ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
02.06.2015Справа № 910/22033/13
За скаргоюПублічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" на діїДержавної виконавчої служби Україниу справі № 910/22033/13
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" до Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" про стягнення 454 056 104,59 грн. Суддя Стасюк С.В.
Представники сторін:
від позивача Зубар О.В. (дов. № 2-18д від 19.12.2014 року)від відповідача Гринь О.А. (дов. № 14-126 від 13.05.2014 року)від ДВС не з'явивсяОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" (надалі по тексту - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (надалі по тесту - відповідач) про стягнення 454 056 104,59 грн., а також просить суд покласти на відповідача судові витрати.
Рішенням Господарського суду міста Києва від 28.01.2014 року у справі № 910/22033/13 позов задоволено, стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на користь Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" 454 056 104 грн. 59 коп. заборгованості, 68 820 грн. 00 коп. судового збору.
На виконання рішення Господарського суду міста Києва від 28.01.2014 року у справі № 910/22033/13, яке залишено без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 20.03.2014 року позивачу видано відповідний наказ.
02.04.2015 року Публічне акціонерне товариство "Укргазвидобування" звернулось до Господарського суду міста Києва зі скаргою на дії (рішення) Державної виконавчої служби України, у відповідності до якої просить суд:
-визнати дії Державної виконавчої служби України з винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 20.03.2015 року ВП № 43071502 незаконними;
-визнати недійсною постанову Державної виконавчої служби України про зупинення виконавчого провадження від 20.03.2015 року ВП № 43071502.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.04.2015 року розгляд скарги на дії Державної виконавчої служби України було призначено на 14.05.2015 року.
12.05.2015 року через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від ДВС надійшли документи на виконання вимог ухвали суду.
18.12.2014 року через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від відповідача (боржника) надійшли документи на часткове виконання вимог ухвали суду.
Представник відділу Державної виконавчої служби України в судове засідання 14.05.2015 року не з'явився, про дату та час слухання справи повідомлявся належним чином рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.05.2015 року розгляд скарги було відкладено на 02.06.2015 року, у зв'язку з неявкою представника ДВС та необхідністю подання додаткових доказів у справі.
02.06.2015 року через відділ діловодства Господарського суду міста Києва від Державної виконавчої служби України надійшов письмовий відзив на скаргу.
У судовому засіданні 02.06.2015 року представник позивача (стягувач) надав додаткові документи по справі та усні пояснення по суті поданої скарги, відповідно до яких просив скаргу задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні також надав додаткові документи по справі та усні пояснення по суті поданої скарги, відповідно до яких просив відмовити в задоволенні поданої скарги.
Представник Державної виконавчої служби України в судове засідання 02.06.2015 року не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, про дату та час слухання справи повідомлявся належним чином рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Досліджуючи матеріали справи та скарги, суд дійшов висновку про задоволення поданої скарги виходячи з наступного.
Обґрунтовуючи подану скаргу, позивач (стягувач) зазначає, що Державною виконавчою службою України винесено постанову про зупинення виконавчого провадження № 43071502 від 20.03.2015 року, у звязку з включенням відповідача (боржника) в реєстр підприємств паливно-енергетичного комплексу згідно із Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Відповідно до статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
Згідно частини 1 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до частини 1 статті 25 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.
25.04.2014 року старшим державним виконавцем Державної виконавчої служби України Кеда М.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 43071502 на виконання наказу господарського суду міста Києва від 04.04.2014 року № 910/22033/13 про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на користь Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" 454 056 104 (чотириста п'ятдесят чотири мільйони п'ятдесят шість тисяч сто чотири) грн. 59 коп. заборгованості, 68 820 (шістдесят вісім тисяч вісімсот двадцять) грн. 00 коп. судового збору.
Відповідно до пункту 15 частини 1 статті 37 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у разі, зокрема внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
20.03.2015 року старшим державним виконавцем Державної виконавчої служби України Кеда М.В. винесено постанову про зупинення виконавчого провадження № 43071502 на виконання наказу господарського суду міста Києва від 04.04.2014 року № 910/22033/13 до 01.01.2016 року.
Так, пунктом 1.3. статті 1 Закону України "Про заходи забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначено, що учасники розрахунків - підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Відповідно до пункту 1.4 статті 1 Закону України "Про заходи забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", визначено, заборгованість - підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка:
1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в паливно-енергетичному комплексі;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів;
6) є заборгованістю казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії у розмірі станом на 1 липня 2011 року, що є непогашеними на дату набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань врегулювання заборгованості за електричну енергію".
Розрахункова дата - дата фіксації учасниками розрахунків сум кредиторської та дебіторської заборгованостей, що належать до погашення з використанням передбачених цим Законом механізмів. Розрахунковою датою встановлюється 1 січня 2013 року, а для казенних підприємств, у тому числі тих, які були казенними станом на 1 січня 2011 року, за зобов'язаннями з оплати електричної енергії - 1 липня 2011 року (п. 1.8 ст. 1 Закону України "Про заходи забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу").
Згідно з приписами пункту 3.1 статті 3 Закону України "Про заходи забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", для участі у процедурі погашення заборгованості шляхом застосування механізмів, визначених цим Законом, орган управління підприємства ПЕК приймає відповідне рішення. Підприємство ПЕК, яке прийняло рішення про участь у процедурі погашення заборгованості, підлягає реєстрації шляхом внесення цього підприємства до Реєстру. Порядок ведення та користування даними Реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.
Абзацом 6 пункту 3.7 статті 3 Закону України "Про заходи забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" встановлено, що на строк участі підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо цього підприємства із стягнення заборгованості, яка виникла до 1 січня 2013 року, що підлягають виконанню в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження", крім рішень про виплату заробітної плати, вихідної допомоги, інших виплат (компенсацій), що належать працівнику у зв'язку з трудовими відносинами, відшкодування матеріальної (майнової) шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, стягнення аліментів, та рішень про стягнення заборгованості із сплати внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, яка виникла до 1 січня 2011 року, і заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України.
Отже, заходи примусового виконання рішення суду у справі № 910/22033/13 про стягнення заборгованості, яка не визначена відповідно до вимог Закону України "Про заходи забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", в тому числі виникла після 01.01.2013 року, повинні застосовуватися на загальних підставах в порядку, встановленому Законом України "Про заходи забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".
Отже, згідно частини 1 та 2 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право, зокрема з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну (пункт 3 частина 3 статті 11 Закону України "Про виконавче провадження").
З наведеного вище випливає, що старшим державним виконавцем Державної виконавчої служби України Кеда М.В. неправомірно винесено постанову про зупинення виконавчого провадження № 43071502 від 20.03.2015 року з примусового виконання наказу господарського суду міста Києва від 04.04.2014 року у справі № 910/22033/13 про стягнення з Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на користь Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" 454 056 104 (чотириста п'ятдесят чотири мільйони п'ятдесят шість тисяч сто чотири) грн. 59 коп. заборгованості, 68 820 (шістдесят вісім тисяч вісімсот двадцять) грн. 00 коп. судового збору.
Так, відповідно до статті 121-2 Господарського процесуального кодексу України, скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів можуть бути подані стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Скарги на дії органів Державної виконавчої служби розглядаються господарським судом, про час і місце якого повідомляються ухвалою стягувач, боржник чи прокурор та орган виконання судових рішень. Неявка боржника, стягувача, прокурора чи представника органу Державної виконавчої служби в судове засідання не є перешкодою для розгляду скарги. За результатами розгляду скарги виноситься ухвала, яка надсилається стягувачеві, боржникові та органові виконання судових рішень. Ухвалу може бути оскаржено у встановленому цим Кодексом порядку.
Згідно пункту 9.13 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 9 від 17.10.2012 року "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України", за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про визнання незаконними дій Державної виконавчої служби України щодо винесення Постанови від 20.03.2015 року ВП № 43071502 та визнання недійсною постанову Державної виконавчої служби України про зупинення виконавчого провадження від 20.03.2015 року ВП № 43071502.
Керуючись статтями 86, 121-2 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
1.Скаргу Публічного акціонерного товариства "Укргазвидобування" на дії Державної виконавчої служби України - задовольнити.
2.Визнати дії Державної виконавчої служби України з винесення постанови про зупинення виконавчого провадження від 20.03.2015 року ВП № 43071502 незаконними.
3.Визнати недійсною постанову Державної виконавчої служби України про зупинення виконавчого провадження від 20.03.2015 року ВП № 43071502.
Дана ухвала набирає чинності з моменту прийняття та може бути оскаржена в установленому законом порядку.
Суддя С.В. Стасюк