ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2014 р. Справа № 804/15326/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Потолової Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська до Державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади», про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
УПФУ в Жовтневому районі звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою про стягнення з ДП «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» заборгованості по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 89' 316,70грн.
Позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд розглянути справу в порядку письмового провадження (а.с.63).
Відповідач у судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце його проведення, що підтверджується факсограмою (а.с.60-61).
Заперечення проти позову наявні в матеріалах справи (а.с.29-33).
За таких обставин, з урахуванням приписів ст. 128 КАС України, судом на місці ухвалено щодо здійснення подальшого розгляду адміністративної справи за даної явки сторін та на підставі наявних у ній доказів, в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши матеріали справи, при її розгляді виходить з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» зареєстровано як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду в управлінні пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська.
Так, на підприємстві відповідача працювали громадяни, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Згідно ч. 9 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників небюджетних державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Позивачем надсилались ДП «НДТІ» повідомлення УПФУ в АНД районі м.Дніпропетровська про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2013 рік. Відповідно до даних цих повідомлень Державному підприємству «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю.Осади» належало перерахувати кошти на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за 2013 рік на загальну суму 89'316,70 грн.
Відповідачем кошти не сплачені, отже заборгованість ДП «НДТІ» по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів щодо осіб, які отримували пенсію в УПФУ в АНД районі м.Дніпропетровська протягом 2013р. складає 89'316,70 грн.
З наявних у матеріалах справи письмових заперечень відповідача вбачається наступне.
Відповідач вказує, що за обов'язковими платежами у ДП «НДТІ» перед Пенсійним фондом України заборгованості не має, так як відрахування з фонду оплати праці на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і відрахування за пільговою пенсією входить до кошторису прямих та загальновиробничих витрат, а виплата різниці у розмірі пенсії і доставкою наукових пенсій для державної установи, якою є ДП «НДТІ», не є ні збором, ні страховим внеском, ні обов'язковим платежем.
Відповідач пояснює, що ДП «НДТІ» є державним підприємством, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2004р. №1734 відноситься до Переліку підприємств стратегічно важливих для економіки і безпеки України, за своїм напрямком є науковою установою, яка виконує роботи по створенню науково-технічної продукції для трубної промисловості не лише для України але і для країн СНД.
Також, відповідач звертає увагу на те, що з 1994р. ДП «НДТІ» є виконавцем робіт згідно з Національною програмою зі створення ядерно-паливного циклу в Україні в частині виготовлення труб-оболонок ТВЕЛів АЕС. Інститут підпадає під дію Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності», що не підлягають приватизації, також Інститут внесено до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави.
Відповідач зазначає, що такого платежу як різниця між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 13.12.1991р. №1977-ХІІ та сумою, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, який передбачений частиною 6 Закону №1977 до Податкового кодексу включено не було.
Таким чином, відповідач приходить до висновку, що відрахування до цих фондів здійснюється на добровільних засадах, а отже, на ДП «НДТІ» не покладається обов'язок щодо відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, виплаченої працівникам підприємства УПФУ в Жовтневому районі м.Дніпропетровська за 2013р.
Крім того, відповідач вказує, що свою фінансово-господарську діяльність інститут здійснює відповідно до Статуту, в якому чітко зазначено, що відповідач не несе відповідальності за зобов'язання держави.
Таким чином, відповідач вважає, що ДП «НДТІ» не може нести зобов'язання щодо відшкодування різниці в наукових пенсіях.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.24 Закону України «Про наукову та науково - технічну діяльність» від 13.12.1991 року № 1977 - XII, держава встановлює для наукових (науково - педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів. Пенсії науковому (науково - педагогічному) працівнику призначаються при досягненні пенсійного віку: чоловікам - за наявності стажу роботи не менше 25 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 20 років; жінкам за наявності стажу роботи не менше 20 років, у тому числі стажу наукової роботи не менше 15 років.
Згідно ч. 9 ст. 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників небюджетних державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом.
Відповідно до п. 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004р. N 372, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу надсилається повідомлення за встановленим зразком. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Так, ухвалою суду від 21.10.2014р. зобов'язано позивача та відповідача здійснити двосторонню звірку взаєморозрахунків, за 2013-2014 роки та надати суду двосторонній акт звірки.
З наданого сторонами двостороннього акту звірки, підписаною представником ДП «НДТІ», головним бухгалтером О.І.Вишневською та представником УПФУ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, заступником начальника І.О. Прищепною, вбачається звіряння нарахувань та перерахувань по відшкодуванню різниці витрат на наукові пенсії, призначеної УПФУ в АНД районі м.Дніпропетровська за 2013р. Так, сторонами погоджено, що станом на 05.11.2014р. заборгованість по відшкодуванню різниці витрат на наукові пенсії, нарахованої УПФУ в АНД районі м.Дніпропетровська за 2013р. становить 89' 316,70грн. (а.с.52).
За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська до Державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади», про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут трубної промисловості ім. Я.Ю. Осади» (49005, м.Дніпропетровськ, вул.Писаржевського, 1а, р/р 26006010106330 в АКБ «Південкомбанк», МФО 305266, код 05757883) на користь Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Дніпропетровська (49000, м.Дніпропетровськ, вул.Писаржевського, 1а, р/р 25602303013177 в ДОУ ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 305482, код 21910657) заборгованість по фінансуванню різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів в розмірі 89' 316,70грн. (вісімдесят дев'ять тисяч триста шістнадцять грн. 70коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Г. В. Потолова