Рішення № 44755899, 09.06.2015, Покровський міський суд Дніпропетровської області (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області)

Дата ухвалення
09.06.2015
Номер справи
184/268/15-ц
Номер документу
44755899
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 184/268/15-ц

Номер провадження 2/184/176/15

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.06.2015м. Орджонікідзе

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді - Томаш В.І.,

при секретарі - Михайлової Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Орджонікідзе цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 по довіреності в інтересах ОСОБА_3 до ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ ГІРНИЧО - ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" «про перерахунок заробітної плати та видачі довідки про заробітну плату встановленого зразка»,-

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав вимоги позивача ОСОБА_3, висловлені в позові та в уточненні до позову і просить суд зобов'язати ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_3 з урахуванням кратності оплати праці за роботу в зоні відчуження (зоні небезпеки №3) за 2 дні в березні та 29 днів в квітні 1987 року, врахувати роботу в вихідні дні (5, 12, 19, 26 квітня 1987 року); збільшити на 100 % тарифну ставку за вказані 2 дні в березні та 29 днів в квітні 1987 року та нарахувати 60% премії тарифної ставки (посадового окладу) за весь час роботи в зоні відчуження; зобов'язати ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» надати нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ОСОБА_3 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за 2 дні в березні та 29 днів в квітні 1987 року.

Позивач ОСОБА_3 в судовому засіданні підтримав вимоги, висловлені в позовній заяві його представника ОСОБА_1 та в уточненій позовній заяві його представника ОСОБА_2 та просив їх задовольнити.

Представники відповідача Добриніна О.О. та Тер-Товмасян Ю.Г. в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3 та його представника не визнали та надали суду письмові заперечення, в яких просять відмовити ОСОБА_3 у задоволенні його позовних вимог в повному обсязі. Посилаються на те, що ОСОБА_3 перебуває в трудових правовідносинах з ПАТ "ОГЗК". 24.07.1978 року ОСОБА_3 був прийнятий до Автотранспортного цеху ПАТ «ОГЗК» за професією водій автомобілів по вивезенню рудних копалин в кар'єрі колони №2. З 01.10.2012 року ОСОБА_3 переведено водієм автотранспортних засобів, вантажний автомобіль, колони вантажопасажирських перевезень автотранспортного цеху ПАТ "ОГЗК", де він працює на даний час. Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 31.03.2010 року та інвалідом третьої групи довічно, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2, виданого Управлінням праці та соціального захисту населення м. Орджонікідзе 25 березня 2010 року. Згідно копії довідки військової частини № 133 від 15 травня 1987 року, ОСОБА_3 був призваний на військові збори як військовозобов'язаний та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 21 лютого по 15 травня 1987 року. 22.03.2012 року на вимогу Управління пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області за вих. №837/06-30 від 06.02.2012 року ПАТ "ОГЗК" надано Довідку №81 від 21.03.2012 року про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_3 Оплату праці ОСОБА_3 за період його роботи на ЧАЕС розраховано на підставі довідки № 133 від 15 травня 1987 року згідно записам командира ВЧ 83212 Грицай та начальника фінансової служби Любимова (ім'я та по-батькові не вказані), а саме: нарахована і виплачена в травні 1987 року часова тарифна ставка (встановлена) в чотирьох-кратному розмірі за 2 дні березня 1987 року та за 28 днів квітня 1987 року. 20.10.2014 року на адресу ПАТ "ОГЗК" надійшла заява від позивача про надання йому нової довідки про оплату праці за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за збільшеними на 100% часовими тарифними ставками. До заяви було додано копію довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 81543 від 19 липня 2012 року з зазначенням днів виїзду (на об'єкти, населені пункти): «зона №3 март-30,31; апрель - с 1 по 10, с 12 по 30». У відповідь ПАТ "ОГЗК" листом №1345 від 02.12.2014 року надало позивачу інформацію про направлення довідки №81 від 21.03.2012 року та додаткових документів на адресу Управління пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області. Щодо видачі нової довідки про заробітну плату за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з урахуванням підвищення на 100% часових (денних) тарифних ставок, то відповідно до ч.1, 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, з наступними змінами та доповненнями, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне вселення - органами місцевого самоврядування. Ч.1, 7 ст. 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України. Також ч. 1, 2, 4 ст. 57 Закону № 796-ХІІ встановлено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У разі обчислення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення. Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до ст. 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011 року затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який набрав чинності з 01.01.2012 року. Пунктом 1 Порядку № 1210 передбачено, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Згідно п. 7 Порядку № 1210, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються, виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня. При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період. У своїй позовній заяві позивач просить здійснити перерахунок заробітної плати шляхом збільшення тарифної ставки на 100% у відповідності до: постанови ЦК КПРС, ВР СРСР, РМ СРСР, ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції» за № 524-156 від 07.05.1986 року; постанови Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань, Секретаріату ВЦРПС «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників, безпосередньо зайнятих на роботах щодо усунення наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» № 153/10-43 від 07.05.1986 року.

Відповідно до п. 1 Постанови № 524-156: «Предоставить право руководителям предприятий и организаций производить оплату труда работников, непосредственно занятых на работах по устранению последствий аварии на Чернобыльской АЭС, по повышенным до 100 процентов тарифным ставкам и должностным окладам. Конкретные размеры повышения указанных ставок и окладов устанавливаются с учетом сложности и срочности выполняемых работ».

Пункт 1 Постанови №153/10-43 роз'яснив, що «работникам, непосредственно занятым на работах по устранению последствий аварии на Чернобыльской АЭС, премии, поощрения и вознаграждения начисляют в соответствии с действующими положениями на увеличенные согласно пункту 1 постановления ЦК КПСС, Президиума Верховного Совета СССР, Совета Министров СССР и ВЦСПС от 7 мая 1986 г. N 524-156 тарифные ставки и должностные оклады. Установленные законодательством предельные размеры премий исчислять, исходя из указанных повышенных тарифных ставок и должностных окладов.

Таким чином, положеннями вказаних вище нормативно-правових актів передбачена лише можливість (право) встановлення на підприємстві підвищення до 100% розміру тарифних ставок та посадових окладів працівників, зайнятих на роботах по ліквідації аварії на ЧАЕС, в залежності від складності та терміновості виконання робіт, а не імперативний обов'язок такого підвищення на вказаний показник (на 100%).

Враховуючи, що на ПАТ "ОГЗК" підвищення тарифних ставок та посадових окладів для вказаної категорії працівників не відбулось, не вносились зміни до чинних на підприємстві локальних актів про оплату праці таких працівників, тому відповідач вважає вимоги позивача про перерахунок розміру заробітної плати з урахуванням 100% підвищення розміру тарифних ставок (посадових окладів) і видачу нової довідки безпідставними.

Крім того, як вбачається з назви Постанови №524-156, її положення регулюють питання умов оплати праці та матеріального забезпечення робітників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції», тобто поширені на чітко визначене коло осіб. ПАТ «ОГЗК» не є підприємством зони Чорнобильської атомної електростанції, а ОСОБА_3 при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не був працівником вказаних підприємств та організацій, а виконував такі роботи, як військовозобов'язаний під час військових зборів, а тому застосування положень вказаного нормативно-правового ату до правовідносин сторін по справі є неправомірним.

Щодо підвищення граничного розміру премії на 60 % тарифної ставки за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, то відповідно до п. 4 Постанови Ради Міністрів УРСР та УРРПС №207-7 від 10.06.1986 року "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та попередженням забруднення навколишнього середовища" передбачено, що РМ СРСР та УРРПС: "Установили работникам предприятий, организаций и учреждений, выполняющих работы, связанные с ликвидацией последствий аварии на Чернобыльской АЭС и предотвращением загрязнения окружающей среды, .... максимальный размер премии - 60 процентов тарифной ставки/оклада/в месяц".

При цьому, відповідно до п.1 Постанови Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань Секретаріату ВРЦРПР №153/10-43 від 07.05.1986 року постановлено: "Работникам, непосредственно занятым на работах по устранению последствий аварии на Чернобыльской АЭС, премии, поощрения и вознаграждения начисляют в соответствии с действующими положениями на увеличенные согласно пункту 1 постановления ЦК КПСС, Президиума Верховного Совета СССР, Совета Министров СССР и ВЦСПС от 7 мая 1986 г. N 524-156 тарифные ставки и должностные оклады. Установленные законодательством предельные размеры премий исчислять, исходя из указанных повышенных тарифных ставок и должностных окладов...".

Згідно п. 5 листа Міністерства праці та соціальної політики України №03-3/1652-018-2 від 13.04.2001 року вказано, що «відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1986 року №153/10-43 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання.

Таким чином, відповідно до вищевказаних приписів, якщо до призову на військові збори премія працівнику нараховувалась систематично, за період виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, премія також має нараховуватись в тих же розмірах, як і працівникам підприємств, які не приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тобто у відповідності з діючим положенням про преміювання. Якщо в зазначене положення своєчасно внесені зміни у відповідності з підпунктом 4 пункту 1 Постанови №207-7 щодо підвищення граничного розміру премій до 60% тарифної ставки на місяць, премія призваному на військові збори за період виконання робіт у зоні ЧАЕС повинна була бути нарахована в зазначених розмірах. Для нарахування премії в розмірі 60% тарифної ставки всім учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підстав нема».

На ПАТ «ОГЗК» не було внесено змін до діючих положень про преміювання з питань збільшення максимального розміру премії працівникам, зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в порядку реалізації положень Постанови № 207-7. Нарахування премій вказаній категорії працівників здійснювалось відповідно до чинних локальних актів по підприємству. З урахуванням розмірів нарахованих та виплачених таким чином розмірів премій ОСОБА_3 і було сформовано довідку № 81 від 21.03.2012 року про розмір заробітної плати за період виконання позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На підставі викладеного вище, вважають, що у ПАТ "ОГЗК" відсутні правові підстави для нарахування позивачу премії у розмірі 60% тарифної ставки (посадового окладу) за період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та відповідно відсутні підстави для видачі нової довідки про заробітну плату в цей період.

Крім того, вважають доповнення до позовних вимог ОСОБА_3 про включення до довідки про зарплату працівника за період роботи по ліквідації аварії на ЧАЕС доплат за роботу у вихідні та святкові дні неправомірними, необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства України, виходячи з наступного. Державний комітет СРСР з праці та соціальних питань Листом «Про порядок матеріального ї призваних на збори військовозобов'язаних» № 0595 від 15.09.1986 року надав наступне з вказаного питання: «Согласно Инструкции, утвержденной постановлением Госкомтруда СССР и Секретариата ВЦСПС от 22 апреля 1982 г. N 95/4-132, за военнообязанными, призванными на сборы, сохраняется на весь период сборов, включая и время нахождения в пути до воинской части и обратно, средний заработок по месту постоянной работы.

В соответствии с постановлением ЦК КПСС, Президиума Верховного Совета СССР, Совета Министров СССР и ВЦСПС от 7 мая 1986 г. N 524-156, указанным лицам, призванным на сборы и направленным для выполнения работ по ликвидации последствий аварии в зоне Чернобыльской АЭС, выплачивается по месту постоянной работы до 100 процентов тарифной ставки за весь период выполнения этих работ. Кроме того, в соответствии с распоряжением Совета Министров СССР от 23 мая 1986 г. N 1031-рс за выполнение работ в соответствующих зонах опасности им выплачивается по месту постоянной работы за фактически отработанное время тарифная ставка (должностной оклад) в 3-х, 2-х и однократном размерах.

При этом оплата фактически отработанного времени в соответствующих зонах опасности должна производиться исходя из расчетной дневной тарифной ставки, исчисленной из тарифной ставки за данный месяц, деленной на календарное количество дней этого месяца. Дополнительная оплата дней работы, приходящихся по календарю на выходные и праздничные дни, не производится. Общее количество выплачиваемых тарифных ставок, сверх сохраняемого среднего заработка по месту постоянной работы, не должно превышать их 4-х кратного размера, в расчете за месяц.»

Аналогічні роз'яснення надано Державним комітетом з праці Української PCP у листі «Про порядок матеріального забезпечення призваних на збори військовозобов'язаних» №136с від 23.09.1986 року. Міністерство праці та соціальної політики України у листі «Про оплату праці у зоні відчуження ЧАЕС у 1986 - 1990 p.p. осіб, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» № 03-3/1652-018-2 від 13.042001 року у розділі 5 надало докладні роз'яснення оплати праці військовозобов'язаних запасу, призваних на військові збори, які у 1986 -1990 роках виконували роботи в зоні відчуження, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища.

Як роз'яснено у абз. 1 вказаного пункту листа № 03-3/1652-018-2 від 13.04.2001 року, чинність Кодексу законів про працю Української PCP на громадян, які проходять збори, не поширюється, в тому числі і щодо додаткової оплати за роботу у вихідні і святкові дні, нічні години (статті 72, 106, 107, 108), режиму робочого часу (статті 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57), початок і закінчення роботи (стаття 58), робота змінами (статті 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65).

Особи, які проходять збори, дні відпочинку і святкові дні використовують за розпорядком, встановленим командуванням, яке проводить збори. А отже суми додаткової оплати у вихідні та святкові дні, які не були ані нараховані, ані виплачені працівнику, не можуть бути включені у довідку про заробітну плату працівника для нарахування пенсії.

Суд, вислухавши пояснення сторін та їх представників, дослідивши матеріали справи і оцінивши їх в сукупності, прийшов до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження в ході судового засідання та підлягають задоволенню за наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що у 1987 році ОСОБА_3 перебував у трудових відносинах з ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат» на посаді слюсар по ремонту автомашин з погодинною тарифною ставкою 0,754 крб. при 8 годинному робочому дні. Після загальновідомих подій на Чорнобильській АЕС позивача призвали з підприємства через військкомат на військові збори. В складі військової частини № 83212 ОСОБА_3 у період часу з 21.02.1987 року по 15.05.1987 року виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в III зоні небезпеки (зоні з найвищим рівнем іонізуючого випромінювання) за вказаний період здійснив наступні виїзди до зони небезпеки № 3: в березні 30, 31 (два дні), в квітні з 1 по 10, з 12 по 30 (29 днів).

З боку відповідача, 21.03.2012 року ОСОБА_3 видано довідку № 81 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, однак в ній допущені помилки, а саме:

в графі «Дата», не вказані конкретні дні (числа) виїздів; в графі «Зона», не вказана зона небезпеки, в якій ОСОБА_3 проводив роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; в графі «Кількість днів» невірно вказана чисельність днів проведених в зоні небезпеки за квітень 1987 року. При обчисленні, у відповідності до архівної довідки галузевого державного архіву Міністерства оборони України № 81543 від 19.07.2012, ОСОБА_3 перебував в зоні небезпеки протягом 29 днів; в графі «Кількість годин» невірно вказана чисельність годин, оскільки якщо 29 помножити на 6, дорівнює 174; в графі «Доплата за роботу у вихідні та святкові дні» не відображено жодних даних. У відповідності до календаря на 1987 рік 5, 12, 19, 26 квітня, є вихідними днями «неділя» і були відпрацьовані ОСОБА_3 в зоні відчуження.

На даний час позивач має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, має III групу інвалідності, захворювання пов'язано з виконанням робіт по ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується експертним висновком.

21.03.2012 року позивачу було надано довідку про заробітну плату №81 за роботу в зоні відчуження, згідно змісту якої йому була нарахована заробітна плата розміром 911,52 крб. Ознайомившись зі змістом довідки №81, позивач дізнався, що йому невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні відчуження, а саме не збільшена на 100% тарифна ставка.

24.09.2014 року з метою поновлення порушених прав на оплату праці позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок заробітної плати за роботу в зоні відчуження, а саме прохав збільшити на 100% його тарифну ставку.

02.12.2014 року листом №1345-64 ОСОБА_3 було відмовлено у перерахунку заробітної плати у зв'язку з тим, що відповідач вважає вірним нарахування заробітної плати позивачу за роботу в зоні відчуження.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку заробітної плати ОСОБА_3 є протиправними та такими, що порушують право позивача на підвищену оплату праці за роботу в зоні відчуження.

Вищевказані обставини підтверджуються доказами: копією трудової книжки, якою підтверджується факт трудових відносин ОСОБА_3 з ПАТ «Орджонікідзевський гірничо-збагачувальний комбінат»; копією посвідчення серії НОМЕР_1 особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії; копією посвідчення інваліда III групи серії НОМЕР_2; копією експертного висновку від 13.02.1992 року; копією військового квитка серії НОМЕР_3; копією архівної довідки №81543 від 19.07.2012 року, що підвереджують виконання ОСОБА_3 складної та термінової роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; копією довідки про заробітну плату від 21.03.2012 року №81 та листом від 02.12.2014 року № 1345-64, що підтверджує порушення прав позивача з боку відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України надано кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи родини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед подиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними, встановлено ст. 21 Конституції України. Згідно ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про правонаступництво України» Закони Української PCP та інші акти, ухвалені Верховною Радою Української PCP, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.

Згідно з ч. 2 ст. 233 КЗпП у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким роком.

Відповідно до листа Міністерства праці України, Міністерства України у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС, Міністерства фінансів України від 29.10.92 р. №09-3751 у разі невірного визначення особам, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС розміру заробітної плати підприємства, установи, організації на підставі первинних документів зобов'язані провести перерахунок заробітної плати згідно до вимог законодавства.

Відповідно до архівної довідки №81543 від 19.07.2012 року наданої галузевим державним архівом МОУ зазначено, що ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період часу з 21.02.1987 року по 15.05.1987 року в складі військової частини №83212. Дні виїзду в зону: зона №3 - березень: 30, 31; квітень: з 01 по 10, з 12 по 30. Отримав дозу опромінення 18,88 рентген. Отже, у період часу з 21.02.1987 року по 15.05.1987 року ОСОБА_3 виконував складні, термінові та небезпечні для життя і здоров'я роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в складі військової частини №83212.

Згідно роз'яснення Мінсоцполітики України від 16.07.2013 року №1119/20/132/13 з урахуванням складності та терміновості виконуваних робіт керівникам підприємств та організацій надавалось право здійснювати оплату праці працівників, що були безпосередньо зайняті на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС по збільшеним на 100 % (тобто вдвічі) тарифним ставкам (посадовим окладам).

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, BP СРСР, KM СРСР, ВЦРПС за № 524-156 від 07.05.1986 року та постанова Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС за 3/10 - 43 від 07.05.1986 року ЦК КПРС, BP СРСР, КМ СРСР, ВЦРПС за № 524-156 від 07.05.1986 та постанова Державного Комітету СРСР по праці та соціальним питанням, Секретаріату ВЦРПС 153/10-43 від 07.05.1986 року надавалось право керівникам підприємств і організацій нараховувати заробітну плату працівникам безпосередньо занятим на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС по підвищеним до 100 % тарифним ставкам і посадовим окладам.

Відповідно до п. 4 постанови Міністрів УРСР і Укрпрофради «Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища» від 10.06.86 р. № 207-7 була встановлена премія працівникам, занятим в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в розмірі - 60% тарифної ставки. На доплату за роботу в надурочний час, святкові і вихідні дні премія не нараховувалась.

Таким чином ОСОБА_3 невірно нарахована заробітна плата за роботу в зоні ЧАЕС, а тому відповідач зобов'язаний збільшити на 100% (тобто вдвічі) тарифну ставку позивача за період з 21.02.1987 року по 15.05.1987 року та нарахувати премію за роботу в зоні відчуження розміром 60% тарифної ставки.

Відповідно до ч. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії в Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями, а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення органами місцевого самоврядування.

Згідно наказу Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 N 644, якщо особа відпрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця і пенсію призначають із заробітку, отриманого за фактично відпрацьований час у зоні відчуження, то слід видавати довідку встановленого у листі зразка.

Суд дає критичну оцінку доводам представників відповідача, висловлені ними в письмових запереченнях та в судовому засіданні щодо невизнання позовних вимог позивача, оскільки вони є голослівними, безпідставними і спростовуються стабільними поясненнями позивача та його представника, наданими ними письмовими доказами в їх сукупності. Суд вважає, що така позиція та поведінка відповідача суперечить вимогами Конституції України та інших нормативних актів та спрямована на порушення прав та законних інтересів позивача по справі як учасника по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Таким чином, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими, доведеними та такими, що відповідають вимогам діючого законодавства України, а тому вважає за необхідне зобов'язати ПАТ «ОГЗК» провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_3 з урахуванням кратності оплати праці за роботу в зоні відчуження за 2 дні в березні та 29 днів в квітні 1987 року,врахувати роботу в вихідні дні (5, 12, 19, 26 квітня 1987 року); збільшити на 100 % тарифну ставку за вказані 2 дні в березні та 29 днів в квітні 1987 року та нарахувати 60% премії тарифної ставки за весь час роботи в зоні відчуження; зобов'язати ПАТ «ОГЗК» надати нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ОСОБА_3 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за 2 дні в березні та 29 днів в квітні 1987 року.

Керуючись ст..ст. 49, 62, 67, 68, 72, 97, 106, 107, 233 Кодексу законів про працю України, ст. ст. 10, 11, 57, 60, 88, 209 - 213 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1, ОСОБА_2 по довіреності в інтересах ОСОБА_3 до ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ ГІРНИЧО - ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ" «про перерахунок заробітної плати та видачі довідки про заробітну плату встановленого зразка» - задовольнити.

Зобов'язати ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ ГІРНИЧО - ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» (ІНН: 00190928) провести перерахунок заробітної плати ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням кратності оплати праці за роботу в зоні відчуження (зоні небезпеки № 3) за 2 дні в березні та 29 днів в квітні 1987 року, врахувати роботу в вихідні дні (5, 12, 19, 26 квітня 1987 року); збільшити на 100% (вдвічі) тарифну ставку за вказані 2 дні в березні та 29 днів в квітні 1987 року та нарахувати 60% премії тарифної ставки (посадового окладу) за весь час роботи в зоні відчуження.

Зобов'язати ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ ГІРНИЧО - ЗБАГАЧУВАЛЬНИЙ КОМБІНАТ» надати ОСОБА_3 нову довідку про заробітну плату встановленого зразка за період виконання ОСОБА_3 робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за 2 дні в березні та 29 днів в квітні 1987 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 - днів з дня проголошення рішення до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Орджонікідзевський міський суд.

Суддя Орджонікідзевського міського суду В. І. Томаш