УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 червня 2015 р.Справа № 820/223/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Городової А.О.,
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1,
відповідача - Оганезова Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.03.2015р. по справі № 820/223/15 за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції - Куциної Юлії Сергіївни про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Куциної Ю.С., в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд: визнати дії Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Куциної Ю.С. щодо залишення документів, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи ТОВ "Юрполіс Компані Інкорпорейшн" без розгляду неправомірними. Зобов'язати Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Куциної Ю.С. провести державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи ТОВ "Юрполіс Компані Інкорпорейшн". Стягнути з відповідача суму понесених матеріальних збитків у розмірі 10 000 (десять тисяч) гривень на користь ОСОБА_3.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03.03.2015р. було відмовлено у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Державного реєстратора юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції Куциної Юлії Сергіївни про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії.
Стягнуто з ОСОБА_3 на користь Державного бюджету України решту суми судового збору у розмірі 1570 (одна тисяча п'ятсот сімдесят) грн.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність та необґрунтованість рішення суду першої інстанції, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.03.2015р. та прийняти нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на апеляційну скаргу, виклав свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.03.2015р. без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 16.12.2014р. представником позивача за довіреністю було подано до Реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (далі - Реєстраційна служба) реєстраційну картку «Форми 1» на проведення державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи ТОВ «Юрполіс Компані Інкорпорейшн».
17.12.2014 р. Реєстраційною службою Харківського міського управління юстиції на адресу позивача був направлений лист (повідомлення) за підписом Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Куцини Юлії Сергіївни про залишення документів, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної без розгляду з підстав, що документи подані не в повному обсязі, про що було складено за допомогою автоматизованої системи Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повідомлення вих. № 04-13-10/17377 від 17.12.2014.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що у відповідності до ст. 19 Конституції України та частини 11 статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор зобов'язаний був залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, в звязку з тим, що документи подані не у повному обсязі.
Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.
Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця (ст. 5 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»).
Відповідно до статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи, до якої може бути подана як додаток заява щодо обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом; два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник); документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа.
Як було встановлено судом першої інстанції та не спростовано у суді апеляційної інстанції, що уповноваженою особою ТОВ «Юрполіс Компані Інкорпорейшен» було надано наступні документи для проведення державної реєстрації юридичної особи:
1. Рішення засновників або уповноваженого ним органу про створення юридичної особи (Примірник оригіналу).
2. Статут (два примірники).
3. Копія квитанції за проведення державної реєстрації юридичної особи не передбачена ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
4. Документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи.
5. Реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи.
Як вбачається з повідомлення державного реєстратора про залишення документів без розгляду, документи подані не в повному обсязі, а саме як було встановлено у суді першої інстанції та не спростовано у суді апеляційної інстанції, що підставою для таких висновків стало те, що реєстраційна картка Форма №1 не відповідала вимогам чинного законодавства, що не дозволяло сприймати її як належний і допустимий документ, який відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» до реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи засновником (засновниками) або уповноваженою ними особою включається: інформація про структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає можливість встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб та містить такі дані про зазначених фізичних осіб: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); інформація про кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) юридичної особи, у тому числі кінцевого вигодоодержувача (вигодоодержувачів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, а саме: прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності).
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» передбачені обов'язкові відомості про юридичну особу, які включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Так, відповідно до абзаців 8 та 13 частини 2 статті 17 вищезазначеного Закону в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи серед інших:
- перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), якщо засновник - фізична особа;
- прізвище, ім'я, по батькові, дата обрання (призначення) та реєстраційні номери облікових карток платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 надав реєстраційну картку Форми №1, затверджену Наказом Міністерства юстиції України 14.10.011 № 3178/5, в якій були відсутні відомості щодо реєстраційних номерів облікових карток платників податків засновника та керівника цієї юридичної особи, що суперечить вимогам статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Колегія судів зазначає, що державний реєстратор не мав підстав сприймати подану реєстраційну картку Форми №1 як належний і допустимий документ, який відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості щодо засновника, як серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця є обов'язковими для внесення до Єдиного державного реєстру, в той час як реєстраційний номер облікової картки платника податків - за наявності
В свою чергу, згідно з абзацом 13 частини 2 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» відомості щодо реєстраційних номерів облікових карток платників податків, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, є обов'язковими. Також, законодавцем не передбачено альтернативи вказаними відомостям у зазначеній нормі права.
Згідно з пунктом третім частини одинадцятої статті 9 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочин шляхом, або фінансування тероризму» з метою ідентифікації резидентів суб'єкти первинного фінансового моніторингу встановлюють для юридичної особи зокрема, відомості про органи управління та їх склад; дані, що ідентифікують осіб, які мають право розпоряджатися рахунками і майном; відомості про власників істотної участі в юридичній особі; відомості про контролерів юридичної особи.
Тобто, відомості щодо реєстраційного номеру платника податків керівника юридичної особи є передбаченою законодавством, важливою та необхідною інформацією для здійснення господарської діяльності.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» від 14.10.2014 р. було внесено зміни до абзацу 8 частини 2 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Проте, до реєстраційної картки Форма №1, затверджену Наказом Міністерства юстиції України 14.10.11 № 3178/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 12.05.2014 № 749/5), не було внесено змін щодо осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку в паспорті.
Таким чином, на теперішній час не приведено у єдину відповідність Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та інші нормативно-правові акти у сфері державної реєстрації, в тому числі форми реєстраційних карток, і автоматизовану систему Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У зв'язку з чим, у реєстраційній картці форми №1 помилково зазначена примітка щодо осіб, які обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, яка відсилає до можливості зазначення паспортних даних замість реєстраційного номера облікової картки платників податків.
На підставі вищезазначеного, колегія судів прийшла до висновку, що державний реєстратор залишаючи без розгляду документи, а саме через відсутність обов'язкових відомостей у реєстраційної картки Форма №1, передбачених законодавством, діяв відповідно до чинного законодавства та в межах своїх повноважень
Крім того колегія судів зазначає, що у повідомленні про залишення документів без розгляду № 04-13-10/17377 від 17.12.2014 також зазначалося, що відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» залишення документів, які подавалися для проведення реєстраційної дії, без розгляду не перешкоджає повторному зверненню до державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення документів без розгляду.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 03.03.2015р. по справі № 820/223/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Пянова Я.В.
Повний текст ухвали виготовлений 09.06.2015 р.