Ухвала суду № 44747142, 02.06.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
02.06.2015
Номер справи
826/20633/13-а (1/376)
Номер документу
44747142
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"02" червня 2015 р. м. Київ К/800/20664/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді: Вербицької О.В.

суддів: Веденяпіна О.А.

Муравйова О.В.

за участю секретаря: Іванова Д.О.

представників:

позивача: Мусійчук І.М.

відповідача: Варченко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Міжрегіонального Головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників

на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2014 року

у справі № 826/20633/13-а

за позовомПідприємства з іноземними інвестиціями «МакДональдз Юкрейн Лтд» доМіжрегіонального Головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Підприємство з іноземними інвестиціями «МакДональдз Юкрейн Лтд» (далі по тексту - позивач, ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд») звернулось з позовом до Міжрегіонального Головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників (далі по тексту - відповідач, МГУ Міндоходів Центрального офісу з ОВПП) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2014 року в задоволенні позовних вимог ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2014 року скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2014 року. Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено.

Відповідач, не погоджуючись з вищевказаним рішенням суду апеляційної інстанції, оскаржив його у касаційному порядку, просить скасувати з мотивів порушення норм матеріального та процесуального права та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

У запереченні на касаційну скаргу ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд», посилаючись на те, що суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального та процесуального права, просить касаційну скаргу МГУ Міндоходів Центрального офісу з ОВПП залишити без задоволення.

Крім того, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України із клопотанням про заміну Міжрегіонального Головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників на його правонаступника - Міжрегіональне Головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, колегія суддів дійшла висновку щодо обґрунтованості заявленого клопотання та наявності підстав для його задоволення.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, представників сторін, дослідивши доводи касаційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції дійшов висновку щодо наступного.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведено позапланову невиїзну перевірку ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» з питань дотримання вимог чинного законодавства з повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум плати за землю за період з 01.01.2011 року по 31.08.2013 року, за результатами якої складено акт від 03.10.2013 року № 1181/39-10/23744453.

В акті перевірки зазначено, що позивачем порушено пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, а саме: занижено суму податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності на 3 043 880,96 грн.

На підставі висновків, що викладені в акті перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.10.2013 року № 0000853910, яким ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на 1 292 522,39 грн. (за основним платежем - 1 074 303,49 грн., за штрафними санкціями - 218 218,90 грн.).

Суд першої інстанції визнав обґрунтованими такі висновки ДПІ, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до вимог пп. 9.1.10 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України (далі - ПК України) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів.

Згідно пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Підпунктом 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Відповідно до вимог п. 288.1 ст. 288 ПК України (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України (в редакції, чинній на час спірних правовідносин) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Пунктом 288.7 ст. 288 ПК України передбачено, що податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Відповідно до вимог п. 286.1 та п. 286.2 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно п. 287.1 ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Як вбачається з матеріалів справи, 19.03.1999 року між Київською міською державною адміністрацією та ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» (землекористувач) укладено договір на право тимчасового довгострокового користування землею на умовах оренди загальною площею 0,2220 га на Боричевому узвозі, 10 в Подільському районі м. Києва, терміном дії до 19.03.2019 року (договір зареєстрований у Київській міській державній адміністрації, про що у книзі договорів на право тимчасового користування землею вчинено запис від 19.03.1999 року за № 85-5-00025).

01.03.2004 року між Київською міською радою (орендодавець) та ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 2 969,00 кв.м. по вул. Вишгородській, 33-а в Подільському районі м. Києва, терміном дії до 26.04.2017 року (договір зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що у книзі записів державної реєстрації договорів вчинено запис від 16.03.2004 за № 85-6-00108).

Крім того, 01.03.2004 року між Київською міською радою (орендодавець) та ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 760,00 кв.м. у межах червоних ліній по вул. Вишгородській, 33-а в Подільському районі м. Києва, терміном дії до 15.03.2017 року (договір зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що у книзі записів державної реєстрації договорів вчинено запис від 16.03.2004 за № 85-6-00109).

Судом першої інстанції встановлено, що вищевказані земельні ділянки відносяться до земель житлової та громадської забудови.

Таким чином, мінімальний розмір орендної плати за використання земельної ділянки за договором, зареєстрованим КМДА у книзі договорів на право тимчасового користування землею 19.03.1999 року за № 85-5-00025, для ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» становить 3 % (528 070,29 грн.) від її нормативної грошової оцінки, яка станом на 01.01.2011 року становила 17 602 343,29 грн.

Мінімальний розмір орендної плати за використання земельної ділянки за договором, зареєстрованим ГУ земресурсів ВО КМР (КМДА) у книзі записів державної реєстрації договорів 16.03.2004 року за № 85-6-00108, для ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» становить 3 % (242 760,26 грн.) від її нормативної грошової оцінки, яка станом на 01.01.2011 року становила 8 092 008,75 грн.

Мінімальний розмір орендної плати за використання земельної ділянки за договором, зареєстрованим ГУ земресурсів ВО КМР (КМДА) у книзі записів державної реєстрації договорів 16.03.2004 року за № 85-6-00109, для ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» становить 3 % (62 141,39 грн.) від її нормативної грошової оцінки, яка станом на 01.01.2011 року становила 2 071 379,81 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно акту перевірки, податкове зобов'язання по тимчасовому довгостроковому користуванню землею державної та комунальної власності на умовах оренди визначено ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» у податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 та 2013 роки у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на Боричевому узвозі, 10 в Подільському районі м. Києва (договір, зареєстрований КМДА у книзі договорів на право тимчасового користування землею 19.03.1999 за № 85-5-00025); податкове зобов'язання по оренді земельної ділянки державної та комунальної власності визначено позивачем у податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 та 2013 роки у розмірі 2,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Вишгородській, 33-а в Подільському районі м. Києва (договір, зареєстрований ГУ земресурсів ВО КМР (КМДА) у книзі записів державної реєстрації договорів 16.03.2004 за № 85-6-00108); податкове зобов'язання по оренді земельної ділянки державної та комунальної власності визначено ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» у податкових деклараціях орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та податкових деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2012 та 2013 роки у розмірі 2,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Вишгородській, 33-а в Подільському районі м. Києва (договір, зареєстрований ГУ земресурсів ВО КМР (КМДА) у книзі записів державної реєстрації договорів 16.03.2004 за № 85-6-00109), що не заперечується позивачем.

На думку колегії суду, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що з набранням чинності ПК України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у п. 5.2 ст. 5 ПК України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України.

Зазначена позиція міститься також в постанові Верховного Суду України від 02.12.2014 року у справі № 21-274а14.

Таким чином, саме за вищевказаних обставин справи, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, щодо відмови ПІІ «МакДональдз Юкрейн Лтд» в задоволенні позову.

За таких обставин, постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2014 року підлягає скасуванню, а постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2014 року має бути залишена в силі, як така, що помилково скасована.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 210, 214-215, 220, 221, 223, 226, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Здійснити процесуальне правонаступництво та замінити Міжрегіональне Головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників на Міжрегіональне Головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників.

Касаційну скаргу Міжрегіонального Головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників задовольнити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2014 року - скасувати.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 23.01.2014 року - залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О.В. Вербицька Судді О.А. Веденяпін О.В. Муравйов