ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.06.2015 року Справа № 912/667/15-г
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кузнецова В.О.,
суддів: Науменка І.М., Вечірка І.О.,
секретар судового засідання Петровська А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги арбітражного керуючого Назаренко Сергія Анатолійовича на постанову господарського суду Кіровоградської області від 19.03.2015 р. у справі
за заявою публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат", м.Кіровоград
до публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат", м.Кіровоград
про визнання банкрутом.
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Кіровоградської області від 19.03.2015 р. у даній справі (суддя Коваленко Н.М.) публічне акціонерне товариство "Смілянський хлібокомбінат" визнано банкрутом. Відкрито ліквідаційну процедуру щодо банкрута. Призначено ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії - Кондратенко Тетяну Василівну, яку зобов'язано вчинити певні дії. Скасовано арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника.
Згадана постанова обґрунтована посиланням на те, що ліквідаційною комісією публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" дотримано порядок проведення досудової процедури ліквідації, встановленої Цивільним та Господарськими кодексами України та правомірно подано заяву до суду в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та ч.3 ст.110 ЦК України. Матеріали справи підтверджено наявність ознаки неплатоспроможності боржника, у зв'язку з чим господарський суд дійшов висновку про доцільність визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Призначаючи ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії Кондратенко Т.В., господарський суд послався на те, що вона не є арбітражним керуючим. Чинним законодавством не передбачена оплата послуг такої особи, тобто кошти зекономлені на оплату послуг ліквідатора, підуть на погашення кредиторської заборгованості, що є більш економічно доцільним та повністю відповідає головній меті процедури банкрутства - задоволення кредиторських вимог та зменшення заборгованості банкрута (з подальшою можливістю відновлення його платоспроможності).
Не погодившись з даною постановою, арбітражний керуючий Назаренко С.А. звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову господарського суду скасувати в частині призначення ліквідатором банкрута Кондратенко Т.В. та призначити ліквідатором Назаренко С.А.
Скаржник зазначає, що за п.36.7 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 р. № 01-06/606/2013 "Про Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" ліквідатором боржника, що ліквідується власником, може бути голова ліквідаційної комісії або арбітражний керуючий , який призначається в порядку, встановленому Законом для призначення розпорядника майна, тобто кандидатура арбітражного керуючого на призначення ліквідатором визначається судом за допомогою автоматизованої системи з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство (ч.2 ст.95 Закону).
Отже, Законом чітко встановлена процедура призначення ліквідатора боржника, що ліквідується власником - за допомогою автоматизованої системи.
У відзиві на апеляційну скаргу боржник просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову господарського суду залишити без змін.
Боржник вважає, що ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" чітко передбачено, що обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Скаржник та боржник не забезпечили в судове засідання явку повноважних представників, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Скаржник у поданому клопотанні та боржник у відзиві на апеляційну скаргу просять розглянути справу за їх відсутністю.
Враховуючи, що строк розгляду даної апеляційної скарги, встановлений ст.102 ГПК України збіг 06.06.2015 р., колегія суддів вважає можливим розглянути справу за відсутністю скаржника та боржника.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши відповідність оскарженого рішення нормам матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, з урахуванням наступного.
Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 23.02.2015 р. заява публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" про порушення провадження у справі про банкрутство в порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" прийнята до розгляду.
Ухвалою господарського суду від 05.03.2015 р. порушено провадження у справі про банкрутство публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" за процедурою, передбаченою ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Постановою господарського суду публічне акціонерне товариство "Смілянський хлібокомбінат" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру щодо банкрута; призначено ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії - Кондратенко Тетяну Василівну.
Арбітражний керуючий Назаренко С.А. подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати згадану постанову в частині призначення ліквідатора.
Водночас, відповідно до ч.2 ст.101 ГПК України, апеляційний господарський суд не зв'язаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі.
Згідно з частинами 1 - 3, 5 статті 105 ЦК України, учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) може бути покладено на орган управління юридичної особи. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
За таких обставин, при поданні заяви про визнання боржника банкрутом згідно статті 95 Закону, заявник зобов'язаний надати господарському суду докази прийняття рішення про припинення юридичної особи її власником або учасниками юридичної особи, докази письмового повідомлення про прийняття такого рішення органу, що здійснює державну реєстрацію, докази розміщення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про внесення запису до ЄДРПУО щодо прийняття рішення про припинення юридичної особи-боржника. При цьому, заява про порушення провадження у справі про банкрутство боржника за статтею 95 Закону має бути подана до суду після спливу строку заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, визначеного відповідно до частини 5 статті 105 ЦК України.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 110 ЦК України, юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі, у зв'язку з закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Згідно з частиною 3 статті 110 ЦК України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
За приписами частин 7, 8 статті 111 ЦК України, для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Судом першої інстанції встановлено, що публічним акціонерним товариства "Смілянський хлібокомбінат" дотримано встановлені законом вимоги щодо ліквідації юридичної особи за рішенням учасника.
Так, 21.10.2014 р. загальними зборами акціонерів публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" згідно протоколу № 3/2014 прийнято рішення про припинення діяльності товариства, шляхом його ліквідації, призначення ліквідаційної комісії та голови ліквідаційної комісії, в особі Кондратенко Т.В., визначення порядку та строків проведення ліквідації, визначення строків та порядку заявлення вимог кредиторів.
На виконання вимог ст. 34 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" до реєстраційної служби Кіровоградського міського управління юстиції подано відповідні документи для внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновника боржника про припинення юридичної особи.
21.10.2014 р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців державним реєстратором внесено запис про знаходження боржника в стані припинення підприємницької діяльності.
У спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - Бюлетені державної реєстрації № 299(29) від 30.10.2014 р. опубліковано повідомлення про прийняте засновником боржника рішення про припинення юридичної особи.
З метою виявлення майна боржника, головою ліквідаційної комісії зроблено відповідні запити до органів уповноважених здійснювати реєстрацію прав на майно.
Відповідно до ч. 4 ст. 111 ЦК України та п. 3 Інструкції про інвентаризацію основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України №69 від 11.08.1994 р., проведена інвентаризація активів і зобов'язань боржника.
Станом на 20.11.2014 р. активи боржника та кошти на рахунках відсутні.
В ході проведення заходів з припинення діяльності боржника в порядку, встановленому чинним законодавством України та статутом боржника, ліквідаційною комісією встановлена наявність кредиторської заборгованості боржника, яка неоспорюється останнім на загальну суму 74 760,82 грн. заборгованості перед відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у місті Кіровограді Кіровоградської області.
Зазначені вимоги кредиторів не забезпечені заставою.
За наслідками розгляду ліквідаційною комісією заявлених вимог кредитора їх визнано в повному обсязі, про що письмово повідомлено кредитора.
На виконання вимог ч. 3 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" під час виявлення та складання переліку осіб (дебіторів), що мають невиконані зобов'язання перед боржником встановлено, що на сьогоднішній день перед боржником невиконані зобов'язання відсутні.
Коштів в касі підприємства в розмірі 32000,00 грн. достатньо для проведення процедури ліквідації.
16.01.2015 року на загальних зборах акціонерів публічного акціонерного товариства "Смілянський хлібокомбінат" (протокол № 1/2015) затверджений проміжний ліквідаційний баланс.
Враховуючи, що наявних у боржника майнових активів недостатньо для погашення кредиторської заборгованості, боржником дотримано вимоги процедури самоліквідації, відповідно до положень статей 105, 110, 111 ЦК України, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для визнання боржника банкрутом.
Разом з тим, колегія суддів вважає передчасними висновки суду першої інстанції про призначення ліквідатором у даній справі голови ліквідаційної комісії боржника Кондратенко Т.В., з огляду на таке.
Відповідно до частини 2 статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого.
Згідно з положеннями частини 1 статті 114 цього Закону, кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень ліквідатора визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України.
Пунктами 4.2., 4.3., 4.6., 4.8.2. Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство, затвердженого Постановою Пленуму Вищого господарського суду України №1 від 16.01.2013 р., передбачено, що у разі надходження заяви про порушення справи про банкрутство та прийняття суддею рішення про наявність підстав для її прийняття, до винесення відповідної ухвали суддя до дванадцятої години робочого дня в межах строку, встановленого частиною 1 статті 12 Закону про банкрутство, визначає коефіцієнт складності справи про банкрутство та вчиняє електронний запит на автоматичне визначення кандидатури арбітражного керуючого. Справи за коефіцієнтом складності поділяються на п'ять категорій, зокрема, до першої категорії відносять справи за спрощеним порядком провадження, передбаченим статтею 95 Закону про банкрутство. Електронний запит на автоматизований відбір кандидата арбітражного керуючого здійснюється за встановленою формою з обов'язковим зазначенням коефіцієнту складності справи і необхідної для розгляду конкретної справи спеціалізації арбітражного керуючого та є підставою для проведення автоматизованого відбору кандидата арбітражного керуючого. Автоматизований відбір кандидата арбітражного керуючого для призначення у справу про банкрутство першої категорії складності здійснюється з числа арбітражних керуючих, які відповідно до Реєстру відповідають першому і другому рівню кваліфікації та які взяті на облік у відповідному апеляційному господарському суді.
Отже, законодавством про банкрутство не передбачено винятків щодо вчинення суддею, якому передано на розгляд заяву про порушення справи про банкрутство боржника в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", електронного запиту щодо автоматичного визначення кандидатури арбітражного керуючого на призначення ліквідатором підприємства-боржника, за наявності правових підстав для прийняття такої заяви до розгляду.
При цьому, враховуючи особливості провадження у справі про банкрутство за статтею 95 Закону про банкрутство, господарський суд не позбавлений можливості відхилити визначену автоматизованою системою відбору арбітражних керуючих кандидатуру арбітражного керуючого та призначити ліквідатором боржника, що ліквідується власником, особу, яка виконувала повноваження голови ліквідаційної комісії в досудовому порядку, виходячи з власної оцінки кандидатур та обставин справи.
Відтак, призначивши ліквідатором банкрута голову ліквідаційної комісії Кондратенко Т.В. без вчинення у даній справі електронного запиту на автоматичне визначення кандидатури ліквідатора на стадії вирішення питання про прийняття заяви про порушення справи про банкрутство боржника до розгляду, суд першої інстанції порушив процедуру призначення арбітражних керуючих у справах про банкрутство, яка не має винятків щодо порядку відбору кандидатів у ліквідатори підприємств, що ліквідуються власниками, за особливостями провадження згідно статті 95 Закону про банкрутство.
Враховуючи викладене, постанова господарського суду в частині призначення ліквідатором публічного акціонерного товариства «Смілянський хлібокомбінат» голови ліквідаційної комісії Кондратенко Тетяни Василівни прийнята з порушенням норм матеріального права, а тому підлягає в цій частині скасуванню, а апеляційна скарга в цій частині підлягає задоволенню.
Апеляційна скарга в частині призначення ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Назаренко С.А. задоволенню не підлягає, оскільки кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень ліквідатора визначається господарським судом із застосуванням автоматизованої системи.
Керуючись ст.ст.99, 101-105 ГПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу арбітражного керуючого Назаренко Сергія Анатолійовича задовольнити частково.
Постанову господарського суду Кіровоградської області від 19.03.2015 р. у справі № 912/667/15-г скасувати в частині призначення ліквідатором публічного акціонерного товариства «Смілянський хлібокомбінат» голови ліквідаційної комісії Кондратенко Тетяни Василівни.
Справу № 912/667/15-г передати до господарського суду Дніпропетровської області для вирішення питання про призначення ліквідатора у справі про банкрутство публічного акціонерного товариства «Смілянський хлібокомбінат».
Зобов'язати голову ліквідаційної комісії публічного акціонерного товариства «Смілянський хлібокомбінат». Кондратенко Тетяну Василівну виконувати повноваження ліквідатора публічного акціонерного товариства «Смілянський хлібокомбінат» до призначення господарським судом Дніпропетровської області у встановленому законодавством порядку нового ліквідатора.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України.
Головуючий суддя В.О.Кузнецов
Судді І.М.Науменко
І.О.Вечірко