Постанова № 44773603, 04.03.2014, Миронівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
04.03.2014
Номер справи
371/210/14-а
Номер документу
44773603
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

04.03.2014 Єдиний унікальний № 371/210/14-а

Провадження №2-а/371/15/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014року Суддя Миронівського районного суду Київської області Пархоменко В.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області про визнання бездіяльності неправомірною

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.08.2013 по 01.02.2014 року у сумі 5172 грн.

Свої вимоги обгрунтувала тим, що вона перебуває на обліку в УПСЗН Миронівської райдержадміністрації та отримує щомісячну державну соціальну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн.

20.02.2013 року вона звернулась до УПСЗН Миронівської райдержадміністрації із заявою про перерахунок державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Листом УПСЗН Миронівської райдержадміністрації від 10.02.2014 № 02-25/5 року їй було відмовлено на підставі Постанови КМУ №1751 від 27.12.2001року "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми"

У судове засідання позивачка не з"явилась, про день, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, у поданій позовній заяві просила розглянути справу за її відсутності.

Представник відповідача у судове засідання також не з"явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. У поданих письмових запереченнях УПСЗН Миронівської райдержадміністрації просить справу розглянути за відсутності представника відповідача.

Відповідно до вимог ч.6 ст.128 КАСУ суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є матір'ю дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про її народження серії НОМЕР_1 (а.с.8)

Позивачка перебуває на обліку Управління праці та соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130,00 грн. (а.с.9).

20.02.2013 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок та виплату щомісячної допомоги по догляду за дитиною віком до трьох років в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, але листом від 10.02.2013 року №02-25/5 відповідачем було надано відповідь про відсутність підстав для перерахунку допомоги (а.с. 10).

Суд вважає цю відмову неправомірною з наступних підстав.

Статтею 5 Закону України "Про державну допомогу сім"ям з дітьми" від 21.11.1992року №2811-Х11 (із змінами та доповненнями) передбачено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).

Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно Законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод. За положеннями частини третьої статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановлено законом.

Відповідно до ст. 15 Закону №2811-Х11 в редакції з 01.01.2002 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України було внесено зміни до Закону 2811-ХІІ та викладено статтю 15 у наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень».

Проте відповідно до прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" розділ 1 цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 року і діє по 31.12.2008 року. Отже, з 01.01.2009 року стаття 15 Закону № 2811-Х11 відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Також обмеження щодо розміру допомоги по догляду за дитиною передбаченої ст. 15 Закону встановлені ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009рік" та ст.45 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010рік" відповідно до яких зазначена допомога виплачується в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, ані Законом України «Про державний бюджет України» на 2011-2013 роки, ані іншими законами, не встановлювалось на 2011-2013 роки інший ніж у Законі №2811-Х11 розмір допомоги, та не надавалось Кабінету Міністрів України право визначати розміри такої допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, отже відповідач з 1 січня 2011 року, повинен був керуватися Законом №2811-Х11, а положенняПостанови КМУ №1751 від 27.12.2001року застосовуватися не може, оскільки воно в частині розміру допомоги суперечить вищевказаному закону.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, відповідач неправомірно при визначенні розміру допомоги виходив з положень Постанови Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав позивача, тоді як застосуванню підлягає положення ст. 15 Закону №2811-Х11

На час виплати позивачці допомоги по догляду за дитиною діяв Закону №2811-Х11 в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років» отже й допомога повинна виплачуватись у зазначеному розмірі.

Таким чином, суд вважає відмову Управління праці та соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації у перерахунку та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог ст. 15 Закону №2811-Х11 неправомірною.

Разом з тим, нормами КАСУ передбачений такий спосіб захисту прав позивача як визнання дій відповідача неправомірними та зобов"язання його вчинити певні дії, а позивачка заявила вимогу про стягнення з відповідача недовиплаченої допомоги у розмірі 5172грн.

Відповідно до вимог статті 11 КАСУ суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Керуючись нормами ч.2 статті 11 КАСУ суд вважає за можливе ухвалити рішення про визнання дій неправомірними та зобов`язання провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку .

Відповідно до частини 2 статті 99 КАСУ для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За вимогами ч.1 статті 100 КАСУ адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

У зв"язку з цим, позовна вимога підлягає задоволенню за період з 12.08.2013року.

Частиною першою статті 94 КАСУ передбачено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

З матеріалів справи вбачається, що позивачкою сплачено судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 160грн., отже вказана сума підлягає стягненню на її користь.

Керуючись статтями 2, 6-11, 17, 99, 100, 160-163, 167 КАСУ, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити .

Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до статті 15 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми"

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначену відповідно до статті 15 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 12 серпня 2013 року по 01 лютого 2014 року з урахуванням виплачених сум допомоги.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 160 грн. 00 коп.

Позовні вимоги за період з 01.08.2013року по 11.08.2013року залишити без розгляду.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення в Київський апеляційний адміністративний суд через Миронівський районний суд.

У разі прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови .

Суддя підпис В.М.Пархоменко

Згідно з оригіналом

Суддя В.М.Пархоменко