ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 травня 2015 р. Справа № 804/5767/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кучми К.С. при секретарі - Летучій Г.І. за участю: представника позивача - Майтак І.В. представника відповідача - Резнікова Ю.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2015 року позивач звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом. В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що на підставі проведеної перевірки відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000675103 від 19.12.2014 року про зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість за січень, лютий 2014 року у розмірі 74 990 грн. Позивач, керувався положеннями ст.30 та п.23 Підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а тому вважає, що має право на застосування податкової пільги щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з реалізації металобрухту, протягом усього строку дії такої податкової пільги (з 01.01.2014 року по 01.01.2015 року) та не допускав порушення вимог ст.ст.185, 197 та п.23 Підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідних положень» Податкового кодексу України, при веденні податкового обліку операцій з металобрухтом у січні та лютому 2014 року.
За таких обставин, позивач просив суд: скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів №0000675103 від 19.12.2014 року, а також стягнути з Державного бюджету України на користь ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» судовий збір за подання даного позову.
В судовому засіданні представник позивача пред'явлені позовні вимоги підтримав, та просив суд позов задовольнити з викладених у ньому підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні пред'явлені позовні вимоги не визнав та зазначив, що з 01.01.2014 р. відсутні чинні переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операцій з постачання яких міг застосовуватися режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений п.23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу. Так, відповідно до чинного законодавства з 01 січня 2014 року до 17 лютого 2014 року включно операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, у тому числі з їх імпорту, оподатковуються в загальному порядку з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків. Враховуючи викладене, спірне податкове повідомлення-рішення № 0000675103 від 19.12.2014 року про зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість за січень, лютий 2014 року у розмірі 74 990 грн., прийняте Спеціалізованою ДПІ з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів є цілком законним та вірним. Таким чином, представник відповідача просив суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши думку осіб, що брали участь у розгляді справи, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає за необхідне у задоволенні даного позову відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що посадовими особами Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів була проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ПАТ «Кривбасзалізрудком» (код ЄДРПОУ 00191307) з питання правомірності визначення податку на додану вартість при здійсненні операцій з продажу відходів та брухту чорних та кольорових металів за січень, лютий 2014 року.
Висновки вказаної перевірки викладено в акті від 05.12.2014 року №47/28-01-51-03/00191307, а саме: порушення пункту 11, 23 підрозділу 2 розділу ХХ, пункту 22.1 статті 22, п.185.1. ст.185, п.187.1. ст.187, п.188.1. ст.188, п.201.10. ст.201 Податкового кодексу від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), внаслідок чого завищено суму від'ємного значення податку на додану вартість за лютий 2014 року на загальну суму 74 990 грн.
В судовому засіданні встановлено, що позивач не погодившись із зазначеними в акті перевірки висновками подав до акту перевірки заперечення від 16.12.2014 р. за № 53-14/3890. Відповіддю від 18.12.2014 р. №33688/10/28-01-51-03 заперечення були відхилені відповідачем та винесено податкове повідомлення-рішення від 19.12.2014 р. за № 0000675103 про зменшення від'ємного значення суми податку на додану вартість за лютий 2014 року у розмірі 74 990 грн.
На податкове повідомлення-рішення № 0000675103 від 19.12.2014 р. позивачем була подана первинна скарга від 30.12.2014 р. № 53-14/4035 до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників. За результатами розгляду первинної скарги Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників 03.03.2015 р. було прийнято рішення №4802/10/28-10-10-4-33 про залишення без змін податкового повідомлення-рішення № 0000675103 від 19.12.2014 р., а скарги без задоволення.
20.03.2015 р. позивачем була подана повторна скарга на податкове повідомлення-рішення № 0000675103 від 19.12.2014 р. за № 53-14/831 до Державної фіскальної служби України. За результатами розгляду повторної скарги ДФС України 03.04.2015 р. було прийнято рішення № 7022/6/99-99-10-01-04-25 про залишення без змін податкового повідомлення-рішення № 0000675103 від 19.12.2014 р., а скарги без задоволення.
Правомірність та обґрунтованість податкового повідомлення-рішення від 19.12.2014 року № 0000675103 є предметом спору, який передано на вирішення суду.
Аналізуючи виниклі між сторонами правовідносини, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.ст.185, 197 розділу V, п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є операції платників податку з:
а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;
б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;
в) ввезення товарів на митну територію України;
г) вивезення товарів за межі митної території України;
е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.
З метою оподаткування цим податком до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України.
За ст.194 Податкового кодексу України операції, зазначені у статті 185 цього Кодексу, крім операцій, що не є об'єктом оподаткування, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка, оподатковуються за ставкою, зазначеною в підпункті «а» пункту 193.1. статті 193 цього Кодексу, яка є основною. Податок становить 17 відсотків бази оподаткування та додається до ціни товарів/послуг.
У ст.197 ПК України перелічені операції, які звільняються від оподаткування.
В силу Закону України від 19.12.2013 року №713 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків», який набрав чинності з 01.01.2014 року, внесені зміни до п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України, зокрема до 01.01.2015 року продовжена дія режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Слід зазначити, що таким підзаконним нормативно-правовим актом є Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість» № 15 від 12.01.2011 року.
Вищевказана постанова КМУ від 12.01.2011 року №15, якою був затверджений перелік відходів та брухту чорних та кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ, діяла до 01.01.2014 року.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 р. № 15» № 43, 05.02.2014 року дію постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15 продовжено до 01.01.2015 року. Вказана постанова №43 від 05.02.2014 року набула чинності з дня її офіційного опублікування, а саме: 18.02.2014 року.
Так, в ході проведення перевірки ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» податковий орган прийшов до висновку про те, що в січні-лютому 2014 року, на момент виписки податкових накладних на постачання металобрухту не було затверджених Кабміном переліків відходів та брухту металів, операції з постачання яких звільняються від обкладенням ПДВ, а тому позивач, відповідно до ст.194 ПК України, повинен був оподаткувати операції з постачання металобрухту податком на додану вартість за ставкою 20%.
При цьому позивач застосував по зазначених операціях нульову ставку з ПДВ, оскільки керувався пільгою, передбаченою пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, згідно якого до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів.
Пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України (в редакції, чинній до 01.01.2014 року) було передбачено, що тимчасово до 1 січня 2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00). Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Як зазначалось вище, постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15 затверджено перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово до 01.01.2014 року звільняються від обкладення ПДВ за додатками 1, 2. Враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014 року №43 дію постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15 продовжено до 01.01.2015 року, та така постанова набула чинності - 18.02.2014 року, то станом до 18.02.2014 року норми постанови від 12.01.2011 року №15, якою визначений перелік чорних і кольорових металів звільнених від обкладення ПДВ, не враховувались з метою застосування пільги за п.23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Згідно із п.30.1., 30.2., 30.3. ст.30 ПК України податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Отже, у період з 01.01.2014 року по 17.02.2014 року включно дія постанови від 12.01.2011 року №15 була не чинною для операцій з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, у тому числі з їх імпорту, а отже такі операції оподатковуються в загальному порядку з нарахуванням ПДВ за ставкою 20%. При цьому, дія постанови від 12.01.2011 року №15 щодо встановленої пільги встановлена до 01.01.2015 року.
З огляду на вищевикладене суд погоджується із позицією відповідача та приходить до висновку про те, що хибні твердження позивача призвели до порушення ним вимог податкового законодавства щодо оподаткування визначених операцій та використання встановленої пільги оподаткування, а тому винесене податкове повідомлення-рішення від 19.12.2014 року за №0000675103 є правомірним та скасуванню не підлягає.
В силу ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приходить до висновку, що у задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити з викладених вище підстав.
Відповідно до ст.94 КАС України судові витрати у справі покладаються на сторону, проти якої ухвалена постанова.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 11, 69, 71, 94, 122, 158 - 163, 167 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Криворізький залізорудний комбінат» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Повний текст постанови складений 02 червня 2015 року.
Суддя Кучма К.С.