АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МІСТА КИЄВА
1[1]
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2015 року суддя судової палати з розгляду кримінальних справа Апеляційного суду міста Києва Боголюбська Л.Б. за участю представника ОСОБА_3 - ОСОБА_4 розглянувши апеляційну скаргу представника Київської міської митниці ДФС Келеберденка В.В. на постанову судді Солом'янського районного суду м. Києва від 10 квітня 2015 року, відносно -
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Черкаси, працюючого на посаді директора ТОВ «Вектор Фарма» (код ЄДРПОУ 36176867, Київ, вул. Богдана Хмельницького, літера В буд. 50-Б кв. офіс 37), паспорт серії НОМЕР_3, виданий 14.11.1998 р. Соснівським РВ УМВС України в Черкаській області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1, -
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 10 квітня 2015 року провадження у справі про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, закрито у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Згідно протоколу № 0133/10000/15 про порушення митних правил від 25.02.2015 р. /а. с. 1-3/, який складений державним інспектором аналітично-пошукового відділу Управління аналізу ризиків та протидії митними правопорушенням Київської міської митниці ДФС України ОСОБА_6, яким розпочато провадження у справі про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України.
Як убачається зі змісту даних, викладених в даному протоколі, поставлено в провину ОСОБА_3 адміністративне правопорушення виявлено за таких обставин.
02.08.2013 на митну територію України із Польщі через п/п „Краківець - Кормова" Львівської митниці, в автомобілі НОМЕР_2 / НОМЕР_4, на адресу ТОВ "Вектор Фарма" (код ЄДРПОУ 36176867, Київ, вул. Богдана Хмельницького, літера В буд. 50-Б кв.офіс 37) ввезено вантаж «прилади, пристрої та інструменти, що використовуються у медицині, хірургії. Контейнери для заготівлі та зберігання крові, її компонентів та біологічних матеріалів, з розчинами антикоагулянту та/або консерванту, з фільтрами або без фільтрів: DQE6280LU зчетверений контейнер для 450 мл крові з ЦФД/САГМ, фільтром для цільної крові, ВАС 1IVAM SECUVAM- 18000шт., DLE6500LU Система з 7 контейнерів для 450 мл. крові з ЦФДА1, фільтром для цільної крові, ВАСТІVAM SECUVAM-3285 шт. Країна виробництва - FR. Виробник - Масо Pharma. Tорговельна марка - Масо Pharma.», загальною вагою брутто 9250 кг. 32 місця.
Підставою для переміщення вказаного вантажу через митний кордон України були: попередня митна декларація (ПД) одержувача ТОВ "Вектор Фарма" від 01.08.2013 100000000/2013/960446, а також товаросупровідні документи: книжка МДП № XW.72959676, CMR № 002073, інвойс від 30.07.2013 № 13503899 з зазначенням вартості товару 601110, 00 USD.
Після прибуття у зону діяльності Київської регіональної митниці, зазначені товари було розміщено на митний склад за МД №100270000/2013/387836 від 05.08.2013 р.
07.08.2013 вищевказаний товар заявлено декларантом ТОВ "Вектор Фарма" у вільний обіг на митному посту «Столичний» за МД №100270000/2013/264365 за вартістю 4804672.23грн. (601110,00 USD).
Разом із вказаною митною декларацією до митниці були надані наступні документа: контракт від 28.02.2013 р. № 28/02 укладений між компанією Goldmax Projects LLP (St. Nicholas Close. Elstree, Hertfordshire, Велика Британія) та ТОВ "Вектор Фарма" в особі директора ОСОБА_3, специфікація № 11 від 28.02.2013 p., CMR № 002073. інвойс від 30.07.2013 № 13503899 та інші необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 митної декларації.
При цьому митні платежі не сплачувались, так як зазначений товар оформлено з наданням 202 преференції по сплаті ПДВ (вироби медичного призначення).
З метою перевірки законності ввезення на митну територію України товарів, одержувачем яких виступало ТОВ "Вектор Фарма", до митних органів Польщі було направлено запит від 30.09.2014 р. № 3967/5/99-99-07-16-10-16.
Листом від 15.01.2015 р. № 890/7/99-99-26-03-03-17 Департаментом аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням ДФС до Київської міської митниці було надіслано отриману відповідь на зазначений запит.
Так, митні органи Польщі надали копію оформленої ними експортної декларації № 13PL451020Е0120847 від 31.07.2013 р. та копію транзитного документу NCTS (скріпленого з експортною декларацією). Встановлено, що зазначені документи стосуються партії товару оформленої за МД № 100270000/2012/264365 від 07.08.2013 p..(книжка МДП № XW.72959676, номер транспортного засобу ВС4322ВН/ВС9948ХХ, вага брутто 9250 кг, кількість місць - 32).
Під час переміщення відмінність полягає в вартості товару, яка згідно гр. 22 експортної декларації №13РЕ451()20Е0120847 від 31.07.2013 р. становить - 231840,00 евро. В той час як заявлена до митного оформлення на території України згідно МД №100270000/2012/264365 від 07.08.2013 р. вартість того ж самого товару становить 601110, 00 USD (інвойс від 30.07.2013 № 13503899). Таким чином вартість товару при імпорті завищено на 2 351 912,84 грн.
Крім того, в експортній декларації № 13PL451020E0120847 зазначено отримувачем вантажу ТОВ «КОР-МЕДІКАЛ», в транзитному документі NCTS (скріпленому з експортною декларацією) зазначено отримувачем вантажу ТОВ "Вектор Фарма".
Керівник ТОВ «Вектор Фарма» ОСОБА_3 пояснив, що між ТОВ «КОР - МЕДІКАЛ» та ТОВ «Вектор Фарма» існує фінансово-економічний зв'язок в рамках ведення господарської діяльності підприємств. Конкретніше, щодо вищевказаного оформлення ОСОБА_3 пояснити нічого не зміг.
Згідно з інформацією, яка міститься на веб-порталі www.tender.me.gov.ua встановлено, що підприємства ТОВ «КОР-МЕДІКАЛ» та ТОВ «Вектор Фарма» є постійними учасниками та переможцями процедур закупівель за державні кошти.
Таким чином, товар «прилади, пристрої та інструменти, що використовуються у медицині, хірургії. Контейнери для заготівлі та зберігання крові, її компонентів та біологічних матеріалів, з розчинами антикоагулянту та/або консерванту, з фільтрами або без фільтрів: DQE6280LU Зчетверений контейнер для 450 мл крові з ЦФД/САГМ, фільтром для цільної крові, BACTTVAM SECUVAM-18000 шт., DLE6500LU Система з 7 контейнерів для 450 мл. крові з ЦФДА1, фільтром для цільної крові.ВАСЛ 1VAM SECUVAM-3285 шт. Країна виробництва - FR-Виробник - Масо Pharma.Торговельна марка - Масо Pharma.», загальною вагою брутто 9250 кг, 32 місця та загальною вартістю 231840, 00 євро, що згідно курсу НБУ станом на дату переміщення вантажу через митний кордон України (02.08.2013 р.) складає 2 452 759,39 грн., були переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу, як підстави для переміщення, документів, які містять неправдиві відомості необхідні для визначення їх митної вартості товару.
Безпосередні предмети правопорушення митницею не вилучалися, оскільки до складання протоколу про порушення митних правил, були випущені у вільний обіг.
Закриваючи провадження в справі на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України, суддя місцевого суду вмотивував прийняте рішення тим, що в матеріалах справи відсутні та не надані в судовому засіданні докази та будь-які дані щодо дій директора ТОВ "Вектор Фарма" ОСОБА_3, які б були спрямовані на приховування товару від митного контролю чи подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів, отриманих незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві відомості та утворюють об'єктивну й суб'єктивну сторони правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
В апеляційній скарзі Київська міська митниця ДФС України, вважаючи постанову судді місцевого суду незаконною та необґрунтованою, просить її скасувати та прийняти апеляційним судом нову постанову, якою визнати ОСОБА_3 винуватим у вчиненні порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100% вартості товарів - 2452759, 39 грн. з конфіскацією безпосередніх предметів правопорушення, а в разі неможливості конфіскації товарів стягнути їх вартість.
На обґрунтування вимог апеляційної скарги представник Київської міської митниця ДФС України зазначає про те, що документами, які містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності. При цьому апелянт уважає, що суддя прийшов до помилкового висновку про відсутність в діях директора ТОВ "Вектор Фарма" ОСОБА_3 складу порушення митних правил, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, оскільки зазначені в постанові мотиви не відповідають фактичним обставинам справи, та безпідставно закрив у ній провадження.
Заслухавши доповідь головуючого щодо змісту оскарженої постанови та викладення основних доводів апеляційної скарги, вислухавши пояснення представника особи, щодо якої справа закрита, який заперечував відносно задоволення апеляційної скарги, вважаючи постанову судді місцевого суду законною та обґрунтованою, просив залишити її без змін, вивчивши й перевіривши матеріали адміністративної справи, обміркувавши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції уважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Зі змісту протоколу про порушення митних правил, та апеляційної скарги вбачається, що підставою для того, щоб розпочати справу про порушення митних правил, складання протоколу, став лист із додатками, отриманий від митних органів іноземної держави, а саме відповідь митних органів Польщі, датований 25.11.2014 р. /а.с. 18-19/.
Проте, зазначений лист митних органів Польщі не може вважатися офіційним повідомленням про вчинене правопорушення, оскільки в тексті листа відсутні повідомлення про будь-які правопорушення та за своєю суттю цей лист є нічим іншим, як відповіддю митного органу іноземної держави у зв'язку з наданням взаємної допомоги на підставі Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Польща про співробітництво і взаємодопомогу у митних справах.
При цьому, вказана відповідь митних органів Республіки Польща не стосується товару, який фактично переміщувався через митний кордон України за зовнішньоекономічним контрактом від 28.02.2013 року № 28/02, укладеним між компанією Goldmax Projects LLP та TOB "Вектор Фарма" в особі директора ОСОБА_3
Отже, лист митних органів Республіки Польща та додані до нього документи, не можуть визнаватись, як докази, що вказують на вчинення саме ОСОБА_3 порушення митних правил.
До цього ж, митні органи Польщі в даному листі від 25.11.2014 р. прямо зазначають, що у цій справі компетентною є митна адміністрація Німеччини, Ірландії, Нідерландів та Іспанії. Одночасно інформують, що польська митна служба не вправі передавати комерційні дані іншої країни, а саме інвойси компанії, які не були зареєстровані в Польщі.
Досліджені як суддею місцевого суду, так і судом апеляційної інстанції матеріали справи у їх сукупності свідчать про відсутність в діях ОСОБА_3 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, виходячи з наступного.
За змістом наявних в справі матеріалів установлено, що ТОВ "Вектор Фарма" придбало зазначений товар у компанії Goldmax ProjectsLLP, вартістю 601110,00 USD, що підтверджується Контрактом № 28/02 від 28.02.2013 p., укладеним між компанією Goldmax Projects LLP та TOB "Вектор Фарма", інвойсом від 30.07.2013 року № 13503899, специфікацією від 28.02.2013 р. за № 11, міжнародно-транспортною декларацією (CMR) та іншими документами.
Зокрема, з листа Комерційного банку "Преміум" та наданих виписок за рахунком ТОВ "Вектор Фарма" від 31.03.2015 року № 01308/604 вбачається, що на виконання укладеного контракту № 28/02 від 28.02.2013 p., ТОВ "Вектор Фарма" перерахувало на користь компанії Goldmax Projects LLP, саме 601110, 00 дол. США, що відповідає митній вартості товару наданих митному органу згідно МД № 100270000/2013/264365.
Факт здійснення повного розрахунку підтверджується також листом компанії Goldmax Projects LLP від 02.04.2015 року.
Доказів на спростування даних обставин, органом доходів і зборів не надано.
Таким чином обставини, викладені у протоколі № 0133/10000/15 від 25.02.2015 р. щодо відмінності у вартості товару та отримувачі вантажу, на підставі яких складений зазначений протокол, не знайшли свого підтвердження, оскільки товари були завезені ТОВ "Вектор Фарма" на підставі контракту, укладеного між компанією GoldmaxProjects LLP та ТОВ "Вектор Фарма", вартість даних товарів становить 601110,00 USD
Виходячи з наведеного, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що директор ТОВ "Вектор Фарма" ОСОБА_3 не надавав органу доходів і зборів як підставу для переміщення товару документи, що містять неправдиві відомості щодо відправника та одержувача товару, умов поставки товару, також не надавав органу доходів і зборів неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товару та не вчиняв дій щодо переміщення зазначеного вантажу через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.
Відтак, у діях ОСОБА_3 відсутні ознаки порушення митних правил, відповідальність за які, передбачена ч. 1 ст. 483 МК України.
Будь-яких інших даних на підтвердження того, що ОСОБА_3 могло бути відомо про відмінність вартості товарів та наявність у нього прямого умислу на вчинення дій, відповідальність за які передбачена ч. 1 ст. 483 МК України, матеріали справи не містять.
За змістом ст. 487 МК України, провадження в справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а у частині, що ним не регулюється, згідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно до ч. 1 ст. 9 КпАП України, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КпАП України провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За встановлених фактичних обставин, в матеріалах справи відсутні та не надані в судовому засіданні суду першої інстанції належні докази щодо дій директора ТОВ "Вектор Фарма" ОСОБА_3, які б були спрямовані на приховування від митного контролю чи поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять за своїм змістом неправдиві відомості та утворювали б об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.
Стаття 7 КпАП України передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.
В силу принципу презумпції невинуватості, визначеною ч. З ст. 62 Конституції України і діючого в адміністративному праві як норма прямої дії, всі сумніви щодо доведеності вини особи, яка притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості.
Отже, в діях директора ТОП "Вектор Фарма" ОСОБА_3 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, в зв'язку з чим суддя місцевого суду правильно прийшов до висновку про закриття справи за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення (п. 1 ст. 247 КпАП України).
При цьому матеріали справи не містять достатніх даних на підтвердження факту вчинення ОСОБА_3 порушення митних правил та кваліфікації його дій за відповідною статтею Митного кодексу України.
Таким чином доводи апеляційної скарги не відповідають фактичним обставинам адміністративної справи, а висновок судді місцевого суду в постанові про відсутність в діях ОСОБА_3 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, та необхідність закриття в зв'язку з цим провадження в справі на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України - є законним, обґрунтованим і вмотивованим.
За таких обставин, підстави для скасування постанови судді місцевого суду та постановлення апеляційним судом нової постанови, про що йдеться в апеляційній скарзі Київської міської митниці ДФС України, - відсутні.
Зважаючи на викладене, суддя суду апеляційної інстанції дійшла остаточного висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення.
Керуючись ст. 294 КпАП України, суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС України - залишити без задоволення.
Постанову судді Солом'янського районного суду м. Києва від 10 квітня 2015 року, якою закрите провадження в справі щодо ОСОБА_3 на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя судової палати
з розгляду кримінальних справ
Апеляційного суду міста Києва Л.Б.Боголюбська
Справа № 33/796/623/2015 Категорія МКУ: ч.1 ст. 483
Головуючий у першій інстанції Усатова І.А.
Доповідач Боголюбська Л.Б.