражний кооператив, гараж НОМЕР_2, ряд НОМЕР_3, ділянка НОМЕР_4 за суб'єктом: ОСОБА_3, податковий номер НОМЕР_1, відкриття розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та відкриття реєстраційної справи на об'єкт нерухомого майна.
Зобов'язати Реєстраційну службу Івано-Франківського міського управління юстиції Івано-Франківської області забезпечити внесення до Державного реєстру прав на нерухоме майно відповідний запис про скасування державної реєстрації речових прав на гараж, що розташований за адресою: Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, "Соколи" гаражний кооператив, гараж НОМЕР_2, ряд НОМЕР_3, ділянка НОМЕР_4 за суб'єктом: ОСОБА_3, податковий номер НОМЕР_1
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Х-Адванс" (ідентифікаційний код 37944390) судовий збір, сплачений згідно з квитанцією №1418.16.4 від 04.04.2014 року в розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 09.06.2015 року.