Ухвала суду № 44809039, 11.06.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.06.2015
Номер справи
805/1525/15-а
Номер документу
44809039
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про встановлення способу і порядку виконання судового рішення

11 червня 2015 року Справа № 805/1525/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

Донецький окружний адміністративний суд в складі судді Аканова О.О. розглянувши у приміщенні суду за адресою: 84112, Донецька область, місто Слов'янськ, вулиця Добровольського, 2, у порядку письмового провадження заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Компания Алекс» про розстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 18.05.2015року строком на 36 місяців у справі за позовом державної податкової інспекції у м. Краматорську головного управління Міндоходів у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Компания Алекс» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1829000,22 грн.,-

В С Т А Н О В И В :

ТОВ «Компания Алекс» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з заявою про розстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 18.05.2015року строком на 36 місяців у справі за позовом державної податкової інспекції у м. Краматорську головного управління Міндоходів у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Компания Алекс» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1829000,22 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.05.2015року у справі № 805/1525/15-а стягнуто кошти з рахунків у банках, які обслуговують товариство з обмеженою відповідальністю «Компания Алекс» (код ЄДРПОУ 13526413, вул. Орджонікідзе, 16, м. Краматорськ, Донецька область, 84307), в рахунок погашення податкового боргу із податку на додану вартість у сумі 1829000,22 грн. на р/р №31112029700059, код платежу 14010100, банк одержувача ГУДКСУ у донецькій області, ЄДРПОУ 37944338, МФО 834016.

Посилається на складну економічну обстановку в регіоні, крім того, зазначає, що вони опинились в скрутному фінансовому становищі, що утруднює виконання належним чином та в повному обсязі зобов'язань зі сплати податків.

Також, вказує, що отримані підприємством доходи не покривають витрат, необхідних для його сталого функціонування.

Крім того, зазначають про наявність форс - мажорних обставин які підтверджені сертифікатом Торгово-промислової палати України №3426.

На підставі зазначеного, просить розстрочити виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 18.05.2015року строком на 36 місяців.

Представник податкового органу Пожидаєва О.О. надала до суду клопотання в якому не заперечує проти заяви товариства.

Представник товариства не з'явився до суду.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу у письмовому провадженні.

За приписами ч.1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

При розгляді наданої відповідачем заяви суд виходив з того, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України, ця стаття не вимагає, і суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами розстрочення виконання рішення.

Відповідно Розділу V «ПРОЦЕСУАЛЬНІ ПИТАННЯ, ПОВ'ЯЗАНІ З ВИКОНАННЯМ СУДОВИХ РІШЕНЬ В АДМІНІСТРАТИВНИХ СПРАВАХ» та частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно частини 2 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. У разі прийняття рішення про відстрочення чи розстрочення виконання постанови в адміністративній справі суд змінює строк подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання такої постанови.

Суд може розстрочити виконання судового рішення у виняткових випадках за наявності обставин, що ускладнюють його виконання наприклад відсутність коштів на рахунку боржника.

Як встановлено із матеріалів справи в обґрунтування викладених у заяві про розстрочення виконання судового рішення доводів, щодо складної економічної обстановки в регіоні, крім того, зазначає, що вони опинились в скрутному фінансовому становищі, що утруднює виконання належним чином та в повному обсязі зобов'язань зі сплати податків.

Також, вказує, що отримані підприємством доходи не покривають витрат, необхідних для його сталого функціонування.

Крім того, зазначають про наявність форс - мажорних обставин які підтверджені сертифікатом Торгово-промислової палати України №3426.

В той же час, відомості про відсутність руху коштів на рахунках заявника у банківських та фінансових установах, документи підтверджуючі відсутність майнових активів, на які може бути звернуте стягнення, в процесі примусового виконання судового рішення заявник суду не надав.

Надані заявником документи не підтверджують наявність виключних обставин, які б дозволили дійти висновку про можливість розстрочення виконання судового рішення.

Вiдповiдно до пункту 10 постанови Пленуму Верховного Суду України вiд 26 грудня 2003 року N 14 «Про практику розгляду скарг на рiшення, дiї або бездiяльнiсть opганів i посадових осiб державної виконавчої служби та звернення учасникiв виконавчого провадження» при вирiшеннi заяв державного виконавця чи сторони про вiдстрочку чи розстрочку виконання рiшення суду потрiбно мати на увазi, що вiдповiдно до статтi 263 Кодексу адмiнiстративного судочинства Укрaїни - їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, якi суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рiшення (вiдсутнiсть коштiв на рахунку, вiдсутнiсть присудженого майна в нaтypi, стихiйне лихо тощо).

Підставою для розстрочення виконання рiшення можуть бути конткретні обставини, що ускладнюють виконання рiшення або роблять його неможливим у строк встановлений судом, тому вci цi обставини повиннi бути доведенi заявником.

Крім того, суд зазначає, заявник надає як доказ скрутного фінансового становища документи, які не свідчать про недостатність коштів для сплати зазначеної заборгованості товариством який є відповідачем у даній справі.

Також, заявником не надано доказів суду, що протягом трьох років у них буде можливість сплатити податковий борг тобто конкретний графік роботи за рахунок якого будуть поступати гроші на їх рахунки для сплати розстрочених сум.

Окрім цього, суд зазначає, що предметом позову були узгоджені суми податкових зобов'язань, визначені як поточні платежі підприємства до бюджету, які повинні були бути сплачені у періодах, в яких вони були самостійно узгоджені та розстрочення сплати цих платежів строком 36 місяців є вимогою, яке не ґрунтується на приписах законодавства.

З приводу посилання представника податкового органу в клопотанні на той факт, що вони не заперечують проти розстрочення виконання постанови суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до Податкового Кодексу України на податкові органи покладено обов'язок щодо контролю за своєчасною сплатою податків платниками податків. Таким чином, планування щодо надходження податків у відповідний звітний період, у тому числі відстрочених та розстрочених, належить до компетенції до податкового органу.

Суд зазначає, що з метою захисту інтересів Бюджету питання розстрочення плати податкового боргу платником повинно бути узгоджено з податковим органом, як суб'єктом владних повноважень, який зобов'язаний здійснювати контроль за надходженнями податків.

Матеріали справи не містять погодження щодо надання розстрочення виконання постанови суду у вигляді графіка завіреного належним чином відбитком печатки з боку податкового органу за підписом начальника державної податкової інспекції у м. Краматорську головного управління Міндоходів у Донецькій області, який здійснює контроль за своєчасною сплатою податків до Бюджету.

Спосіб, в який повинен діяти податковий орган при винесенні судом рішення про стягнення коштів з рахунків платника податків, передбачений Податковим Кодексом України.

Податковим кодексом України, який набрав чинності 1 січня 2011 року, визначено особливий порядок виконання судових рішень, а саме відповідно до п.95.1 ст. 95 якого встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Реалізація приписів зазначеного підпункту Податкового кодексу України здійснюється податковим органом самостійно шляхом виставлення платіжних вимог до установ банків.

Як свідчать матеріали справи, податковим органом не було здійснено дій для виконання постанови суду від 18.05.2015 року тобто платіжні доручення до банківських установ не надавались.

Підставою для надання розстрочення платежу є обставини, що перешкоджають належними чином виконувати судове рішення - ускладнюють його виконання або роблять неможливим, однак постанова суду від 18.05.2015 року до виконання ще не пред'являлось. Суд зазначає, що станом на момент розгляду заяви відповідача постанова суду також не була пред'явлена до виконання та платіжні доручення не були виставлені податковим органом до установ банку, в яких відкриті розрахункові рахунки відповідача.

Таким чином, в матеріалах справи відсутні докази в підтвердження можливості погашення грошових зобов'язань та податкового боргу внаслідок застосування режиму розстрочення.

З приводу сертифіката № 3426 про форс-мажорні обставини Торгово-промислова палата України відповідно до п. п. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України засвідчила заявнику - товариству період дії форс мажорних обставин дата настання : 10 червня 2014 року, дата закінчення 30 листопада 2014року.

Статтею 100 ПК України встановлено порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.

Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.

Підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Таким чином, ПК України передбачено порядок надання розстрочення податковим органом податкового боргу у зв'язку із наявністю дії обставин непереборної сили.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви відповідача про розстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 18.05.2015 року строком на 36 місяців.

Керуючись статями 4-12, 23, 41, 160, 165, 185, 186, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, Донецький окружний адміністративний суд, -

У Х В А Л И В :

У задоволенні заяви товариству з обмеженою відповідальністю «Компания Алекс» про розстрочення виконання постанови Донецького окружного адміністративного суду від 18.05.2015року строком на 36 місяців у справі за позовом державної податкової інспекції у м. Краматорську головного управління Міндоходів у Донецькій області до товариства з обмеженою відповідальністю «Компания Алекс» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 1829000,22 грн. - відмовити.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.

У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України з урахуванням частини 7 статті 160 КАС України, а також якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя Аканов О.О.