ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"27" травня 2015 р.справа № 808/7745/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.
суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя Донецької області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2014 року у справі № 808/7745/14 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя Донецької області про визнання протиправними та скасування рішень,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя Донецької області (далі - відповідач), в якому просила визнати протиправними та скасувати рішення про застосування фінансових санкцій за неподання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством №184 від 28.04.2014, №185 від 28.04.2014, №186 від 28.04.2014, №187 від 28.04.2014, №188 від 28.04.2014, №189 від 28.04.2014, та №190 від 28.04.2014.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просив скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2014 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 має правовий статус суб'єкта господарювання в розумінні статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 №755-IV (далі іменується - Закон України №755-IV).
Позивачка перебувала у статусі господарюючого суб'єкта до 29.08.2014.
Головним спеціалістом відділу обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області проведено перевірку, за результатами якої складено Акти перевірок строків та подання позивачкою розрахунку сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів пенсійного фонду від 28.04.2014 №№134, 135, 136, 137, 138, 139 та 140.
На підставі Актів перевірок винесені рішення про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання розрахунку сум страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування у строки, визначені законодавством, від 28.04.2014 №№184, 185, 186, 187, 188, 189, 190.
Спірними рішеннями до позивачки застосовано фінансові санкції у розмірі 170 грн. 00 коп. за кожним окремим рішенням, на підставі пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України №1058-IV.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з чим погоджується і колегія суддів, виходив з наступного.
Пунктом 5 частини 9 статті 106 Закону №1058-IV (в редакції, чинній до 01.01.2011) було передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Із набранням чинності з 0101.2011 Законом України №2464-VI, наведена вище норма матеріального права була виключена.
У той же час згідно з абзацом 5 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2464-VI передбачалось, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Абзацом 6 цього ж пункту встановлено, що на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наведене правило щодо збереження порядку стягнення та контрольних функцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачених законодавством, чинним до 01.01.2011, поширюється лише на заборгованість зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, які були нараховані та/або не сплачені до зазначеної дати.
Питання ж відповідальності страховиків, не пов'язані із такою заборгованістю, знаходяться поза межами регулювання Закону України №1058-ІV та абзаців 5, 6 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2464-VI.
Враховуючи наведене, нарахування після 01.01.2011 відповідачем саме на підставі пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України №1058-ІV позивачці штрафних санкцій за неподання, несвоєчасне подання звітів, що використовуються в системі персоніфікованого обліку, є протиправним.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування законної постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 02 грудня 2014 року у справі № 808/7745/14 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак