УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 червня 2015 р.Справа № 820/19749/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М.
за участю секретаря судового засідання Кудіної Я.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного акціонерного товариства "Євроазіатська Пивна Група" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.03.2015р. по справі № 820/19749/14
за позовом Приватного акціонерного товариства "Євроазіатська Пивна Група"
до Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області третя особа Харківська міська рада
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Приватне акціонерне товариство "Євроазіатська Пивна Група", звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправними дії Управління Держземагенства у місті Харкові Харківської області щодо визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Лермонтовська, 7, яка знаходиться в користуванні Приватного акціонерного товариства "Євроазіатська Пивна Група", у розмірі 4489102,0 грн., які були оформлені витягом №70 від 04.11.2013 року та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки за адресою м. Харків, вул. Лермонтовська, 7, яка знаходиться в користуванні Приватного акціонерного товариства "Євроазіатська Пивна Група".
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25.03.2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Апеляційна скарга позивача мотивована тим, що оскаржуване рішення ухвалено судом першої інстанції з ненаданням належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення, судом порушено правильність застосування норм матеріального та процесуального права та правової оцінки обставин у справі.
Відповідач подав до Харківського апеляційного адміністративного суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких вважає вимоги позивача безпідставними, незаконними та такими, що не підлягають задоволенню. Просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, як таку, що прийнята відповідно до норм діючого законодавства.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 02.06.2015 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що між позивачем та Харківською міською радою укладено договір оренди землі №238/02 від 23 серпня 2002 року, за яким позивачу надано в тимчасове платне користування на умовах оренди земельну ділянку за адресою: м. Харків, вул. Лермонтовська, 7, загальною площею 0,3428 га, з планом земельної ділянки, що додається. Земельна ділянка надається у тимчасове платне користування на умовах оренди строком до 01.07.2027 року для експлуатації та обслуговування будівель і споруд.
Харківською міською радою подано позов до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд прийняти рішення, яким внести зміни до договору оренди землі від 23.08.2002 року за №238/02 шляхом визнання укладеною додаткової угоди до вказаного договору оренди землі.
В межах вирішення питання щодо зміни договору оренди в частині перегляду розміру орендної плати Управлінням Держземагенства у місті Харкові Харківської області 04 листопада 2013 року складено витяг №70 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,3428 га, за адресою: м. Харків, вул. Лермонтовська, 7, з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
У відповідності до положень статті 5 Закону України "Про оцінку земель" залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про оцінку земель" витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення та населених пунктів регулюються, відповідно, Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів.
Відповідно до пункту 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11.1998 р. N377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.1998 р. за N788/3228, відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики.
Коефіцієнт функціонального використання для земельних ділянок змішаного використання визначається як середньозважене (за площею) значення коефіцієнтів функціонального використання окремих частин земельної ділянки змішаного використання. Підставою для виділення частин земельної ділянки різного функціонального використання є виключно затверджені дані інвентаризації земельної ділянки та землеустрою.
Відповідно до пункту 26 Порядку проведення інвентаризації земель, за результатами проведення інвентаризації земель виконавцем робіт складається технічна документація, що включає:
1) технічне завдання на виконання робіт з інвентаризації земель;
2) пояснювальну записку, яка містить коротку характеристику об'єкта інвентаризації, підстави для виконання робіт, реквізити виконавця, опис матеріалів, використаних під час складання технічної документації, зміст і склад виконаних робіт із землеустрою;
3) текстові матеріали:
- рішення органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органів місцевого самоврядування або суду про проведення інвентаризації земель;
- копії документів, що містять вихідні дані, які використовувалися під час проведення інвентаризації земель;
- матеріали топографо-геодезичних вишукувань;
- додатки, які складаються у формі таблиць і містять дані, зазначені у пунктах 22-23 цього Порядку;
- пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, які посвідчують право на земельну ділянку, і Державному земельному кадастрі;
4) графічні матеріали - робочий і зведений інвентаризаційні плани.
Згідно з п. 3.10 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою Цн = Цнз х Кф х Км3.
Значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. При встановленні значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати його значення на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Установлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу, не меншого, ніж 1:10000, - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. чол. та 1:5000 - для інших населених пунктів.
Розрахунок значення коефіцієнтів Км3 (локальні фактори) при наданні витягу з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок у місті Харкові здійснюється із застосуванням програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" в автоматизованому режимі, що є використанням ГІС-технологій.
Аналізуючи фактичні обставини справи та наведені вище норми, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що в даному випадку Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області не розраховує та не впливає на значення зазначеного локального коефіцієнту.
Згідно з п.3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово - комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. № 18/15/21/11 (далі - Порядок), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 р. № 18/15/21/11, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 р. за № 388/12262, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) (додаток 1, табл. 1.1), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.
Відповідно до плану земельної ділянки, який є додатком до договору оренди землі №238/02 від 23 серпня 2002 року, земельні ділянки відносяться до категорії земель житлової та громадської забудови.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження в ході апеляційного розгляду справи, земельна ділянка надана позивачу для обслуговування та експлуатації будівель і споруд (до 01.07.2027 року) та подальшої експлуатації і згідно Державної статистичної звітності обліковується як землі комерційного використання, оскільки згідно витягу з Довідки з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, види діяльності позивача: виробництво пива, неспеціалізована оптова торгівля, діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування, надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у., надання в оренду офісних машин і устаткування, у тому числі комп'ютерів.
Саме ця обставина, стала підставою для застосування відповідачем при наданні витягу №70 з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5, а не 1,2 як вказує позивач.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що безпідставним є посилання позивача на види економічної діяльності за КВЕД-2005, що використовується у Додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку, відповідно до якого Кф складає 1,2 для земель харчової промисловості (уключаючи риболовство; діяльність риборозплідників; рибних ферм; послуги, пов'язані з рибним господарством), з огляду на наступне.
Згідно з частиною 1 ст. 66 Земельного кодексу України до земель промисловості належать землі, надані для розміщення та експлуатації основних,підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничо-будівних, транспортних та інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд.
Натомість, відповідно до ст. 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Для застосування Кф 2,5 видами економічної діяльності за КВЕД-2005, що використовується у Додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку (Таблиця 1.1) при визначенні категорії земель за функцією використання, належать до Розділу 51 - Оптова торгівля і посередництво в оптовій торгівлі, Розділу 52 - роздрібна торгівля; ремонт побутових виробів та предметів особистого вжитку, Розділу 55 - діяльність готелів та ресторанів.
Згідно Додатку 1 до пунктів 3.5, 3.7, 3.9, 3.10 Порядку (Таблиця 1.1 "Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф)") з урахуванням віднесення видів економічної діяльності позивача до Секцій G та H відповідні земельні ділянки за категорією земель за функцією використання належать до земель комерційного використання.
Отже, згідно вказаної Таблиці землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам, за категорією земель за функцією використання належать до земель комерційного використання.
Відповідно до згаданої вище Інструкції у графу 42 включаються дані про землі комерційного та іншого використання землі, які використовуються головним чином комерційними, торговими і відповідними службами - торговими центрами, комерційними банками, автозаправними станціями, ремонтними майстернями, готелями, ресторанами, барами, їдальнями, торговими складами та будівлями органів управління ними. Включати потрібно землі за видами економічної діяльності, вказаними в додатку 3; частину земель, наданих юридичним та фізичним особам для підприємницької діяльності, зазначеної в цьому додатку, а також землі згідно з додатком 4, на яких проводиться підприємницька діяльність
Згідно з Додатком 3 до Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель "Класифікація видів економічної діяльності на землях комерційного та іншого використання (у графі 42)" Розділи 51 та 52 Секції G та Розділ 55 Секції H класифікуються як землі комерційного використання.
Крім того, колегією суддів не приймаються твердження позивача щодо позивача щодо завищення значення окремих локальних коефіцієнтів та щодо розрахунку розміру орендної плати за земельну ділянку комунальної власності, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а згідно з ст. 73 цього Закону акти ради сільського, селищного, міського голови, голови районної вмісті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ( у разі створення) ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до п. 1 Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013, що є додатком до рішення 26 сесії Харківської міської ради 6 скликання "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" від 25.09.2013 № 1269/13, Порядок регламентує процедуру надання підприємствам, установам та організаціям міста, фізичним особам інформації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок для обчислення земельного податку, орендної плати за земельні ділянки комунальної власності та здійснення цивільно-правових угод із земельними ділянками та оплати за договором суперфіцію (пп. 1.1)
Зазначений Порядок впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова розроблено на підставі Конституції України, Земельного Кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оцінку земель", "Про оренду землі", Постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок взаємодії органів виконавчої влади щодо обміну інформацією, необхідною для обчислення і справляння плати за землю" від 01.08.2006 № 1066, рішення 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" (п.п.1.2)
Пунктом 2 цього Порядку визначені завдання суб'єктів процесу встановлення плати за землю: 2.1. Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
2.2. Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством.
2.3. Комунальне підприємство "Міський інформаційний центр" є користувачем програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" за договором з Департаментом земельних відносин, надає доступ до зазначеного програмного комплексу управлінню Держземагентства у м. Харкові Харківської області для надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, Департаменту земельних відносин для перевірки даних, що містяться у витягах, та виконання інших функцій у межах повноважень та Департаменту самоврядного контролю за використанням та охороною земель для здійснення відповідних контрольних повноважень.
Відповідно до п. 3.10 Порядку вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони.
Значення коефіцієнтів Км3 (локальні фактори) було розраховано розробниками Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. та затверджено вищевказаним рішенням Харківської міської ради і внесено до програмного комплексу.
Отже, при формуванні витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області не має технічної можливості на власний розсуд змінювати значення локальних коефіцієнтів на місцеположення земельних ділянок в межах економіко-планувальних зон.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про правомірність дій відповідача щодо надання витягу №70 від 04.11.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 0,3428 га за адресою: м. Харків, вул. Лермонтовська, 7, для експлуатації та обслуговування будівель і споруд з застосуванням при розрахунку коефіцієнту функціонального використання для земель комерційного використання - 2,5.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 25.03.2015 року по справі № 820/19749/14 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Євроазіатська Пивна Група" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.03.2015р. по справі № 820/19749/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Катунов В.В.Судді Бершов Г.Є. Ральченко І.М.