УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" серпня 2011 р.справа № 2а-4301/10/1170
Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:Руденко М.А.
суддів: Мірошниченка М.В. Юхименка О.В.
при секретарі судового засідання:Тепловій Г.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Кіровоградської об"єднаної державної податкової інспекції на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року по справі № 2а-4301/10/1170 за позовом Кіровоградської об"єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Центр" про припинення юридичної особи, -
ВСТАНОВИЛА:
В листопаді 2010 року позивач звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просив: скасувати державну реєстрацію та визнати установчі документи, статут, свідоцтво про державну реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Центр" недійсними.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року в задоволенні позову Кіровоградської об"єднаної державної податкової інспекції до Товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс-Центр" про припинення юридичної особи відмовлено в повному обсязі.
Рішення суду обґрунтовано тим, що наявність запису в Єдиному державному реєстрі про відсутність ТОВ «Альянс-Центр»за юридичною адресою позивачем не доведено, довідка оперуповноваженого ВПМ Кіровоградської ОДПІ не може бути юридичним фактом, на підставі якого судом може бути винесено постанову про припинення юридичної особи, висновки позивача щодо наявності ознак фіктивності у діяльності ТОВ «Альянс-Центр»ґрунтуються виключно на поясненнях керівника ТОВ «Альянс-Центр»ОСОБА_1, є непереконливими та такими, що суперечать матеріалам справи та дослідженим в ході розгляду справи доказам.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року по справі № 2а-4301/10/1170, постановити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі. В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказали на те, що відповідно до ст.2 Закону України «Про державну службу в Україні»завданням органів податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, запобігання злочинам та іншим правопорушенням, віднесеним законом до компетенції податкової міліції, їх припинення, розкриття.
Заперечень на апеляційну скаргу не надійшло.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс-Центр" відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію зареєстровано реєстраційною палатою Кіровоградського міськвиконкому 08.12.1998 року з присвоєнням ідентифікаційного коду 24153240 (а.с.14). Відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 18.10.2010 року керівником юридичної особи зареєстрована ОСОБА_1 (а.с.8).
В матеріалах справи містяться пояснення ОСОБА_1 стосовно того, що вона фактично не має відношення до господарської діяльності ТОВ «Альянс-Центр», займатись підприємницькою діяльністю особисто не збиралась, перереєструвати товариство на своє імя погодилась через скрутне матеріальне становище (а.с.10).
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" свідоцтво про державну реєстрацію - документ встановленого зразка, який засвідчує факт внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи підприємця.
Статтею 4 вищевказаного Закону встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; несення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру.
Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Порядок та підстави державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи визначені в ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", п. 13 якого встановлено, що проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими ч.ч. 1, 5 ст. 25 та ч.ч. 2, 3 ст. 27 зазначеного Закону для проведення державної реєстрації юридичної особи.
Припинення юридичної особи передбачено ст. ст. 33, 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців".
Відповідно до ст. 33 вказаного Закону юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Пунктом 2 ст. 38 зазначеного Закону України встановлено, що підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін, а саме відомостей про припинення юридичної особи.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивача щодо припинення юридичної особи не можуть бути задоволені, оскільки порушень при реєстрації юридичної особи не встановлено. ТОВ «Альянс-Центр»подавало до податкового органу податкову звітність та станом на 18.11.2010 року у товариства існує переплата у сумі 736,90 грн. (а.с.38).
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Частиною 1 ст. 104 КАС України встановлено, що до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Права органів державної податкової інспекції закріплені ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", зокрема, п. 17 ч. 1 встановлює право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
За вимогами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналіз вищевикладених норм права свідчить про те, що законом не передбачено право на звернення податкового органу до суду з вимогами про визнання недійсними первинних та фінансово-господарських документів.
Враховуючи вищевикладені обставини та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обєктивно, повно та всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення для справи, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи та підтверджуються зібраними у справі доказами.
Доводи апеляційної скарги не спростовують правового обґрунтування, покладеного в основу судового рішення, тому не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Кіровоградської об"єднаної державної податкової інспекції на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року по справі № 2а-4301/10/1170 залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2010 року по справі № 2а-4301/10/1170без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в порядку та у строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 09.09.2011 року.
Головуючий:М.А. Руденко
Суддя:М.В. Мірошниченко
Суддя:О.В. Юхименко