ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" червня 2015 р.Справа № 916/488/15-гОдеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Величко Т.А.,
суддів: Бєляновського В.В., Поліщук Л.В.
при секретарі: Альошиній Г.М.
за участю представників сторін:
від прокуратури - Закернична І.П.;
від позивача - Чернова Г.А.;
від відповідача - не з'явився;
від третьої особи - Польщіна Т.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтернафта" ЛТД
на рішення господарського суду Одеської області від 20.04.2015р.
по справі №916/488/15-г
за позовом Першого заступника прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтернафта" ЛТД
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, звернувся до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтернафта" ЛТД про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.02.2002р., зареєстрованого у книзі записів Державної реєстрації договорів оренди землі за №546/42 від 26.02.2002р., яким Одеською міською радою передано Товариству з обмеженою відповідальністю "Інтернафта" ЛТД земельну ділянку загальною площею 70926 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, 22 терміном на 15 років, а саме:
- викласти п.1.4. Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 70926 кв. м. становить 21 196 235 (двадцять один мільйон сто дев'яносто шість тисяч двісті тридцять п'ять) гривень 10 коп., згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 23.04.2013 року № 32/М, складеного управлінням Держземагенства у м. Одесі Одеської області";
- викласти п.2.2. Договору у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку площею 70926 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, 22, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає: 1 059 811,76 грн. на рік".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не надав згоди на приведення п. 1.4 і п. 2.2 спірного договору у відповідність до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 року № 1268-VI, яким введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель м. Одеси та рішення Одеської міської ради № 1267-VI „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі", витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 23.04.2013р. №32/М, розрахунком орендної плати.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.02.2015р. порушено провадження за даним позовом та залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департамент комунальної власності Одеської міської ради.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що не заперечує проти внесення змін до договору та самостійно звернувся до позивача, наразі проводиться процедура погодження розрахунків та тарифів, а тому спір між позивачем та відповідачем відсутній. На думку відповідача, задоволення позовних вимог порушить інтереси ТОВ "Інтернафта" ЛТД, так як позбавить процедури позасудового узгодження змін до договору, стягнення судового збору - який ТОВ "Інтернафта" ЛТД вважає неправомірним, так як з боку Одеської міської ради до цього часу не підготовлені зміни до спірного договору оренди.
Рішенням господарського суду Одеської області від 20.04.2015р. (суддя Панченко О.Л.) позов задоволено повністю. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 21.02.2002р., укладеного між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтернафта" ЛТД, викладено п.1.4. договору оренди земельної ділянки від 21.02.2002р. в наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 70926 кв. м становить 21196235 (двадцять один мільйон сто дев'яносто шість тисяч двісті тридцять п'ять) грн. 10 коп. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 23.04.2013р. № 32/М, складеного Управлінням Держземагентства у м. Одесі Одеської області"; викладено п.2.2. договору оренди земельної ділянки від 21.02.2002р. в наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку площею 70926 кв. м, що розташована за адресою: м. Одеса, Тираспольське шосе, 22, розрахована у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 1059811,76 грн. на рік". Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтернафта" ЛТД на користь державного бюджету України витрати по сплаті судового збору на суму 1218 грн.
Судове рішення мотивовано встановленими по справі обставинами, на підставі яких господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для внесення змін до спірного договору у зв'язку із зміною розміру річної орендної плати за землю та необхідністю приведення договору у відповідність до вимог чинного законодавства.
В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, ТОВ "Інтернафта" ЛТД просить рішення господарського суду Одеської області від 20.04.2015р. по справі №916/488/15-г скасувати повністю, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог першого заступника прокурора м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 21.02.2002р., укладеного між Одеською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Інтернафта" ЛТД - відмовити повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги скаржник послався на невідповідність висновків, викладених у рішенні місцевого господарського суду обставинам справи та недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які місцевий господарський суд визнав встановленими.
Скаржник зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 188 ГК України сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. В судовому рішенні зазначається, що 26.06.2014р. Одеською міською радою було надіслано ТОВ "Інтернафта" ЛТД пропозицію та проект додатку до договору щодо внесення змін до спірного договору. Проте, судом не взято до уваги та не надано належної правової оцінки листу №22 від 24.07.2014р., який відповідач подав до Одеської міської ради з проханням встановити нову орендну плату за договором оренди земельної ділянки від 21.02.2002р.
Також скаржник зазначає, що в процесі судового розгляду ТОВ "Інтернафта" ЛТД не раз стверджувало, що не заперечує проти внесення змін до договору шляхом підписання додатку до договору та зробило всі необхідні дії для договірного вирішення цього питання.
Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.
Як свідчать матеріали справи і це встановлено господарським судом, 21.02.2002 р. між Одеською міською радою (орендодавець) та ТОВ "Інтернафта" ЛТД (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець на підставі Закону України "Про оренду землі" та рішення Одеської міської ради №2781-XXIII від 15.10.2001р. надає, а орендар приймає у строкове, платне володіння та користування земельну ділянку, площею 70926 кв.м, що знаходиться у місті Одесі, Іллічівському районі, по Тираспольському шосе, під номером двадцять два, за рахунок земель міста, згідно з планом земельної ділянки (Додаток №1), який є невід'ємною частиною договору, терміном на 15 років (до 15.10.2016р.) на період будівництва (терміном до IV кварталу 2001 року), експлуатації та обслуговування промтоварного ринку (п.1.2 договору).
Відповідно до п.1.4. договору, грошова оцінка земельної ділянки на момент посвідчення Договору складає 14542667 (чотирнадцять мільйонів п'ятсот сорок дів тисячі шістсот шістдесят сім) гривень 04 копійок, згідно Довідки №215, виданої Управлінням земельних ресурсів Одеської міської ради 15.02.2002р.
Згідно п.2.1. договору, за користування земельною ділянкою орендар сплачує орендодавцю орендну плату. Розрахунок орендної плати зроблений відповідно до «Положення про порядок розрахунку плати за користування земельними ділянками та за дольову участь у землекористуванні в місті Одесі», затвердженого Рішенням Одеської міської ради за № 702-XXIII від 29.02.2000р. та Рішенням Одеської міської ради за № 1709-XXIII від 31.10.2000р. «Про затвердження ставки орендної плати за користування земельними ділянками у м. Одесі» та Постанови Кабінету Міеістрів України від 12.05.2000р. за №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель» ( з урахуванням коефіцієнта індексації 1,182 та 1,02).
Пунктом 2.2. договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем за базовий налоговий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця на протязі 30 календарних днів, слідуючих за останнім календарним днем звітнього місяця у розмірі 218452,08 грн. на рік (на період експлуатації об'єкта). Орендна плата, враховуючи не виплачену, підлягає індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000р. №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель».
Всі розрахунки за договором здійснюються виключно в грошовій безготівковій формі. (п.2.3. договору).
У відповідності до п.2.5. договору, орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені і є невід'ємними частинами цього договору. Орендодавець має право вимагати збільшення орендної плати у випадку збільшення відповідно до законів України розміру земельного податку.
Відповідно до п.6.9. договору, відносини сторін, не врегульовані цим договором, регулюються Законом України «Про оренду землі», Земельним кодексом України, іншими актами законодавства України, рішеннями Одеської міської ради.
Цей договір підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації в порядку, передбаченому законодавством України. Договір набуває чинності з моменту його державної реєстрації. (п.6.10. договору).
Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41-VI затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Одеси та введено її в дію з 01.01.2012р. (пункти 1, 2); введено в дію затверджену грошову оцінку земель міста Одеси для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р. Протягом 2011 року при розрахунках річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні застосовувати дані з грошової оцінки земель міста, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 09.12.1999р. №438-ІІІ «Про затвердження проекту «Грошова оцінка земель м. Одеси» (пункт 3); доручено Управлінню економіки і інвестиційної політики та зовнішньоекономічної діяльності Одеської міської ради спільно з Одеським міським управлінням земельних ресурсів Одеської міської ради підготувати пропозиції щодо застосування фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за землю у термін до 01.07.2011р. та подати їх на розгляд Одеської міської ради (пункт 5) - а.с. 122.
20.09.2011р. Одеською міською радою прийняті рішення:
- №1267-VI, яким затверджено фіксовані відсотки при визначені орендної плати за землі м. Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010 р. №41-VI; введено в дію затверджені фіксовані відсотки орендної плати за землі м. Одеси з 20.09.2011р., доручено Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради вжити заходи щодо внесення відповідних змін в договори оренди земельних ділянок; встановлено, що, зокрема, рішення Одеської міської ради від 26.03.2003р. №1061-ХХІY, 31.10.2000р. №1709-ХХШ втрачають чинність з 20.09.2011р.
- №1268-VI, яким внесено зміни до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 р. №41-VI, а саме: п.3 викладено в наступній редакції: «Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель м. Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.»; вважати таким, що втратило чинність рішення Одеської міської ради від 09.12.1999р. №438-III «Про затвердження проекту «Грошова оцінка земель м. Одеси»; доручено Департаменту інформації і зв'язків з громадськістю Одеської міської ради оприлюднити це рішення у встановленому закону порядку.
Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 23.04.2013р. №32/М нормативна грошова оцінка земельної ділянки, землекористувачем якої являється ТОВ «Інтернафта» ЛТД, площею 70926 кв.м. становить 21196235,10 грн.
19.11.2014 р. за вих. № 01-13/9319 Департамент комунальної власності Одеської міської ради, який уповноважений від імені Одеської міської ради вчиняти дії, пов'язані з підготовкою внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у межах міста Одеси, направив на адресу ТОВ «Інтернафта» ЛТД пропозицію про внесення змін до договору оренди землі (в порядку ст. 188 ГК України), з додатком проекту додаткового договору та розрахунку орендної плати - в частині зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.
Не підписання розрахунку орендної плати за земельну ділянку та не надіслання до Департаменту комунальної власності відповіді про результат розгляду пропозиції щодо внесення змін у договір оренди стало підставою звернення прокуратури м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради до суду з даним позовом про внесення змін в договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку.
Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову прокурора з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Статтями 626, 628, 629 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі», ст. 93 Земельного кодексу України оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У відповідності до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема, Законом України «Про оренду землі».
Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Згідно підпунктів 288.5, 288.5.1., 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
У відповідності до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Частиною 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
В матеріалах справи наявний витяг з технічної документації про нормативу грошову оцінку земельної ділянки площею 70926 кв.м., згідно якої вартість цієї землі становить - 21196235,10 грн. Відповідно до розрахунку розміру орендної плати з урахуванням нової грошової оцінки земельної ділянки, розмір орендної плати за земельну ділянку, орендовану відповідачем склав - 1059811,76 грн. на рік (5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки).
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 03.12.2013р. по справі № 5009/3430/12, нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Згідно п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 «Про деякі питання практики розгляду спорів, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України «Про оренду землі». Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.
Матеріали справи не містять доказів скасування та/або визнання недійсними рішень Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41-VI, від 20.09.2011р. №1267-VI та №1268-VI.
Посилання скаржника на те, що в процесі судового розгляду справи ТОВ «Інтертранснафта» ЛТД не раз стверджувало, що не заперечує проти внесення змін до спірного договору шляхом підписання додатку до договору та зробило всі необхідні дії для договірного вирішення цього питання, а саме - надіслало лист №22 від 24.07.2014р. на ім'я Одеського міського голови з проханням встановити нову орендну плату за договором оренди земельної ділянки від 21.02.2002р. не приймаються до уваги колегією суддів.
Судом першої інстанції встановлено, що на момент звернення Одеської міської ради до суду з позовом про внесення змін у спірний договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку між сторонами не було підписано відповідних змін до договору оренди, що свідчить про наявність між сторонами відповідного спору. Більш того, змін у договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку не було внесено сторонами і під час розгляду даної справи.
Отже, нормами чинного законодавства та умовами спірного договору оренди землі від 21.02.2002р. передбачена можливість зміни розміру орендної плати, а тому судова колегія вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо задоволення позову прокурора, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому затвердження нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати за цю земельну ділянку.
Інші доводи, викладені в апеляційній скарзі не спростовують вищенаведене, а відтак судова колегія не вбачає підстав для її задоволення.
За таких обставин, підстави передбачені ст. 104 ГПК України для зміни чи скасування рішення господарського суду - відсутні.
Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,
суд постановив:
Апеляційну скаргу ТОВ "Інтернафта" ЛТД залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 20.04.2015р. по справі №916/488/15-г - без змін.
Постанова в порядку ст. 105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку.
Повний текст складено та підписано 10.06.2015 року.
Головуючий суддя Т.А. Величко
Суддя В.В. Бєляновський
Суддя Л.В. Поліщук