КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/2402/14 Головуючий у 1-й інстанції: Соломко І.І.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
04 червня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Чернігівської міської виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Чернігівської міської виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - ФОП ОСОБА_3.) звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом до Чернігівської міської виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій від 11.06.2014 р. №64
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 березня 2015 року позов задоволено.
На вказану постанову Чернігівська міська виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності подала апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволені позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, ФОП ОСОБА_3 від 23.09.2011 р. зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців № 348484.
Між ФОП ОСОБА_3 та працівником ОСОБА_4 01.01.2012 р. було укладено трудовий договір який зареєстровано в Чернігівському міському центрі зайнятості 03.01.2012 р.
ОСОБА_4 з 17.08.2013 р. по 09.08.2013 р. перебував на лікарняному, що підтверджується листом непрацездатності серії АВУ № 770445.
ФОП ОСОБА_3 27.09.2013 р. звернувся до Чернігівської міської виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з заявою розрахунком про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованій особі на суму 1545, 46 грн.
Чернігівською міською виконавчою дирекцією Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі направлення від 22.05.2014 р. № 185 та наказу Чернігівського обласного відділення Фонду від 19.03.2014 р. № 56-од, згідно п.п. 3.3.3 п. 3.3 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженої постановою правління від 22.12.2010 р. № 29, було проведено планову перевірку страхувальника ФОП ОСОБА_3 з питань правильності нарахування, обліку та використання страхових коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 23.05.2012 р. по 01.04.2014 р. з відома та у присутності ФОП ОСОБА_3
Даною перевіркою встановлено порушення, а саме при розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_4 листка непрацездатності серії АВУ № 77044 за період з 17.06.2013 р. по 09.08.2013 р. до середньоденної заробітної плати неправомірно включені виплати, які визначені не у відповідності до нормативно правових актів, прийнятих відповідно до Закону України «Про оплату праці». Обчислення середньоденної заробітної плати по листку непрацездатності проводилось із розрахунку 1200,00 грн., що перевищує мінімальну заробітну плату за відповідний розрахунковий період. Зміни до трудового договору щодо оплати праці ОСОБА_4 не вносились. Даними діями ФОП ОСОБА_3 було порушено п. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1266 від 26.09.2001 р., що призвело до неправомірного використання страхових коштів на суму 71,02 грн.
За результатами перевірки складено акт та прийнято рішення від 11.06.2014 р. №64 про повернення коштів Фонду з застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на загальну суму 106,53 грн. (страхові кошти 71,02 грн. та 35,51 грн. фінансових санкцій).
Відповідно до ч. 2 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (чинного на момент здійснення правовідносин) передбачено, що страховик зобов'язаний здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів.
Згідно ч.1 ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачено, що фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Відповідно до ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу) у разі настання в неї страхового випадку.
При цьому розмір такої допомоги залежить від розміру заробітної плати яка нараховувалась застрахованій особі у розрахунковому періоді.
Правила обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, і від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності (далі - страхові виплати) у разі настання страхового випадку, а також оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів підприємства, установи, організації чи фізичної особи, яка використовує працю найманих працівників, визначаються Порядком обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. N 1266.
Згідно п. 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день (робочий тиждень) та добровільно застрахованих осіб), є останні шість календарних місяців (з першого до першого числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок.
Відповідно до п. 7 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням передбачено, що середня заробітна плата (грошове забезпечення) застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» (грошового забезпечення, розмір якого визначається згідно з нормативно-правовими актами, що регулюють порядок та умови його виплати), та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Як вбачається, з матеріалів справи, позивачем було підвищено розмір заробітної плати ОСОБА_4 до 1200,00 грн. наказ № 5 від 01.07.2012 р. у відповідності до Закону України від 22.12.2011 р. «Про Державний бюджет України на 2012 рік» та умов трудового договору від 01.01.2012 р.
Обчислення середньоденної заробітної плати по листку непрацездатності проводилось з заробітної плати в розмірі 1200, 00 грн., що відповідає розміру заробітної плати, оскільки в трудовому договорі передбачено підвищення заробітної плати в зв'язку з збільшенням законодавчо встановленої мінімальної заробітної плати.
Крім того, зі вказаного розміру заробітної плати позивачем було сплачено податок з доходів фізичних осіб та страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, що підтверджується таблицями № 6.
Таким чином позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій № 64 від 11.06.2014 р. є правомірними та підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Чернігівської міської виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності необхідно залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 березня 2015 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Чернігівської міської виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 18 березня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді: Горбань Н.І.
Межевич М.В.
Повний текст ухвали складено 09.06.2015 року
.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Межевич М.В.
Горбань Н.І.