Ухвала суду № 44759319, 09.06.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2015
Номер справи
812/222/15
Номер документу
44759319
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.

Суддя-доповідач - Ханова Р.Ф.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2015 року справа №812/222/15

зал судового засідання № 1 у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді: Ханової Р. Ф.

суддів: Гайдара А.В.

Жаботинської С.В.

при секретарі

судового засідання Куленка О.Д.

за участю представника

від відповідача: Рудковської І.В.

від позивача: не з'явився

розглянувши у відкритому

судовому засіданні

апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального

захисту інвалідів

на постанову Луганського окружного адміністративного суду

від 20 травня 2015 року

по адміністративній справі №812/222/15

за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального

захисту інвалідів

до публічного акціонерного товариства «Алчевський

металургійний комбінат»

про стягнення адміністративно - господарських санкцій та

пені у сумі 18543513,20грн., -

ВСТАНОВИВ:

Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (надалі позивач) звернулося у квітні 2015 року з позовом до публічного акціонерного товариства «Алчевський металургійний комбінат» (надалі відповідач) про стягнення з відповідача на їх користь адміністративно - господарських санкцій у розмірі 18287488,34грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій у розмірі 256024,86 грн. (арк. справи 2-4).

Постановою суду першої інстанції від 20 травня 2015 року у задоволенні позову Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ПАТ «Алчевський металургійних комбінат» відмовлено (арк. справи 81-83).

Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, як таку що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги (арк. справи 93, 94).

Апелянт, в своїй апеляційній скарзі посилається на те, що відповідачем не були виконані норми ст.ст. 18,19.20 Закону України «Про основи соціального захисту інвалідів в Україні» від 21.03.1991р. №875.

Апеляційний розгляд справи здійснювався із застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу відповідно до статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України.

Представник відповідача у судовому засіданні просила відмовити в задоволенні апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

В судовому засіданні встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Алчевський металургійний комбінат» є юридичною особою, код ЄДРПОУ 05441447 та зареєстрований у якості роботодавця позивачем 27.05.2011р. за №44/112/33 (арк. справи 6).

Відповідно до ч. 1 ст.18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» передбачає забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Частина третя даної статті передбачає що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 19 цього Закону для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця; підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Відповідно до ст. 20 цього Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Зі звіту Ф №10-ПІ ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2014 рік вбачається, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 13481 особа з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність 213 осіб, а кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в України» 539 осіб.

Згідно програми по працевлаштуванню інвалідів на ПАТ «Алчевський металургійний комбінат», узгодженого з директором по персоналу та затвердженого генеральним директором підприємства на 4 структурних підрозділах підприємства (відділ по соціальним питанням, цех культури та інформації, інформаційно - обчислювальний центр, управління комбінату) на підставі Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» створено 565 робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Пунктом 4.1.7. та 5.1.4. Колективного договору ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» передбачено зниження норми виробітки для інвалідів на 20%, а також збереження робочого місця та середнього заробітку за працівниками, які втратили працездатність у зв'язку з трудовим каліцтвом та весь час хвороби та до відновлення працездатності або встановлення інвалідності (арк. справи 67-71).

Листом відповідача №04/016-55 від 25.02.2014р. Алчевський центр зайнятості населення (отримано 03.03.2014р.) повідомлено, що комбінатом створено 579 робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», станом на 01.01.2014р. на комбінаті працює 212 інвалідів у зв'язку з чим просять направити 367 інвалідів для подальшого працевлаштування (арк. справи 29,30).

Листом Алчевського міського центру зайнятості №02/-70 від 17.04.2015р. на ім'я відповідача повідомлено про те, що протягом січня - липня 2014 року та у жовтні 2014 року від комбінату до них надходили звіти за формою 3-ПН щодо наявності вакансій для працевлаштування осіб з обмеженими фізичними можливостями. В серпні, вересні та листопаді 2014 році центр зайнятості не працював (накази директора Луганського обласного центру зайнятості №82 від 04.08.2014р. та №113 від 22.10.2014р.). Протягом 2014 року усім безробітним особам з обмеженими фізичними можливостями, які перебували в центрі зайнятості було запропоновано працевлаштування на ПАТ «Алчевський металургійний комбінат. Протягом 2014 року на ПАТ «Алчевський металургійний комбінат» була працевлаштована 1 особа з обмеженими фізичними можливостями. Відмов у працевлаштуванні інвалідів на комбінат не було.

Матеріалами справи підтверджується, що з січня по липень 2014 року, з жовтня по грудень 2014 року відповідачем до Алчевського міського центру зайнятості направлялися звіти про попит на робочу силу (вакансії) з характеристикою вакансій та вимог до претендентів із зазначенням кількості вакансій на які можуть бути працевлаштовані громадяни, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню відповідно до ст. 14 Закону України «Про зайнятість населення» (вакансій: у січні - 367, у лютому - 368, у березні - 264, у квітні - 358, у травні - 362, у червні - 361, у липні - 366, у жовтні - 375, у листопаді - 371, у грудні - 371) (арк. справи 36-66).

Вищезазначене є підтвердженням того, що відповідачем були застосовані усі заходи щодо працевлаштування у 2014 році працівників з інвалідністю.

Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є юридичною особою, код ЗКПО 13396264 та відповідно до п. 1 Положення є територіальним органом бюджетної установи Фонд соціального захисту інвалідів.

Згідно з п. 5 Положення відділення Фонду відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, збір сум адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; облік заборгованості по сплаті сум адміністративно - господарських санкцій і пені, які нараховані підприємствам, установам, організаціям у тому числі підприємствам, організаціям громадських організацій інвалідів, фізичним особам, які виконують найману працю, претензійно - позовну роботу в судах різних інстанцій.

На підставі звіту 10-ПІ №1127 від 27.02.2015р. за 2014 рік було складено розрахунок суми адміністративно - господарський санкцій у розмірі 18287488,34грн. та нарахована пеня за несвоєчасну сплату адміністративно - господарських санкцій у розмірі 256024,86грн. (арк. справи 8).

В своїй апеляційній скарзі позивач посилається на те, що у відповідача середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу - 13481, тому на підприємстві повинно працювати - 539 штатних працівників - інвалідів, а працює тільки 213.

Суд не бере зазначене до уваги, оскільки відповідачем були створені штатні одиниці для працевлаштування осіб, які мають інвалідність, вжито усі необхідні заходи щодо працевлаштування таких осіб, таким чином, ним не були порушені вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України».

Виходячи з процесуального принципу певності, передбаченого статтею 70 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає наявними докази створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Таким чином відсутній склад правопорушення щодо не створення позивачем робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Заявлені до стягнення санкції є адміністративного-господарськими, відтак на них розповсюджуються загальні засади відповідальності учасників господарських відносин визначені у статтях 216-218, 238, 241 Господарського кодексу України, системний аналіз яких посвідчує підставу сплати за наявності складу правопорушення, склад якого у межах спірних правовідносин позивачем не доведений.

Стосовно заявленої до стягнення пені у розмірі 256024,86грн. колегія судів зазначає, що відповідно до частини 2 статті 20 Закону України № 875 пеня обчислюється, виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Відсутність факту сплати доводить відсутність об'єкту обчислення пені, що доводить передчасність та безпідставність її пред'явлення.

Колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку про наявність підстав для залишення апеляційної скарги без задоволення та постанови суду першої інстанції без змін відповідно до частини 1статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 24, 94, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2015 року у адміністративній справі №812/222/15 - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 20 травня 2015 року у адміністративній справі №812/222/15 - залишити без змін.

Вступна та резолютивна частини ухвали складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 9 червня 2015 року. Повний текст ухвали складений та підписаний у нарадчій кімнаті 9 червня 2015 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя : Р.Ф. Ханова

Судді: А.В. Гайдар

С.В.Жаботинська